Trend

KURUTULMUŞ ÇİÇEKLERDEN POTPURİ YAPIMI

image (17)

Kurumaya yüz tutmuş çiçekleri çöpe atmak yerine onları değerlendirmenin ve eviniz için eşsiz güzellikte aranjmanlara dönüştürmenin yollarından biridir potpuri yapımı. Cam, ahşap ya da antika bir kasenin ya da kutunun içinde sergileyeceğiniz kurutulmuş çiçeklerden, tohumlardan, yapraklardan, narenciyelerden, ağaç kabukları ve kozalaklardan oluşan potpuri, dekoratif bir parça olmasının yanında, hoş kokusu ile de evinizin havasını değiştirecektir.

Profesyonel bir şekilde potpuri hazırlamak çok kolaydır. Evinizdeki ya da ağaçların altından da toplayabileceğiniz birkaç parça doğal malzeme ile kendi zevkinize göre birçok potpuri yaratabilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenler:

1-   Kurumaya başlayan çiçeklerinizi düz bir zemine yayarak ya da gül gibi yaprakları dökülmeye müsait olan çiçekleri saplarından bir iple bağlayıp baş aşağı asarak kurumaya bırakın. Daha sert ve uzun süre dayanıklı kalmaları için çiçeklere biraz saç spreyi sıkabilirsiniz.

 

2-   Gülleri bütün olarak ya da yapraklarına ayırarak da kurutabilirsiniz. Gülleriniz tam açmadan, gonca halindeyken onları kurutursanız, daha küçük ve sevimli kurutulmuş çiçekleriniz olacaktır. Bu sizin tamamen sizin tercihinize kalmıştır. (Farklı çiçekleri bir arada kullanabilirsiniz.)

 

3-   Çiçekleriniz tamamen kuruduktan sonra (çiçeklere parmağınızla bastırdığınızda nemli ve yumuşak ise, henüz tam kurumamış demektir) çiçeklerin gövdelerinin altından, sapın başladığı yerden bir makasla kesin ve sap kısımlarını atın.

 

4-   Kurutulmuş çiçekleri geniş bir kabın içine koyun ve her yarım bardak kurutulmuş yaprak ya da çiçek için 1 yemek kaşığı kuru lavanta, kuru meşe yosunu ya da ince ağaç kabuğu gibi birleştirici malzemeler ekleyin.

 

5-   Daha sonra bu karışıma sevdiğiniz baharatlardan ekleyin; kabuk tarçın, muskat, kurutulmuş narenciye kabukları, kurutulmuş portakal ve limon dilimleri, küçük kozalaklar, kestane, karanfil, ayçiçeği çekirdekleri, vanilya çubukları veya tohumları, kurutulmuş defne ya da meyve yaprakları, sap biberiye vb. gibi. Buradaki yaratıcılığınız tamamen hayal gücünüze kalmıştır.

 

6-   Potpurinin tamamlanması için gereken son dokunuş ise, zevkinize göre seçeceğiniz uçucu yağlardan (lavanta, vanilya, gül, portakal vb.) bu kurutulmuş karışımın üzerine birkaç damla dökmektir. Uçucu yağlardan temin edemezseniz en sevdiğiniz parfümden de sıkabilirsiniz.

 

7-   Potpurinin hazır olması için bu karışımı ağzı kapalı bir plastik torbaya ya da bir kavanoza koyun ve 10-15 gün kadar karanlık bir yerde karışımdaki kokuların birbirine geçmesi için bekleyin. 2-3 günde bir yavaşça kavanozun/torbanın ağzını açmadan çalkayın.

 

8-   10 gün sonra bu mis gibi kokan karışımı dilediğiniz şık bir ahşap kaseye, ya da yayvan cam bir tabağa, teneke bir kutuya ya, antika bir bakır kaba da herhangi bir derin kaba koyarak, evinizin en güzel yerinde sergileyebilirsiniz.  Eğer karışımdan artarsa bunları küçük keten, çuval ya da mendil keselere koyup dolapların içine asabilir, kıyafetlerinizin mis gibi kokmasını sağlayabilirsiniz. Kesenin ağzını bağlayacağınız uygun renkte bir kurdele ile, evinizin görünen bir yerinde de potpurinizi sergileyebilirsiniz.

ÇiçekSepeti

2006 yılında kurulan Ciceksepeti.com, Türkiye dışında 4 farklı ülkede faaliyet gösteren, 145 franchise noktasına sahip, 450+ çalışanı olan, bir Türk firmasıdır. Online çiçek & hediye sektöründeki liderliğini ve tecrübesini, pazaryeri modeliyle birleştiren Ciceksepeti.com, bugün ulaştığı noktada 20 bin kategoride 9 milyondan fazla ürün listelemektedir. Türkiye'nin en büyük çiçek sitesinde şimdi aradığınız tüm ürünler Var Var!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir