Trend

En Ünlü Çiçek Festivallerine Ev Sahipliği Yapan 5 Şehir

Sanat ile doğayı bir arada görmekten mesut olan yapıya sahip olanlar için çiçekler her zaman eşsiz materyaller olmuştur. Bunun sebebi doğa ananın bizler için hazırlayıp sunduğu emsalsiz sanat eserleri meydana getiriyor oluşudur. Tatillerde sıcak kumlar ve serin sularla değil de müzelerle ve festivallerle ilgilenmeyi tercih edenlerdenseniz; sokakların güzelliklerine bakmayı bronzluğa tercih ediyorsanız sizler için seçtiğimiz çiçeklerle dolu 5 ayrı ülke ve şehre bir göz atın. Pişman olmayacaksınız ;)

1- Belçika – Brüksel

Doğayı seven, yeşili koruyan, çiçekleri öpenlerden misiniz? Peki bunun yanında döndüğü her köşe başında bir heykel görmekten mutlu olan, sergi gördüğünde bir göz atmadan duramayan ve özellikle sokak sanatlarına gönülden bağlı bir sanatsever misiniz?

O zaman hemen hazırlayın valizleri, Brüksel sokakları sizleri bekliyor. Unutulmuş kıymetli heykelleri taze çiçeklerle süsleyen Geoffroy Mottart, eserleri ile sanat anlayışınıza bambaşka bir yön vermeye hazır. Çiçeklerle heykelleri bir araya getirdiği bu akıma Fleurissements adını veren Mottart, şehrin sanat anlayışını epey renklendirmiş görünüyor.. Fleurissements kelimesine Türkçe olarak tam mana bulmak pek mümkün değil ancak basit bir şekilde çiçeklenme/çiçeklendirme şeklinde yorumlayabilmek mümkün.

Geoffroy Mottart, aslında bir çiçekçi, ancak bir seneyi aşkındır Brüksel’de yaptığı halka açık alanlardaki heykellere taze çiçeklerden sakallar, şapkalar ve taçlar yaparak ilginç bir bitki düzenleme stiline başlamış; sokaklara yapmış olduğu bu geçici sanatsal müdahaleler ile ünü Brükseli aşmıştır. Güzelliğini sadece 2-3 gün koruyabilen bu eserleri fotoğraflayıp Instagram hesabından yayımlayan sanatçı, bu kısa ömürlü ancak büyük etkili şehir müdahalelerine gelen ilgiden oldukça memnun.

Sanatçının Instagram hesabına buradan ulaşabilirsiniz; @geoffroymottart

Unutulmaya yüz tutmuş yüzlerce yıllık eserleri tekrardan ziyaret edilen ve araştırılan eserler haline getiren çiçek sanatçısını gönülden tebrik ederiz. Bir sonraki tatil planımız için kendisini ve güzel eserlerini aklımızın bir köşesine yazdık elbette. :)

2- Polonya – Zalipie

Her eşyada biraz çiçek deseni, her yerde biraz çiçek detayı arayanlardan mısınız? Sizin için dünyanın en güzel köyü Polonya’da bulunuyor. Dünyanın çeşitli yerlerinde birbirinden farklı geleneklerin bulunduğuna hepimiz aşinayız ancak bu köyün çok sıra dışı bir geleneği var ki çiçek sevdalılarını buraya çeken de bu geleneği. Bu köyde köyün kadınları evlerini rengarenk boyuyor ve üzerlerini çiçek desenleri ile süslüyor. Sadece kendi evlerini boyamakla da kalmıyor köyde bulunan her yeri çiçek desenleri ile süsleyerek adeta bir görsel şölen haline getiriyorlar. Zamanla dünyadan binlerce turisti köylerine çeken Zalipie kadınları, ahırları, kümesleri, köpek kulübelerini ve aklınıza gelebilecek bütün yapıları çiçeklendiriyorlar.

Polonya’nın en güzel köyü unvanını alması pek de şaşırtıcı olmayan bu köye özellikle festival zamanlarında turistler akın ediyor. Başlangıç tarihi ve sebebi belli olmayan bu gelenek en az 100 yıldır devam ediyor ve Zalipie ziyaretçilerine doğa ile iç içe süslü ağaç evlerde kalma deneyimini yaşatıyor.

3- Hollanda – Zundert

En yaşanası ülkelerden biri olarak görülen Hollanda’nın çiçekleri ile ünlü olan bir ülke olduğunu hemen hemen hepimiz biliyoruz. Çiçekseverleri özellikle sonbaharda kendine çekmesinin en büyük sebebi de bundan geliyor.. Çünkü Hollanda’nın Zundert şehrinde her yıl eylül ayının ilk pazar günü gerçekleşen Bloemencorsois Festivali, ziyaretçilerine şehri donatan çiçeklerden dev heykelleri görebilme fırsatı sunuyor. Bu festivale dair bilinen bir başka ilginç detay da 1936 yılından beri düzenlenen Çiçek Heykelleri Festivali’nde yalnızca Dahlia yani Yıldızçiçeği kullanılıyor. Etkinliğin web sitesinde “1936’da büyük babalarımızın, büyük annelerimizin başlattığı geleneği yıllardır sürdürüyoruz. Her sene Eylül’ün ilk haftası geldiğinde hepimizi bir heyecan sarar ve heykellerimizi yapmak için sabırsızlanmaya başlarız.” ifadesi yer alıyor.

Ayrıca siteyi incelemek için linke tıklayabilirsiniz; http://www.corsozundert.nl/

Bu mis kokulu aktivitenin Zundert’te yapılmasının özel bir sebebi de var. Vincent Van Gogh’un doğum yeri olan Zundert, her yıl gerçekleşen Flower Parade geçidine saygı ve sevgi ile ev sahipliği yapıyor. Tüm yıl boyunca yapılan hazırlıklar her yıl rengarenk  kreasyonlarla şekilleniyor ve binlerce misafire güzelliklerini sunuyor. Bununla birlikte konserlerin durmadığı, tiyatroların sergilendiği festival adeta sanatın bütün dallarını kucaklayan bir özelliğe sahip.

4- Vietnam – Saigon

Vietnam, zengin doğası vehuzur veren yeşil bitki örtüsü ile küçük ve egzotik bir ülke olarak hafızalarımızda yer eden bir bölgedir. Zengin kültürü, tarihi değeri bir yana pek de bilinmeyen sanat festivalleri şehri sarıp sarmalar. Zengin yerel mutfağı ve aktiviteleri ile müzik ve dans dolu bir dünya diye nitelendirebilmemiz mümkün. Aynı zamanda inzivaya çekilebilmek için sakin bölgeleri de bulunuyor.

Şimdi Vietnam’ın bilinmeyen başka bir penceresini sizler için açacağız. Karşınızda çiçek dolu sokakların ev sahibi Saigon Çiçek Festivali!

Bahar Festivali olarak da adlandırılan Saigon Çiçek Festivali, her yıl Vietnam’da gerçekleşiyor. Sokakların ziyaretçilerini beklerken çiçekten kıyafetler giydiği festivali görmek için Ocak sonunu beklemek gerekiyor. 10-12 gün süren festivalde her yıl yüzlerce ziyaretçi ağırlanıyor. Adı Bahar Festivali olan bir aktivite neden Ocak ayında gerçekleşiyor diye düşünüyorsanız bilmeniz gereken detay Vietnam’da yağışlı ve kurak olarak sadece 2 mevsimin yaşandığıdır. Ocak ayının, yağışların iyice azalıp yaz mevsimine geçişin yaklaştığı bir ay olduğunu belirtmekte fayda var.

5- İspanya – Valencia

Şehirler de insanlar gibi yaz ayı gelince en güzel renklerini sergiliyorlar. Hele ki konu çiçeklerse yaz ile birlikte sokaklar çiçek kokmaya başlıyor. Her türlü savaşa karşı bir doğa aşığı da olsanız sizi cezbedecek bir aktivite biliyoruz!

Keşke her savaş bu kadar masum olsa, dünyada yalnızca çiçeklerden yapılan savaşlar kalsa dediğinizi duyar gibiyiz. Valencia’nın Çiçek Savaşı da siz çiçekseverleri Temmuz ayında şehre davet ediyor. Orijinal adı ile Batalla de Flores, kırmızı karanfillerin şehri boylu boyunca çiçek yağmuruna tuttuğu bu görkemli organizasyon sadece bununla kalmayıp büyük bir karnavala dönüşmüş durumda. Aktivite alanında klasik müzikten pop, rock ve caz müziğe kadar geniş bir yelpazede çeşitli konserlerin tadını çıkarabilir ve çeşitli dans aktivitelerine katılabilirsiniz. Ancak Temmuz Fuarı da denen bu büyük etkinliğin zirvesi kesinlikle Çiçek Savaşı. Kentin rengarenk bir çiçekten battaniye ile kaplandığını görmek için gelen binlerce konuk, gökyüzünden uçurulan on binlerce çiçeğe tenis raketi ve benzeri gereçlerle müdahale ederek çiçek savaşına bu şekilde başlamış oluyorlar. Gerisi tüm şehri çiçek kokularına bulayan görsel bir şölen…

125 yıldır devam eden Çiçek Savaşı, parlak renkli süslü at arabalarının içerisinde insanların çeşitli kostümlerle Paseo de la Alameda’ya doğru ilerlediği geçit töreni ile adeta yüz yıllık bir geleneği onurlandırıyor.

Batalla de Flores ilk olarak 1891’de öncelikle burjuvazinin, kralın ve aristokrasinin gücü ile prestijini göstermek için ihtişamlı bir yol olarak kullanılırdı ancak zaman içerisinde halk bu keyifli aktiviteyi burjuvazinin elinden aldı ve herkesçe kutlanmaya, geleneğin keyfi doyasıya yaşanmaya başlandı.

Şehirlerin de biz insanlar gibi olmasa da kendi özel dillerinde konuştuğunu, kendini güzel hissettiği zamanlarının veya pek de modunda olmadığı anlarının olduğuna inananlardansanız; çiçeklerin şehrin makyajı olduğunu düşünüyor ve sanatın olmazsa olmaz bir parçası olduğuna gönülden inanıyorsanız sizler için derlediğimiz bu eşsiz şehir detaylarını yapılacaklar listenize eklemenizi şiddetle tavsiye ederiz.

İlgili Makaleler