Kozmetik ÜrünlerModa & Güzellik

Tuzsuz Şampuan Nedir ve Faydaları Nelerdir?

Son dönemlerde sıkça duyduğunuz bir saç bakım ürünü olan tuzsuz şampuan, paraben barındırmadığı için saçlara zarar vermeden temizlik sağlar. Derinlemesine temizlik için oldukça faydalı olan bu tuzsuz şampuan hakkında merak ettiğiniz her şeyi yazımızda bulabilirsiniz.

İlk olarak “Tuzsuz şampuan nedir?” sorusuyla başlayalım. Yapısı gereği içerisinde tuz içermeyen tuzsuz şampuan; saçları sertleştirmeden ve doğal yapısını bozmadan temizleme yapmanızı sağlar. Yıpranmış saçların onarılmasında yardımcı olan tuzsuz sülfatsız şampuanlar, saç tellerini besleyerek daha canlı bir yapıya kavuşmasında yardımcıdır. Ayrıca boyalı saçlar için renklerin daha uzun süre kalmasına da katkı sağlar. Hacimli, dolgun ve parlak saçlar için paraben içermeyen tuzsuz şampuan çeşitlerini tercih edebilirsiniz.

Tuzsuz Şampuan Faydaları Nelerdir?

tuzsuz şampuan faydaları

Parlak, sağlıklı ve kırıkların az olduğu saçlar için saçların neme doymuş olması oldukça önemlidir. Ayrıca elektrilenme sorununun da en aza indirgenmesi gerekir. Ancak tuz, saçınızı kurutan ve hasar veren bir madde olduğundan içinde tuz bulunan şampuanlar saçınızı temizlerken aslında bir yandan da zarar verebilir. Uzun süredir boyalı saçlar kullanıyorsanız, zararı en aza indirmek için tuzsuz şampuan çeşitlerini tercih etmeniz faydalı olacaktır.

Sülfatsız şampuan çeşitlerinin faydaları şu şekildedir:

 • Kafa derinizde kızarıklık, kaşıntı, kepek ve egzama gibi sorunlar varsa tuz içeren şampuanlardan uzak durmanız faydalı olacaktır. Tuz ve diğer zararlı kimyasallar, cildinize zarar verir. Dolayısıyla cilt tahrişi artar ve saç derinizde problemler ortaya çıkar. Sülfatsız ve doğal içerikli ürünleri tercih ederek bu sorunların etkilerini en aza indirebilirsiniz.
 • Çeşitli işlemlerle her gün yüksek ısıya maruz kalan saçlarda hasar oluşması normaldir. Bu hasarı aza indirmek için tuzsuz ve paraben içermeyen ürünleri kullanmanız tavsiye edilmektedir. Bu tarz ürünler, saçların onarım sürecinin hızlanmasına yardımcıdır.
 • Özellikle ince telli saçlara sahipseniz, sülfat içeren ürünlerden uzak durmanız gerekir. İnce telli saçların uzun ömürlü olması için tuzsuz şampuan en doğru temizleme yöntemini sunmaktadır.
 • Saçların doğal yapısını korumak ve saç tellerinin kurumasını önleyerek nem kapasitesini artırmak için tuzsuz şampuan kullanabilirsiniz. Yıpranmış saç telleri bu sayede güçlenecek ve daha hacimli bir görüntü elde edebileceksiniz.
 • Düzenli sülfatsız şampuan kullanımı saç derisinin ihtiyacı olan nemi karşılar ve saç derisini aşındırmaz. Bu sayede saçlarınız daha iyi beslenir ve güçlü görünür.
 • Son olarak sülfatsız şampuanlar, kıvırcık saçların yapısının korur ve şekil almalarını daha kolay hale getirir.

Tuzsuz Şampuanın Zararları Nelerdir?

Sülfat içermeyen şampuanların bazı zararları da bulunmaktadır. Bu zararlardan en bilinenleri şu şekildedir:

 • Saç derisinin pH dengesini bozabilir ve bu durum nedeniyle saç derisinde problemler yaşanabilir.
 • Boyalı saçlarda boyanın tipine göre kullanım gerekir. Bazı boya tipleri için tuzsuz şampuan zararlıdır.
 • Bazı koşullarda tuzsuz şampuanlar nedeniyle saçlar hacmini kaybedebilir.

Sıkça Sorulan Sorular

saç temizliği
 • Tuzsuz şampuan nasıl kullanılır?

Aslında diğer şampuanları nasıl kullanıyorsanız, tuzsuz şampuanlar da benzer şekilde kullanılır. Saçlarınız ıslakken birkaç damla şampuanı saçlarına masaj yaparak yedirmeli ve sonra durulamalısınız. İçerisinde çok az zararlı madde bulunan sülfatsız şampuanlar, derinlemesine temizlik sunarken saç yapınızı da güçlendirecektir. Sonrasında içeriğinde tuz olmayan saç kremi uygulayarak birkaç dakika bekletip duruluma sonrasında saçlarınızı kurutabilirsiniz.

 • Sülfatsız şampuan saç döker mi?

Tuzlu içerik yerine tuzsuz şampuan vb. ürünler kullanmanız, hasar gören saç derisine bakım yaparak onarım işlemi sağlar. Bu sayede saçlarınızın kurutma ve sertleşme nedeniyle ortaya çıkan sorunlardan kurtulması sağlanır. Kepek, saç derisi kuruluğu gibi sorunları sülfatsız şampuanlar sayesinde geride bırakabilirsiniz. Sağlıklı saç uzaması da sağlayan bu ürünler saç dökülmesi veya saç kaybına yol açmaz. Aksine saçların dökülmesinin önüne geçmeye yardımcı olur.

 • Tuzsuz şampuan saç sertleştirir mi?

Saçları derinlemesine temizleyerek doğal yağlılığına kavuşmasını sağlayan tuzsuz şampuan, saçları sertleştirmez. Özellikle kuru ve ince telli saçlar için oldukça faydalıdır. Saç kurluğunu azaltarak saçların sertleşmesinin önüne geçer, esnekliks sağlar ve saçı nemlendirir.

Saç bakımı için ihtiyacınız olan tüm ürünleri Çiçeksepeti’nde bulabilir, güvenle sipariş edebilirsiniz. Okumayı seveceğiniz diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir