Sağlıklı Yaşam

Lavanta Çayı Nasıl Yapılır? Cilde ve Saça Faydaları Nelerdir?

Kokusuyla birçok kişinin beğenisini kazanan lavanta, kozmetik sektörü başta olmak üzere birçok alanda kullanılmaktadır. Peki, bu güzel kokulu bitkinin çayını hiç denediniz mi? Lavanta çayı hakkında bilgiler ve faydaları bu yazımızda!

Mavi ve mor çiçekleriyle oldukça güzel görünen lavanta; Kuzey Afrika ve Akdeniz’in dağlık bölgeleri olmak üzere Avustralya, Güney Avrupa, Rusya gibi farklı bölgelerde de yetişen bitkidir. Çiçek aranjmanlarında da sıkça tercih edilen bu güzel bitki, kokusu nedeniyle çok sevilmektedir. Lavantaya kokusunu veren ise lavanta yağı ve yapraklarında yer alan özüdür. Bu güzel bitkinin farklı bir kullanımı olarak ise lavanta çayı son dönemlerde ön plana çıkmaya başlamıştır. Tam bir şifa kaynağı olan bu özel çay, birçok konuda yardımcıdır.

Lavanta Çayı Nasıl Yapılır?

lavanta çayı yapımı
Oldukça faydalı olmanın yanı sıra tat olarak da güzel olan lavanta çayı, yeni favoriniz olabilir.

Demleme işlemi için kurutulmuş lavanta çiçeklerine ihtiyacınız vardır. Aktarlardan veya online alışveriş olarak alabileceğiniz lavanta çiçeklerini şu şekilde demleyebilirsiniz:

 • Tek kişilik çay için bir bardak kaynatılmış su içerisine bir çay kaşığı lavanta ekleyin.
 • Yaklaşık 10 dakika kadar demledikten sonra demlenen çayı süzün ve bir şey eklemeden tüketin.
 • Eğer çok kişi için yapacaksanız, demlik içerisine her bardak için bir çay kaşığı kurutulmuş lavanta ekleyip 10 dakika kadar demledikten sonra süzerek servis edebilirsiniz. Ek olarak isteğe bağlı bal ile de tatlandırarak kullanabilirsiniz.

Lavanta çayının genel faydaları ise şu şekildedir:

 • Stres azaltıcı etkisi olan lavanta çayı özellikle günlük sıkıntılar ve kaygılarla baş etmeniz için iyi bir destekleyicidir.
 • Sindirim sistemine birçok faydası vardır. Mide ve bağırsak problemlerinin giderilmesine yardımcı olur. Aynı zamanda hazımsızlık sorunun giderilmesine de katkı sağlar.
 • Karaciğer açısından oldukça faydalıdır. Toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur.
 • Uykusuzluk sorunu çekenler için oldukça faydalıdır. Akşamları tüketildiğinde konforlu bir uyku süreci yaşamanıza katkı sağlar.
 • Kış aylarında soğuk algınlığının geçmesi için iyi bir yardımcıdır.
 • Yaz bezeleri tedavilerinde de etkili olduğu düşünülmektedir.
 • Romatizma kaynaklı ağrıların azaltılmasına da destek olur.

Lavanta çayının vücudunuzda herhangi bir yan etki yapmadığından emin olmanız önemlidir. Özellikle bir hastalık tedavisinde kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerekmektedir.

Lavanta Çayının Cilde ve Saça Faydaları

bitki çayı
Lavanta çayı, cilt ve saç için oldukça faydalı bir üründür.
 • İçeriğindeki maddeler sayesinde cilde oldukça iyi gelen lavanta çayı, cildin daha canlı bir görünüme kavuşmasına yardımcı olur. Cilt sorunlarının giderilmesi ve mevsim kaynaklı sorunların azalmasında da etkilidir.
 • Cilde nem kazandıran lavanta çayı, derideki kızarıklık ve döküntülerin yok olmasına da yardım eder. Yaşlanma ile birlikte oluşan kırışıklıkların azaltılmasında iyi bir yardımcıdır.
 • Güneşin zararlı ışınlarının cilt üzerinde oluşturduğu leke ve kuruluk gibi sorunların giderilmesine yardımcı olur.
 • Cildin temizlemesini sağlar. Akne tedavisinde de yardımcıdır.
 • Cilt dışında saç dökülmesi ve kepeklenme gibi sorunlara karşı da etkilidir. Demlenen lavanta çayını saça uygulayarak kullanabilirsiniz. Bunun için ılık papatya çayı ile saçları yıkamalı ve yarım saat kadar beklettikten sonra su ile durulamalısınız.
 • Saç köklerindeki kan akışını hızlandıran lavanta çayı, daha güçlü saçlar elde etmenize de yardımcı olur.

Son olarak “Lavanta çayı zayıflatır mı?” sorusuna cevap verelim; lavanta çayı ile zayıflama arasında direkt olarak bir bağlantı bulunmamaktadır. Ancak karaciğer için faydalı olması ve vücut metabolizmasının çalışmasına katkı sağlaması nedeniyle zayıflama sürecinde katkı sağlar. Tüm bitki çaylarında olduğu gibi diyet programınıza almadan önce doktorunuza danışmanız faydalı olacaktır.

Sağlıklı bir yaşam için ihtiyacınız olan bitki çayı çeşitlerini Çiçeksepeti’nde bulabilirsiniz. Okumayı seveceğiniz diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir