TeknolojiTeknolojik Ürünler

Bütçe Dostu 10 Tasarruflu Ev & Yaşam Ürünü

Hayatı var eden ve sürdürülebilir kılan en önemli unsurların başında enerji gelir. Enerji, iş yapabilmenin temelini oluşturmakta ve yaşamsal faaliyetlerin gerçekleşmesini sağlamaktadır. Günlük yaşamda kullandığımız enerjinin çoğu zaman nereden ve nasıl geldiğini çok düşünmeyiz ama aslında birçoğu tüketilebilir kaynaklardan üretilmektedir. Bu da aslında bugün kullandığımız enerjinin yarın var olmayabileceğini gösterir. Ocak ayının ikinci haftası kutlanan enerji tasarrufu haftası özelinde enerji kullanımını azaltmanıza yardımcı olacak tavsiyeler ve 10 enerji tasarruflu ev & yaşam ürünü bu yazımızda sizlerle.

Her yıl ocak ayının ikinci haftası kutlanan enerji tasarrufu haftası, enerji kullanımına dair doğru bilgilerin insanlara iletilmesini hedeflemektedir. 2021 yılında 11-18 Ocak tarihleri arasına denk gelen enerji tasarrufu haftası özelinde biz de size enerji kullanımına dair bazı ipuçları vererek hem bütçenizi hem de doğayı korumanın en kolay yolunu anlatmaya çalışacağız. Öncelikle enerji tasarrufu konusunda dikkat etmeniz gereken bazı ufak bilgilerle başlayalım:

Enerji Tasarrufuna Katkıda Bulunacak Basit Çözümler

Enerji tasarruflu ev & yaşam tavsiye
Enerji tasarrufu, sadece bütçeniz için değil doğayı korumak adına da oldukça önemlidir.

Enerji tasarrufu için hayatınızda yapacağınız ufak değişiklikler aslında dünya ve bütçeniz için ciddi oranda katkı sağlayacaktır. Gündelik yaşam içeresindeki bu değişiklerle daha az enerji harcanmasını sağlayabilir, çevrenizdeki insanları da teşvik ederek daha fazla enerji tasarrufu yapılmasına katkıda bulunabilirsiniz.

  • Herkesin bildiği bir bilgi ile başlayalım; geleneksel akkor ampuller yerine CFL veya LED ampuller kullanarak %20 -25 oranında enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz.
  • Biliyoruz ki evinizin sıcacık olmasına bayılıyorsunuz. Fakat kombinizi alışık olduğunuz derecenin 1 derece altına indirmeniz hem bütçenize hem de doğaya katkı sağlayacaktır. Bu arada kombi açıkken ev havalandırması yapmamanız da oldukça önemli çünkü petekler soğudukça kombi daha çok çalışmakta.  
  • Kullanmadığınız cihazları bekleme modunda bırakmak yerine fişten çekin. Çünkü bekleme modundaki cihazlar elektrik tüketmeye devam ederler ve bu da %10 oranında artış demektir.  
  • Fırın kullanırken fırın kapağını kapalı tutmaya özen gösterin. Çünkü kapağı her açtığınızda sıcaklık 25 dereceye kadar düşmekte ve fırının ekstra çalışmasına neden olmaktadır.
  • İzolasyon eksiklerinizi giderin ve hava sızıntılarını engelleyin. Oda termostatı, termal boyalar ve zaman ayarlayıcılar ile enerjinin doğru kullanımını destekleyebilirsiniz.  
  • Şarj edilebilir pil kullanımını artırın ve A+ özellikli beyaz eşya kullanımına geçin. Bu sayede hem pil atıklarının önüne geçebilir hem de enerji tasarrufu sağlayan beyaz eşyalarla faturalarınızı rahatlatabilirsiniz.
  • Sıcak suya ihtiyacınız olduğunda ocakta kaynatmak yerine enerji tasarrufu sunan su ısıtıcıları tercih edin.
  • Son olarak güneş enerjisini kullanabildiğiniz tüm alanlarda kullanın.

Enerji Tasarruflu Ev & Yaşam Ürünleri

1-) Enerji Tasarruflu Led Ampul

Enerji tasarruflu ev & yaşam - ampul
Led ampul, oldukça düşük enerji tüketimi sunar.

Oldukça uzun kullanım ömrü sunan enerji tasarruflu ampullere geçerek hem enerji tasarrufu yapabilir hem de uzun süreli kullanabileceğiniz bir ampule sahip olabilirsiniz. Enerji tasarrufu konusunda %80’e varan avantaj sağlayan led ampul; sıfır ısınma sağlar ve 50.000 saate kadar kullanım sunar.

Alternatif enerji tasarruflu led ampul modelleri için ÇiçekSepeti’ni ziyaret edebilirsiniz.

2-) Dijital Zaman Ayarlı Priz

Enerji tasarruflu ev & yaşam - akıllı priz
Dijital priz, elektrik kesilse bile programlarını ve saati unutmaz.

Zaman ayarlama özelliği bulunan dijital priz sayesinde enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz. Evde olmadığınız zamanlarda kombi başta olmak üzere elektrikli aletlerinizi istenilen saatte çalıştırarak hem zamandan hem enerjiden kazanabilirsiniz. 

3-) Thermal Paint: Isı Yalıtım Boyası 

Enerji tasarruflu ev & yaşam - yalıtım boyası
Termal boyalar, su ve ses yalıtım özelliğine sahiptir.

Isı yalıtımı enerji tasarrufu konusunda en önemli konuların başında gelmektedir. Evinizin iç veya dış cephesini ısıyı yansıtan termal boyalar ile boyarsanız %40’lara varan enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz. NASA tarafından uzay shuttle programı çerçevesinde geliştirilmiş seramik mikro kürecikleri içeren Isonem Thermal Paint, yüksek performanslı ve düşük ısı iletkenlik değerlerine sahiptir. Bu sayede iç cephede kullanıldığında radyan ısıyı yine içeriye yansıtmakta, dış cephede ise kışın soğuk yazın sıcak hava girişini engellemektedir.

4-) Akıllı Dijital Oda Termostatı 

Enerji tasarruflu ev & yaşam - oda termostatı
Akıllı termostat sayesinde pratik olarak günlük ve haftalık programlar oluşturabilirsiniz.

Oda termostatı kullanmıyorsanız veya kullanmayı düşünüyorsanız akıllı termostatlara bakmanızı tavsiye ederiz. Özel ısıtma programları yaratmanızı sağlayarak ısınmak için kullanılan enerjiyi düşürmenizi sağlayan General akıllı termostat, mobil uygulama ile entegre olması sayesinde uzaktan da kontrol edilebiliyor.

Farklı markalar ve modeller için oda termostatı sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

5-) Dimmer

Enerji tasarruflu ev & yaşam - dimmer
Kalite, estetik ve kullanım kolaylığı bir arada; Schneider Electric dimmer.

Led ampul kullanarak enerji tasarrufu ettiğiniz gibi bunu bir kademe daha yukarı çıkarabilirsiniz. Nasıl mı? Yapmanız gereken dimmerli bir anahtar kullanmak. Bu sayede tasarruf edebileceğiniz gibi ışığınızı da istediğiniz derecede artırabilir veya azaltabilirsiniz. İnce, zarif, elegan dizaynı ile bizim dimmer tavsiyemiz; Schneider Electric dimmer.

6-) Şarjlı Pil ve Şarj Cihazı

Enerji tasarruflu ev & yaşam - pil şarj cihazı
Sony pil şarj cihazının pil algılama ve güvenlik zamanlayıcısı bulunmaktadır.

Piller, hemen hemen hayatın her alanındaki cihazlarda kullanılan enerji kaynaklarıdır. Bu enerji kaynağının atıkları ise doğaya oldukça zarar vermektedir. Geri dönüşüme kazandırılması için biriktirmenizi tavsiye etmek dışında hem bütçeniz hem de doğa için daha pratik bir çözüm önerimiz var; şarjlı pil kullanmak. Bir adet şarj cihazı alarak pillerinizi şarj edebilir böylece bütçenizde de bir tasarruf sağlayabilirsiniz.

7-) Enerji Verimliliği Yüksek Kombi

Enerji tasarruflu ev & yaşam - kombi
Buderus yoğuşmalı kombi, yüksek verimlilik ve enerji tasarrufu sağlar.

Yaşam alanlarının ısınması için en çok tercih edilen cihazların başında kombi gelmektedir. Seçtiğiniz kombinin enerji tüketim seviyelerine bakmanız bütçenizle birlikte enerji tasarrufu adına da oldukça önemlidir. Logomax Plus, modülasyonlu brülörü sayesinde gücünün %20’si ve %100’ü arasında bir aralıkta otomatik olarak anlık ısı ihtiyacınıza göre çalışır. Bu da size %94’e kadar mevsimsel enerji verimliliği kazandırır. (ErP direktiflerine göre.)

Farklı marka ve modeller için kombi sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

8 -)  A+ Enerji Bulaşık Makinesi

Enerji tasarruflu ev & yaşam - bulaşık makinesi
Siemens bulaşık makinesi enerji tasarrufunun yanı sıra mükemmel temizlik sunar.

Yeni bir bulaşık makinesi alırken dikkat etmeniz gereken önemli kriterler var; birincisi su tüketiminin az olması, ikincisi ise enerji tüketiminin az olması. Enerji tüketimi konusunda A+ özellikli makineleri tercih etmenizi tavsiye ederiz. Bulaşık makinesi konusunda oldukça yenilikçi teknolojiler üreten Siemens, İnox bulaşık makinesiyle oldukça az enerji tüketimi ve yüksek verimlilik sunuyor. Uzun ömürlü ve yüksek performanslı bir ürün arıyorsanız tam size göre diyebiliriz.

Farklı marka ve modeller için bulaşık makinesi sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

9-) A++ Buzdolabı

Enerji tasarruflu ev & yaşam - buzdolabı

A++ buzdolapları, enerji tasarrufu sayesinde elektrik faturalarının daha az gelmesine yardımcı oluyor.

Buzdolabı, yiyecek ve içeceklerin saklanması için bir evin olmazsa olmazları arasında yer alır. Gelişen teknolojiyle birlikte eskine nazaran enerji tüketimleri de düşen buzdolaplarında A++ modeller, geleneksel modellere göre %20 daha az enerji kullanmaktadır. Buzdolabınızı yenilemeyi düşünüyorsanız bizim tavsiyemiz A++ enerji tüketimi sunan; Samsung No-Frost buzdolabı.

Farklı marka ve modeller için buzdolabı sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

10-) A+++ Çamaşır Makinesi

Enerji tasarruflu ev & yaşam - çamaşır makinesi
Bosch çamaşır makinesi, düşük enerji tüketimiyle yüksek yıkama performansı sunar.

Çamaşır makinenizin su tüketimi ve enerji tüketimine dikkat ederek yıllık su tüketimini oldukça aşağılara düşürebilirsiniz. Bunun için A+++ çamaşır makineleri tercih etmelisiniz. Bizim size tavsiyemiz; Bosch çamaşır makinesi. Su tüketimi; 60 ° C ve 40 ° C’de pamuk programları için 220 standart yıkamada yaklaşık olarak 9900 litredir. Bu oran klasik çamaşır makinelerine göre oldukça düşüktür.

Farklı marka ve modeller için çamaşır makinesi sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Bütçe dostu tasarruflu ev & yaşam ürünlerini uygun fiyatlarla ÇiçekSepeti’nde bulabilir, güvenle sipariş edebilirsiniz. İlginizi çekebilecek diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir