BABALAR GÜNÜ NE ZAMAN KUTLANIR?


Fedakarlık dendiği zaman herkesin aklına ilk anneleri gelir. Bizi besleyen, büyüten, hastalandığımızda başımızdan ayrılmayan birtanecik meleklerimiz… Ancak annelerimizin en büyük destekçisi, bizi her zaman koruyup kollayan, sert mizacının altında pamuk gibi bir kalp taşıyan babalarımızın da hakkı ödenmez ve emekleri saymakla bitmez.

imageHer yıl haziran ayının 3. Pazar gününde kutlanan Babalar Günü, ailesi için gece gündüz çalışan kahramanlarımızı bir gün de olsa onurlandırmak için kutlanır. Her yıl olduğu gibi bu sene de büyük bir sevgi yoğunluğu ile kutlanacak. 2016′ Babalar Günü 19 Haziran günü kutlanacak.

Peki Babalar Günü ilk olarak ne zaman ve neden kutlanmaya başladı?

Babalar Günü’nün tarihçesi, 1900’lü yıllara dayanıyor.

Amerika’nın Washington kentinde yaşayan ve bir Amerikan İç Savaş gazisinin kızı olan Sonoro Smat Dodd, 1909 yılında, 6 kardeşi ile birlikte kendilerini tek başına büyüten babasını mutlu edebilmek için özel bir gün bulmaya çalıştı. En küçük kardeşini doğururken hayatını kaybeden annesinden sonra Anneler Günü‘nü kutlayamayan Dodd, Babalar Günü’nün neden olmadığını sorgulamaya başladı.

 

image (1)Babasının doğum gününün de olduğu Haziran ayında, Babalar Günü’nün kutlanması için organizasyon düzenleyen Dodd, 1910 yılında bu isteğini gerçekleştirdi ve ilk Babalar Günü’nün kutlanmasını sağladı.

1924 yılında dönemin ABD Başkanı Calvin Coolidge kutlamalar desteklemiş fakat resmi kutlama için bir açıklama yapmamıştır. 1966 yılında ise Başkan Lyndon Johnson ise resmi bir bildiri yayınlayarak her yıl Haziran ayının 3. Pazar gününün Babalar Günü olarak kutlanmasını sağlamıştır. Resmi tatil olması ise 1972 yılına dayanmaktadır.

image (2)

Bu sene 19 Haziran Pazar gününe gelen Babalar Günü, ülkemizde de her yıl olduğu gibi Babalar Günü hediyeleri ile ve çiçeklerle kutlanacak.

Yılın her günü ailesini mutlu ve rahat ettirmek için elinden geleni yapan baba için, ufak bir sürprizi çok görmeyin!


Yorumlar: 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş

Şifreyi Sıfırla

Back to
Giriş