EKİM AYINDA NE DİKSEK?


2
2 points

Günler kısaldı. Güneş daha erken batıyor artık. Hava da serinledi. Önce hırkaları aldık sırtımıza, sonra da bahçeden ev içine taşındık. Hayat bitti mi peki?

Hayırrrr!

Sonbahar hızlı geçti bu sene. Kış mevsiminin başlamasına; Ekim ayına da az kaldı. Çoğu kimse aksini düşünse de Ekim ayı bahçenizin durumunu muhafaza etme ve bir sonraki yılı programlama açısından oldukça yoğun geçecek bir ay aslında.

Ekim ayı toprak işlemesi yapılması için en ideal aylardan biri.

Ekim ayı bahçe bakımınızı yaparken yeni çiçekler ekebilir, kış çiçeklerinin başlama zamanı olan Kasım ayı için hazırlık yapabilir, kış aylarını da renkli geçirebilirsiniz. Ya da ev içine geçebilir, salonlarınızı çiçeklendirebilirsiniz. Seçim sizin… Peki ekim ayında ne dikilir, ne ekilir, ne biçilir?

Baharda açan çiçeklerin ekimi ile başlayabilirsiniz işe.

sümbul

  • Lale, sümbül, nergis, adonis, gündüzsefası, kahkahaçiçeği, petunya, kazayağı, kuşotu, floks vb…

Ya da kışlık çiçeklerden de seçebilirsiniz…

  • Alyssum – kuduz otu (bahçeye de eve de uygun)

Güneş alan açık alanları sever. Sıcaklık -2 derecenin altına düşmediği sürece sorun olmaz onun için.

  • Aslanağzı (bahçeye de uygun ev içine de )

Aslanağzına kış dönemlerinde az su verilmesi tavsiye ediliyor. Bir de toprağının sürekli nemli durmasına dikkat edin. Yine kış dönemi için ılık bir ortam öneriliyor.

  • Sardunya (eve daha uygun)

Doğrudan güneş ışığı istemediği için ekim ayında ekilebilenler çiçekler arasındadır sardunya. Çok fazla soğuk ya da çok fazla sıcak havada bırakmak çiçeğin yapraklarına ve çiçeklerine pek iyi gelmez. Kış aylarında sardunyanın bulunduğu ortam 11-12 derecenin altına düşmemelidir. O sebeple bu çiçek ev içine daha uygundur.

c04273

  • Menekşe  (ev içine daha uygun)

Soğuk hava koşullarına dayanıklıdır. Şubattan temmuz ayına kadar çiçek açar. Sardunya gibi menekşe de doğrudan güneş ışığı istemez, dolaylı ışıklardan da yararlanabilir. Kış aylarında menekşenin bulunduğu ortam 14-15 derecenin altına düşmemelidir. Sarı, turuncu, mor, mavi ve beyaz renkleri kış aylarındaki gri havadan uzaklaştırır sizi.

  • Çuha / Primula (bahçeye de ev içine de uygun)

Primula soğuk iklim bitkisi olarak bilinir. Bu sebeple Ekim ayında rahatlıkla bu çiçeği ekebilirsiniz. Rengarenk çiçekleriyle kış bahçelerinde en sık görülen saksı çiçeklerinden biri. Daha çok bahçelerde görünse de saksı için yetiştirilmeye de uygunlar. Ev içinde 24 dereceden daha sıcak bir ortamda bulundurmayın. Toprağını her zaman nemli tutmanızda fayda var. Şubat başından itibaren rengarenk çiçekleriyle renklendirir ortamınızı. Doğrudan güneş ışığı almayan yerleri tercih edin çünkü fazla güneş yaprakları yakabilir.

  •  Siklamen  (bahçeye de ev içine de uygun)

Kışa renk veren bir diğer çiçek de siklamen. Fazla sulanmayı sevmeyen bu çiçek, serinlik sever. O sebeple Ekim aylarında ekimi onun için idealdir. Doğrudan güneşi de sevmez ayrıca, aklınızda bulunsun.

Aster-pictures-flowers

  • Kasımpatı  (bahçeye daha uygun)

Bir sonbahar çiçeği daha; kasımpatı. Soğuğa dayanıklıdır. Aydınlık sever ama güneşin doğrudan geldiği yerlerde mutlu olmaz o da. Toprağı nemli olmalıdır. Şimdiden ekin ve Mayıs ayında budamayı unutmayın.

  • Aster çiçeği (bahçeye de ev içine de uygun)

Sonbahar boyunca çiçekleri canlı kaldığı için, aster çiçeği – nam-ı diğer yıldızpatı – ekim ayında dikebileceğiniz çiçekler arasında. Yabancı kaynakların önerisi, tohumunu ev içinde saksıya ekmeniz v e bahar aylarına doğru dışarı çıkarmanız. Filiz halindeyken iyi budama yaparsanız daha çok açar. Doğrudan güneş almayacak bir yere dikmenizde de fayda var.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir