Moda & GüzellikKıyafet Kombinleri

Cilt Alt Tonu Bulma Yöntemleri Nelerdir?

Kıyafetlerde renk tonu seçimi aslında birçok şeyi değiştiren ve belirleyen bir durumdur. O günkü ruh halinizden stilinizin yansımasına kadar her şeye dokunur. Bu nedenle cilt tonuna uygun renk seçimi yapmanız oldukça değerlidir. Peki, teninize uygun renk tonu seçimi yaparken nelere dikkat etmelisiniz? Gelin birlikte bakalım.

Doğru renk tonu seçimi yaptığınızda kıyafetiniz cilt tonunuzla bir uyum yakalar ve stilinizi farkını ortaya çıkarır. Ancak teninize uymayan renk tonları ise saçınızı, cildinizi ve stilinizi donuk gösterir. Ne kadar iyi parçalar kullansanız da bu havayı kıramayabilirsiniz. Cilt alt tonunu belirleyerek renklerin gücünü kullanmaya hazır olun.

Cilt Tonu Nasıl Belirlenir?

Cilt renk tonu seçimi nasıl yapılır?
Gardırobunuzu düzenlemeye karar verdiyseniz ve yeni kıyafetler ekleyecekseniz, ten renginize uygun kıyafetleri tercih etmeniz faydalı olacaktır.

Uygun renk tonunu bulmak için cilt alt tonunu belirlemeniz gerekir. İnsan cildinde üç farklı cilt alt tonu vardır. Bunlar; sıcak, soğuk ve nötr.  Sıcak ten sarı alt tonlardan oluşurken soğuk ten pembe alt tonlarına sahiptir. Nötr cilt ise hem sıcak hem de soğuk alt tonların karışımını sunar. Yazları bronzlaşsanız bile cildinizin alt tonunda bir değişim olmayacaktır. Peki, cilt alt tonu nasıl belirlenir?

  • Damarlarınızı inceleyin: Cilt alt tonu için damarlarınız size yol gösterecektir. Dirsekleriniz, şakaklarınız ve bileklerinizdeki damalar, cildin bu noktalarda daha ince olması nedeniyle daha görünür durumdadır. Damarlarınızda mavi ve yeşil tonlar olduğunu göreceksiniz. Mavi damarlar soğuk cilt alt tonunu işaret ederken yeşil damarlar ise sıcak cilt alt tonuna sahip olduğunuzu gösterir. Eğer yeşil mi mavi mi olduğuna karar veremediyseniz, nötr cilt tonuna sahipsinizdir.
  • Kağıt testi: Yüzünüzü soğuk suyla güzelce yıkayın ve aynanın karşısına geçip beyaz bir A4 kağıdını yaklaştırın. Kağıdı yüzünüze yaklaştırdığınız eğer yüzünüz sarımsı veya kırmızımsı görünüyorsa sıcak alt tonuna sahipsiniz demektir. Yüzünüz pembemsi görünüyorsa soğuk cilt alt tonuna işaret eder. Bu yöntemleri denerken renk tonunuzdan emin olamadıysanız nötr cilt alt tonunuz var demektir.

Soğuk Alt Tona Yakışan Kıyafet Renkleri

Cilt renk tonu seçimi -  soğuk renkler
Cilt tonunuz soğuksa renk seçiminde teninizi ön plana çıkaracak renkleri tercih etmeniz gerekir.

Soğuk cilt alt tonuna sahip kişiler için en iyi renkler, renk çemberinin soğuk kısmında yer alan renklerdir. Zümrüt, koyu mor, lavanta, pembe, buz mavisi ve parlak mavi tonlarını tercih ederek teninizle harika bir uyum yakalayabilirsiniz. Eğer kıyafetinize biraz sıcak renk katmak isterseniz uçuk sarı, yakut veya gül kırmızısı gibi tonları ekleyebilirsiniz. Soğuk alt tonlara yakışan nötr tonlar ise parlak beyaz, gri ve lacivert tonlarıdır. Bu renkler, teninizle kontrast oluşturarak daha şık görünmenizi sağlar.

Soğuk cilt alt tonuna sahip kişiler genelde açık tenli olduğundan koyu renkleri tercih etmek ister. Ancak bu doğu bilinen bir yanlıştır. İlla koyu tonlarda bir elbise tercih etmeniz gerekirse zümrüt yeşili, lacivert ve mavi tonlarına yönelebilirsiniz.

Sıcak Alt Tona Yakışan Kıyafet Renkleri

Cilt renk tonu seçimi - sıcak renkler
Şık ve özgün bir görünüm için sıcak cilt alt tonuna yakışan renkleri tercih etmelisiniz.

Sıcak cilt alt tonuna sahip olanlar için toprak tonları en mükemmel seçimdir. Bunun dışında yeşil, hardal sarısı, kahverengi, sıcak kırmızı gibi tonlara yönelebilirsiniz. Şeftali rengi, mercan rengi, altın ve kehribar gibi renkler de oldukça şık görünmenizi sağlar. Eğer kıyafetinize biraz soğuk renkler katmak isterseniz orkide rengi, menekşe kırmızısı veya zeytin yeşili gibi tonları deneyebilirsiniz. Nötr tonlarda ise krem, gri, bej gibi renkler cildiniz uyum sağlayacaktır. Elbise, gömlek veya pantolon seçimlerinizde kombinlerken bu renklerin uyumuna dikkat etmenizi tavsiye ederiz.

Nötr Alt Tona Yakışan Kıyafet Renkleri

Yeşil elbise
Geniş bir renk yelpazesi olan nötr cilt tonu, özgürce seçim yapmanıza olanak tanır.

Nötr cilt tonuna sahipseniz, kıyafet seçimin konusunda oldukça şanslısınız demektir. Çünkü hem sıcak hem de soğuk cilt alt tonlarıyla uyumlu olan renkleri kullanabilirsiniz. Çoğu renk bu cilt tonunda işe yarasa da koyu ten için zeytin yeşili veya açık pembe tonları oldukça iyi seçimlerdir. Kombin yaparken tüm renkleri kullanabilseniz de bir uyum yakalamanız önemli. Örneğin; menekşe moru gibi cesur bir rengi kullanırken onu dengelemek adına yanına hafif bir renk tonu eklemeniz faydalı olacaktır.

Nötr cilt tonuna sahip kişilerin kaçınması gereken renkler ise kahverengi tonlarıdır. Genelde koyu tonlarda cildi olan bu kişiler için kahverengi yeterli kontrast sağlayamaz. Ayrıca siyah ve lacivert renkleri de kaçınılması gereken renkler arasında yer almaktadır.

Teninize uygun renk tonu seçimi hakkında dikkat etmeniz gereken her şeyi yazımızda anlattık. Bu bilgilerden yola çıkarak kusursuz bir stil oluşturabilirsiniz. Stilinizi oluştururken ihtiyacınız olan tüm kıyafet ve aksesuarlar için Çiçeksepeti’nin moda kategorisini inceleyebilir; ihtiyacınız olan daha pek çok şeyi Çiçeksepeti’nde bulabilirsiniz.

Okumayı seveceğiniz diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir