Kozmetik ÜrünlerModa & GüzellikTrend

Makyajın En Önemlisi: Kapatıcı(Concealer) Nasıl Kullanılır?

Kimi zaman göz altlarında morluklar, ciltte ton eşitsizlikleri ya da cildinizde istemediğiniz lekeler oluşması mümkündür. İstenmeyen bu görünümleri iyileştirmek için concealer, kapatıcı çeşitlerini kullanabilirsiniz. Kapatıcı nedir, nasıl kullanılır, alırken nelere dikkat etmeliyim gibi soruların cevabını ise yazımızın detaylarında bulabilirsiniz!

Morlukları, lekeleri, eşitsizlikleri kapatmak için kullanabileceğiniz ürünlerin başında concealer çeşitleri vardır. Makyajın önemli aşamalarından biri olan conecaler sürme aşaması, bu yüzden son derece önemlidir.

Concealer neden kullanılır derseniz, birkaç maddede söyleyebiliriz:

 • Sivilce izlerini, sivilceleri ya da kırmızı lekeleri kapatmak için concealer kullanabilirsiniz.
 • Yüzünüzde kontür işlemi yapmak için kapatıcı kullanabilirsiniz.
 • Makyaj yaparken oluşan hataları kapatmak, cildinizin daha pürüzsüz görünmesini sağlamak için kapatıcı çeşitlerini kullanabilirsiniz.

Kapatıcılar, birbirinden farklı kullanım şekillerine sahiptir. Siz de cildiniz için en iyi kapatıcıyı bulup onu makyaj rutininizin bir parçası haline getirebilirsiniz!

Concealer kapatıcı
Kapatıcı Nasıl Kullanılır? Farmasi Vfx Pro Likit Kapatıcı

Concealer Çeşitleri Nelerdir?

Fondötene göre daha yoğun pigmentli olan concealer, farklı formlarda üretiliyor. Likit, krem, kalem, stick… Pek çok farklı tarzdaki concealer çeşitleriyle aydınlık görüntüye kavuşmanız mümkün. Peki nedir bu çeşitlerin farkı, hangisi ne işe yarar diyorsanız, işte cevabı!

Stick Concealer

Kullanımı kolay bir kapatıcıdır. Stick yapısı sayesinde cildinizde dilediğiniz yere çizgi şeklinde kapatıcı uygulayabilirsiniz. Isıya, neme, yağlanmaya karşı dirençlidir. Stick kapatıcıyı sürdükten sonra uygun bir concealer fırçası ile kapatıcıyı dağıtmanız gerekir. Ruj şeklinde bir yapıya sahiptir.

Pot Kapatıcı

Yapısı stick gibidir. Ama uç kısmında kapatıcıyı daha kolay sürmenizi sağlayan ufak bir süngeri vardır. Kapatıcılığı yüksektir. Ayrıca uç kısmında bulunan sünger sayesinde kapatıcıyı kolayca dağıtmanız mümkündür. Dokusu yoğun olduğu için kapatmak istediğiniz her şeyi kapatmanıza yardımcı olur. Yine süngeri sayesinde kapatıcıyı homojen şekilde dağıtabilirsiniz. Profesyonel makyaj artistlerinin de sevdiği ve kullandığı bir üründür.

Kalem Concealer

İnce alanlarda bile etkili şekilde çalışmanızı sağlayan kapatıcı türüdür. Doğal bir görünüm sunduğu için kullanışlıdır. Özellikle göz çevresinde etkilidir. Göz çevresindeki ince detayları kapatmanızı sağladığı için etkili bir sonuç verir. Koyu halkaları yok etmenizi sağlar.

Likit Kapatıcı

Krem ya da likit kapatıcılar ise diğer kapatıcılara göre daha etkilidir. En sık tercih eidlen kapatıcı türlerinden biridir. Özellikle koyu halkaları kapatmak için bu kapatıcıları kullanabilirsiniz. Yüz ve göz çevresinde etkili sonuçlara ulaşmanızı sağlar. Ayrıca cilde doğal ve parlak bir görünüm kazandırmada da etkilidir. Kullanımı son derece kolaydır. Bu yüzden herkesin kolayca kullanabileceği bir üründür. Ayrıca fondöten ya da nemlendirici ile karıştırarak da bu kapatıcıyı cildinize uygulayabilirsiniz.

Concealer Nasıl Sürülür?

En önemli noktalardan biri, kapatıcıyı nasıl sürdüğünüzdür. Çünkü bu, tüm makyakjınızı ve tüm cildinizi değiştirir. Aslında seçtiğiniz concealer türüne göre uygulama şeklinizin de değişmesi mümkündür ama genel olarak kapatıcıyı nasıl süreceğinizden bahsedebiliriz.

 • Kapatıcıyı cildinize uygulamadan önce cildiniz ile uygun tonda bir fondöteni cildinize uygulamanız önemlidir. Bu sayede cildinize çok fazla kapatıcı uygulamaktan kaçınabilirsiniz.
 • Kapatıcının, çizgilerinize dolmaması için kapatıcıyı iyice dağıtmanız önemli. Ayrıca kapatıcıyı sürdükten sonra pudra ile de kapatıcıyı sabitleyebilirsiniz.
 • Göz altı gibi koyuluğun fazla belirgin olduğu yerlerde morlukları kapatmak için koyuluğun en yoğun olduğu noktaya kapatıcıyı uygulayabilirsiniz. Buradan başlayıp tüm morluğu kapatabilirsiniz.
 • Ayrıca sivilce lekelerinin üzerine, burun kenarı kızarıklıklarına ya da ciltte oluşan diğer renk eşitsizliklerine de concealer uygulayabilirsiniz.
 • Kapatıcının “kapatma” özelliğinin yanı sıra kontür yapma özelliği de vardır. Bu yüzden yüzünüze kontür yapmak için de concealer kullanabilirsiniz. Elmacık kemiklerinin altına, alın köşelerine ya da çene hattına concealer ile gölge yapabilirsiniz.
 • Kapatıcıyı uygularken fırça kullanmak, daha etkili bir sonuç almanızda etkilidir. Parmaklarınızla kapatıcıyı yaymak yerine fırça kullanabilirsiniz. Bu ayrıca, kapatıcının cildinizde doğal durmasını da sağlar.

Bu detaylara dikkat ederek yüzünüze en iyi şekilde concealer uygulaması yapabilirsiniz!

Kapatıcı Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Concealer formları
Cildinizi Güzelleştirmenizi Sağlayacak Kapatıcılar, L’Oréal Paris True Match Kapatıcı 2R/C 

Yukarıda, kapatıcıyı nasıl kullanacağınızdan detaylarıyla bahsettik. Ama concealer kullanırken ya da alırken bazı püf noktalara dikkat etmenizde de fayda var.

 • İlk olarak kendi ten renginize uygun kapatıcıyı almanız oldukça önemli. Daha koyu ya da daha açık renklerde kapatıcılar alırsanız beklediğiniz sonucu alamayabilirsiniz.
 • Cildiniz yağlı ise daha mat bitişli bir kapatıcı seçmeniz gerekiyor. Ayrıca sabitlendikten sonra pudralaşan bir kapatıcı seçerseniz gün içinde cildinizde topaklanmalar olmasını engelleyebilirsiniz.
 • Eğer cildinizdeki lekeler çok koyuysa ya da göz altı morluklarınız yoğunsa kapatıcılık etkisi yüksek olan kapatıcılar seçebilirsiniz.

Çiçeksepeti’nde birbirinden kullanışlı, farklı formlarda kapatıcı çeşitlerini keşfedebilirsiniz. Teninize uygun, cildinizi parlatacak, kullanışlı kapatıcı çeşitleri bir tık uzağınızda!

Ayrıca ilginizi çekecek diğer yazılarımız:

Aybüke

1998 yılında dünyaya gelen Aybüke, ilköğretim ve lise eğitimini Kocaeli'de tamamladı. Ardından üniversite eğitimini Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde başarıyla gerçekleştirdi. Çeşitli ajanslarda ve dergilerde sosyal medya uzmanlığı, içerik üretimi, editörlük gibi işlerde çalıştı. 2020 itibarıyla ÇiçekSepeti'nde Copywriter olarak çalışmaya başladı. Şu an hala ÇiçekSepeti bünyesinde Ev&Yaşam, Yapı&Market, Süpermarket, Hediye, Hobi ve benzeri alanlarda içerik üretimi yapmaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir