Moda & GüzellikKozmetik Ürünler

Vücut Spreyi Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Kendine iyi bakmak sadece fiziksel olarak değil, zihinsel olarak insana iyi gelen bir şeydir. Bu nedenle kendinize yatırım yapmaktan çekinmemeniz gerekir. Son dönemlerde kullanımı iyiden iyiye artan vücut spreyi veya diğer ismiyle “Fragrance mist” veya “Body mist” hakkında merak ettiğiniz her şeyi bu yazımızda bulabilirsiniz.

Ne deodorant ne de klasik bir parfüm gibi olmayan vücut spreyi, herkesin sıkça kullanmaya başladığı bir ürün haline geldir. Bazen çevrenizde kokusunu aldığınız ve “Bu hafif ve güzel koku nedir acaba?” diye düşündüğünüz şey,  genelde vücut spreyleridir. Farklı aromalarla üretilen vücut spreyi hakkında bilgilere gelin birlikte daha yakından bakalım…

Vücut Spreyi Özellikleri Nelerdir?

Vücut spreyi nedir?
Parfümler gibi özel esanslardan üretilen vücut spreyleri, vücudun terleyen yerlerinde kullanılmaktan ziyade parfüm gibi her yerinde kullanılmak için üretilen ürünlerdir.

İlk olarak İngiltere’de çıkan ve hızlı bir şekilde ülkede yayılan sprey, Amerika’da popüler olduktan sonra tüm dünyaya yayılmıştır. Bu spreyler parfüm ve kolonyadan daha hafiftir. Duştan çıktıktan sonra vücudun belirli yerlerine sıkılmaktadır. Başlıca özellikleri şu şekildedir:

 • Terlemeyi önleyici özelliği vardır. Çok terleme olan bölgeler başta olmak üzere tüm vücutta ter kokusunun oluşmasını engeller.
 • Hoş koku ile kendinizi iyi hissetmenizi sağlarken aynı zamanda cilde ferahlık verir. Özel esansları sayesinde benzersiz bir koku deneyimi yaşamanızı sağlar.
 • Parfümler gibi özel olarak hazırlanan vücut spreyleri; menekşe, orkide, lavanta, beyaz çiçek gibi özel kokuların bir araya gelmesiyle oluşur. Çiçeksi kokular dışında şekerli aromalar, kakao çekirdeği, kahve çekirdeği, okyanus esintileri gibi birçok farklı çeşit bulabilirsiniz.
 • Yoğun bir koku oluşturmaz ve parfüm ile deodorantın ağır kokusundan hoşlanmayanlar için ideal bir alternatif oluşturur.
 • Cilde iyi gelen vitaminler ve minerallerle donatılan seçenekleri cilt sağlığı için faydalıdır.
 • Duş sonrası cildin yumuşaması, nemlenmesi ve kendine gelmesi için yardımcı olur.
Avon vücut spreyi
Avon Cherish vücut spreyi, cilde ferahlık verir ve uzun süre kalıcı bir koku sağlar.

Vücut Spreyi Nasıl Kullanılır?

Deodorant kullanımı
Daha etkili sonuç almak için vücut spreyini kullanırken aşağıda yer alan konular dikkat etmenizi tavsiye ederiz:
 • Vücut spreyinin etkili olması için duştan sonra kullanılması en idealidir. Vücut spreyini hijyen eksikliği nedeniyle ortaya çıkan kokuyu gizlemek için kullanmamanız gerekir. Duş aldıktan sonra terleme karşıtı ürün veya deodorant sonrasında uygulamanız en iyi yöntemdir.
 • Uygulama sırasında kokunun uzun süre kalması için spreyi nabız noktalarına uygulayın. Nabız noktaları; bilekler, dizler, dirsekler, boyun, göğüs ve kulakların arkasıdır. Tabii ki bu noktaların hepsine birden değil, birkaç noktaya uygulama yapmanız yeterlidir.
 • Temiz cilde uygulamanız oldukça önemlidir ve uygulama sırasında vücut ile sprey arasında 15 cm mesafe olması gerekir.
 • Tek bir sprey yerine haftanın değişik günlerinde farklı kokular kullanmayı denemeniz daha faydalı olacaktır. Böylece modunuza ve ortama göre farklı kokularla kendinizi motive edebilirsiniz.
 • Spreyi asla yüz kısmınıza sıkmayın. Ek olarak alerjik bir reaksiyon göstermeniz durumunda sprey kullanımını durdurun ve doktorunuza başvurmayı ihmal etmeyin.
Eda Taşpınar vücut spreyi
Eda Taşpınar Careless Whisper ile özgün ferahlığı keşfebilirsiniz.

Evde Doğal Vücut Spreyi Nasıl Yapılır?

Esans yağ
Evde basit malzemeleri kullanarak kendi vücut spreyinizi yapabilirsiniz.

Malzemeler:

 • Sprey şişesi
 • Sevdiğiniz bir esans yağı (menekşe, papatya, zambak, yasemin, gül…)
 • Gül suyu veya su

Hazırlanışı:

Sprey şişesinin içerisine alabileceğinin bir miktar altında gül suyu dökün ve ardından istediğiniz esans yağından 10-15 damla kadar damlatın.

Ardından sprey şişesini kapatın ve iyice çalkalayın. Vücut spreyiniz hazır. Bu spreyi hazırlarken farklı esans yağları karıştırarak özel bir koku ve sprey ortaya çıkarabilirsiniz. Ek olarak duş sonrasında vazelin veya nemlendirici krem sürdükten sonra spreyi kullanmanız kokusunun daha kalıcı olmasını sağlayacaktır.

İhtiyacınız olan tüm bakım ürünlerini uygun fiyatlarla Çiçeksepeti’nde bulabilirsiniz. Okumayı seveceğiniz diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir