Muhteşem Güzellikte 10 Doğal Taş ve Cep Yakan Fiyatları


8
3 shares, 8 points

Pırlanta..
Değerli bir taş.
“Seninle sonsuza kadar birlikte olmak istiyorum” demenin en ışıltılı hali.

Ve tabiki evlenme teklifi ritüelinin olmazsa olmazı.

Fakat, sıradanlığı hayatının hiçbir anına yakıştıramayanlar için pırlanta fazla klasik. Büyüğü, küçüğü, sahtesi..vs derken basit bir pırlanta taşlı yüzük almak çok bilinmeyenli denkleme dönüşebiliyor.

Pırlantasız teklif olmaz mı?

İlla ki birşeyler biraz eksik kalacaktır. Çözümü alternatiflere yönelmek. Fakat pırlantayı tahtından edebilecek doğal taş ne olabilir?

Özenerek hazırlandığınız sürpriz evlenme teklifini hakettiği noktaya taşıyacak değerli taş alternatifleri neler diye araştırdık ve işte o liste;

 

Tanzanit

Karat Fiyatı: 1000$

600 milyon yaşında bir taş düşünün ama 60 yıldır vitrinlerde cazibesine kapılabiliyoruz. Dünya tarihinin en değerli ve yaşlı taşları arasında yer alan Tanzanit adını bulunduğu bölge Tanzanya’dan almaktadır. Taş ilk başlarda zoisit türü olarak sınıflandırılıp adlandırıldı. Amerika’da satışa Zoisit adı ile çıkan taşın telaffuzunun İngilizce’deki intihar kelimesi ile yakın olması bu ismin hemen değiştirilmesini sağladı. Tanzanit ismi Tiffaniy’s tarafından bulundu ve taşa verildi. 1969 yılında ilk kez Tiffaniy’s de satılan taş kısa sürede büyük ilgi gördü. Taşın yumuşak yapısından dolayı kolay çizilebilir olması sürekli kullanımı engelliyor. Ancak bu özel taşın bir dönem sadece Tiffaniy’s ve Tanzanya’da bulunması bile özel olmasına yetiyor.

 

Siyah Opal

Karat Fiyatı: 2500$

Işıkla birlikte renk değiştiren bu yüzden gökkuşağı taşı olarak da bilinen opal değerli taşlar arasında en çok çeşide sahip olan taştır. Farklı çeşitleri bulunan opal yaygın olarak bulunabildiğinden dolayı çok değerli taş kategorisinde görülmez. Bazı opal taşları o kadar nadir ve özeldirler ki bu taşlar elmastan daha değerli olabilirler. Siyah opal kesinlikle pek çok değerli taşla yarışacak kadar değerli bir taştır. Avustralya’dan çıkarılan ve opaller arasında en değerliler kategorisinde yer alan taşın üzerindeki gökkuşağı renklerindeki dalgalanmalar göz alıcıdır. Siyah, mavi, yeşil, kırmızı ya da kahverengi gibi koyu renklerden oluşan arka fon üzerinde oluşan ışık oyunları inanılmaz bir şekilde yansıtmaktadır. Oldukça narin olan opal taşları yüzük olarak çok fazla tercih edilmemektedir.

Benitoyit

Karat Fiyatı: 4000 $

Arkansas, Japonya ve Kaliforniya’da bulunan Benitoyit mavi ve mor renkleri olan değerli bir taştır. İlk olarak 1907 yılında San Benito Nehri’nde bulunan taşın ticareti hala bu bölgede yapılmaktadır. Taş genellikle 1 karattan az parçalar halinde bulunmaktadır. Buna rağmen pek çok mücevher yapımında rahatlıkla kullanılmaktadır.

Kırmızı Zümrüt


Karat Fiyatı: 10.000$

1904 yılında Amerika Birleşik Devletlerinin Utah eyaletinde keşfedilen taş dünya üzerinde üç bölgeden çıkarılmaktadır. New Mexico, Utah’da yer alan bu üç bölgenin Juab County’de yer alan Thomas Bölgesi, New Mexico’da yer alan Black bölgesi ve yine Utah’da yer alan WahWah dağlarının olduğu bölgedir. Kırmızı zümrüt Madagaskar ve Afganistan’da bulunan pezzottait ile karıştırılmaktadır. İki taş arasında fark kırılma endeksinden ayırt edilebilmektedir. 150 zümrütte 1 çıkarılma oranı olan kırmızı zümrütün 1 karat ağırlığı yaklaşık olarak 10.000 dolardır.

Alexandrite

Karat Fiyatı: 15.000$

Renk geçişleri ile ünlü olan Alexandrite taşlarının değeri bu geçişlerin keskinliği ile ölçülmektedir. Zümrüt ile aynı taş grubuna ait olan Alexandrite Rusya’da Ural dağlarında bulunmuştur. 1830 yılında keşfedilen taş Rus Çarı Aleksandra’ya hediye edilmiştir ve adı da buradan gelmektedir. Günümüzde Brezilya, Sri Lanka, Zimbabwe gibi farklı yerlerde çıkarılan taşın en değerlileri hala Ural Dağları’ndan çıkarılmış olanlardır. Rus kökenli taşların çok kıymetli olmasının sebebi bölgede bulunan yatakların kapatılması ve yeni taş çıkarılmamasıdır. 1 karatı yaklaşık olarak 15000 dolar civarında olan Alexandrite taşının değeri içerisinde kahverengi renklerin oranına göre değişiyor.

 

Jadeit

Karat Fiyatı: 20.000$

Cennet taşı olarak da bilinen Jadeit aslında yeşim taşıdır. İki farklı mineral olan Jadeit ve nefrit için yeşim taşı ortak isim olmuştur. Nefrit Uzakdoğu’da özellikle Çin’de yaygın olarak kullanılan ve kültürün vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. Bu taşın tarihi yaklaşık olarak 8 bin yıl öncesine dayanmaktadır. Nefrit tarih olarak Jadeit taşından eski olsa da günümüzde Jadeit her geçen gün daha çok değer kazanmaktadır. 3 farklı formda satışa sunulan Jadeit’in en değerli hali işlenmemiş halde kullanılan halidir. Bu doğal kullanıma uygun taşlara A tipi Jadeit adı verilir. Asitte ağartılmış balmumu veya polimer ile işlenmiş türe B tipi, B tipi taşların boyanması ile elde edilenlere de C tipi Jadeit adı verilir. Taşların kalitesine göre fiyatlandırmalar milyon dolarları geçebilir ancak piyasada rahatlıkla bulunabilecek bir mücevher için 1 karat Jadeit ortalama olarak 20.000 dolar civarındadır.

 

Taaffeite

Karat Fiyatı: 20.000$

İrlanda’da 1945 yılında keşfedilen ve adını kaşifi olan Count Taffee’den alan değerli taş sıklıkla yakut ile karıştırılmaktadır. İncelemeler sonucunda yakut ile farklı özellikler taşıdığı ortaya çıkan taşın yeni bir keşif olduğu ortaya çıkmıştır. Sri Lanka ve Tanzanya’da çıkarılan taşın Madagaskar bölgesinde çıkarılması için de çalışmalar yapılıyor. Uluslararası Mineraloji Derneği tarafından magnesiotaaffeite-2N’2S olarak adlandırılan taş florit, mika, spinel ve turmalin ile birlikte karbonat bazlı kayaların yanında oluşmaktadır. Nadir bulunan bu değerli taş farklı renklerde olabilmektedir. Taaffeite için bilinen renkler kırmızı, mor, mavidir.

Musgravite

Karat Fiyatı: 40.000$

Dünya üzerinde uzun yıllar boyunca çok az sayıda bulunan Musgravite, Taaffeite ile aynı aileden gelmektedir. 2005 yılına kadar dünya üzerinde bilinen 8 örneği olan taşın bu tarihten sonra bulunan kaynakları sayının artmasını sağlamıştır. 1967 yılında Güney Avustralya’nın Musgrave bölgesinde keşfedilden taş 40 yıl boyunca dünyanın en nadir taşları arasında yer aldı. Sri Lanka, Antartika, Madagaskar ve Tanzanya’da çıkarılan taş artık bir elin parmakları kadar nadir değildir.

Painite


Karat Fiyatı: 60.000 $

Bulunabilir ve satın alınabilir mücevher taşlarından sonra çıtayı biraz daha yukarı çekmek için dünyada rakam ile bulunan taşlara geçmek gerekir. Bu taşlara ulaşmak kimse için imkansız değil ama biraz zaman alacağından kimsenin şüphesi yok. Sadece Burma ve Myanmar bölgesinde çıkarılan Painite dünyanın en nadir taşları arasında yer almaktadır. Borat bor asidi ve bir tür oksidin birleşmesinden oluşmuş bir tuz olan Painite’in rengi içerisinde bulunan demir oranına göre değişmektedir. Kahverengi, kırmızı ve turuncu renkleri bulunan Painite’in her versiyonu ne yazık ki değerli olmamaktadır. Adını kaşifi olan Arthur Pain’den alan taş 2002 yılına kadar dünyanın en dair mücevheri olarak kabul edildi.

Pembe Yıldız Elmas

Karat Fiyatı: 1.4 Milyon $

İmkansızın en gösterişli tanımı olan pembe yıldız elmas 1999 yılında Güney Afrika’da çıkarıldı. Pembe ve kusursuz olan bu elmasın özelliği ise dünyada tek olması. Yani bu elmasın sahibi satmaya niyetlenmediği sürece alıp hediye etme şansınız yok. Sorun fiyatında değil satılmıyor olmasında denildiğinde görkemli bir hediye seçeneği olarak hayalleri süslemeye devam eden pembe yıldız elmas 59,6 karat ağırlığında. Karat fiyatı 1.4 milyon dolar olan elmas 83 milyon dolara satıldı. Pembe yıldız elmasın bir diğer özelliği de müzayedede satılan en pahalı mücevher olmasıdır.

Sanıyorum bu listedeki fiyatlardan sonra pırlanta uzunca bir süre daha en iyi evlenme teklifi hediyesi olarak mevcudiyetini sürdürecektir..


28 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Slm ben jade taşına benzer bi taş buldum deniz kenarinda bunu nereye gosyerebilirim degerli olup olmadigini merak ediyorum

   1. Aleksandrit , zumrut , safir , yakut taşlari var kime , nerde gosterebilirim.

 2. Sayın, Burada resimleri yayımlanmış olan taşların tesimlerini kaynak göstererek MEDENİYET VE PEDAGOJİ TARİHİ adlı kitabıma almak istiyorum. İzin verip vermeyeceğinizi mail adresime bildirmenizi rica ederimi. Saygılarımla.
  Dr. Nusret Alperen

  1. Merhaba Nusret Bey, bu yazımızdaki görsellerin bir kısmı anonimdir, bazı görseller telif içerebilir. Tavsiyemiz shutterstock, imagestock gibi mecralardan telif ödeyerek alacağınız görselleri kullanmanız yönünde olacaktır.

 3. merhabalar bende akar su kayalıkta dana eti renginde ayni et 10 santin uzunluk 10 santim genişlik yükseklik 4 santin bu taşi size nasil ğösterebilirim

 4. Ben de ışıl ışıl parlayan opal taşları var ısıga tutunca renk degişimi yapıyorlar gök kuşağı gibi renk degiştiryorlar bir anı olsun diye yanımda getirdim ama degerli olduğunu öğrenince bir araştırmak istedim vede bu yüzden size danışmak istedim Etiyopya orijinal opal i ve ışığa tutunca renk degiştiryorlar içlerinde bir çok renk barındıryorlar ateş opalı olarakta biliniyor ne yapmalıyım bilgilendirirseniz çok s3vinrm

 5. bu fiyatlar dogrumudur.bilen biri yazarsa sevinirim.internette o kadar kolye yuzuk falan goruyoruz bu taslardan yapilan elmas haric 300-500-1000bu fiyatlarda satilirken burda taain fiyati 3000-4000dolar falan yaziyor.anlamis degilim

  1. Bende yurt dışından gelme yeşil jadeit var bu siteden bakinca cok büyük miktarlar yaziyor acaba aslı varmı bu fiyatlarin.

   1. Merhaba arkadaşlar
    Bende de bir takım taşlar var ama ne olduğunu anlamak için işi bilen arkadaşlara ihtiyacım var.

 6. ben bir fosil buldum salyangoz fosili sanırım 5 santim boyunda 3 santim kalınlığında herhengi bir değer edermi

 7. Slm böyle yorumlar çok alıyorsunuzdur ama doğada gezerken çok güzel bir taş buldum ne olduğu ve değeri hakkında bir fikrim yok bana nasıl yardımcı olabilirsiniz acaba

  1. gök mavisi beyaz çizgili tasda var bide sarılı beyazlı taş var isterseniz fotoğrafları göndere bilirim

 8. 20 cm çapında siyah yuvarlak taşım var 29 senedir elimde ağır lı 2 kg yakın hacmine göre kütlesi ağır bu taşın ne taşı olduğunu öğrenmek istiyorum.ben meteor taşına benzettim yardım edebilirmisiniz