Kişisel Bakım İpuçlarıModa & Güzellik

Brezilya Fönü Nedir? Evde Yapmanıza Yardımcı Öneriler

Saçlarınızın tam olarak istediğiniz gibi görünmesi için her gün belli bir süre harcamak, size oldukça zaman kaybettirir. Fakat görüntü olarak sizi tatmin etmesi oldukça önemlidir. Bu nedenle son birkaç yıldır popülerliği oldukça artan bir işlemden bahsedeceğiz; Brezilya fönü. Saçlarınızın uzun bir süre parlak, fönlü ve düzgün görünmesini sağlayan bu işlem, zamandan kazandırdığı gibi görüntü olarak da tam olarak istediğinizi sunar. Şimdi gelin “Brezilya fönü nedir, evde yapılır mı, hangi ürünler kullanılmalıdır, bakımı nasıl olur? gibi soruların cevaplarına birlikte bakalım.

Kadınlar için saç bakımı ve saçlarının istedikleri gibi görünmesi oldukça önemli bir konudur. Bunun için düzenli bakım yapmak, doğru saç bakım ürünleri kullanmak ve saçın dış etkenlere karşı güçlü hale getirilmesi gerekir. Saçlarınızın uzun bir süre hem de ekstra bir işlem gerektirmeden fönlü kalmasını sağlayan Brezilya fönü, sürekli olarak düzgün görüntü için yüksek ısıya maruz kalan saçı bu etkiden kurtarır. Aynı zamanda size saç düzleştirmek ve fön için ayırdığınız zamanın size kalmasını sağlar.

Brezilya Fönü Nedir?

Brezilya fönü nedir?
Brezilya fönü, düz saç kullanmayı sevenlerin hayatını kurtaran bir yöntemdir

Sık sık yapılan fön ve düzleştirme işlemi nedeniyle yıpranma riski artan saçları, tek sefer yapılan Brezilya fönü işlemi sayesinde uzun süre düz olarak kullanabilirsiniz. Saçı besleyen keratin karışımı ile birlikte uygulanan Brezilya fönü, yaklaşık olarak 4-5 ay civarında saçın dümdüz görünmesini sağlar. Özellikle kıvırcık ve dalgalı saçları olup düz saç kullanmak isteyenler bu yöneteme bayılacaktır.

 • Brezilya fönü konusunda “Brezilya fönü saça zarar verir mi?” sorusu herkesin kafasında olan bir sorudur. Bu işlemin farklı versiyonları olduğundan asıl önemli konu ne tür malzemeler kullanıldığıdır. Doğru malzeme ve yöntemle yapılan Brezilya fönü düşünülenin aksine zarar vermek yerine saçı besler ve canlandırır.
 • İşlem yapılırken saça uygulanan yararlı yağlar ve keratin takviyesi, saçınıza güç ve parlaklık verir. Bu sayede saç canlı bir görünüm kazanır ve beslenir. Fakat kuru saçlar için bu işlem çok fazla tavsiye edilmez.
 • Güzellik merkezlerinde birkaç saat süren bu işlem aslında çok zor değildir. Bu nedenle “Evde Brezilya fönü yapılır mı?” sorusuna cevabımız; evet, yapılır. Bu işlemi yapmak için ihtiyacınız olan bazı ürünler vardır. Bu ürünler; keratin, tuzsuz şampuan, ince tarak ve saç düzleştirici. Eğer Brezilya fönünü devamlı uygulayacağım derseniz de Brezilya fön setlerini alarak evinizde bulundurabilirsiniz.

Brezilya Fönü Evde Nasıl Yapılır?

Brezilya fönü evde nasıl yapılır?
Brezilya Fönü yapmak için aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterli olacaktır.
 • Fönün kalıcı etkisini artırmak için saçlarınızın temiz olması şart. Bu nedenle öncelikle tuzsuz şampuan ile saçlarınızı yıkayın. Sonrasında havluya sarılı halde bir süre bekleterek kurutun. Kuruma sırasında fön makinesi kullanmamanız daha faydalı olacaktır.
 • Kuruma sonrasında saçlarınızın yoğunluğu ve uzunluğuna göre 3 veya 4 bölüme ayırın. Ayrılan bölümlere 60-90 ml aralığında keratin sürün. Fakat ne kadar çok sürersem o kadar düz olur diye düşünmeyin. Çünkü keratin oldukça ağır bir maddedir. Çok fazla kullanmanız nefes almanızı zorlaştırır ve işleme devam edemeyebilirsiniz.
 • Uyguladığınız keratini ince tarak yardımıyla saçlarınıza iyice yedirin. Sonrasında saçınızı bone veya streç ile toplayın ve 20-30 dakika kadar bekleyin. Çok fazla beklemesi zarar verir. Bu nedenle süreyi aşmamaya çalışın.  
 • Boneyi çıkarın ve düşük ısıya ayarladığınız saç kurutma makinesi yardımıyla saçlarınızı tamamen kurutun. Kuruyan saçları yine bölümlere ayırarak düzleştirin. Kalın telli saçlar için 230; ince yıpranmış ve boyalı saçlar için 200; röfleli platin sarı veya ince telli saçlar için 180 derece uygun olacaktır. Fönün uzun süreli etkili olması için her tutamı 7-8 kere üzerinden geçerek düzleştirin.
 • İşlemin üzerinden 24 saat geçtikten sonra yine düzleştirin. Bu işlemi arka arkaya 3 gün boyunca saçlarınızı hiç yıkamadan devam ettirin. Üçüncü gün düzleştirdikten sonra keratin içerikli şampuanla saçlarınızı yıkayabilirsiniz.

Brezilya Fönü Bakımı

Brezilya fönünün kalıcılığını artırmak için bazı noktalara dikkat etmeniz gerekir.
 • Fön işlemi sonrasında saçların bakımı ve temizliği önemlidir. Bunun için sülfatsız şampuanlar kullanmanız gerekir. Çünkü sülfat içeren şampuanlar saça kazandırılan keratinin saçtan hızla arınmasına neden olur. Bu da Brezilya fönünün daha çabuk bozulmasını sağlar. Sülfatsız ve keratin içeren şampuan ile saç kremlerini tercih ederek fönün ömrünü uzatabilirsiniz.
 • Saçlarınızı yıkadıktan veya duş aldıktan sonra saçları kendi halinde kurumaya bırakmamalısınız. Fön makinesi ile kurutmalı ve arada keratin içerikli yağlarla beslemelisiniz.
 • Brezilya fönü sonrasında sıkça saç toplamak, at kuyruğu yapmak, saç bandı kullanmak föne zarar verir. Bu nedenle saçlarınızı olabildiğince özgür bırakmalısınız. Bunun dışında saça bakım yaparken tuzsuz ürünler kullanmalısınız. Şampuanlardaki tuz kadar denizdeki tuzda föne zarar vereceğinden denize girerken saçları korumalı, denizden sonra durulanmayan saç spreyleri kullanılmalıdır.

Ürün Önerileri

Brezilya fönü hakkında tüm merak edilenleri cevapladığımıza göre sıra geldi size yardımcı olacak ürünlere.

1-) Cozyce Keratin Seti

Cozyce Keratin Seti
Cozyce Keratin Seti; kabarık, mat, sert ve yıpranmış saç görünümünü ortadan kaldırır.

Kıvırcık ve dalgalı saçlar için oldukça kullanışlı olan Cozyce Keratin Seti, elektriklenmeyi önler ve kabarmaların önüne geçer. Brezilya fönü yapmak istediğinizde ihtiyacınız olan her şeyi sağlar. Saçı nemlendirir ve yumuşaklık verir. Ortalama olarak 3 ay düz ve pürüzsüz saçlara sahip olmak için rahatlıkla kullanabilirsiniz.

2-) Kuaf Tuzsuz Şampuan ve Keratin Maske 

Brezilya Fönü - Kuaf şampuan set
Kuaf; yıpranmış ve hasar görmüş saçları yeniler, nemlendirir ve yumuşaklık sağlar.

Brezilya fönü öncesinde ve fön sonrasında tuzsuz şampuan kullanmak önemlidir. Çünkü tuz, saç köklerindeki gözenekleri tıkar ve saçı sertleştirerek şeklini kaybetmesine neden olur. Kuaf tuzsuz şampuan ve keratin maske, saçın şeklini korumasını sağlayarak saçı besler. Parlak bir görüntü verir ve canlılık kazandırır.

3-) Dr. EA Brezilya Fönü Mini Set

Dr.EA Brezilya Fönü Mini Set
Dr. EA, güçsüz ve yıpranmış saçların tekrar eski haline dönmesine yardımcı olur.

Boyalı, işlem görmüş, mat ve sağlıksız görünen saçlara özel bakım sunan Dr. EA Brezilya Fönü Keratin Mini Bakım Seti, altı aya kadar saçlarınızın düz ve sağlıklı görünmesini sağlar. Set içerisinde bulunan ürünlerde Brezilya fönü için formaldehit bulunmaz. Ayrıca uygulama esnasında zarar verici buhar ya da duman çıkarmaz ve gözleri yakmaz. Keratin bakımı sonrası saçlarınız parlak, ipeksi ve canlı bir görünüm kazanır.

4-) Motto Plus Brezilya Fönü Seti

Motto Plus Brezilya Fönü Seti
Motto Plus keratin seti ile parlak ve güçlü saçlara merhaba deyin.

Brezilya fönü için ihtiyacınız olan tüm ürünler Motto Plus set içerisinde bir arada! Tuzsuz şampuan, keratin, saç kremi, serum, tarak, fırça ve kap ile tek yapmanız gereken doğru adımları takip etmek. Sonrasında aylarca saçlarınız tam olarak istediğiniz gibi düz, parlak ve canlı görünecek.

5-) Cabelo Lisos Jel Keratin Set

Cabelo Lisos Jel Keratin Set
Cabelo Lisos, keratin bakımı olarak kullanıma uygundur.

Sırada yine bir set var; Cabelo Lisos jel keratin. Şampuan, keratin ve yağdan oluşan set Brezilya fönü için idealdir. Saçlardaki keratin eksikliğini gidererek dökülme sorununun engellemesine yardımcı olur. Saçlara canlılık ve hacim katar. Ayrıca saçı dış etkenlere karşı korur.

6-) PROCSIN Keratin Saç Bakım Yağı

PROCSIN Keratin Saç Bakım Yağı
Procsin keratin saç bakım yağı, argan yağı baz alarak formüle edilmiş bir saç bakım yağıdır.

Brezilya fönü sonrasında saç bakımını doğru ürünlerle yapmak fönün kalıcılığını artırır. Bunun için keratin bazlı ürünler kullanmak önemlidir. Procsin keratin saç bakım yağı, saç tellerinin esnekliğini artırır ve saçların daha yumuşak olmasını sağlar. Güçlü ve canlı olan saçlarda dökülme gibi sorunlarda ortadan kalkar.

7-) Evde Keratin Bakım Seti

Evde Keratin Bakım Seti
İntense set ile evde saç bakımı yapmak çok kolay.

Saçlarınızın bakımı için ihtiyacınız olan her şey İntense Evde Bakım Seti içerisinde bir arada sunuluyor. Brezilya fönü sonrasında veya saçlarınızın yıprandığını hissettiğiniz zamanlarda bu set size yardımcı olacaktır. İçerisinde tuz, paraben ve petrokimya ürünleri bulunmayan şampuan saçlarınızı temizler ve canlılık verir. Maske saçı dış etkenlere karşı korur. Yağlar saçı besler ve güçlü olmasını sağlar. Keratin complex ise saçın ihtiyacı olan keratini sağlayarak saçlarınızın dipten uca sağlıklı görünmesine yardımcı olur.

Saç bakımı başta olmak üzere kişisel bakım için ihtiyacınız olan her şeyi ÇiçekSepeti‘nde bulabilir, uygun fiyatlarla satın alabilirsiniz.

Okumayı seveceğiniz diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir