Kokulu Taş Nasıl Yapılır? (Malzemeler & Resimli Anlatım)


2
1 share, 2 points

Farklı bir hediye arayışına girdiğimizde gözümüze muhakkak ilişir kokulu taşlar. Renk renk, model model taşlar bazen bir buket çiçek görünümünde olur, bazen yeni doğmuş bir bebek görünümünde. Peki bu kokulu taşlar nasıl yapılıyor? Evde yapılabilir mi?

Öncelikle kokulu taş nedir? diye merak edenlerin bu merakını giderelim. Kokulu taş, alçı tozuna benzer yapıda, renkli ve içine konulduğu kabın şeklini alabilen bir madde ile hazırlanmış bir çeşit dekordur. Farklı ebat ve biçimlerdeki kalıpların içerisine konularak şekillendirilen kokulu taşlar yeni bebek tebriklerinde, nişan, kına, düğün ve sünnet törenlerinde sıklıkla tercih edilmektedir. Nikah şekerinin yerini artık kokulu taşların aldığını söylesek abartmış olmayız herhalde.

Evinizin dekorasyonuna uygun bir kokulu taş aranjmanı yapmak ya da sevdiklerinize hediye etmek amacı ile bu işe el atmak istiyorsanız hatta bu işi bir kazanca çevirmek istiyorsanız merak etmeyin. Gerekli olan tüm detayları bu yazda bulabilir, faydalanabilirsiniz. Siz zaten kokulu taşın ne olduğunu biliyor ve nasıl yapıldığını merak ediyorsanız şimdi de o kısımı anlatalım.

kokulu taş malzemeleri
Görsel: Montessori Ev Okulu
Kokulu Taş Yapmak İçin Gerekli Olan Malzemeler
 • Kokulu taş tozu
 • Su
 • Boya
 • Esans veya parfüm
 • Yaş yapımı için hazırlanan ya da silikon kalıplar
 • Malzemeleri karıştıracağınız bir kap ve çubuk
 • Eğer malzemeleriniz ölçülü değilse bir hassas tartı edinmeniz ilerleyen zamanlarda işinizi kolaylaştırabilir.

İnternetten ya da hobi malzemeleri satan mağazalardan bu malzemeleri temin edebilirsiniz. Çubuk yerine spatula kullanabilir, eski bir yoğurt kabını da karıştırma kabı olarak değerlendirebilirsiniz.

Kokulu Taş Nasıl Yapılır?

Kokulu taşınızı yapmaya başlamadan önce tüm malzemelerinizi hazırlayın. Yapım aşamasına geçtikten sonra eksik malzemeler size zaman kaybından ziyade kalite kaybı olarak dönebilir. Kullanacağınız kalıplar haricinde başka kalıplar da yanınızda bulunsun. Böylelikle kalan fazla malzemeyi bu kalıplara dökerek değerlendirebilme şansı yakalarsınız. Ya da kullanacağınızdan fazla kokulu taş tozu bulundurun ki eğer su fazla gelirse malzemeyi artırabilesiniz.

Uyarı: Karıştırma kabınızda kalan fazla malzemeyi lavaboya ya da klozete dökmemeli, bir poşet içerisine dökerek çöpe atmalısınız. Aksi halde giderde donarak taş haline gelebilecek bu malzeme, tıkanıklıklara yol açabilir.

kokulu taş biblo
Görsel: English home

Uyarılarımızı yaptığımıza göre anlatmaya başlayalım!

 • Kullanacağınız toz miktarı genellikle göz kararı belirlenir. Kalıbınızın ebatına ve yapacağınız tasarıma göre yeteri kadar tozu karıştırma kapınıza alın. Çoğunlukla yarı yarıya bir oran tercih edilir. Yani 2 kaşık toz kullanacaksanız 1 kaşık su ilave edilir. Siz de kendi kalıbınıza uygun olarak su ve tozu karıştırma kabınıza alın. Bunların ölçülerini bir yerlere not etmeyi unutmayın.
 • Ardından tozunuz beyaz ise dilediğiniz renkte boya damlatın. Bazı tozlar kendiliğinden renkli olduğu için buna gerek duyulmaz. Renk yoğunluğuna göre 3-4 damla koyduğunuz boyayı artırabilirsiniz.
 • kokulu taş yapımı
  Görsel: Sabuntas

  Ardından kokulu taşımızı kokusu ile buluşturmaya geldi. 100 gramlık bir toz için genellikle 4 damla yeterli gelir ancak bu kısım da tamamen sizin zevkinize göre değişebilir.

 • Tüm bu malzemeleri döktükten sonra güzel karıştırın. Karıştırma işini mikserle kek çırpar gibi yapmayın. Yavaş yavaş yapın ki kabarcıklar çıkmasın. Tüm malzeme homojen hale gelene kadar karıştırma işlemine devam edin.
 • Bu karıştırma işlemi gereğinden fazla uzarsa taş katılaşmaya başlayacaktır. Bu sebeple tek sefer çok fazla malzeme ile işlem yapmamanızı tavsiye ederiz.
 • Karıştırmayı bitirdikten sonra hazırlamış olduğunuz karışımı kalıplarınıza dikkatlice dökün. Ardından kalbı hafifçe sallayarak varsa hava kabarcıklarının çıkmasını sağlayın.
 • Eğer buket yapacaksanız ya da çubuk ile bir yere saplayacaksanız tam da bu aşamada çubuğu kalıbınızın içerisine daldırın. Birkaç dakika sabit tutarak dik bir şekilde donmasına yardımcı olun.
 • Genellikle 15 dakika içerisinde kalıp içerisindeki taşlar donacaktır. Ancak kalıp içerisinde bulunan alçının fazlalığına ve kalıbın detaylarının inceliğine göre bu süre değişebilir.
 • Taşınız tam olarak donduktan sonra çok dikkatli bir şekilde kalıbın içerisinden çıkarın. Bu noktada fazla hassas davrarnın ki detaylar kırılmasın, emeğiniz boşa gitmesin.

Gördüğünüz gibi kokulu taş yapmak aslında çok kolay. Çeşitli mumluk, isimlik ve çerçeveleri anlattığımız şekilde yapabilirsiniz. Temel olarak yaptığımız tek şey bütün malzemeleri kalıplara dökerek donunca çıkarmak. Ardından bu taşları benzersiz tasarımlara çevirmek sizin hayal günücünüze kalmış.

İlham alabileceğiniz ya da satın alabileceğiniz kokulu taş aranjmanlarına aşağıdan göz atabilirsiniz.

kokulu taş gül

Beyaz Güller Kokulu Taş Aranjmanı

Beyaz gül şekli verilmiş kokulu taşlarla hazırlanan bu aranjmanda figürler bir vazo içerisine adeta gerçek güller gibi yerleştirilmiş.

Fiyat bilgisi için TIKLAYIN
 

 

 

kokulu taş tasarımıBaykuş Saksıda Somon Güller Kokulu Taş Aranjmanı

Şık ve sevimli bu tasarımda ise iki adet iri gül kullanılmış. Gül figürleri somon rengi boya ile renklendirilmiş.

Birbirinden eğlenceli saksılarla sıra dışı tasarımlar yapabilmeniz mümkün.

 

 

 

 

 

 

lale kokulu taş

Beyaz Laleler Kokulu Taş Aranjmanı

Kokulu taşlarınızı renklendirmek zorunda değilsiniz. Aynı bu örnekteki gibi. Lale şekilleri beyaz olarak kullanılmış, dolayısı ile yalnızca kokulu taş tozu, esans ve su yeterli olmuş.

 

 

 

 

 

anneye özel kokulu taş

Canım Annem Krizantem Kokulu Taş Aranjmanı

Annelerinize solmayacak kasımpatılar vermek ister misiniz? Bu üründe ise 3 küçük metal saksı, Canım Annem yazılı bir tepsi içerisinde hazırlanmış ve her bir saksıya farklı renkte bir krizantem şekli verilmiş kokulu taş yerleştirilmiş.

 

 

 

 

 

 

kokulu taş aranjmanı

Tatlı Aşk Aranjmanı

Kokulu taş kalıpları o kadar çeşitli ki, çiçekler, melek figürleri, hayvanlar, harfler ve aklınıza gelebilecek onlarca belki de yüzlerce figür…

Sevdiğinizin ismini ya da adlarınızın baş harflerini bir tasarım içerisinde birleştirebilirsiniz.

 

 

 

 

 

yeni bebek kokulu taşHoş Geldin Prenses Kapı-Duvar Panosu

30*30 cm ebatlarında bir çerçeve pano içerisinde minik prensesinizin ismi, balonlar, fotoğrafını yerleştirebileceğiniz bir çerçeve, güneş ve bulutlar yerleştirilmiş.

Her bir detayı kokulu taşlardan yapılmış bu panoyu siz de kolayca yapabilir, yok ben uğraşamam derseniz aşağıdaki linkten direk satın alabilirsiniz.

Fiyat bilgisi için TIKLAYIN

 

 

 

 

bisiklet içinde kokulu taş

Bahar Sevinci Kokulu Taş Aranjmanı

Bir muhteşem dekor da bisiklet vazo içerisinde hazırlanmış. İki kuş ve renkli çiçeklerin motiflendirildiği bu taş tasarımı aynı adındaki gibi bir bahar izlenimi uyandırmaya yetiyor.

Fiyat bilgisi için TIKLAYIN

 

 

 

 

 

 

baykuşlu kokulu taş

İyi ki doğdun Sabun Aranjmanı

Doğum günlerine renk katacak bu taş aranjmanında 3 tane sevimli baykuş bir doğum günü pastasının etrafından toplanmış ve dalından etrafı seyrediyor. Çiçeklerinden pastasına tüm detayları kokulu taşlarla oluşturulmuş bu tasarımı sevdikleriniz için satın alabilirsiniz.

Fiyat bilgisi için TIKLAYIN

 

 

 

 

 

 

şekerli kokulu taş

Şeker Tadında Kokulu Taş Aranjmanı

Mumluk olarak da kullanılabilecek dekoratif metal vazo içerisinde rengarenk şeker figürlü kokulu taşlar yer alıyor.

Çocukluğumuzda bayılarak yediğimiz o renkli şekerlerden şeker kokulu bir esans ile üretebilirsininiz.

Fiyat bilgisi için TIKLAYIN

 

 

 

 

 

kokulu taş mumlukGifts Tealight Kokulu Taş Kalpler Mumluk

Birbirini tamamlayan lila tonlu iki kalp figüründen mumluk var son olarak. Siz de kalp kalını ile kolayca bu veya benzer bir tasarımı yapabilirsiniz.

Fiyat bilgisi için TIKLAYIN

Siz de kalıplarını alarak çeşitli modellerde kokulu taşlar yapabilirsiniz. Eğer sevdikleriniz ya da kendiniz için kokulu taş siparişi vermek isterseniz tüm kokulu taş seçeneklerine göz atmak için burayı tıklayabilirsiniz.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir