Hediye Önerileri

EN TATLI FAL: ŞANS KURABİYESİ

Kahve falı, el falı, su falı, bakla falı derken (ki bu liste uzar gider)kurabiye falını anmadan olmaz değil mi? Zira yenip içilecek neredeyse her şeyden fal bakıyoruz, kurabiye de bundan nasibini almış. Gerçi fala dönüşme hikâyesi enteresan, yani bu kurabiye içindeki kâğıtlarla gizli mesajlar gönderme geleneği yüzyıllar öncesinde çok da önemli bir sebepten başlamış.

image

14. yüzyılda Moğolların esareti altında bulunan Çinliler, pirinçten yapılmış kağıtların üzerine haberleşmek için mesajlar yazıp kurabiyelerin içine saklamışlar. Bu durumun onlara gerçekten şans getirdiğini es geçemeyeceğiz, hatta özgürlüklerini bu kurabiyelere borçlu olduklarını düşündüklerinden bu kurabiyelere umut vadeden, gelecekle ilgili iyi mesajların bulunduğu yazılar yazılmaya başlanmış. Özel günlerde kurabiyeyi kırıp, içindeki falı okuduktan sonra kurabiyeyi yemek de bir ritüel haline gelmiş.

image

Tabi bu lezzet abidelerini pişirmek öyle kolay değil, yani her birimiz o dönem bunu icat etmiş olan Çinliler kadar becerikli olamıyoruz, zira adı gibi bu kurabiyenin kıvamını tutturmak gerçekten şans. Bir kere gevrek olması lazım ki kırılsın. Kurutmak da önemli. Biz tarifimizi yapalım da, şans sizden yana ise zaten ortaya güzel bir kurabiye çıkacaktır, adı üzerinde şans kurabiyesi.

Öncelikle küçük kağıtlara yazmak istediğiniz mesajları yazın. 2 adet yumurta akını iyice çırpın. Ardından 8 kaşık un ve şekeri, yarım kaşık vanilya ve 1 çay kaşığı badem şurubunu yavaş yavaş ekleyerek çırpmaya devam edin, 3 kaşık kadar da su ekleyin. Yağlı kağıdın üzerine bu karışımdan bir kaşık dökün, onu yayın. İlk denemeyi az sayıyla yaparsanız sonunda hüsrana uğrama oranınız düşer. Her neyse, önceden ısıtılmış fırında yaklaşık 4 5 dakika pişirin, sonra yağlı kağıttan çıkarıp içine yazmış olduğunuz notları koyun, ağzını da kapatın. En ideal şans kurabiyesi için iyice kurutmak gerekiyormuş kurabiyeleri, 2 3 dakika daha pişirebilir ya da 24 saat dışarda bekletip kurumasını sağlayabilirsiniz. Artık şans, kıvamını tutturabilirseniz şayet, gerçekten eğlenceli bir kurabiye elde etmiş olacaksınız.

İşimi şansa bırakamam diyorsanız eğer, Çiçek Sepeti sayfasını ziyaret edebilir, dilediğiniz kek buketini seçerek lezzeti garanti bir kek yiyebilirsiniz.

ÇiçekSepeti

2006 yılında kurulan Ciceksepeti.com, Türkiye dışında 4 farklı ülkede faaliyet gösteren, 145 franchise noktasına sahip, 450+ çalışanı olan, bir Türk firmasıdır. Online çiçek & hediye sektöründeki liderliğini ve tecrübesini, pazaryeri modeliyle birleştiren Ciceksepeti.com, bugün ulaştığı noktada 20 bin kategoride 9 milyondan fazla ürün listelemektedir. Türkiye'nin en büyük çiçek sitesinde şimdi aradığınız tüm ürünler Var Var!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir