Ateş Ölçer Cihazlar Hakkında Merak Ettikleriniz ve Kullanım Yöntemleri


1
1 share, 1 point

Dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs hastalığı (COVID-19) hastalığının belirtileri arasında yer alan ateş, son dönemlerde ateş ölçerlerin değerini daha da arttırdı diyebiliriz. Önceden yeni bebek sahibi olan ebeveynlerin daha çok kullandığı ve sahip olduğu ateş ölçerler artık hemen hemen herkesin evinde olması gereken medikal bir cihaz konumuna geldi. Peki, ateş ölçer tam olarak nasıl çalışır, nelere dikkat etmeniz gerekiyor ve son teknolojiler neler? Tüm sorularınızın cevapları yazımızda sizlerle…

Ateş ölçer, her evde bulunması gereken ve her sağlık kuruluşunda bulunan, sağlık açısından oldukça önemli bir cihazdır. Kullanım şekilleri ve alanları farklı olsa bile her cihazın amacı ani vücut ısısı değişimini tespit etmek ve olası hastalıkların önüne geçmekte yardımcı olmaktır. Tıbbı termometre olarak kullanılan ilk ateş ölçer benzeri alet Galilei tarafından 1500’lü yılların sonlarına doğru icat edilen ve “su termoskopu” olarak adlandırılan cihazdır.  Sonrasında ise 1625 yılında ise İtalyan bir hekim o günün termometresi üzerinde milimetrik derecelendirme yaparak hastaların vücut sıcaklığının hassas bir şekilde ölçebilmiştir. Günümüzde ise farklı teknolojilerle farklı ölçün teknikleri yapabilen son derece hassas ateş ölçerler mevcuttur. Şimdi gelin biraz daha yakından bakalım…

Ateş Ölçer Çeşitleri
Ateş ölçer çeşitleri

Ateş ölçerlerin günümüzde kullanılan üç ana çeşidi vardır. Bunlar; cıvalı, alkollü ve dijital ateş ölçerler. Yakın bir tarihe kadar dijital ürünler az üretildiği ve yüksek ücretli olduğu için cıvalı ateş ölçerler çok daha revaçtaydı. Fakat teknolojinin gelişmesi ve dijital ürünlerin yaygınlaşıp daha uygun miktarlara satılması dijital ateş ölçerleri daha çok tercih edilir hale getirdi.Cıvalı cam termometreler hijyen nedeni ile artık sağlık kuruluşlarında tercih edilmeseler de hala bazı evlerde kullanılmaktadırlar.

  • Dijital ürünlerin tercih edilmesindeki en büyük etken hızlı sonuç vermesi ve içinde herhangi bir toksik madde içermemesi. Temassız olarak ölçüm yapan modeller de olduğundan hijyenik olarak oldukça kullanışlı olmaları tercih sebebi.
  • Dijital ateş ölçerlerin de kendi içinde farklı çeşitleri mevcut. En çok bilinen kızılötesi ışında yani temassız ölçüm yapabilen cihazlar. Bu ateş ölçerler alın, kol gibi düz olan cilt yüzeylerinde ölçüm yapabiliyor. Ayrıca bebekler için özel olarak üretilmiş emzik şeklinde olan ateş ölçerler de mevcut.
  • Dijital ateş ölçerler üzerilerinde bulunan ekran sayesinde ölçüm sonuçlarını gösteriyor. Hafızası olan bazı cihazlarda kablolu veya kablosuz bağlantı ile bu sonuçları bilgisayarınıza kaydedebiliyorsunuz.
  • Bazı özel yazılımlı ateş ölçerler kaydettiği ölçüm sonuçlarını bilgisayar raporu şeklinde sunarak çıktı almanızı bile sağlayabiliyor ve farklı bir özellik olarak ise hafıza göstergesi ısı değişimlerini belli aralıklarla izleme imkanı sunuyor.
Ateş Ölçer Nasıl Kullanılır?
Ateş ölçer nasıl kullanılır?

Dijital ateş ölçerlerin hata payı çok az olmakla birlikte doğru ölçüm yapmanız oldukça önemli bir konu. Öncelikle vücutta nereden ölçüm yapacağınızı belirlemelisiniz çünkü ölçüm yapılan yerlerin sıcaklıkları farklı olabilir. Eğer kulaktan ölçüm yapacak bir cihaz kullanıyorsanız, her zaman aynı kulağı tercih etmeli, çok sıcak ve çok soğuğa maruz kalınmışsa 30 dakika bekledikten sonra ölçüm yapılmalıdır. Kulak damlası, krem vb. ürünler kullanıyorsanız kulaktan ölçüm yapmamalısınız.

Eğer alından ölçüm yapacaksanız en doğru sonuç adına ateş ölçer ve ölçüm yapılacak kişinin aynı yer içerisinde bir süre bulunması tavsiye edilir. Cihaz oda sıcaklığı nedeniyle ufak hatalı sonuçlar verebilir. Alından ölçüm yaparken alnın temiz olması için kolonyalı mendil veya pamuk vasıtasıyla alnı temizlemek ve saçları alından çekerek alnın açık kalmasını sağlamak önemlidir. Alın temiz ve kurulandıktan sonra ölçüm yapmanız daha sağlıklı sonuçlar almanızı sağlayacaktır.

Temaslı bir ateş ölçer kullanacaksanız alına ve kulağına teması sağladıktan sonra alarmı ötene kadar beklemelisiniz. Temassız ateş ölçerlerde ise yaklaşık olarak 5-8 cm uzaklık ateş ölçümü için idealdir. Yine aynı şekilde alarm uyarı verene kadar beklemelisiniz. Ateş ölçerinizi pil ve bataryası biterken kullanmanız yanlış sonuçlar almanıza neden olabileceğinden bu durumları kontrol etmelisiniz. Doğru sonuçlar için kullanım kılavuzunu dikkatle okumanız ve doktorunuzdan tavsiye almanız çok daha iyi olacaktır.

Tüm bu öneri ve tavsiyeler doğrultusunda sizin için tavsiye edebileceğimiz ateş ölçer modelleri;

Dijital Temassız Ateş Ölçer Dt-8826
Dijital Temassız Ateş Ölçer

Hassas temassız ölçüm, 10 saniye çalışmama anında otomatik kapanma, aydınlatmalı LCD ekran ve birçok farklı özelliklere sahip dijital temassız ateş ölçer ile içiniz rahat bir şekilde ölçüm yapabilirsiniz.

Medisana MED Alından ve Kulaktan Ateş Ölçer
Medisana ateş ölçer

Sağlık her şeyden önemli! Bu yüzden her eve bir ateş ölçer lazım… Medisana kulaktan ve alından ateş ölçer; 0 ºC / 100ºC ölçüm aralığı, 1 saniyede hızlı ölçüm, 1 dakika ölçümsüz sürede otomatik kapanma, son 30 ölçümü hafızada tutma özellikleriyle isteklerinizi karşılayacak türden bir cihazdır.

Weewell WTD103 Dijital Çubuk Termometre
Weewell ateş ölçer

Weewell dijital çubuk termometre, 10 saniyede ekspres ölçüm, kolay okunabilir geniş LCD ekran ve uyarı sesi, ergonomik dizayn, 10 dakika içinde otomatik kapanma ve geniş ölçüm aralığı ile evinizdeki ateş ölçer ihtiyacını karşılayacak özelliklere sahiptir.

Braun Thermoscan Kulaktan Ateş Ölçer
Braun ateş ölçer

Rahat bir kullanım sunmak adına Kompakt bir genel tasarıma sahip olan Braun ThermoScan, hızlı ve kolay kullanımı, sesli ateş ölçüm rehberi, 1 saniyede ölçüm ve çapraz bulaşmadan kaçınmak için tek kullanımlık hijyenik lens filtreleri ile bütün ailenin ihtiyaçlarını karşılamak için tasarlanmıştır.

Wee Baby Temassız Ateş Ölçer
We Baby ateş ölçer

Wee Baby Temassız Ateş Ölçer hem ailelerin hem de doktorların rahatça kullanabileceği etkili bir ateş ölçerdir. Pratik ve doğru ölçümler için tasarlanan Wee Baby Temassız Ateş Ölçer, Japon algılama sistemi ile ateşi vücuda temas etmeden hızlı ve rahat bir şekilde ölçmenize yardımcı olur. Ateşin 38 C’den yüksek olduğu zamanlarda ise sesli olarak sinyal verme özelliği ve son 32 ölçümü hafızasında tutma özelliklerine sahiptir.

Prexiso Pit 20 İnfrared Alından Temassız Termometre
Prexiso ateş ölçer

Prexiso Pit 20 İnfrared alından temassız ateş ölçer; sıcaklık normal değerlerde olduğunda yeşil ekran vererek normal uyarısını yapar fakat yüksek sıcaklıklarda ekran görüntüsü kırmızı gösterir ve ateşin normalden yüksek olduğunu gösterir. Hassasiyeti :0,2 C’dir ve tüm ailenin ihtiyaçlarına cevap verebilecek özellikleri ile rahat bir kullanım sunar.

Temassız Yeni Nesil Sosyal Mesafeye Uygun
Yeni nesil ateş ölçer

Yeni nesil sosyal mesafeye uygun olarak dizayn edilmiş temassız ateş ölçer; oteller, toplu taşıma araçları, eğitim kurumları, hastaneler vb. tüm kapalı alanlarda kullanılabilir. Yüksek ateş durumunda ışıklı ve sesli alarmı vererek uyarıda bulunurken, bilgisayara gelen kişi sayısı, tarih/saati ve ateş ölçümünü kaydetme özelliği de vardır.

Ateş ölçer cihazlar başta olmak üzere tüm anne&bebek ürünleri, elektronik ürünler ve çok daha fazlası ÇiçekSepeti‘nde sizleri bekliyor.

İlginizi çekebilecek diğer bazı yazılarımız:


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Umit

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.