TeknolojiTeknolojik Ürünler

Çamaşır Kurutma Makinesi Alacaklara Tavsiyeler ve 7 Ürün Önerisi

Çamaşır makineleri hayatımıza girdiği günden beri hayatımız çok daha kolay. Çünkü kirli çamaşırları makineye attıktan sonrasını artık düşünmüyoruz. Fakat temizlenen çamaşırları özellikle şehirlerde kurutmak artık bir problem diyebiliriz. Nedeni ise balkonların çok küçük olması veya olmaması ile evlerde kurutma için yeterli alanı bulamamak. Bu nedenle çoğu kişi hem zamandan kazanmak hem de daha hijyenik bir şekilde çamaşırların kurumasını sağlamak adına çamaşır kurutma makinelerini tercih etmeye başladı. Eğer siz de çamaşır kurutma makinesi almak istiyor ama nelere dikkat etmeniz gerektiğini bilmiyorsanız, bu yazımız size yardımcı olacaktır.

Son yıllarda kullanımı günden güne artan çamaşır kurutma makinesi, aslında yeni bir icat değildir. Çamaşır makinesi kadar eski bir geçmişi vardır ve 1850’li yıllara kadar uzanır. Fakat eskiden alanın çok olması ve zamanın bu kadar hızlı akması gerekmediğinden insanların pek rağbet göstermediği bir üründü. Artık zaman değişti ve zaman oldukça hızlı akıyor. Bu nedenle çamaşırların da hızla kuruması ve kullanıma hazır olması gerekli… Peki, çamaşır kurutma makinesi alırken nelere dikkat edilmeli? Şimdi gelin bu konuya daha yakından bakalım.

Çamaşır Kurutma Makinesi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Çamaşır kurutma makinesi alırken nelere dikkat edilmeli?
Kurutma makinesi alırken dikkat etmeniz gereken püf noktaları aşağıda bulabilirsiniz.
  • Çamaşır kurutma makinesini nerede konumlandıracağınız oldukça önemli bir konudur. Çünkü kurutma makineleri bacalı ve yoğuşmalı modeller olmak üzere ikiye ayrılır. Bacalı modeller, evinizde konumlandırılırken buhar çıkışının yapılabileceği bir bacaya gerek duyar. Bu nedenle bacalı seçiminde konumlandırma ekstra önemlidir.
  • Son yıllarda daha çok tercih edilen yoğuşmalı kurutma makinesi ise buharı içerisinde sıvılaştırarak dönüştürür. Bu sayede herhangi bir bacaya ihtiyacınız olmaz. Evinizde baca çıkışı için sorun yaşayacaksanız en iyi çözüm yoğuşmalı modellerdir. Ayrıca çamaşır yıkama ve kurutmayı bir arada sunan makineler de bulunmaktadır. Bir seçenek olarak bu makineleri de değerlendirebilirsiniz.
  • Enerji tüketimi her elektronik cihazda olduğu gibi kurutma makinesinde de en önemli konudur. Kurutma makineleri, gelişen teknoloji ile birlikte artık oldukça tasarruflu cihazlara dönüşmüştür. Enerji sınıf tablolarını dikkate alarak A sınıfı ve üzeri tüketim değeri sunan modelleri tercih edebilirsiniz.
  • Çamaşır yıkama makinesinde olduğu gibi kurutma makinesinde de kapasite önemli bir konudur. Burada çamaşır makinenizin kapasitene eş değer bir kurutma makinesini seçmeniz doğru bir yöntemdir. Çamaşır makineniz 8 kg çamaşır yıkıyorsa kurutma makineniz 6 kg kapasiteli olsa yeterlidir.
  • Makinenin çalışma sesinin yüksek olmaması da önemlidir. Çünkü ev içinde yüksek sesle çalışan bir cihaz, herkesi rahatsız eder. Bu nedenle düşük çalışma ses değeri sunan makineleri tercih etmeniz avantajlı olacaktır.
  • Kurutma makinesinin NSF Sertifikası olması ekstra bir avantajdır. Bu sertifikaya sahip makineler, bakterilerin %99.9’unu öldürdüğü tespit edilen cihazlardır.
  • Kurutma makinesi dikkat etmeniz gereken diğer konular ise kısaca şunlardır; paslanmaz çelik iç cephe, zaman ayarlama, sıcaklık özelleştirme, kırışıklık önleyici, buhar modları, dokunmatik ekran ve program sayısı. Bu özellikler hem hayatınızı kolaylaştırır hem de daha iyi sonuçlar almanızı sağlar.

Çamaşır Kurutma Makinesi Önerileri

Kurutma makinesi alırken dikkat etmeniz gereken temel konuları sıraladığımıza göre sıra geldi önerilerimize…

1-) Altus AL 81 YB 

Altus çamaşır kurutma makinesi
Çamaşırlarınızı kurutmak için Altus AL 81 YB en iyi çözümü sunar.

8 kg kapasite ve yıllık 561.3 kWh enerji tüketimi sunan Altus AL 81 YB kurutma makinesi, fiyat/performans olarak oldukça başarılı bir üründür. Yoğuşmalı olmasından ötürü baca sorunu bulunmamaktadır.  LED ekran üzerinden tüm ayarları ve program seçimlerini yapma imkanı sunar. 15 farklı program, zaman erteleme, kırışık önleyici, çocuk kilidi ve filtre temizle uyarı sistemi öne çıkan diğer özellikleridir.

2-) Vestfrost KM 7000

Vestfrost çamaşır kurutma makinesi
Vestfrost KM 7000 ile kısa zamanda daha fazla çamaşır kurutabilirsiniz.

7 kg kapasiteye sahip olan Vestfrost KM 7000, ısı pompalı bir kurutma makinesidir. Isı pompalı kurutma makineleri, kısa sürede az enerji ile çok daha fazla çamaşırı kurutmak üzere tasarlanmaktadır. Bu nedenle yüksek ısılara daha kısa sürede ulaşır. Buna karşılık A+ enerji sınıfında olmasıyla bütçe dostudur. Zaman ayarı, bekletme, çocuk kilidi, kırışık önleme ve farklı kumaşlar için özel programlar öne çıkan özellikleri arasında yer almaktadır.

3-) Beko KM 80 A++

Beko çamaşır kurutma makinesi
Beko KM 80, kuruduktan sonra taze ve mis gibi kokan çamaşırlar sunar.

64 dBA ses değeri ile neredeyse tamamen sessiz çalışan Beko KM 80, çamaşır kurutma konusunda uzmandır. Koku yayma teknolojisi sayesinde çamaşırlarınız kuruduktan sonra mis gibi kokar. Yıllık sadece 234.6 kWh enerji tüketir. Bu sayede A++ seviyesindedir. Diğer öne çıkan özellikleri ise şu şekildedir; 15 farklı program, filtre temizleme uyarısı, zamanlayıcı, çocuk kilidi, kırışık önleme ve direkt su tahliyesi.

4-) Arçelik 3881 KTS A++ 

Arçelik çamaşır kurutma makinesi
Tüm kumaş türleri için en iyi kurutma performansı; Arçelik 3881 KTS.

Yoğuşmalı kurutma makineler arasında yer alan Arçelik 3881 KTS, A++ enerji sınıfında enerji tüketimi sunar. Yıllık sadece 235 kWh enerji tüketmektedir. 65 dB ses seviyesi ile oldukça sessiz çalışır. Zaman erteleme ve zamanlayıcı özelliği sayesinde dilediğiniz an hazır çamaşırlarınızı alabilirsiniz. 16 farklı programı ile her türlü kumaş için en iyi sonucu sunar. Çocuk kilidi, ısı pompalı kurutma, sesli uyarı sistemi, takip göstergesi ve tambur aydınlatma öne çıkan diğer özellikleridir.

5-) Electrolux EW6C428WT

Electrolux EW6C428WT
Electrolux EW6C428WT, hassas giysilerinizi düşük sıcaklıkta kurutarak yeni görünümlerini korur.

8 kg kurutma kapasitesine sahip Electrolux EW6C428WT, SensiCare System ile günlük giysilerinizi kuruturken ömürlerini uzatır. Az miktardaki giysileriniz yalnızca gerektiği kadar süre ile kurutulur ve lüzumsuz ısıya maruz kalmaz. Böylece ömürleri uzar. Nem sensörü sayesinde tüm çamaşırlarınızdaki nem miktarını ölçer ve en doğru ısıda kurutma işlemini gerçekleştirir. Zamanlayıcı, saat belirleme, çocuk kilidi, özel tasarım geniş kapak ve düşük enerji tüketimi makinenin özellikleri arasında yer almaktadır.

6-) Bosch WTW8541STR 

Bosch WTW8541STR
Bosch WTW8541STR ile hem ekonomik, hem de mükemmel kurutma sonuçlarının tadını çıkarın.

AutoDry özelliğine sahip Bosch WTW8541STR, çamaşırlarınızı tam olarak ihtiyacı olan derecede kurutur. Bu sayede çekme veya renk atma gibi sorunlar yaşanmaz. AntiVibration özelliği ile son derece sessizdir. Enerji tüketimi konusunda ise oldukça başarılıdır. A++ enerji sınıfında yer alır ve bütçenize yardımcı olur. Tüm kıyafet ve kumaş türleri için özel programlar sunar. Kırışık azaltma, TouchControl tuşlar, çocuk kilidi, sesli uyarı ve zamanlayıcı özellikler bulunmaktadır.

7-) Siemens WT45W410TR

Siemens WT45W410TR
Çamaşırlarınız için en iyi sonucu, en kısa sürede alın; Siemens WT45W410TR.

Kurutma konusunda oldukça hassa olan Siemens WT45W410TR, AutoDry özelliğine sahiptir. Çamaşırın çok ısınması veya bir bölgesinin daha az ısı almasının önene geçen bu teknoloji, sensörler sayesinde doğru ısı ve nem ile kurutma yapar. Böylece çamaşırlar tam olarak ihtiyacı olan şekilde kurutulur. Daha az enerji harcar ve ütüleme ile geçen zamanı azaltır. Titreşim önleyici yan panel teknolojisi, oldukça sessiz çalışması için özel olarak tasarlanmıştır. Ayrıca program bitiş zamanını 24 saatte kadar erteleyebilir veya istediğiniz saatte hazır olması için zaman ayarı yapabilirsiniz.

Tüm beyaz eşya ve elektronik ihtiyaçlarınızı uygun fiyatlarla ÇiçekSepeti‘nde bulabilirsiniz. Hemen web sayfası veya mobil uygulamayı ziyaret edin, fırsatları kaçırmayın!

Okumayı seveceğiniz diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir