Yaşam TarzıMobil Ürünler

Telefonunuzda Mutlaka Olması Gereken Afet Uygulamaları

Doğal afetler hayatın bir gerçeği ve afetlere her zaman hazırlıklı olmak ise yaşamın bir parçası. Neyse ki günümüzde gelişen teknoloji sayesinde birçok durumda size yardımcı olan akıllı telefonunuz afet anında da en büyük yardımcınız olabilir. Bu yazımızda telefonunuzda mutlaka bulunması gereken afet uygulamaları hakkındaki tüm bilgileri bulabilirsiniz.

Her zaman yanınızda bulunan akıllı telefon sayesinde afet uygulamaları olası bir durumda hayatınızı kurtarabilir. Acil bir durum veya afet anında ilk yardım ekipleri başta olmak üzere gerekli yerlere bilgi ulaştırmanızı sağlayacak afet uygulamaları, telefonunuzda mutlaka bulunmalı. Peki, hangi uygulamaları indirmelisiniz? Gelin birlikte bakalım…

1-) AFAD Acil

Afet uygulamaları - afad
AFAD Acil, afet anında size yardımcı olacak bir uygulamadır.

Afet adında ve sonrasında iletişime geçmeniz için T.C. İçişleri Bakanlığı tarafından sunulan AFAD Acil uygulaması oldukça önemli bir yardımcıdır. Direkt olarak 112 Acil Servis’e bağlanma ve afetzedeler için özel butonlar sunan uygulama, konuşma ve mesajlaşma imkanı sağlıyor. Ayrıca toplanma alanları vb. yerler için yol tarifi sunarak hızlıca güvenli bir yere geçmenize yardımcı oluyor. Bunun dışında uygulama içerisinde yer alan özel afet videolarıyla farkındalık kazanmanız mümkün.

2-) 112 Acil Yardım Butonu

Afet uygulamaları - 112
112 Acil Yardım Butonu, tek bir dokunuşla sağlık ekiplerine ulaşmanızı sağlar.

T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından sunulan 112 Acil Yardım Butonu, acil durumlarda sizin veya yakınlarınızın yaşadığı çevrede olan durumları ihbar etmeniz için tasarlanmıştır. Uygulama sayesinde konum bilgisini ileterek en kısa sürede size yardımın ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca T.C. Kimlik Numaranızı ve e-Nabız için oluşturduğunuz şifrenizle uygulamayı kullanabilirsiniz.

3-) Güvendeyim – Akut

Afet uygulamaları - akut
Sevdiklerinizi acil durumlarda haberdar etmek için “Güvendeyim” uygulamasını kullanabilirsiniz.

AKUT tarafından geliştirilen Güvendeyim uygulaması, doğal afetlerde sevdiklerinize güvende olduğunuz bildirmeniz için tasarlanmıştır. Bu sayede baz istasyonlarını meşgul etmeden kolayca iletişim kurabilirsiniz. Güvendeyim uygulamasını kullanmak için:

  • İlk olarak uygulama içerisinden “Ayarlar” kısmına girin ve en az bir kişinin telefon numarasını kaydedin. Bu sayede “Güvendeyim” butonu aktif hale gelecektir.
  • Daha fazla numara ekleyerek acil bir durumda sevdiklerinize kendiniz hakkında bilgi verebilirsiniz. Güvendeyim mesajı SMS olarak iletildiğinden internet bağlantısına gerek yoktur.

Doğal afet sırasında çok sık kullanılan telefon ve internet hattı nedeniyle kilitlemeler yaşanabilir. Bu durumda sevdiklerinize haber vermek için hızlı bir şekilde uygulamayı kullanabilirsiniz. Ek olarak uygulamaya telefon eklerken en az bir numarayı bulunduğunuz şehir dışından seçmeniz faydalı olacaktır.

4-) Bridgefy – Offline Messages

Afet uygulamaları - Bridgefy
İnternet ve telefon hatlarının olmadığı zamanlarda Bluetoot kullanarak mesajlaşabilirsiniz.

İnternet erişimin olmadığı zamanlarda Bluetooth teknolojisini kullanarak mesajlaşmanızı sağlayan Bridgefy, doğal afetlerde hayat kurtarabilir. Ayrıca festivaller, seyahat, stadyumlar gibi kalabalık bölgelerde internet veya telefon hattı sorun çıkardığında kullanabilirsiniz. Bluetooth anten menzili içerisinde Bridgefy kullanıcılarıyla sohbet edebilmek için uygulamanın “Yayın” sekmesini  kullanmanız yeterlidir. Ancak yayın mesajları çevredeki tüm kullanıcılar tarafından görünür hale gelmektedir.

Kullanmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

  • Bluetooth’u açın ve yayın sekmesine giriş yapın.
  • Çevrenizde 100 metreye kadar olan alanda tüm kullanıcılara mesaj gönderebilirsiniz.
  • Uygulamayı kullanırken kişi eklemeniz gerekmemektedir. Çevrenizdeki tüm kullanıcıları otomatik olarak algılayan uygulama, yayın bölümünü kullanan herkese mesajı iletmenizi sağlar.

5-) Düdüğüm

Afet uygulamaları - düdüğüm
Düdüğüm, afet sonrasında yerinizin bulunması için yardımcı bir uygulamadır.

Deprem başta olmak üzere enkaz durumlarında konum belirlemek için ses oldukça önemlidir. Düdüğüm uygulaması önceden belirlediğiniz iki farklı numaraya SMS olarak konumunuzu iletir. Ayrıca çıkardığı ses sayesinde afet bölgesinde arama kurtarma yetkilerinin yer tespiti yapmasın kolaylaştırır. Gönderilen SMS içerisindeki enlem ve boylam bilgileri sayesinde 1 metreye kadar mesafeniz tespit edilebilmektedir. Ayrıca uygulama açıldığında sesi en yükseğe ve ekran ışığını en aza otomatik almaktadır.

6-) Life360

Life360 uygulaması
Life360, acil durumlarda konum paylaşımı için oldukça yararlıdır.

Olası bir afet ve acil durum anında telefonunuzun GPS özelliğini kullanan Life360, sevdiklerinize eş zamanlı konum iletmenizi sağlar. Acil durum tuşu sayesinde sevdiklerinize mesaj atabilir ve yardım çağırabilirsiniz.

7-) Deprem Ağı

Deprem ağı uygulaması
Uygulama, deprem dalgalarının size ulaşmasından çok kısa bir süre önce haberiniz olmasını sağlar.

Deprem ağı, 5 ve üzeri büyüklükteki depremlerde deprem dalgalarının size ulaşma süresini yaklaşık olarak 13-25 saniye önce bildiren uygulamadır. Şiddetli depremlerde size süre kazandırarak en azından güvenilir bir yere geçmenize olanak tanır. Hatta mümkünse olduğunuz kapalı alandan çıkmanız içinde fırsat sunar.

Akıllı telefonunuzda olması gereken afet uygulamaları hakkında bilgiler verdiğimiz yazımız burada sona eriyor. Umarız, hiçbir zaman kullanmak zorunda kalmazsınız. Ancak tüm bu uygulamaları tedbir amaçlı telefonunuza indirmenizi tavsiye ederiz.

Okumayı seveceğiniz diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir