Çiçek Nasıl Kurutulur? (Çiçek Kurutma Yöntemleri)


18
4 shares, 18 points

Mis kokulu rengarenk çiçekler, bir zaman sonra kurumaya mahkumdur. Sokaklarda yol boyu bize eşlik eden ağaçlar yapraklarını sırayla dökerken çoğu zaman bir hüzün oluştururlar.

Ancak bu bir bitiş değil, doğanın kıyafet değiştirmesidir. Ağaçlar kışlık giysilerini giyer, en sevdiklerinizden size gelen çiçekler birer birer sararıp solmaya ve bazen de çürümeye başlar. Ancak bu o kadar da kötü bir değişim değildir.

Çünkü kurumuş çiçeklerinizi değerlendirip evlerinizin istediğiniz köşesinde kullanmaya devam edebilirsiniz. Mumlar, çerçeveler, banyo süsleri ve daha birçok eşyayı kendi ellerinizle yapabilir, sevdiklerinize hediye edebilirsiniz.

Kurutulmuş çiçeklerle yapılacak şeyler ile ilgili detaylı yazımızı ve evde kolaylıkla yapabileceğiniz uygulamaları Kurumuş Çiçekler Nasıl Değerlendirilir? yazımızı okuyabilirsiniz.

Peki çiçeklerinizi yapıları bozulmadan nasıl kurutabilirsiniz?

Çiçek kurutmanın 7 metodu vardır. Bunlardan bazıları evde uygulaması pek mümkün olmayan yöntemler olsa da çoğunluğu, rahatlıkla üstesinden gelebileceğimiz yöntemlerdir.

1. Hava ile Çiçek Kurutma Yöntemi

Hava ile çiçek kurutma en basit anlatımı ile hiç bir kimyasal kurutucu madde kullanılmadan, doğal şekilde çiçek kurutmayı ifade eder. Çiçeklerinizin rengi solmadan kurumasını istiyorsanız, havasız olmayan, sıcak, kuru, karanlık veya loş bir ortamda çiçeklerinizi kurutmanız gerekiyor. Nemli ortamlarda kurutulan çiçekler çürüyebilir, ışıklı ortamlarda çiçeklerin ise renkleri solabilir.

Çiçekler ne kadar hızlı kurursa var olan şeklini ve rengini o kadar iyi korur.

 hava ile çiçek kurutma
Görsel: pinterest.com

Bir vantilatör ile kurumayı hızlandırabilirsiniz. Çünkü çiçekler ne kadar hızlı kurursa var olan şeklini ve rengini o kadar iyi korur. Bu yöntemde yaprakları ve dalları da korumak için kurutma işleminden önce koparıp bir ip ile bağlayarak kurutmanız önerilir. Dallar kururken büzüşüp çekeceği için birbirine mümkün olduğunca sıkı bağlanmalıdır.

Özellikle gül buketi kurutulurken yaprakları temizlenip ters çevrilerek saplarından bağlanıp kurutulmalıdır. Çünkü çiçeklerin ağırlıkları kururken dalları aşağı doğru çekecek ve eğri kurumalarına sebep olacaklardır. Dallar arasında hava geçecek boşlukların sağlanması için de yapraklardan temizlenmesi oldukça önemlidir.

Ancak yine de hava ile kurutmanın bir gül için mükemmel sonuç vermeyeceğini belirtmekte fayda var. Bu yöntem genellikle yapraklar için uygundur.

Çiçekler gazete kağıdı üzerine yayılarak da kurumaya bırakılabilir ancak çürümemesi için gün aşırı çevirmek gerekmektedir. Uygun aralıklar bırakılarak bitkisel materyal gazete kağıdı üzerine yayılarak da kurutulabilir. Fakat küflenmesi için iki günde bir çevrilmelidir.

Havada çiçek kurutmanın diğer bir varyasyonu evaporasyon tekniğidir. (Meraklısına evaporasyon tekniği)

Bu yöntemde çiçekler çok az miktarda, yalnızca sapların uçları suya değecek şekilde su bulunan vazolara yerleştirilir. Ağır ve doğal pozisyonlarını koruyarak kurumalarına müsaade edilir.

Hava ile birlikte çiçek kurutma süresi çiçeğin türüne bağlı olarak 2-5 hafta arasında değişir.

2.Presleyerek Çiçek Kurutma Yöntemi

Presleyerek Çiçek Kurutma
Görsel: finegardening.com

Bu işlem çiçeklerinizi 3 boyutlu değil 2 boyutlu olarak kurutmanıza imkan verir. Bu sebeple en uygun kullanılabileceği alanlar elbette yapraklardır. Bu yöntem için gerekli adımlar ise şöyledir;

 • Birkaç kurutma kağıdı alıp A4 boyutunda katlanır,
 • Bitkiler kağıdın arasında yerleştirilir,
 • Bitkiler kesinlikle üst üste gelmeyecek şekilde dizilir,
 • Üzerine sert ve düz bir cisim koyularak sıkışması sağlanır ya da bir kitap arasına yerleştirilir,
 • Kuru bir yerde muhafaza edilir.
 • Bu yöntem 2 ile 4 hafta arasında sonuç verir.

3.Gliselin ile Çiçek Kurutma Yöntemi

Gliselin ile Çiçek Kurutma
Görsel: gardening.about.com

Gliserin ile çiçek kurutma yöntemi evde yardım almadan yapabileceğiniz basit bir metottur. Eczanelerden, aktarlardan hatta bazı marketlerden kolayca bulacağınız gliserin ile beklemeyeceğiniz kadar güzel bir sonuç elde edebilirsiniz.

Çünkü yeşil yaprakları kırmızı, bronz ve sarı renklere çevirebilir.

 • 2 ölçü kaynamış su
 • 1 ölçü gliserin

İyice karıştırılan sıvıyı dalları ıslatmak istediğiniz bir kaba (10-15 cm yüksekliğinde) koyun ve uzun saplı çiçeklerinizi karışımın içerisine ekleyin.

Bu işlem yumuşak saplı bitkilerde 3-5 günde odunsu dokular için de 1 hafta ile bir buçuk ay arasında değişen sürede tamamlanmaktadır.

Yüzeyde oluşan terleme çiçeklerinizin hazır oldukları anlamına gelir. Yaprak uclarinda renk degisimi ve yapragin alt kısmında yağlı görünüm olduğunda çiçeklerimizi bu karışımdan çıkarıp; dalları ve yaprakları hassas bir bez ile kurutuyoruz.

4.Kumda Çiçek Kurutma Yöntemi

Biraz sabrınız ve yeterli özeni gösterebilecek vaktiniz varsa çiçeklerinizi şekillerini koruyarak kurutabilmenin bir yolu da kumda kurutmaktır. Ancak kumda çiçek kurutma denildiği zaman aklınıza çiçeği toprağa gömmek gelmemeli elbette.

Kumda Çiçek Kurutma Yöntemi
Görsel: finegardening.com

Çiçek kurutmak için kullanılacak kumda bulunması gereken özellikler şunlardır;

 • Çok ince taneli,
 • Tozdan arındırılmış,
 • İçinde tuz kalıntısı veya organik materyal varsa iyice yıkanıp süzülmüş, fırında yayvan kaplarda kurutulmuş.
 • Kumun tamamen kuruduğunu anlamak için içine biraz silisyum karıştırılıp, fırına konur. Silisyum kristalleri maviye dönüyorsa kum tamamıyla kurumuş demektir. Ardından kum elekten geçirilir ve ince kum tabakası alınır.
 • Ardından kumu bir kaba en fazla 5cm olacak şekilde yayıp, çiçekleri üzerine yerleştiriyoruz. Üzerine yine yavaşça en fazla 5cm olacak şekilde kumu serperek kapatıyoruz.
 • Kumda kurutma işleminden, çiçeğin yapısına bağlı olarak 3 ile 5 hafta arasında bir sonuç elde etmek mümkündür.

5.Borax ile Çiçek Kurutma Yöntemi

Öncelikle Borax’ın ne olduğunu belirtelim;

Borax veya Boraks, çeşitli maddelerin bir araya gelmesi ile ortaya çıkan ve mikropların yok edilmesinde oldukça başarılı doğal bir mineraldir.

Borax ile Çiçek Kurutma
Görsel:20muleteamlaundry.com

Boraks ile çiçek kurutma yöntemi de temelde kum ile çiçek kurutmanın aynısıdır. Ancak daha ince ve hassas taç yapraklı bitkiler için borax daha uygun bir maddedir. Boraksta kurutulan çiçekler genellikle orijinal renklerini şaşılacak şekilde korurlarken, bu işlem sırasında çiçeklerinizden bazılarının kahverengileşebileceğini de belirtmekte fayda var.

Gelelim bu işlemi gerçekleştirmeye. Önce 1 cm yüksekliğindeki boraksı bir kutuya koyun. Bu ayakkabı kutusu gibi bir kutu olabilir. Çiçeklerinizi yerleştirip aynı kumda yaptığınız gibi, yaprakları da örtecek şekilde yine borax ile kapatın. Kutunuzu ılık ve havadar bir dolaba yerleştirin. 10 gün sonra çiçeklerinizi çıkarın ve hassas bir fırça ile temizleyin.

6.Silisyum ile Çiçek Kurutma Yöntemi

Silisyum ile Çiçek Kurutma Yöntemi
Kaynak: picmia.com

Benim çok zamanım yok, En fazla 1 haftada çiçeklerim kurumalı diyorsanız bu yöntem tam size göre. Öncelikle silisyum kristali satın almanız gerekiyor. Çarşıda pazarda rahatlıkla bulamayacağınız bu ürün biraz da maliyetli. Ancak tekrar tekrar kullanılabilir oluşu maliyetine değdiğini gösteriyor.

Toz kadar ince silisyumunuzu kuru bir şekilde kullanmalısınız. kumumuzun kuruluğunu test ederken silisyumumuz mavi olmuştu hatırlarsanız.Yani bu demek oluyor ki silisyum mavi iken kurudur ve mavi iken kullanmak gerekir.

Kumda kurutur gibi adımları teker teker gerçekleştirip çiçeklerinizi silisyumun içerisine gömebilirsiniz. Çoğu çiçekler 2-3 günde kurur silisyumda ancak bazı çiçeklerin kuruması daha uzun sürer, bunlar daha eti-li yaprakları olan çiçeklerdir. Silisyum hızlı bir kurutucu olduğu için renklerin bozulmasına müsaade etmeden çiçeklerinizi kurutacaktır.

Kurutmadan sonraları çiçekler hemen silisyumdan çıkarmalı ve fırça yardımı ile temizlemesiniz. Aksi taktirde çiçekleriniz fazla kuru ve kırılgan olacaktır.

7.Mikrodalga Fırında Çiçek Kurutma Yöntemi

Mikrodalga Fırında Çiçek Kurutma Yöntemi
Görsel: hometalk.com

Bu yöntem için bilinen en yeni çiçek kurutma metodu demek mümkün. Üstelik en hızlı yöntem olduğu da bir gerçek. Yine de çiçekleri olduğu gibi mikrodalga fırının içine yerleştirmiyoruz.

Silisyum gibi bir madde ile kapladığımız çiçeklerimizi mikrodalga fırının içerisine yerleştiriyoruz.

Hızlı kurutuşu sebebi ile renklerin korunmasında oldukça başarılı mikrodalga fırınlarda her çiçeği kurutabilmemiz mümkün değil. Bunun sebebi, mikrodalgaların maddelerin içerisindeki su moleküllerini titreştirerek ışıtmasıdır.

Yani kurutulmak istenen bitkinin öz suyu düşük ise sonuç çok tatmin edici olmayacaktır. Kurutma süresi ise 1 dakika kadardır ancak doğru süreyi deneme yolu ile yakalamak mümkün.

İlginizi çekebilecek diğer bazı yazılarımız:


14 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Çiçek kurutmak için silisyum u nereden bulabiliriz acaba yardımcı olur musunuz

  silisyum en uygun

 2. Çiçek sepetinin kutuda olan çiçekleri nasıl saklayabiliriz bu konuda yardımcı olabilirmisiniz

 3. İrmiğin içinde kurutmak ta çok başarılı kurutma yöntemlerden biri bir hafta olmadan kuruyorlar

  1. İrmikle nasıl kurutuluyor acaba, çiçekleri üzerine koyup bekliyor miyiz yoksa irmiği bir kutuya koyup çiçekler ile birlikte ağzını kapatıp mi kurutuyoruz. Teşekkürler ?

  1. Ah be kardeşim. Sizlerden ne çok var bu memlekette. Hem hiçbir halta yaramazsınız, hem de sürekli her şeyi baltalarsınız.

 4. Merhaba çiçeklerin kurutma haricinde sıvı bir malzeme ile mu yaklaşma imkanı var mı

 5. Bende de 1990 yılında bir adet kırmızı gülü bir ansiklopedi nin içerisine koymuştum yaklaşık 30 yıl sonra tesadüfen buldum harika bir görüntüsü var.

 6. Ben de sonbahar yapraklarını dekor olarak kullanmak istiyorum,bu işlemler o güzel renkleri korumak içim yeterli olur mu peki,

 7. Öncelikle bu yorumumu okuyan herkese merhaba ben çiçeklerimi saç sipreyi ile kurutuyorum ve hatta doğumgünüm için dün çiçeksepetinden gelen kutulu Çiçeğimide aynı yöntemle kurutup koleksiyonuma ekleyeceğim şunuda belirtmeden geçemeyeceğim ben ilk defa yorum yapıyorum umarım faideli olur 🙂

Seda Sipahi