Anne & BebekTrend

Bebekler için Kehribar Kolye Nedir, Ne İşe Yarar?

Son yıllarda bebeklerin boynunda gördüğümüz sarı bir kolye var. Bu kolyeler, bebekler için hem bir aksesuar hem de pek çok faydası olan bir ürün. Ama bu kolyeyi henüz herkes tam olarak tanımıyor. Biz de bu yüzden kehribar kolyenin faydaları, zararları, kullanımı ve kendisi hakkında tüm detayları anlatmaya geldik! Kehribar kolye ile ilgili tüm ayrıntılar, yazımızda sizi bekliyor!

Doğal taşların pek çok özelliği vardır. Kehribar da bebekler için kullanabileceğiniz, çeşitli faydaları olan doğal taşlardan biridir. Bebeğiniz diş çıkarırken ya da bazı rahatsızlıklar yaşarken kehribar kolyeleri kullanabilirsiniz. Ayrıca hem yetişkinler hem de hamileler kehribar taşı kullanabilir. Kehribar taşı nedir, kullanımı nasıl olur gibi soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz!

Kehribar Kolye Nedir, Ne işe Yarar?

Chavin Kehribar Kız Erkek Çocuk Bebek Diş Kolye ve Bileklik dz46
Bebeğiniz için Kehribar Kolye ve Bileklik, Chavin Kehribar Kız Erkek Çocuk Bebek Diş Kolye ve 

Doğal taşlardan biri olan kehribar, şifalı bir taştır. Temelde bu taş, kozalaklı ağaçların reçinesinin katılaşmasından oluşur. Bu taşın içinde süksinik (amber) asit vardır. Bu asit de beraberinde bazı faydalar getiriyor. Mesela bu asidin ağrı kesici özelliği ve antibiyotik etkisi olduğu da biliniyor. Yani bu taşı, bazı hastalıkların tedavisinde ya da rahatsızlıkların etkisini azaltmada kullanabilirsiniz. Böylece miniklerin daha huzurlu olmasını sağlayabilirsiniz.

Pek çok anne, “Kehribar kolye ne işe yarar?” sorusuna cevap arıyor. Kehribar kolyenin, özellikle bebeklerin diş çıkarma döneminde faydası olduğunu söyleyebiliriz. Taşın içinde bulunan süksinik asit, bebeklerin özellikle diş çıkarma döneminde yaşadığı huzursuzlukları en aza indiriyor. Bu kolyeler sayesinde bebeğin ağrıları da azalıyor salyaları da azalıyor. Ayrıca kehribar kolyeler bu özellikleriyle diş kolyesi adıyla da sık sık karşımıza çıkıyor. Kolye, bebeğin cildine temas ettiği için kolye, bebeğe iyi geliyor.

Kehribar Kolye Faydaları

Kolyenin ne olduğundan ve ne işe yaradığından kısaca bahsettik. Şimdi kehribar kolyenin fayadalarından ayrıntılı olarak bahsedelim:

 • Bebekler diş çıkarırken dişlerinde kaşınma olur. Bu kaşınmanın da bebekleri huzursuz etmesi mümkündür. Kehribar kolye, bu tarz huzursuzlukları azaltmada etkilidir.
 • Bebeklerin diş çıkarma dönemi oldukça salyalıdır. Salyası akan bebeklerin göğsü hep ıslanır. Kehribar kolyeler salya artışını da en aza indirmede etkilidir.
 • Dişlerin çıkışı esnasında bebeklerin damağında acı da olabilir. Yine kehribar kolye sayesinde bu acı hissinin de en aza inmesi mümkündür.
 • Kehribar kolyeler kulak ve boğaz ağrılarına da iyi gelir.
 • Ayrıca kehribar kolyeler bebeklerin daha iyi uyumasını sağlamada da etkilidir.
 • Bebekler sık sık gaz sancısı çeker. Bu anlarda da kehribar kolyenin, bebeklere yardımcı olduğu ve huzur verdiği biliniyor.
 • Ayrıca kehribar taşının nazara karşı da etkili olduğu, taşın bilinen faydaları arasında yer alıyor.

Tabii ki bu faydalar bilimsel olarak kanıtlanmış faydalar değildir. Ama bunu yanı sıra bu kolyeleri kullanan anneler de bebekler de genellikle oldukça mutludur.

Chavin Kehribar Bileklik Kız Erkek Çocuk Bebek Diş Bilekliği eg29
Bebekler ve Anneler için Kehribar Bileklik, Chavin Kehribar Bileklik Kız Erkek Çocuk Bebek 

Diş Kolyesinin Kullanımı Nasıldır?

Kehribar taşını kullanırken bazı noktalara dikkat edebilirsiniz. Bu sayede hem taşın faydalarını daha iyi görürsünüz hem de bebeğinizin güvenliğini daha iyi sağlayabilirsiniz:

 • Kolyeyi kullanmadan önce ılık su ile yıkayıp kurulamanız gerekiyor. Daha sonra bebeğinize kolyeyi takabilirsiniz.
 • Boğulma riskine, kolyenin bebeğinize zarar verme olasılığına karşı bebeğiniz uyurken kolyesini çıkarabilirsiniz.
 • Kolyeyi yaklaşık 2-3 ayda bir toprağa koyarak ya da su dolu bir kapta sabaha kadar bekleterek kolyenin kötü enerjisinin boşalmasını sağlayabilirsiniz.
 • Kehribar kolyeyi direkt güneş ışığına maruz bırakmanız da taş için zararlıdır.
 • Bebeğiniz için seçtiğiniz kolyenin çok dar ya da çok bol olmamasına dikkat etmeniz çok önemlidir. Çünkü kolye dar olursa bebeğinizin boğulma tehlikesi olur. Eğer kolyesi büyük olursa kolye boynundan çıkar ve bebeğiniz taşları ağzına alabilir. Eğer bileklik ya da kolye olarak bebeğinize kehribar taşı takacaksanız ona taşı taktıktan sonra bebeğinizi gözetiminizde tutabilirsiniz.
 • Bebeğinizi yıkarken kehribar kolyeyi ya da bilekliği çıkarmanız da önemlidir.

Çiçeksepeti’nin geniş ürün yelpazesinde hem bebeğiniz için hem kendiniz için farklı tarzlarda kehribar kolye ve bileklik modellerini bulabilirsiniz. Ayrıca sevdikleriniz için hediye olarak da bu taşı tercih edebilirsiniz!

Ayrıca ilginizi çekecek diğer yazılarımız:

Aybüke

1998 yılında dünyaya gelen Aybüke, ilköğretim ve lise eğitimini Kocaeli'de tamamladı. Ardından üniversite eğitimini Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde başarıyla gerçekleştirdi. Çeşitli ajanslarda ve dergilerde sosyal medya uzmanlığı, içerik üretimi, editörlük gibi işlerde çalıştı. 2020 itibarıyla ÇiçekSepeti'nde Copywriter olarak çalışmaya başladı. Şu an hala ÇiçekSepeti bünyesinde Ev&Yaşam, Yapı&Market, Süpermarket, Hediye, Hobi ve benzeri alanlarda içerik üretimi yapmaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir