Moda & GüzellikKişisel Bakım İpuçları

Keratin Saç Bakımı Nedir? Nasıl Yapılır?

Bakımlı, parlak, güzel görünen saçları herkes ister! Ama bunun için bazı uygulamalar yapmak, bazı bakımlar uygulamak gerekir. Keratin saç bakımı ya da keratin saç botoksu olarak bilinen işlem de bunlardan biridir. Bu işlem genellikle 3 ile 6 ay arasında yaptırılır ve böylece saçlar daha bakımlı görünür. Siz de saçlarınızın daha iyi görünmesini istiyorsanız, keratin saç bakımıyla ilgili ayrıntılara yazımızdan ulaşabilirsiniz!

Saçlarınızı Yenileyen Bakım: Keratin Saç Bakımı

Keratin nedir, keratin bakımı nasıl yapılır, ne işe yarar, keratin saçları düzleştirir mi gibi sorulara cevap arayanlar buraya! Bu yazıda keratin bakımı ile ilgili her şeyi tüm ayrıntlarıyla bulabilirsiniz! Önce bu sorulara cevap verip sonra keratin bakımının yararlarından ve zararlarından bahsedelim. Hadi gelin, keratin nedir ile başlayalım!

Adını Sık Sık Duyduğumuz Curly Hair Method Nedir? Ürün Önerileri

Saçlar için Uygulanan Keratin Bakımı Nedir?

Keratin temel olarak saçlarda, dişlerde ve tırnaklarda bulunan bir proteindir. Bu protein, dayanıklılığı artırır. Sürekli dış etkenlere maruz kalan saçlarımızda yıllar içinde bazı kayıplar olması mümkündür. Hem kimyasal içerek şampuanlar hem deniz, güneş gibi etkenler dolayısıyla saçlardaki keratin miktarında azalmalar olur. Bu yüzden belli aralıklarla saça keratin yüklemesi yapmak gerekebilir.

Keratin saç bakımı
Saçlar için Etkili Bir Bakım Önerisi: Keratin Saç Bakımı

Keratin işlemini saça uygulamadan önce saçın incelenmesi gerekiyor. Daha sonra saçın ihtiyacı olan nem ve keratin dengesi ölçülüyor. Eğer gerçekten saçın bunlara ihtiyacı olduğu düşünülürse bakım işlemi başlıyor. Keratin bakımına başlamadan önce ilk olarak saçın arındırıcı bir şampuan ile temizlenmesi gerekiyor. Yıkanıp temizlenen saça keratin, parça parça uygulanıyor. Tabii bu işlem esnasında keratinin gözlere kaçmaması, cilde çok fazla temas etmemesi oldukça önemli. Daha sonra yaklaşık 1 saat kadar, keratinin saça etki etmesi için bekleme süresi var. Ve son olarak keratinin saçta etkin hale gelmesi için saça ısı uygulanıyor. Fön makinesi ve ardından düzleştirici ile saçın üzerinden son kez geçiliyor.

Keratin bakımı hem profesyonel olarak uygulanan hem de evde uygulayabileceğiniz bir bakım. Yukarıda, salonda keratin bakımından bahsettik. Şimdi özellikle evde sıklıkla kullanılan keratin bakım uygulamalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Keratin Serumu: Evde yapabileceğiniz keratin uygulamalarından biri de keratin serumu‘dur. Saçlarınızı yıkarken, saçlarınız ıslakken keratin serumunu saçınıza uygulayabilirsiniz. Bu sayede saçlarınız daha parlak, pürüzsüz bir hal alır.
 • Keratin Yağı: Yağlar, saçları besleyen en önemli bakım malzemelerindendir. Argan ve çay yağı ile karıştırarak kullanabileceğiniz keratin yağı da saçlarınızı yumuşatmanızı sağlayan ürünlerdendir.
 • Keratin Şampuan: Saçlarınızı temizlemenizi sağlaya şampuanların içeriği son derece önemlidir. Genel olarak kullandığınız şampuanın kimyasal maddeler içermemesi, saç sağlığınız için önemlidir. Keratinin güçlendirici ve pürüzsüzleştirici faydalarını bünyesinde barındıran keratin şampuan çeşitleri ile saçlarınızı yıkayabilirsiniz. Bu sayede saçlarınız daha parlak ve sağlıklı olur.
 • Maske: Saç bakımında en önemli noktalardan biri de saç maskelerinin kullanılmasıdır. Saç maskeler, saçı onarır. Keratin maskesi de hasarlı saçlarınızı güzelleştirmek için kullanabileceğiniz ürünlerdendir.

Keratin Saç Bakımının Faydaları Nelerdir?

Oldukça yaygın saç bakım tedavilerinden biri olan keratin bakımı, tüm saç tipleri için uygun diyebiliriz. Her saç tipinde aynı etkiyi yaratmayan keratin bakımı, özellikle sürekli birbirine dolanan ve saç kırılması yaşayan saçlar için etkilidir. Saçların kıvırcık, dalgalı ya da düz olması fark etmeksizin, bu tip saçlarda iyi bir etki sağlar. Saçlarda geçici olarak bir miktar düzlük oluşmasına sebep olsa da, sonucunda saçlarınızı iyileştirir. Sizin de saçlarınız sürekli kopuyorsa ya da duştan çıktığınızda bile hemen birbirine karışıyorsa keratin bakımını deneyebilirsiniz.

woman wearing gray top
Saçlar için Etkili Bir Bakım: Keratin Saç Bakımı

Keratin bakımının pek çok faydası var:

 • Saçlarda oluşan kabarıklığı ve elektriklenmeyi azaltmada etkilidir. Keratin bakımı, yaklaşık 6 ay kadar saçlarınızda kabarıklık oluşumunu engeller. Nemli, rüzgarlı ya da soğuk havalarda saçlarınız daha az kabarır.
 • Saçları güçlendirir. Saç dökülmesi problemine karşı keratin bakımının etkili olduğu gözlemlenmiştir.
 • Çevresel faktörlere karşı saçları korur. Keratin bakımı saçlarda ekstra bir katman oluşmasını sağlar. Bu sayede saç, dışardan gelebilecek etkenlere karşı daha dayanıklı olur.
 • Saçların daha hızlı şekilde kurumasını sağlar ve böylece saçların ekstra dış etkenlerden korur.
 • Kıvırcık saçlılar için buklelerin korunmasında etkilidir. Kıvırcık saçların buklelerinin güçlenmesini sağlar. Ayrıca bukleleri daha kolay yönetmenizde de keratin etkili olur.

Kötü Saç Günlerine Son: Saç Şekillendirici Ürünler

Keratin saç bakımı yaptırdıktan sonra da dikkat edebileceğiniz birkaç nokta var:

 • Şampuan seçiminde sülfat içermeyen ürünlere yönelebilirsiniz.
 • Destekleyici krem, serum ve maskeleri uygulayabilirsiniz.
 • Keratin bakımından sonra en az 2 gün boyunca saçınızı bir işlem uygulamamanız önemlidir. Denize girmek, saçı yıkamak ve hatta saçı toplamak bile saçınıza zarar verebilir.

Tüm bu noktalara dikkat ederek dilerseniz evinizin rahatlığında dilerseniz profesyoneller eşliğinde saçlarınıza en iyi bakımı uygulayabilirsiniz. Saçlarınızı en güzel görünüme ulaştırmak için kullanabileceğiniz birbirinden güzel ürünler ÇiçekSepeti‘nde sizi bekliyor! Şampuandan saç kremine, taraktan saç şekillendiricilere kadar çok çeşitli ürüne ÇiçekSepeti ayrıcalığıyla ulaşabilir, saçlarınıza dilediğiniz gibi bakım yapabilirsiniz. Unutmayın; ÇiçekSepeti, dilediğiniz her an yanınızda!

Önerilen İçerik: Evde Saç Bakımı İçin Öneriler

Aybüke

1998 yılında dünyaya gelen Aybüke, ilköğretim ve lise eğitimini Kocaeli'de tamamladı. Ardından üniversite eğitimini Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde başarıyla gerçekleştirdi. Çeşitli ajanslarda ve dergilerde sosyal medya uzmanlığı, içerik üretimi, editörlük gibi işlerde çalıştı. 2020 itibarıyla ÇiçekSepeti'nde Copywriter olarak çalışmaya başladı. Şu an hala ÇiçekSepeti bünyesinde Ev&Yaşam, Yapı&Market, Süpermarket, Hediye, Hobi ve benzeri alanlarda içerik üretimi yapmaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir