TrendÇiçek Bakımı

Bahçelerin Gözdesi Şebboy Çiçeği Özellikleri ve Bakımı

Rengarenk ve canlı görüntüsü ile bahçelerin vazgeçilmezi olan Şebboy, sahibinden neler ister? Güzeller güzeli Şebboy çiçeği bakımı ve yetiştirilmesi hakkında merak edilen her şeyi bu yazımızda sizler için derledik.

Şebboy Çiçeği

Şebboy Çiçeği
Görsel: caribbeangardenseed.com

Latince orijinal ismi Matthiola olan Şebboy, Brassicaceae yani turpgiller familyasında yer alır. Wikipedia‘nin verdiği bilgiye göre, 330 cins ve 3700 türü bulunan bu ailenin ülkemizde 85 cins ve 515 türü yer almaktadır. Sarı, pembe, mor, turuncu ve beyaz dört parçalı çiçekler açan Şebboy çiçeğinin kokusu karanfilin kokusunu andırır. Çok yoğun bir kokusu vardır, bu çiçeklerindeki uçucu yağdan kaynaklanır. Ama bu yağın herhangi bir tıbbi faydası yoktur (yine de idrar söktürdüğü ve kabızlığı giderdiği söylenir), sadece parfüm ve kozmetik sanayiinde kullanılır.

Şebboy Türkiye’de oldukça yaygındır ve kırmızı, kahverengi gibi renkleri üretilmeye başlanmıştır. Şebboy çiçeğinin anlamı saflık ve sevgidir. Zaten bu kadar güzel kokulu bir çiçekten de başka bir anlam beklemek olmazdı değil mi?

Şebboy Çiçeğinin Özellikleri Nelerdir? Bakımı Nasıl Yapılır?

 • Ana vatanı Avrupa olan Şebboy’un özellikle parfüm sektöründe büyük önemi vardır.
 • Şebboy Genellikle bahçelerde yetiştirilen, tohumla yetiştirilmesi tercih edilen iki veya çok yıllık otsu bir bitkidir.
 • Yaprakları azdır ve çiçekleri çok fazladır. Şebboy’u ilgi çekici yapan özelliklerinden biri de budur.
 • Şebboy çiçeğinin sevdiği iklim güneş alan ancak yarı gölgeli, soğuğa ve kuraklığa dayanaklı bölgelerdir.
 • Kolayca yetiştirilen bu süs bitkisi erken çiçeklenir.
 • 50cm’e kadar boylanabilen şebboy şayet iyi bakılırsa 80 cm’e kadar uzayabilir.
 • Şebboy’un yaprakları tüylü ve küçüktür ama çiçekleri salkımlar halinde ve yapraklarına göre oldukça büyüktür.
 • Şebboy nemli toprağı sever.
 • Drenajı iyi yapılmış, besince zengin toprak isteği vardır. Koyu renkli ve kaliteli topraktan hoşlanır.
 • Yıl boyunca üretime uygun bir çiçektir.
 • Yüksek sıcaklığı sevmezler ancak soğuğa karşı da dayanıklı bitkiler değildir. Kış aylarında ortalama 10 derece sıcaklık isteği vardır. Sera yetiştiriciliğinde bu sıcaklık ayarlanabilirse iyi bir sonuç elde edilebilir.
 • Şebboy ışığı çok sever. Bol bol ışık alabileceği ortamlarda coşacaktır. Eğer serada üretim yapılıyorsa bu durum dikkate alınmalıdır.
 • Bitki çürümeye meyillidir. Özellikle serada yetiştirilen Şebboy’u iyi havalandırmak, fazla nemden korumak gerekir.
 • Bahçe şebboyu ve sarı şebboy yaygın olarak bilinen şebboy çiçeği çeşitleri arasındadır.
 • Damlama sulama önerilir. Yazın toprağın tamamen kurumasına müsaade edilmemelidir.
 • Eğer sağlıklı bir Şebboy çiçeği yetiştirmek istiyorsanız, doğal ortamına uyum sağlayabilmeniz gerekmektedir.
 • Kesme çiçek olarak veya saksılarda sık yetiştirilmez, bahçe yetiştiriciliği için daha uygundur. Kesme çiçek olarak sık karşılaşmama sebebimiz ise bitkinin çok hassas oluşudur. En fazla 2 derece sıcaklıkta birkaç gün saklanabilen narin Şebboylar, dallarında güzel bizler için.

Şebboy Çiçeği Nasıl Yetiştirilir?

Şebboy çiçeğini fide veya tohum ile yetiştirebilmek mümkün. Fide ile Şebboy üretmek istiyorsanız M.E.B’in Şebboy Yetiştiriciliği notlarına göre ekim, dikim ve hasat programı şu şekilde. Her mevsim yetişebilen Şebboy çiçeğini tohumdan yetiştirmek için önerilen 4 ayrı zaman dilimi var.

Bunlar sırası ile şu şekilde gerçekleşiyor; ekim ayında ekilen tohumlar aralık ayında kalıcı olarak duracağı yerlerine alınıyor ve bu bitkiden ilk ürün ilkbaharın ilk aylarında elde edilebiliyor. Kasım ayında ekilen tohumlar ise ocak veya şubat ayında kalıcı toprağına alınıyor ve ilk çiçekler ilkbahar mevsiminde kendini gösteriyor. Aralık ayında ekilen tohumlar mart ayında esas yerine alınırken ilk çiçeklerini ilkbaharın sonunda veriyor. Son olarak Temmuz sonunda ekilen tohumlar da eylül ayında bahçedeki esas yerine alınıyor ve kasım ya da aralık ayında ilk çiçekler kendini göstermeye başlıyor.

şebboy ne zaman ekilir
Görsel: meb.gov.tr
Şebboy buketi
Görsel: www.mariage.com

Eğer Şebboy tohumu ile üretim yapılacaksa, büyük gözlü viyoller tercih edilmelidir. Viyol, yumurtalık da denilen,tohumu çimlendirmek amaçlı olarak kullanılan plastik aparatlara verilen addır. Çimlendirme için viyolller çok gevşek olmayacak şekilde torf ile doldurulur. İlaçlı su ile sulandıktan sonra şebboy çiçeği tohumu, viyol gözeneklerinin tam ortalarına gelecek şekilde ekilir. Ortalama 15 ile 18 derece arasında çimlenme beklenir. Tohumların 20’şer santim ara ile ekilmesi önerilir. İki hafta içerisinde çimlenmeye görülecektir. Tohumlar çimlendiği anda sıcaklık 10 dereceye düşürülür. Çimlenen tohumlar viyollerde kısa süre durduktan sonra yerlerine dikilmeye hazır hale gelir.

Şebboy çimlenirken onu hastalıklara karşı koruyabilmek için, dikim yapıldıktan birkaç gün sonra, toprağın dipten hortum ile sulama yapılmalıdır. Bu sulamanın ardından ise damlama sulama yöntemine geçilmesi önerilir.

Şebboy Çiçeğinin Faydaları Nelerdir?

Şebboy çiçeği faydaları saymakla bitmez. Tıp ve kozmetik alanında sıklıkla kullanılan bir bitkidir. Kokusunun sinir yatıştırıcı özelliği olduğu düşünüldüğü için bahçelere sıklıkla ekilir. Tüketim sırasında çiçeğinin önceden kurutulmuş olması gereklidir. Kurutulmuş Şebboy çiçeğinin suda kaynatılması ile tüketiminin, idrar söktürücü özelliği olduğu bilinir. Yaprağı toz haline getirilip bal ile karıştırıldığında elde edilen macunun ağız içi yaralarına ve çatlaklara iyi geldiği bilinir. Ancak yine de doktorunuza danışmadan kullanmamanızı öneririz.

Hangi çiçeklerin yenebileceğini öğrenmek için Gönül Rahatlığı ile Tüketebileceğiniz 10 Çiçek yazımızı okuyabilirsiniz. Bu kadar güzel görünen ve kokan bir bitkinin fiyatını merak ediyorsanız Şebboy fiyatları, güzelliğine nazaran oldukça uygun. Kesme çiçek olarak çok tercih edilmeyen Şebboy için 5 TL’den az bir ücret ödeyerek 100 adet tohum alabilmeniz mümkün. Şebboy çiçeğinizin daha kaliteli olmasını istiyorsanız, gövdesinin dik durması için bir destek sistemi ayarlayabilirsiniz.

ÇiçekSepeti

2006 yılında kurulan Ciceksepeti.com, Türkiye dışında 4 farklı ülkede faaliyet gösteren, 145 franchise noktasına sahip, 450+ çalışanı olan, bir Türk firmasıdır. Online çiçek & hediye sektöründeki liderliğini ve tecrübesini, pazaryeri modeliyle birleştiren Ciceksepeti.com, bugün ulaştığı noktada 20 bin kategoride 9 milyondan fazla ürün listelemektedir. Türkiye'nin en büyük çiçek sitesinde şimdi aradığınız tüm ürünler Var Var!

İlgili Makaleler

4 Yorum

 1. Burada Şebboy hakkında verilen bilgilerin tamamı doğru değil, daha doğrusu bazı önemli noktalar yanlış. Ben bunu (kahverengi/koyu sarı/kırmızı çiçekli olanı), Ankara gibi kışları eksi 15’e kadar düşen bir yerde yetiştiriyorum. Yaz kış daima yeşil kalıyor, yani dona çok dayanıklı. Maalesef çiçekli dönemi kısa, iki hafta kadar. Çok miktarda tohum veriyor. Tohumları alır almaz ek ekebildiğin kadar.

  1. ben aldım ama boyu uzadı çiçekleri he döküldü kokusu güzel ama fazla dayanmadı tohumu nerdi ki acaba çıkarıp eksem tutarmı şimdi

 2. MEGEP’in Karanfil yetiştiriciliği kitapçığınıdaki katmerli ve yalınkat fide ayrımı konusundaki yazısı tam tersi olacak sanırım. Ben koyu yeşil fideleri attım ve hafif sararan fideleri diktim. Tamamı yalınkat şebboy çıktı. Sanırım köyü yeşil olanları dikmeliydim. Bahçenin her tarafında bir sürü lila renginde yalınkat sebboyum oldu. Bol miktarda tohum ürettim diye teselli buldum. Ama inşallah gelecek yıl fide seciminde kitapçığın tersini yapacağım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir