Kültür & SanatFilm

Kitaplardan Uyarlanan Yerli ve Yabancı Diziler

Okuduğunuz kitabın dizisini izlemek ister misiniz? Okuduğunuz kitap ile izlediğiniz diziyi karşılaştırmak, benzerlikler ve farklılıkları bulmak? Hem kitap okumayı sevenler hem de dizi izlemeyi sevenler buraya! Kitaplardan uyarlanan yerli ve yabancı diziler blog yazımızda sizi bekliyor!

Bazı kitaplar vardır, elinize aldığınız zamana okumayı bırakmak istemezsiniz. Kitap bitene kadar okumaya devam edersiniz. Kurgularıyla, karakterleriyle sizi içine çeken bu kitabı okumaya başladığınız an tüm sahneler zihninizdedir. İşte böyle kitapları artık sadece zihninizde canlandırmanıza gerek yok! Netflix ve HBO gibi çeşitli televizyon kanalları bu ihtişamlı kitapları görsel bir şölene dönüştürerek izleyicilerle bir araya getiriyor.

Siz de dilerseniz önce bu kitapları okuyup ardından dizileri soluksuz bir şekilde izleyebilirsiniz. Ya da bu kez önceliği dizilere verip ardından kitapların dünyasını keşfe çıkabilirsiniz! Kimisi eski kimisi yeni olan çeşitli dizilerin, evde oldukça fazla vakit geçirdiğimiz pandemi günlerinde sizi mutlu etmesini ve eğlendirmesini temenni ederiz!

Ayrıca ÇiçekSepeti‘nin kitap kategorisinde dilediğiniz tüm kitapları bulabilirsiniz! Böylece kütüphanenizi dilediğiniz gibi zenginleştirebilirsiniz. Mobil uygulama üzerinden alışveriş yaparak ve bildirimleri açarak fırsatlardan haberdar olun!

Kitaplardan Uyarlanan Diziler

1-) Fi

Kitaplardan uyarlanan diziler
Fi, Azra Kohen

Fi kitabı aynı isimle televizyona uyarlanarak Fi dizisi haline gelmiş, Azra Kohen’in kaleminden çıkan bir eserdir. Deneyimin içinde kaybolmak yerine korkmadan deneyime sahip olmanın bir yolculuğudur Fi. İçerisinde aldanma, aldatma, manipülasyon hikayeleri barındırır. Fi, Çi ve Pi olarak yazılmış olan bu seri; televizyona da seri olarak uyarlandı. Bu televizyon serisi bir tür psikolojik gerilimi içinde barındırıyor diyebiliriz. Siz de dizisini izlemek ya da kitabını okumak isterseniz hemen başlayabilirsiniz!

2-) Aşk-ı Memnu

Kitaplardan uyarlanan diziler
Aşkı Memnu, Halit Ziya Uşaklıgil

Halid Ziya Uşaklıgil’in yazdığı Aşk-ı Memnu, yazıldığı zamandan çok sonra televizyon dizisi olarak yayınlanan bir eser. Bu yüzden de kitap ve dizi arasında büyük farklar var. Aşk üçgeniyle, entrika dolu olmasıyla ve maceralarıyla çok sevilen Aşk-ı Memnu dizisi, “Beni, beni beni Bihter’ini” repliğiyle de akıllarımıza kazınmış durumda. Eğer hala izlemediyseniz final bölümüyle Türk dizi tarihinin en yüksek izlenme oranına sahip olan bu dizi izlemeli; henüz okumadıysanız bir başyapıt olan bu kitaba mutlaka bir şans vermelisiniz! Dizi ile kitap arasındaki farkları görünce siz de çok şaşıracaksınız!

3-) Kırmızı Oda

Kırmızı Oda
Kırmızı Oda, Gülseren Budayıcıoğlu

Madalyonun İçi, Gülseren Budayıcıoğlu’nun kaleminden çıkan, TRT1 ekranlarında Masumlar Apartmanı ismiyle izlediğiniz dizinin temelini oluşturan bir kitap. Dram ve psikolojilk türlerin ağırlığındaki dizinin senaryosu ise Banu Kiremitçi Bozkurt tarafından yazılmış. Kitaptan uyarlanan Masumlar Apartmanı dizisi, toplumun psikoloji ile bir araya gelişini ele alıyor. Psikolojik temelli, hikayesi ile büyük bir yankı uyandıran ve biraz dramatik olan bu kitabı ve diziyi bir oturuşta bitirebilirsiniz!

4-) Hakan Muhafız

Hakan Muhafız
Kitaplardan Uyarlanan Netflix Dizileri, Karakalem ve Bir Delikanlının Tuhaf Hikayesi, İpek Gökdel

Netflix orijinal ilk Türk dizisi Hakan: Muhafız (The Protector); fantastik, aksiyon ve bilimkurgu dolu, biraz da dramatik bir internet dizisi. Bu dizinin senaryosu ise Nilüfer İpek Gökdel’in Karakalem ve Bir Delikanlının Tuhaf Hikayesi kitaplarından uyarlanıyor. Başkahraman Hakan’ın ilk görevi; İstanbul’un koruyucusu olmak. Ayrıca Ölümsüz’ü öldürmek ve şehri yıkımdan korumak. Bu yolda Muhafız’ın başına türlü işler geliyor, çeşitli maceralar yaşıyor. Okumaya başladıktan sonra elinizden düşürmeyeceğiniz İpek Gökdel’in bu sürükleyici romanı gerçek ve hayali birbirine karıştırıyor. Ayrıca dizi de bununla birlikte yoğuruluyor ve oldukça sürükleyici bir hal alıyor!

5-) Sherlock Holmes

Kitaplardan uyarlanan diziler
Kitaplardan Uyarlanan Diziler, Sherlock Holmes, Sir Arthur Conan Doyle

Adını sık sık duyduğumuz, büyük bir fan kitlesi olan Sherlock Holmes da kitaptan uyarlanan diziler arasında. Sir Arthur Conan Doyle’in kaleme aldığı Sherlock Holmes, Mark Gatiss tarafından televizyon için geliştiriliyor. Ve ortaya mükemmel bir dedektiflik hikayesi çıkıyor! Diziyle kitap arasında tabii ki bazı farklılıklar var; mesela dizi, romandan farklı olarak 21. yüzyılda geçiyor. Sherlock Holmes dizide cep telefonu, laptop, otomobil, metro gibi araçlar kullanıyor. En yakın arkadaşı ve yardımcısı olan Watson ile Holmes’ün maceralarını kitap olarak okuyabilir ya da keyifle diziyi izleyebilirsiniz!

6-) The 100

The 100 - 1. Kitap
The 100, Kaas Morgan

Kass Morgan’ın nefes kesici bir distopik romanı olan The 100, aynı adla Netflix’ten kolayca izleyebileceğiniz bir diziye dönüştü. Dizinin konusu şöyle: Dünya nükleer bir felaket ile mücadele etmek zorunda kalıyor. Ve bu mücadelenin ardından sağ kalanlar 300 yıl boyunca bir uzay gemisinde yaşamını sürdürüyor. Geçen zaman boyunca burada hayatını sürdüren insanlar, dünyanın eski haline dönmesini umut ediyor. Ama bunu kontrol etmeye kim cesaret edecek? Tüm bu sürükleyiciliği kitapta da dizide de hissedebiliyorsunuz. Hangisini seçeceğiniz size bağlı!

7-) Mindhunter

Kitaplardan uyarlanan diziler
Mindhunter, John Douglas

John Douglas & Mark Olshaker romanı olan Mindhunter (Zihin Avcısı) da aynı isimle yine televizyon ekranlarından izleyebileceğiniz bir diziye dönüştü. Konusu gerçek hikayelere dayanan bu kitapta ve aynı zamanda dizide, tarihin en acımasız suçlularının zihinlerine giriliyor. Ve tabii ki dünyaya onların gözünden bakmaya çalışıyor. Eski bir FBI ajanı John Douglas’ın anılarını Mark Olshaker ile birlikte kaleme aldığı bu kitap, psikolojik analiz yöntemiyle kurulan Davranış Analiz Birimi’nin hikayesi niteliğinde. Oldukça sürükleyici ve farklı olan bu esere siz de bir şans verebilirsiniz!

8-) Game of Thrones

Kitaplardan uyarlanan diziler
Game of Thrones, George R. R. Martin

Game of Thrones ya da Türkçe ismiyle Taht Oyunları, George R. R. Martin’in kaleme aldığı epik fantezi serisi  Buz ve Ateşin Dünyası ile başlıyor. Ve George R. R. Martin’in başyapıt niteliğinde olan bu serisi, Game of Thrones ismiyle televizyon dizisine uyarlanıyor. Yazların onlarca yıl, kışların ise bir ömür sürebildiği bir diyarda geçen bu fantezi serisi, kitabın da isminden anlaşılabileceği gibi güçlü, derin ve etkileyici taht oyunlarını konu ediyor. Siz de soğukların kendini göstermeye başladığı, evlerimizde uzun uzun zaman geçirdiğimiz şu günlerde bu yapımı hala izlemediyseniz bu kış mutlaka diziye bir şans vermelisiniz!

Birbirinden etkileyici, televizyon dizilerine uyarlanan çeşitli kitaplara ÇiçekSepeti‘nden kolayca ulaşabilirsiniz. Ayrıca tüm bu ürünleri sevdikleriniz ya da kendiniz için kolayca satın alabilirsiniz!

Ayrıca ilginizi çekecek diğer yazılarımız:

Aybüke

1998 yılında dünyaya gelen Aybüke, ilköğretim ve lise eğitimini Kocaeli'de tamamladı. Ardından üniversite eğitimini Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde başarıyla gerçekleştirdi. Çeşitli ajanslarda ve dergilerde sosyal medya uzmanlığı, içerik üretimi, editörlük gibi işlerde çalıştı. 2020 itibarıyla ÇiçekSepeti'nde Copywriter olarak çalışmaya başladı. Şu an hala ÇiçekSepeti bünyesinde Ev&Yaşam, Yapı&Market, Süpermarket, Hediye, Hobi ve benzeri alanlarda içerik üretimi yapmaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir