TeknolojiTeknolojik Ürünler

Hava Perdesi Nedir, Faydaları Nelerdir?

Yaşam alanlarının havalandırılması, sağlıklı yaşam için olmazsa olmazlar arasında yer alır. Özellikle büyük şehirlerde havanın yeterince temiz olmaması ve yaşam alanın yeteri kadar hava giriş çıkışı olmaması, ortamın hava kalitesinin düşmesine neden olur. Bu durumun önüne geçmek için hava perdesi kullanmak en pratik çözümdür. Ortamdaki hava kalitesi artıracak en iyi hava perdesi modelleri ve hava perdesi seçiminde dikkat edilmesi gerekenleri yazımızda bulabilirsiniz.

Detaylara geçmeden önce bilmeyenler veya kullanım alanından emin olmayanlar için “Hava perdesi nedir?” sorusunu cevaplamak faydalı olacaktır. Hava perdesi, iç ortamda bulunan ısıtılmış yada soğutulmuş havanın kalitesini muhafaza ederek dış ortamda bulunan kötü havanın (sıcak, soğuk, nem, kir, toz, sinek vb.) iç ortama girmesini engelleyen cihazdır. Özellikle kapı ve pencereleri sık sık açılan ortamlarda etkili bir perdeleme yapar. Böylece hava kalitesinde standart bir seviye sunar ve verimliliği artırır.

Hava Perdesi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Hava perdesi alırken nelere dikkat edilmeli*
Yaşam alanlarındaki hava kalitesini artırmak için hava perdeleri en iyi çözümü sunar. Fakat her üründe olduğu gibi almadan önce bazı konulara dikkat etmek gerekir.
  • Hava perdesi almadan önce ilk dikkat etmeniz gereken konu, cihazı kullanacağınız alanın genişliğidir. Kapı veya pencere üstlerinde konumlandırılan hava perdesi, doğru ölçülerde seçildiğinde %85’e varan enerji tasarrufu sağlar. Böylece hava kalitesinin yanı sıra enerji tasarrufu da elde etmiş olursunuz.
  • Doğru ölçüyü belirledikten sonra dikkat etmeniz gereken bir diğer konu, cihazın üfleme hızıdır. Özellikle kafe ve restoran gibi giriş çıkışın çok olduğu alanlarda üfleme hızı seçeneği çok olan cihazlar tercih edilmelidir. Çok düşük hıza sahip cihazlar, kötü koku ve dışardaki kötü havayı uzaklaştırmada yetersiz kalacaktır. Çok yüksek hızlar ise müşterileri giriş çıkışta rahatsız edebilir. Bu nedenle mutfak kapısı gibi alanlarda yüksek üfleme hızı, giriş çıkışlarda ise derecelendirmesi fazla olan modelleri tercih etmelisiniz.
  • Hava perdeleri, ısıtıcılı ve ısıtıcısız olmak üzere iki kategoriye ayrılır. Isıtıcılı hava perdesi, kış aylarında sıcak hava üfleme özelliği olan modeldir. Böylece klima gibi ortam ısıtılmasına yardımcı olur. Isıtıcısız hava perdesi ise sıcak hava üfleme özelliği olmayan ve sadece ortam havasını kullanarak dengeyi sağlayan modeldir.
  • Hava perdesinin kullanılacağı bölge ve alanda yüksek rüzgar, iç dış sıcaklık farklı, birden fazla giriş ve çıkış, büyük holler ve yüksek basınç bulunuyorsa yüksek performans sunan modelleri tercih etmelisiniz. Yüksek performans ise yüksek motor gücü gerektirir.
  • Seçtiğiniz modelin enerji sınıfı oldukça önemlidir. Yüksek enerji harcayan bir hava perdesi, fayda/zarar hesabında size kar getirmeyebilir. Bu nedenle seçim yaparken cihazın enerji tüketim değerlerini dikkate almanız faydalı olacaktır.
  • Hava perdeleri genelde çok yüksek sesle çalışmaz. Fakat ofis ve iş yerleri gibi sessizlik gerektiren ortamlarda kullanacağınız cihazın çalışma sesine dikkat etmeniz gerekir.
  • Son olarak seçtiğiniz cihazın markası ve servis ağını dikkate almalısınız. Geniş servis ağı ve yedek parça sunan markalar, olası arıza durumlarında sorunun çözülmesini daha hızlı sağlayacaktır.

Hava Perdesi Önerileri

Ürünü almadan önce dikkat edilmesi gerekenleri sıraladığımıza göre şimdi sıra geldi birkaç öneri ile işinizi kolaylaştırmaya. Ürün önerilerine geçmeden önce küçük bir ekleme yapmamız faydalı olacaktır. Eğer hava perdesi ölçüsü konusunda tereddütleriniz varsa uzman görüşü almanız doğru ürünü seçmenizi kolaylaştıracaktır.

1-) FujiPlus

FujiPlus Isıtıcısız Hava Perdesi
İklim koşullarına göre en iyi performansı sunan hava perdesi; FujiPlus.

2 devirli fan ayarı ile maksimum verimlilik sunan FujiPlus, uzaktan kumanda ile kolayca kontrol edilebilmektedir. Uzun ömürlü ve güçlü motoru ile her mevsimde kaliteli hava akışı sağlar. Sessiz çalışma özelliği ile ofis ve iş yerleri için oldukça idealdir. Ayrıca A sınıfı enerji verimliliği sayesinde enerji tasarrufu konusunda oldukça başarılıdır.

2-) FujiPlus Siyah Kasa

FujiPlus Siyah Kasa Hava Perdesi
Şık, pratik ve oldukça kullanışlı; FujiPlus siyah hava perdesi.

Estetiğe ve ergonomiye önem verenler FujiPlus siyah modeline bayılacaktır. Özel tasarımı ile oldukça kolay monte edilen cihaz, şık görüntüsü ile yaşam alanlarına özgünlük katar. Boyut olarak ev tipi olarak kullanıma uygundur. Fakat güçlü 2 devirli motoru sayesinde ofis ve iş yerlerinde de kullanılabilir. A sınıfı enerji verimliğine sahip olması sayesinde bütçenizle ve doğayla dosttur.

3-) Feders Electric

Feders Electric Isıtıcısız Hava Perdesi
Feders Electric, A sınıfı enerji verimliliğine sahiptir.

Tasarım, güç ve performans bir arada; Feders Electric. Her mevsimde ferah bir ortam sağlayan hava perdesi, iç ortamdaki hava kalitesini artırır. Ek olarak dışarıdan gelen tüm olumsuz hava akışını da engeller. 2 devirli fan ayarı sayesinde istediğini derecede kullanabileceğiniz cihaz, uzaktan kumanda ile kontrol edilebilmektedir. Oldukça sessiz çalışması sayesinde iş yerleri ve ofislerde de kullanılabilir.

4-) OAC LC-10

OAC LC-10 temizleme cihazı
OAC LC-10, 100 cm uzunluğundadır.

9 -7 m/s hava çıkış hızı sunan OAC LC-10 hava perdesi, yüksek performansı şık tasarımla buluşturuyor. Özellikle işletmeler için oldukça avantajlı olan cihaz, uzaktan kumanda ile kontrol edilmektedir. 100 mm fan çapı sayesinde koku ve diğer tüm etmenleri hızlıca uzaklaştırır. Bu nedenle restoran tarzı işletmeler için oldukça avantajlıdır.

5-) Freedoor

Freedoor Isıtıcılı klima
Freedoor, 52 dB ses yüksekliğinde çalışır. Yani çalıştığını duymazsanız bile…

Son önerimiz Freedoor ısıtıcılı hava perdesi. Belirlediğiniz bir sıcaklığa kadar sıcak hava üfleyen cihaz, ortam sıcaklığı ayarladığınız dereceye geldiğinde kendiliğinden durur ve fanlarını devreye alır. Böylece hem enerji tasarrufu sağlar hem de ortam sıcaklığının korunmasına yardımcı olur. Sıcak hava üfleme özelliği dışında iklimlendirilmiş havayı temizler ve dışarıdan gelen havayı içeri almayarak ekstra yalıtım sağlar. Özellikle kış aylarında oldukça kullanışlı ve avantajlıdır. Yaz aylarında ise ısıtıcısız modeller gibi hava dengesi ve temizliği sunar.

Tüm ısıtma-soğutma sistemlerini uygun fiyatlarlar ÇiçekSepeti’nde bulabilirsiniz. Okumayı seveceğiniz diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir