SporYaşam Tarzı

Yaz Eğlencesi: Havuz Oyunu Fikirleri

Yaz sıcaklarının gelmesiyle birlikte hemen hemen herkes kendini en yakın su olan yere atmak ister. Denizler, havuzlar ve su oyun parkları yaz eğlencesinin merkezinde yer alan alandır. Konakladığınız veya tatil yaptığınız yerde bir havuz varsa sadece yüzmek için değil, farklı oyunlar içinde kullanabilirsiniz. Bu yazımızda havuz oyunu fikirleri sizi bekliyor.

Ailece, dostlarınızla veya kalabalık bir grupla tatil yaparken havuz oyunları en büyük eğlencelerden biri haline gelir. Hem yetişkinler hem de çocuklar için oldukça eğlenceli vakit geçirme imkanı sunan havuz oyun fikirlerine gelin birlikte bakalım…

1-) Havuzda Basketbol ve Voleybol

Havuz oyunları - voleybol
Basketbol ve voleybol havuzda keyifli vakit geçirmenizi sağlar.

Havuz oyunları denildiğinde akla ilk gelen oyunlar basketbol ve voleybolun havuz versiyonlarıdır. Havuzda basketbol için bir topa ve bir adet basket potasına ihtiyacınız olacaktır. Havuz için özel üretilen basketbol potalarından edindikten sonra havuz topları ile basketbol keyfini çıkarabilirsiniz. Bunun için isterseniz ik pota edinip havuzun iki başına yerleştirerek maç yapabilir ya da tek pota maçı tercih edebilirsiniz.

Havuzda voleybol ise hem basit hem de en çok tercih edile oyunlardan biridir. Havucun boyuna gelen kısmında kalabalık bir daire oluşturarak voleybol turnuvasını başlatabilirsiniz. İster bir voleybol topu isterseniz de deniz topu kullanarak oynayabilirsiniz. Daha profesyonel bir oyun için havuzun orta kısmından geçireceğiz bir file, oldukça güzel maçlar için iyi bir alan edinmenizi sağlayacaktır.

2-) Hazine Avı

Havuz oyunları - hazine avı
Çocukların çok sevdiği havuz oyunu fikirleri arasında yer alan hazine avcılığı, havuzda atlama ve yarışmayı içinde barındıran bir oyundur.

Benzer yaş gruplarındaki çocukların oynayacağı oyunda havuz dibine yerleştirilen bir objenin bulunması için yarışma düzenlenir. Burada objenin havuz dibine batacak kadar ağır olması ve mavi zeminde rahat bulunacak bir renge sahip olması önemlidir. Ayrıca objenin kesici, delici veya sert olmamasına dikkat etmek gerekir. Seçilen obje yerleştirildikten sonra çocuklar yüzme gözlüklerini takarak aynı anda havuza atlar ve objeyi bulup başlangıç noktasına getiren ilk turu kazanır. Benzer şekilde turlar düzenleyerek toplamda 3 puan alanı galip ilan edebilirsiniz.

3-) Su Tabancası Oyunları

Havuz oyunları -  su tabancası
Su tabancası ile oldukça güzel vakit geçirebilirsiniz.

Oldukça popüler olan ve herkesin çok sevdiği su tabancaları, havuz oyunları arasında efsane bir yere sahiptir. Arkadaşlarınız veya ailenizle oldukça güzel vakit geçireceğiniz bu oyunda takımlara ayrılabilirsiniz. Su tabancası ile belli bir sayıda vurulan elenir. Duruma daha çok eğlence katmak için ise su savaşı yapabilirsiniz. Bu oyunda limit tamamen sizsiniz ve eğlence sadece siz istediğinizde sona erer.

4-) Marco Polo Oyunu

Marco polo oyunu
Çok eski bir oyun olan Marco Polo, ismini 13. yüzyıl kaşifi Marco Polo’dan almıştır.

En az iki çocukla oynanan oyunda birisi Marco olarak belirlenir. Marcı diğer çocukları ebelemeye çalışırken gözlerini kapalı tutar. Diğer çocukları bulmak için “Marcoo” diye bağırır ve diğer çocuklar “Polooo” diyerek cevap verir. Yakalanan kişi yeni Marco olur va devam edilir. Havuz içerisinde sıkıştığınızda havuzdan çıkmak ve sonra diğer uçtan geri girmek serbesttir. Ancak Marco birinin sudan çıkmış olduğunu anlarsa “Sudan çıkmış balık” diye bağırır. Bu durumda dışarıda olan kişi yeni Marco olur.

5-) Köpek Balığı Oyunu

Köpek balığı oyunu
Eğlenceli vakit geçirmek için köpek balığı oyunu oldukça keyifli bir seçenektir.

Köpek balığı ya da ufak balıklar olarak bilinen oyun, çocuklar için ideal bir türdür. Bir çocuk köpek balığı olarak seçilir ve diğerleri yem balıklar olur. Köpek balığı havuzun ucundan yüzmeye başlar ve ufak balıklarda ters taraftan yüzer. Amaç, ufak balıkların yakalanmadan karşı tarafa yüzebilmesidir. Herhangi bir ufak balık yakalanınca bir sonraki turda köpek balığı olur. Sona kalan yem balık oyunu kazanır ve bir sonraki turda oyuna tek köpek balığı olarak başlar.

Bu oyunlar dışında havuz oyunu fikirleri arasında havuzda yakar top, deniz yatağı yarışı, havuzda hulolop içinden geçme gibi oyunlar bulunmaktadır. En sevilen havuz oyunları için tüm ihtiyaçlarınızı Çiçeksepeti’nde bulabilirsiniz.

Okumayı seveceğiniz diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir