Çiçek Bakımı

Odanızı Güzelleştirecek: Mum Çiçeği Bakım Rehberi

Oldukça tatlı bir görüntüsü olan mum çiçeği, yuvarlak ve küçük çiçekleri ile yaşam alanlarında karşınıza yeni yeni çıkmaya başladı. Haliyle gören herkes bu güzel çiçeğin kendi yaşam alanında da olmasını ister oldu Peki, mum çiçeği bakımı nasıl yapılır, nelere dikkat etmek gerekir? Mum çiçeği hakkında bilmeniz gereken her şey bu yazımızda.

Anavatanı Hindistan olan Chamelaucium, Hoya Bella ismiyle de anılmaktadır. Yapraklarını dökmeyen sarılıcı formdaki bitki, Myrtaceae familyasına ait bir tür olarak kayıtlara geçmiştir. 100’den fazla türü olduğu tahmin edilse de günümüzde çok azı yaşamaktadır. İğneye benzeyen yaprakları üzerinde balmumu benzeri bir his veren parlak görünümlü çiçekler açar. İsmini de bu çiçeklerden almıştır. Çiçeklerin rengi beyaz-krem tonlarındadır ve ortasında damlalar halinde tatlı bir öz salınır. Çiçeğin pembe renklerde olanları olduğu gibi mor rengine de rastlamanız mümkündür. Gövdesi uzadıkça yeni çiçekler açar. Güzel fakat bir o kadar ağır olan bir kokusu vardır. Çok kapalı alanlarda insanın uykusunun gelmesine neden olabilir.

Mum Çiçeği Bakımı

mum çiçeği bakımı
Mum çiçeği bakımı hakkında bilmeniz gereken her şeyi aşağıda bulabilirsiniz.

Genel Bilgiler

Nazlı ve biraz narin bir bitki olan mum çiçeği, bakımı konusunda biraz titizlik ister. Bu nedenle yapmanız gerekenleri yaptığınız takdirde ek bir zahmete girmenize neden yoktur. Aslında bakımı kolay ve zahmetsizdir. Sadece sulama sıklığına, güneş ışığı ihtiyacına ve toprak seçimine dikkat etmeniz gerekir. Sık sık ışık durumunu değiştirmeniz oldukça önemlidir.

Mum Çiçeği Ne Sıklıkla Sulanır?

Suyu oldukça çok seven bir tür olan Hoya Bella, mevcut koşullara hızlı uyum sağlayan bir türdür. Kuru iklimlerde de yetişen türleri bulunmaktadır. Nem olmayan ortamlarda daha rahat büyür ve gelişir. Suyu sevseler de köklerini korumayı ihmal etmemeniz gerekir. Bu nedenle sulama yaparken toprağın kurumasını beklemeli ve toprak kurudukça sulama yapmalısınız. Çiçeklenme dönemlerinde çiçeklerine su gelmemesine dikkat etmeniz önemlidir. Aksi takdirde çiçekler dökülecektir. Yaz aylarında biraz daha fazla su verirken kış aylarında bitki dinlenme dönemine girdiği için daha az su ister. Örneğin; yazın haftada bir kış dönemlerinde iki haftada bir sulamanız yeterlidir. Son olarak çiçeklerinin olmadığı dönemlerde su spreyi ile yapraklarını canlandırabilirsiniz.

Mum Çiçeği Toprağı Nasıl Olmalı?

toprak
İyi ve kaliteli kum, mum çiçeğinin bolca çiçek açmasına ve uzun seneler yaşamasına olanak tanıyacaktır.

Nemli ortamları sevmediğini belirttiğimiz mum çiçeği, nemli topraklardan da haz etmez. Bu nedenle çiçeğin toprağı yüksek drenaja sahip olmalıdır. Mum çiçeğinin favorisi kumlu topraktır. Kumlu toprak, iyi drenaja sahip olan topraklar arasında yer alır. Toprağı daha iyi bir hale getirmek için içerisine organik maddeler ekleyebilirsiniz. Bitkiniz böylece ihtiyacı olan besinleri daha rahat alacaktır. Çiçeklenme dönemlerinde bitkinin daha çok çiçek vermesini ve hızlı çiçeklenmesini istiyorsanız, çiçek besinlerini kullanabilirsiniz. Aldığınız kumun kalitesine de dikkat etmenizi tavsiye ederiz. Saksı seçiminde ise çok büyük saksılar kullanmamalısınız. Orta boy saksılar yeterli olacaktır. Asılan saksılarda sarmaşık yapıda olan çiçeğin sevdiği saksı türleri arasında yer almaktadır.

Mum Çiçeği Bakımında Püf Noktalar

Mum çiçeği hakkında bilgiler
Hoya Bella, güzel çiçekleri ile gören herkesi büyüleyen bir çiçektir.
  • Öncelikle mum çiçeğinin güneş ihtiyacından bahsetmemiz gerekiyor. Her çiçek gibi Hoya Bella’da güneş ışığını sever fakat çok fazla ihtiyaç duymaz. Doğrudan güneş ışığı almayan aydınlık ortamlarda daha rahat gelişir. Az miktarda güneş ışığı alması yeterlidir.
  • Ilıman ortamları seven mum çiçeği, çok sıcak veya çok soğuk ortamlarda mutlu olmaz. Balkon, bahçe gibi dış mekanlarda doğrudan güneş ışığı almasında sakınca yoktur. Fakat öğle güneşinden uzak tutmanızı tavsiye ederiz.
  • Toprağın gübrelenmesi Hoya Bella için yanlış bir seçimdir. İhtiyacı olan besinleri kumlu topraktan alan çiçek, fosfor içeriği yüksek olan gübreden olumsuz etkilenmektedir. Bunun yerine bitki besinleri ile çiçeği daha rahat bir şekilde gelişime teşvik edebilirsiniz.
  • Mum çiçeği, sıklıkla çiçeklenen bir türdür. Kış aylarında bile çiçeklerini açar. Çiçeklenme döngüsü genelde 3 hafta kadardır. Kış aylarında çiçeklenmeden sonra dinlenmeye geçer. Bu zamanlarda çok fazla su verilmemesi gerekir.
  • Hoya Bella, birçok kültürde yer alan bir bitkidir. Zenginlik, şans ve başarıyı temsil ettiği düşünülmektedir. Siz de çiçeklerin simgeledikleri şeylere inanıyor veya seviyorsanız, bu çiçeği yaşam alanlarınızda kullanabilirsiniz.

Çiçek bakım ürünleri ve tüm çiçek türleri için Çiçeksepeti’ni ziyaret edebilirsiniz. Okumayı seveceğiniz diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir