Moda & GüzellikAksesuar & Takı Önerileri

Kendine Hayran Bırakan En İyi İsviçre Saat Markaları

Gündelik hayattaki kombinlerinizde veya özel günlerde aksesuar kullanımı oldukça önemlidir. Bu aksesuarlar arasında kol saati ise başka bir yerdedir. Çünkü kol saati bir aksesuar olmanın ötesinde tarzın net bir yansımasıdır. Birçok farklı marka tarafından üretilen kol saatleri arasında İsviçre saat markaları farklı bir yere sahiptir. Peki, İsviçre saat markaları neden bu kadar meşhur? Gelin birlikte bakalım.

Saat markaları, geçmişten günümüze getirdikleri miras ile farklı bir yerde konumlanır. Saat denilince akla gelen ilk ülke gelen ülkenin İsviçre olması da tesadüf değildir. İsviçre yapımı terimi İsviçre markalı saatlerin 6 rakamının orada konumlanan “Swiss Made” yazısıyla gösterilir. Bu terim, saatin üretildiği yerden daha çok bir onay ve kalite işaretine dönüşmüştür.

İsviçre saat markaları
Kol saati almak isteyip biraz araştırma yapan birçok kişi “İsviçre saatleri neden meşhur?” veya “İsviçre saatleri neden pahalı?” gibi sorularla karşılaşır.

İsviçre saatlerinin bu kadar ünlü olmasının nedeni, zengin tarihleridir. Ayrıca günümüzde saat yapımcılığı zanaatı, İsviçre hariç birçok ülkede yok olmaya yüz tutmuştur. Bu nedenle geçmişten gelen birikim ve marka oluşturabilme tecrübesini bir araya getiren İsviçre saat markaları oldukça ünlüdür. Bir diğer sebepte tabii ki saatlerin yüksek kalite standartlarında sunulmasıdır. Bir İsviçre saati aldığınızda uzun yıllar kullanabileceğinizi ve lüks bir ürün aldığınızı sonuna kadar hissedersiniz.

Rolex

İsviçre saat markaları - Rolex
Rolex, kalite ve mükemmelliğin kol saatindeki yansımasını temsi etmektedir.

Dünyanın en çok tanınan ve satılan lüks saat markası olan Rolex, marka tarihi ve pazarlama stratejisi ile bilinirliğini korumaktadır. İsviçreli saat firması Hans Wilsdorf tarafından 1905 yılında Londra’da kurulan marka, daha sonrasında Cenevre’ye taşındı. 1920 yılında ise marka tescilini yaparak bu ismi aldı. Estetik yapı içerisinde güvenilir ve hassas mekanizmaları sunan Rolex, yüksek kalitede ürünler sunar. Günümüzde 500’den fazla patente sahip olan marka, lüks saat üretiminde çığır açmaya devam etmektedir.

Zenith

İsviçre saat markaları - Zenith
Zenith saat tasarımları, zamansız modeller ile kusursuz zaman ölçümünü hedefler.

1865 yılından beri üretimde olan Zenith, en köklü İsviçre saat markaları arasında yer almaktadır. Neuchatel Le Locle’da, Favre – Jacot tarafından kurulan marka, hassas cep saatleri ile üretime başlamıştır. . İsviçre markası saatler o zamanlar “endüstriyel” olarak üretilmediğinden her saatçi birbirinden bağımsız olarak göre yapardı. Sonrasında endüstriyel üretime geçen marka, 1999 yılında LVMH Group bünyesine katılmıştır. İmkansızı başarmayı hedefleyen bir felseye sahiptir ve dünyanın en hassas zaman ölçme mekanizmalarını yaratmıştır. DEFY koleksiyonu İsviçre saatçiliğinde çıtayı yukarı çekerek öncülük yapmıştır.

Tag Heuer

İsviçre saat markaları - Tag Heuer
Sportif tarzı sevenlerin favorisi; Tag Heuer.

Sportif kronograflı saatler konusunda uzman olan Tag Heuer, yarış sporlarıyla özdeşleşen bir markadır. Özellikle Formula 1 ile işbirliği sayesinde birçok kişinin favorisi haline gelmiştir. Monaco, Carrera ve Autavia modelleri gerçek saat klasikleri arasında yer alır ve klasik saat tutkunları bu modellere bayılmaktadır. COSC sertifikalı kronograflı tourbillon saatleri ile sektörün öncü markaları arasında yer alan marka aynı zamanda lüks akıllı saat üretmektedir.

Omega

İsviçre saat markaları - Omega
Omega saatlar, kalitesi ve zarafeti ile saat tutkunlarının favorileri arasında yer almaktadır.

Ünlülerin markası olarak bilinen Omega, dizi ve filmlerde sıkça gördüğünüz bir kol saatidir. Özellikle James Bond filmlerinde kullanılmasıyla herkes tarafından bilinir hale gelmiştir. NASA resmi ortağı olan marka, son derece özellikli kol saatleri üretir. Örneğin; Omega Speedmaster Professional modeli dünya dışında kullanılan ilk kol saati olma özelliği taşımaktadır. Modern çizgiler, sportif ve klasik tarz, kusursuz mekanizma, Omega saat modellerinin ortak noktası olarak öne çıkar.

IWC Schaffhausen

IWC Schaffhausen
Bir saat markasının zamansızlığa atılan imzası; IWC Schaffhausen.

1868 yılında Amerika’da “Uluslararası Saat Şirketi- International Watch Company” ismiyle kurulan IWC Schaffhausen, sonrasında şirketi İsviçre’ye taşımıştır. Amerika’nın teknolojik yapısını İsviçre saatçiliği ile birleştiren marka, komplike ve oldukça iddialı modelleri ile öne çıkmıştır. Titanyum ve seramik kullanarak  titanyumaluminid ve Ceratanium® gibi gelişmiş malzemelerden üretilen saat kasalarının yaratıcısıdır. Günümüzde modern, teknolojik ve oldukça şık modeller ile ön plana çıkmaktadır.

Breitling

Breitling
Şık, sportif ve oldukça zarif; Breitling.

Yüksek dereceli pilot saatleri üreten Breitling, üzerinde bulunan fonksiyonel özellikleriyle bilinen bir markadır. Kadran üzerinde bulunan detaylar ve sportif tasarım markayı ön plana çıkarmıştır. Breitling 1884 yılında “Leon Breitling” tarafında kurulmuş fakat geçici bir süre kapalı kaldıktan sonra Sicura tarafından alınarak çalışmaya devam etmiştir. Quartz, kurmalı ve otomatik mekanizmalı Breitling saatler, COSC sertifikasına sahip kronometrelere sahiptir. En yüksek standartlarda üretilen modeller, İsviçre saatçiliğini en iyi şekilde temsil etmektedir.

Patek Philippe

Breitling
atek Philippe, İsviçre saat tasarım dünyasının en prestijli markaları arasında yer almaktadır.

Saat meraklılarının en çok merak ettiği konu olan “En iyi İsviçre saat markası hangisidir?” sorusunun cevabını bulmak üzereyiz. Tabii ki birçok konuda olduğu gibi tartışmalar bu konuda da devam ediyor. Fakat en prestijli markanın Patek Philippe olduğunu söylemekte bir sakınca yok. Müzayedelerde sürekli satış rekorları kıran markanın tek bir saati için milyon dolarlar ödendiği olmuştur. Örneğin; 2014 yılında “Supercomplication” saat modeli 16 milyon Sterlin satış fiyatı ile tüm zamanların en pahalı müzayede saati olarak bilinmektedir. Özel sipariş üzerine üretim yapan markanın ürünlerine sahip olmak için bazen uzun süre beklemeniz gerekebilir. Çünkü bazı modellerden yılda sadece 2 veya 3 adet üretilmektedir.

En iyi İsviçre saat markaları hakkında bilgiler verdiğimiz yazımız burada sona eriyor. Kol saati başta olmak üzere tüm aksesuar ihtiyaçlarını uygun fiyatlarla Çiçeksepeti’nden sipariş edebilirsiniz. Okumayı seveceğiniz diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir