Kendin Yap (DIY)

Çiçekli Tarak Toka Nasıl Yapılır? (Çiçekli Toka Yapımı)

Karga burnunuz, çiçek bandınız hazır mı? Bu sefer çiçeklerle toka yapacağız! Haydi başlayalım!

Çiçekleri hayatımızın her alanında bir obje olarak kullanıyoruz. Bilhassa özel zamanlarımızda aklımıza ilk gelenler her zaman çiçekler oluyor. Bu sadece tebriklerde değil düğünlerde, fotoğraf çekimlerinde de geçerli. Üstelik sadece elde buket olarak değil çeşitli dekorlarda ve aksesuarlarda da kullanıyoruz çiçekleri. Biz de çiçeklerle neler yapılabilir diye sık sık araştırıyor, sizlere paylaşıyoruz.

Saçlarımızda çiçeklerden vazgeçediğimiz aşikar. Daha önce yayınlamış olduğumuz bir yazıda çiçekli taç nasıl yapılır anlatmıştık. (Kaçıranlar buraya tıklayarak yazıya ulaşabilirler) Şimdi de taç yerine toka olarak çiçekleri kullanmak isteyenler için bir yazı hazırladık. Lafı dolandırmadan çiçekli tarak toka nasıl yapılır anlatmaya başlayalım.

Gerekli Malzemeler

Çiçekli toka tasarım malzemeleri oldukça kolay bulunabilinen türden malzemeler. Evde duran güzel görünümlü yapay çiçekleri farklı şekilde değerlendirmek isteyenler için ise bu malzemeleri bulmak neredeyse çocuk oyuncağı gibi.

çiçekli toka yapımı

  • Büyüklü küçüklü, dilediğiniz boylarda tarak toka
  • Yeşil renkli çiçek bandı
  • Yeşil renkli çiçek teli
  • Uzun uçlu karga burnu
  • Çeşitli kumaş çiçekler ve çiçek yaprakları
Çiçekli Saç Tokası Yapımı

Öncelikle çiçek yaprakları ile çalışmaya başlayacağız. Çiçek yapraklarını doğru seçebilmek çok önemli. Taban görevi görecek olan yaprakları birbirleri ile karıştırarak doğal bir görünüm elde etmeye çalışacağız. Bu sebeple aynı türden farklı tonlarda yaprakları seçebileceğiniz gibi, farklı boyut ve türlerdeki çiçekleri de seçebilirsiniz. Gül gibi sadece bir tür çiçek kullanmayı planlıyorsanız, seçeceğiniz yaprak gül yaprağı olmalı ve farklı bir iki ton içermelidir. Ancak çeşitli çiçeklerden faydalanacaksanız irili ufaklı başka yapraklar da seçebilirsiniz. Bu tamamen size kalmış.

çiçekli toka yapımı
1. Adım

Yaprakları birleştirirken çiçek bantlarını çok kalın şeritler halinde sarmanıza gerek yok. Bağlantı noktalarından bir tur bandı geçirmeniz yeterli olacaktır. Aynı zamanda taban genişliğini kullanacağınız tokaların boylarına göre ayarlamalısınız. Yaprak grubunun tokaları biraz geçecek kadar uzun kalması gerekir. Tabanı ayarladıktan sonra, kullanacağınız toka üzerinde deneme yaparak daha yolun en başındayken gerekli düzenlemeleri yapabilirsiniz.

çiçekli toka yapımı
2. Adım

Taban kısmımızın biraz geniş olması gerekiyor. Üzerine eklenecek çiçekleri taşıyabilecek kadar yeşil yaprak eklemeye devam ederek altyapımızı güçlendiriyoruz. Çünkü çiçeklerin sağından ve solundan görünebilecek şekilde kullanacağız yeşil yaprakları. Eğer yeterince yeşillik kullanmazsanız çiçekleriniz fazla göz önünde kalacak ancak aranjmanınız yeteri kadar iyi görünmeyecektir. Yeşil tonlar çiçeklerinizi daha dikkat çekici göstermek için oldukça önemli.

çiçekli toka yapımı
3. Adım

Eğer yeşil yaprakların telleri var ise ekleme yaparken onları bir önceki yaprak grubuna dolayabilirsiniz. Aynı şekilde eğer iki yaprak arasına başka bir yaprak yerleştiriyorsanız bu durumda bant yerine tel kullanmanız daha estetik bir görünüm elde etmenize yardımcı olacaktır.

çiçekli toka yapımı
4. Adım

Ve yeşilliklerimiz artık hazır! Bu yeşilliklerin üzerine farklı boyut ve renklerdeki çiçeklerimizi yerleştirmeye başlayacağız. Çiçekleri kalıcı olarak yerleştirmeden önce yaprakların üzerine koyarak kendinize uygun bir tasarım yapabilirsiniz. Bu çiçekleri yerleştirirken en çok dikkat edilmesi gereken nokta kablo ve çiçek bantlarını güzel kamufle edebilmek olacak.

çiçekli toka yapımı
5. Adım

Çiçekleri yerleştirirken boyutlarına göre sıralayın. Eğer en altta kalacak olan çiçekler, en üstteki çiçeklerden daha büyük çiçekler değillerse, mümkün olduğunca yan taraflara doğru yerleştirerek görünebilir olmalarını sağlayın. Eğer çiçeklerinizi üst üste gelecek şekilde yerleştirmek niyetinde iseniz en aşağıya büyük çiçekleri yerleştirmeniz gerekiyor.

çiçekli toka yapımı
6. Adım

Çiçekleri yerleştirirken bir taraftan başlayın ve ortalara doğru ilerleyin. Sağ veya sol çiçek ağırlıklı olacaksa, bu ağırlıklı noktalardan başlayarak çiçekleri yerleştirin. Eğer iki taraflı, birbirine simetrik gelen bir çalışma yapacaksanız çiçekleri eş zamanlı olarak yerleştirin. Yani aynı çiçekten sağa ve sola yerleştirdikten sonra sabitleyin, ardından orta kısımlara doğru ilerleyin. Her halukarda en ağır olan noktayı ortaya getirecek şekilde tasarımınızı yapmalısınız. bunun önemini birazdan daha ayrıntılı olarak anlatacağım.

çiçekli toka yapımı
7. Adım

Son olarak vurucu olan esas çiçeğinizi de yapmış olduğunuz tasarımın ortasına yerleştirip çiçek telleri ile sabitleyin. Yapmış olduğunuz bu çiçek aranjmanının sağlam olduğundan emin olun. aşağı doğru sarkıtıp hafifçe sallayarak harekete karşı olan duyarlılığını ölçün.

çiçekli toka yapımı
8. Adım

Artık çiçeklerimizi tarağa sabitleme zamanı. Aslında bu sabitleme işlemini silikon tabancası ile de kolayca yapabilirsiniz. Ancak biz bu esnada çiçek tellerimizi kullanacağız. Bu tamamen tercihe dayalı bir durum. Siz dilerseniz silikon ile yapıştırabilirsiniz. Sabitleme işlemi için önce telden 3 parça kesiyoruz. Bunları sağ, sol ve orta denge noktalarından çiçeği sabitlerken kullanacağız. Her biri en az 10’ar cm olan teller kesiyoruz.

çiçekli toka yapımı
9. Adım

Çiçeklerin alt kısımlarında bulunan, ilk başta sağlamlaştırdığımız yeşil yaprakların arasından tellerimizi tokaya yerleştireceğiz. Karga burnu ile ile eğdiğimiz bir parça teli, aranjmanın en ağır olduğu noktadan tarağın üzerine sabitlemek suretiyle geçiriyoruz. Bu noktada en önemli nokta ağır parçanın tarağın ortasında olduğundan emin olmamız. Böylelikle ağırlığı dengeleyebiliriz, aksi halde sağa veya sola çeken bir çiçekli tacımızın olması söz konusu. Az önce bahsettiğimiz ağır olan kısmın aranjmanın ortasında yer alması durumu ise tamamen bu sebeple önemli.

Eğer silikon tabancası ile yapıştırsaydık bunun bir önemi kalır mıydı? Kalmazdı tabii ki. Ancak bu durumda yeşil dalların üzerine diğer çiçeklerimizi de silikonla yapıştırmamız ve de çiçeklerin altına en azından tarağa rahat yapışabilmeleri için bir kumaş taban yapmamız gerekirdi.

çiçekli toka yapımı
10. Adım

Tüm bu işlemlerin ardından telleri tarağın üzerine sıkıca sarıyoruz. Ancak bu işlemi yaparken son derece dikkatli oldun ve tellerin uçlarının tarağın çiçekli ön kısmına gelmesini sağlayın. Yani kafanıza değmeyecek kadar uzak olmasına özen gösterin. Eğer tarağın iç kısmına teller gelirse saçlarınızı dolaştırması, daha da kötüsü kafa derinize batabilmesi söz konusu.

çiçekli toka yapımı
11. Adım

Daha sonra aynı işlemi aranjmanı, tarağın sağ ve sol köşelerine eşitlemek için de uygulayın. Aranjmanın alt yapraklarının yakınlarında, çiçekler ile kamufle olmuş halde durmasını amaçladığınız tellerin fazlalık kısımlarını kesin. Bu kesilen noktaları direkt bakınca görülmeyecek şekilde gizleyin.

çiçekli toka yapımı
12. Adım

İşte bu! Çiçekli tokamız hazır! Gelinlere, nedimelere, doğum günü kızlarına veya daha çiçekli aksesuar isteyenlere, kendilerini cıvıl cıvıl hissettirecek çiçekli tacımız kullanımız için ha-zır!

çiçekli toka yapımı

Taraklı çiçek tokanızı dilediğiniz bütün aktivitelerde kullanabilir, sevdiklerinize hediye edebilirsiniz. Kullanacağınız renk konseptine göre ya da elbise renginize göre ayarlayabileceğiniz çeşitli çiçekler ile hazırlayabileceğiniz tokanız herkesin ilgi odağı olacak.

Dilerseniz canlı çiçeklerle de tokalar hazırlayabilirsiniz. Tam olarak yukarıda anlatılan tarife uymasa da hemen hemen aynı yolları kullanarak canlı çiçekleri saçlarınızda misafir edebilirsiniz.

sukulentli saç tokası
Görsel: Pinterest – Bige Sualp

Yukarıdaki fotoğrafta sukulent kullanarak hazırlanmış bir taraklı toka örneği görüyorsunuz. Oldukça sade ancak şık olan bu tokayı yapabilmek biraz daha zahmetli elbette. Canlı çiçeklerle yapılan aksesuarlarda çiçeklere zarar vermeden istediğiniz nesneye uyarlamak hayli emek istiyor.

Çiçekler hayatımızın en güzel görünümlü detayları. Hem canlı hem de yapay halleriyle bizimle oluyorlar ve rengarenk halleriyle her anımızı tamamlıyorlar. Bloğumuzda çiçeklerle yapılabilecek birçok aksesuarı detaylı olarak anlattık. Çiçeklerle yapacağınız her türlü D.I.Y konseptli yazılara ulaşmak için bloğumuzun Kendin Yap kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

Kaynak*

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir