Moda & GüzellikKişisel Bakım İpuçları

Ayak Törpüsü Nedir, Ne İşe Yarar ve Nasıl Kullanılır?

Gün içerisinde aktif bir işte çalışıyor veya sürekli hareket ettiğiniz bir hayat yaşıyorsanız, ayaklarınız en çok yorulan ve yıpranan bölgelerin başında gelir. Yorgun ve yıpranmış ayaklar ise zamanla kuruma, topuklarda çatlama ve nasır gibi problemler oluşmasına neden olur. Bu problemleri yaşamamak adına ayak bakımına dikkat etmek ve ayak törpüsü kullanmak gerekir. Peki, ayak törpüsü tam olarak nedir ve ne işe yarar?

Ayaklardaki çatlama, nasır ve kuruma gibi sorunlar zamanla hayat kalitenizi olumsuz olarak etkilemeye başlar. Ayrıca bakımsız ayaklar estetik açıdan da kötü bir görüntüye neden olur. Bu nedenle düzenli ayak bakımı yapmak ve ayak törpüsü kullanmak gerekir. Pedikür araçlarından biri olan ayak törpüsünü yaşam alanınızda rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Ayak Törpüsü Nasıl Kullanılır?

Ayak törpüsü ile bakım
Topuklarda, ayak tabanlarında ve ayak başparmaklarının kenarlarında zamanla oluşan sertleşme ve kuruma, daha büyük sorunlara neden olabilir.

Ayak törpüsü, ayaklarda oluşan sertleşmeyi gidermek için kullanılan bir bakım aracıdır. Tabanlarda kuruma ve sertleşme için ayak törpüsünü kullanabilirsiniz. Bu sayede ayaklarınız yumuşaklık kazanır ve daha sağlıklı olur.

Ayak törpüsünü düzenli kullanmak oldukça önemlidir. Çünkü zamanla oluşan sertleşme hemen geçmeyecektir. Ayrıca törpü kullanımını bıraktığınız zaman aynı şartlar altında sertleşme yeniden oluşacaktır. Bu nedenle düzenli ayak törpüsü kullanımı yapmanız gerekir. Ek olarak ayaklarınızın pürüzlü görünüme sahip olan bölgelerinde de ayak törpüsünü kullanabilirsiniz.

Ayak tabanlarında oluşan sertleşmelerin nedenleri farklıdır. Uzun yürüyüşler, dar gelen ayakkabılar, çorapsız ayakkabı giymek gibi nedenlerle sertleşme oluşabilir. Ayrıca ayakların nemsiz kalması ve yeterli hijyenin sağlanmamasın da ayak sağlığını riske atan diğer durumlar olarak öne çıkmaktadır. İlk olarak çatlayan ve sonrasında sertleşerek nasırlaşmaya başlayan bu görüntüden kurtulmak için aşağıdaki adımları takip etmeniz gerekir:

  • Öncelikle bir ayak törpüsü edinmeniz lazım. İyi bir markanın ayak törpüsünü edinmenizi tavsiye ederiz.
  • Sonrasında ayaklarınızda sertleşen bölgelerdeki sertleşme çok yoğun ise ayaklarınıza nemlendirici veya vazelin sürmeniz faydalı olacaktır.
  • Bir kap içerisine ılık su alın ve ayaklarınızı ılık su içerisinde bir süre bekletin. Böylece ayak deriniz ılık suyun etkisiyle daha rahat yumuşayacaktır.
  • Sudan çıkardığınız ayaklarınızı havlu ile iyice kuruladıktan sonra sertleşen bölgelere nazik hareketlerle ayak törpüsünü sürmeye başlayın.
  • Düzenli git-gel hareketi ile sertleşen bölgenin yoğunluğuna göre işlemi devam ettirin. İyice yumuşayan ayaklarınızı işlem sonrasında yıkayıp ayak bakım kremi ile nemlendirin.
  • Bu işlemi haftada en az bir kere yaparak ayaklarınızda oluşan problemlerin önüne geçebilirsiniz.

Ayak Törpüsü Kullanımı Sonrasında Bakım Nasıl Yapılmalı?

Cilt bakımı
Törpüleme işlemi sonrasında ayak deriniz yumuşayacak ve ayak sağlığınız için iyi bir adım atmış olacaksınız. Ancak bu işlem sonrasında tüm sorunların hemen geçeceğiniz varsaymanız, büyük bir yanılsama olur.

Sertleşen ayak derisi yaptığınız işlemle iyice yumuşar ve varsa nasır oluşumları yavaştan dökülmeye başlar. İşte işlem sonrasında nemlendirme ve düzenli bakım yapma oldukça önemlidir. Ayak törpüsü işlemi sonrasında;

  • Ayaklarınızı nemlendirici özelliği yüksek olan ayak bakım kremi ile nemlendirmeniz gerekir.
  • Kremle birlikte esansiyel yağlar kullanabilirsiniz. Uçucu yağlar, cildin ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri karşılaması için oldukça önemlidir.
  • Bakım işlemi sonrası her gün eve geldiğinizde ayaklarınızı ılık su ile yıkamalısınız. Sonrasında nemlendirici krem ve yağ ile bakım yapmaya devam etmelisiniz.
  • Ek olarak ayak törpüsünü banyonuzda veya duşa kabin içerisinde bulundurarak duş alırken kullanabilirsiniz. Pürüzlü bölgeleri duş sırasında yumuşadıktan sonra törpüleyebilirsiniz. Ancak bu işlemi yapacaksınız öncesinde duş jeli veya şampuan kullanmamış olmalısınız.

Ayak bakımı ve diğer tüm cilt bakımı ürünlerini uygun fiyatlarla Çiçeksepeti’nde bulabilirsiniz. Okumayı seveceğiniz diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir