Kozmetik ÜrünlerModa & GüzellikTrend

Ruj, Pudra, Göz Kalemi: Kırılan Makyaj Malzemeleri Nasıl Düzeltilir?

Çok çok para harcadığınız, çok sevdiğiniz bir makyaj malzemenizi kırmak istemediğinizi biliyoruz. Ama bazen istemeden eşyalarınızı düşürebilirsiniz. Veya rujunu tamamen kapatmadan kapağını takmaya çalışabilirsiniz Ya da çocukların, eşyalarınızı yanlışlıkla yere düşürmesi mümkündür. Böyle zamanlarda hiç panik olmamanız önemli. Elinizden düşürdüğünüz pudrayı ya da allığı, yanlışlıkla kırdığınız ruju düzeltmeniz mümkün! Nasıl mı? Kırılan makyaj malzemeleri düzeltme ayrıntıları, yazımızda sizi bekliyor!

Uzuuun zamandır kullandığınız bir ruj, çok sevdiğiniz bir göz kalemi ya da cildinizi parlatan allık… Tüm bu makyaj malzemelerinin zamanla kırılması ya da bozulması mümkün. Ama panik olmanıza hiç gerek yok! Çünkü birkaç küçük dokunuş ile makyaj malzemelerini aynı eski haline getirebilirsiniz. Acele etmeden, üzülmeden ve sinirlenmeden birkaç dokunuş ile malzemelerinizi yenileyebilirsiniz!

Kırılan Makyaj Malzemeleri Düzeltme

Eskimiş, kırılmış ya da şekli bozulmuş makyaj malzemelerini düzeltmek tahmin ettiğinizden çok daha kolay! Birkaç taktik, biraz efor ile makyaj malzemesini eski haline kolayca getirebilirsiniz!

1- Kırılan Ruj Düzeltme

Kırılmış ruj eski haline nasıl döner
Kırık Ruju Eski Haline Getirmek

Rujlar kimi zaman sıcak havalarda şekil değiştirirken kimi zaman kırılmalar sebebiyle şekil değiştirebilir. En sevdiğiniz rujunuz bozulduğunda ise onu çöpe atmanıza hiç gerek yok. Çünkü birkaç malzeme ile onu eki haline döndürmeniz çok kolay!

 • İlk olarak bir mum alın ve mumu yakın. Rujunuzu, kutusundan çıkacak kadar açın.
 • Eğer rujunuz iki parçaya bölündüyse bölünen parça ile sağlam kısmı birbirine yaklaştırıp mumum alevini bu aralığa getirin.
 • Bu aşamada ruju uzun süre tutmanız biraz tehlikeli. Çünkü ısıyı ruja uzun süre tutarsanız rujunuzun yanması mümkündür. Bunun yerine dikkatli şekilde ruju çevirerek sadece uç kısımları eriyecek kadar mum tumanız yeterli.
 • Daha sonra iki parçaya da biraz baskı uygulayarak parçaların birbirini tutmasını sağlayabilirsiniz.
 • Eğer rujunuzun etrafında da bozukluklar varsa bu aşamada rujun etrafını çubuk ile düzeltebilirsiniz.
 • Bu işlemden sonra rujunuzu birkaç saat buzdolabında bekletip iyice şekil almasını sağlayabilirsiniz. Ve artık rujunuzu eskisi gibi kullanabilirsiniz!

Yukarıda anlattığımız yöntem, rujunuz kırıldıysa geçerli. Eğer rujunuz kırılmadıysa ama eridiyse başka bit yöntemi deneyebilirsiniz. O da şu:

 • Öncelikle ruju ve rujun parçalarını metal bir kaşığa alın.
 • Daha sonra çakmak ya da mum ile kaşığı alttan ısıtmaya başlayın.
 • Ruj tamamen eriyinceye, partikülleri kayboluncaya kadar ruju eritin.
 • İyice eridikten sonra ruju, kapaklı küçük bir kabın içine aktarın ve buzdolabında soğutun. Bu sayede rujunuzu fırça ile kolayca kullanabilirsiniz!

2-) Far, Pudra Gibi Makyaj Malzemeleri Düzeltme

Kırılan göz farı nasıl düzelir
Makyaj Malzemelerini Düzeltme Yöntemleri

Toz makyaj malzemeleri en kolay kırılabilecek makyaj malzemeleridir. Kimi zaman çantanızda kendiliğinden kırılmış halde bile bulabilirsiniz. Bu yüzden üzülmenizeyse hiç gerek yok! Kırılan toz makyaj malzemelerini şu yöntem ile kolayca düzeltebilirsiniz:

 • Kırılan parçaları bir kabın içine alın ve ürünü iyice parçalayın.
 • Kabın içine çok az bebe kolonyası ya da alkol damlatın.
 • Bu iki malzemeyi karıştırmaya başlayın.
 • Ne çok sert ne çok yumuşak bir kıvam elde ettiğinizde farı ya da allığı kendi kabına geri koyun. Uygun bir kaşık yardımıyla üzerine bastırın. Tamamen sertleştiğinde eskisi gibi olacak!

Ayrıca toz makyaj malzemeleriniz kırıldığında onları krem formuna da getirebilirsiniz. Bunun için dağılan farı, allığı ya da fondöteni krem ile karıştırarak biraz daha sıvı bir hale getirebilirsiniz. Ve ürünü bu şekilde biraz daha sıvı olarak kullanmaya devam edebilirsiniz.

3-) Göz Kalemi ve Dudak Kalemi Düzeltme

Kırılan makyaj malzemeleri
Kırılan Makyaj Malzemeleri Düzeltme

Son olarak kırılan göz ve dudak kalemlerini nasıl düzeltebileceğinizden de bahsedelim! Göz ve dudak kalemleri, en çok kullanılan makyaj malzemelerindendir. Ama kimi zaman sıcaklardan kimi zaman düşürmelerden dolayı bu ürünlerin uçlarında kırılma olması mümkündür. Eğer sizin de kalemleriniz kırılıyorsa kalemi açmadan önce 15-20 dakika kadar kalemi buzdolabında bekletebilirsiniz. Bu sayede kalemi açarken kırılma olmasını önleyebilirsiniz. Ayrıca kalemlerin uçlarını düzeltmek için de yine ısıyı kullanabilirsiniz.

Çiçeksepeti’nin geniş ürün yelpazesinde birbirinden güzel, kullanışlı ve farklı makyaj malzemelerini bulabilirsiniz. Göz kalemleri, farlar, allıklar, rujlar… Makyajınızı tamamlayacak ne varsa Çiçeksepeti’nde sizi bekliyor!

Ayrıca ilginizi çekecek diğer yazılarımız:

Aybüke

1998 yılında dünyaya gelen Aybüke, ilköğretim ve lise eğitimini Kocaeli'de tamamladı. Ardından üniversite eğitimini Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde başarıyla gerçekleştirdi. Çeşitli ajanslarda ve dergilerde sosyal medya uzmanlığı, içerik üretimi, editörlük gibi işlerde çalıştı. 2020 itibarıyla ÇiçekSepeti'nde Copywriter olarak çalışmaya başladı. Şu an hala ÇiçekSepeti bünyesinde Ev&Yaşam, Yapı&Market, Süpermarket, Hediye, Hobi ve benzeri alanlarda içerik üretimi yapmaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir