Çiçek Bakımı

Evde Bitki Besini Hazırlama: Hangi Besinler Bitkilere İyi Gelir?

Evde bitki yetiştirmek özen ister. Bitkinin konumunu seçmek, sulama aralığını doğru belirlemek, gün ışığı ile arasındaki hassaslığı yönetmek gerekir. Her zaman gözünüz gibi baktığınız, çok sevdiğiniz bitkileriniz zaman zaman farklı besinlere de ihtiyaç duyabilir. Hazır olarak satın alabileceğiniz besinlerin yanı sıra evde hazırlayabileceğiniz besinler de vardır. Böylece hem doğaya zarar vermezsiniz hem de bitkilerinize özenle bakabilirsiniz. Bitkilerinizin beslenmesini ve güzelleşmesini sağlayan bitki besini hazırlama yöntemleri, yazımızda sizi bekliyor!

Evde, balkonda ya da bahçede çiçek bakmak, oldukça keyifli hobilerden biridir. Ama bitki yetiştirmek, büyük bir özen ister. Herkes, etrafındaki insanlarda “Benim bitkilerim hiç yaşamıyor!” sitemini en az bir kere duymuştur. Çünkü bitki yetiştirmek için bazı konulara dikkat etmek, detayları belirlemek, bitkilerle ilgilenmek gerekir. Bitki besini hazırlamak da bu konulardan biridir.

Doğadaki bitkiler ekstra besin verilmesine ihtiyaç duymazlar. Kendi besinini üreten bitkiler, doğadaki diğer canlılar sayesinde ihtiyaçlarını karşılamayı başarır. Ama özellikle evin içinde yetiştirdiğiniz bitkilerin fazladan besine ihtiyaç duyması mümkündür. Bunun için de hem hazır satılan bitki gübrelerini kullanabilirsiniz hem de evde kendiniz bitki besini hazırlayabilirsiniz. Biz bu yazımızda, çevreye zararı olmayan ve bitkilerinizi mutlu edecek ev yapımı bitki besinlerinden bahsedeceğiz! Siz de bu besinleri kullanarak çiçeklerinizi sonbahar ve kışa hazırlayabilirsiniz. ÇiçekSepeti‘nde yer alan birbirinden güzel çiçekleri, bitki malzemelerini ve çok daha fazlasını hemen keşfedin!

Bitki Besini Hazırlama: Evde Yapabilecekleriniz

1-) Haşlanmış Yumurta Suyu

Bitki besini hazırlama
Evde Kolay Bitki Besini Hazırlama

Yumurta, bir protein kaynağı olarak hemen her sabah kahvaltılara eşlik ediyor. Peki, yumurtanın bitkilerinize de iyi geleceğini söylesek? Evet yanlış duymadınız! Haşlanmış yumurtanın suyu, bitkilerinize iyi gelecek besinlerden biridir. Sabahları kahvaltıda yemek için hazırladığınız haşlanmış yumurtanın suyunu dökmek yerine, bu su ile çiçeklerinizi sulayabilirsiniz. Protein ve kalsiyum yoğunluklu bu su, özellikle sardunya ve menekşe gibi çiçeklere çok iyi gelir!

2-) Yumurta Kabukları

Evde kolay hazırlanan bitki besinleri
Ev Yapımı Bitki Besini Çeşitleri

Haşlanmış yumurta suyundan sonra yumurta kabukları da bitkilere iyi gelen besinler arasında! Herhangi bir şey için kullandığınız yumurtaların kabuklarını artık çöpe atmayabilirsiniz. Çünkü yumurta kabukları, bitkilerin gerekli kalsiyum ihtiyacını karşılamada önemli bir besin kaynağı! Yumurta kabuklarını mutfak robotunda ufalayarak ya da farklı bir şekilde küçülterek bitkinin toprağına ekleyebilirsiniz. Yumurta kabukları aynı zamanda böcekleri de bitkinizden uzak tutmanıza yardımcı oluyor. Siz de her gün kahvaltınıza eşlik eden, tatlılarınızın kahramanı olan yumurtaları aynı zamanda bitkilerinizi güzelleştirmek için kullanabilirsiniz!

3-) Muz Kabukları

Evde kolay bitki besini
Evde Hazırlayabileceğiniz Bitki Besinleri

Sıra geldi muz kabuklarına! Muz kabukları, potasyum açısından oldukça besleyici bir besindir. Dolayısıyla, soyduğunuz muz kabuklarını çöpe atmak yerine bitkileriniz için bir besin haline dönüştürebilirsiniz. Muz kabuklarını küçük küçük doğrayarak toprağa gömebilirsiniz. Ya da kabukları ufalayarak toprağa iyice karıştırabilirsiniz. Ayrıca muz kabuklarını bitkilerin yapraklarındaki tozu temizlemek için de kullanabilirsiniz. Ev bitkilerinin yapraklarında biriken tozların temizlenmesi gerekir. Bu işlem için kimyasal ürünler kullanmak yerine muz kabuğunun yumuşak iç kısmını kullanabilirsiniz. Böylece bitkinizi doğal yöntemler ile kolayca temizlemiş ve beslemiş olursunuz!

4-) Sodalı Su

Bitki besini ile canlı çiçekler
Bitkileri Canlandıracak Bitki Besinleri

Sodalı su da bazı bitkileriniz için besin değeri taşıyor. Tabii ki asidini kaybetmemiş, bitkilerinize zarar verebilecek ya da meyveli bir sodadan bahsetmiyoruz. Soda, mineral deposudur. Dolayısıyla bitkilerinizin de mineral ihtiyacını karşılamak için sodayı kullanabilirsiniz. Ama soda aynı zamanda asidik olduğu için bunu bitkinize doğrudan dökmemeniz gerekir. Gazı yeterince kaçmış bir sodayı su ile seyreltebilirsiniz. Böylece sodalı su karışımı bitkilerinize zarar vermek yerine bitkilerinize iyi gelir!

5-) Haşlanmış Sebze Suyu

Bitki besini hazırlama
Evde Kolayca Hazırlayabileceğiniz Bitki Besinleri ile Mutlu Çiçekler!

Haşlanmış sebzelerin sağlığımız için iyi olduğunda hemfikiriz. Peki ya bitkilerin sağlığı? Evet, haşlanmış sebze suları bitkilerin sağlığı için de iyi! Evde yemek yaparken kimi zaman haşlama yöntemini kullanıyor olabilirsiniz. Sebzeleri haşladığınızda kalan suyu ise çiçeklerinize verebilirsiniz. Bu su, çiçeklerinizi coşturur ve güzelleşmelerini sağlar! Çünkü sebzeler haşlanırken vitaminlerini suya verirler. Böylece su da en az sebzeler kadar yararlı bir hale gelir. Tabii ki bu suyu bitkileriniz için kullanmadan önce suyun sıcaklığının azalmasını beklemelisiniz. Çok kaynar bir su, bitkilerinizin kökünün haşlanmasına sebep olabilir.

6-) Meyve&Sebze Kabukları

Bitki besini nasıl hazırlanır
Evde Kolay Bitki Besini Hazırlama

Haşlanmış sebze suyu haricinde sebze ve meyve kabukları da bitkilerin sevdiği besinlerdendir. Sebze ve meyveleri soyduğunuzda kabuklarını çöpe atıyor olabilirsiniz. Peki onları biriktirip çiçeklerinize besin yapabileceğinizi hiç düşündünüz mü? Meyve ve sebzelerin kabuklarını bir kap içerisinde biriktirip daha sonra çiçeklerin topraklarına karıştırabilirsiniz.

Bitkinizi beslemek, onlara bakım yapmak ve evinizi güzelleştirmek için aradığınız her şey ÇiçekSepeti‘nde! Binlerce ürün arasından dilediğinizi seçin, uygun fiyatlı alışverişin keyfini çıkarın!

Ayrıca ilginizi çekecek diğer yazılarımız:

Aybüke

1998 yılında dünyaya gelen Aybüke, ilköğretim ve lise eğitimini Kocaeli'de tamamladı. Ardından üniversite eğitimini Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde başarıyla gerçekleştirdi. Çeşitli ajanslarda ve dergilerde sosyal medya uzmanlığı, içerik üretimi, editörlük gibi işlerde çalıştı. 2020 itibarıyla ÇiçekSepeti'nde Copywriter olarak çalışmaya başladı. Şu an hala ÇiçekSepeti bünyesinde Ev&Yaşam, Yapı&Market, Süpermarket, Hediye, Hobi ve benzeri alanlarda içerik üretimi yapmaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir