Trend

En İyi Kedi Maması Tavsiyeleri – 2024

Yaşam alanlarımızda bize eşlik eden ve varlıklarıyla mutlu olmamızı sağlayan evcil dostlarımızın bakımında beslenme bir hayli önemlidir. Çünkü beslenme alışkanlığı, evcil dostunuzun sağlıklı bir yaşam sürmesinin temelini oluşturur. Bu nedenle mama seçiminde dikkatli davranmak gerekir. Peki, kedi maması alırken nelere dikkat etmek gerekir ve en iyi kedi maması markaları nelerdir?

En iyi kedi maması markalarına geçmeden önce kedi mamaları hakkında kısa bir bilgi vermemiz daha sağlıklı olacaktır. Kedi mamaları; kuru mama, yarı kuru mama ve yaş mama olmak üzere 3 ana grubu ayrılır. Bunlar dışında kedilerin farklı ihtiyaçlarını gidermek için özel olarak sunulan mamalar da bulunmaktadır. Örneğin; yavru kediler için farklı, yaşlı kediler için farklı ve kısırlaştırılmış kediler için farklı mama tipleri kullanmanız gerekir. Bu yazımızda kuru kedi mamaları kategorisinin en iyi markalarını bulabilirsiniz.

1-) Royal Canin

En iyi kedi maması önerileri - Royal Canin
Sağlıklı ve zinde kediler için Royal Canin en iyi mama seçenekleri arasında yer almaktadır.

Ülkemizde en çok tercih edilen kedi mamaları arasında yer alan Royal Canin, 1968 yılından beri geliştirdiği kuru mama çeşitleriyle bilinen köklü bir markadır. Kedilerin ırkına, yapısına ve yaşına özel olarak hazırlanan mamaların en öne çıkan özelliği, içerik bakımından oldukça zengin olmasıdır. Ayrıca 100’den fazla kuru mama çeşidi sayesinde her tür kedinin ihtiyaçlarına cevap verecek çeşitliliği sunmaktadır. Kedinizin sağlıklı gelişimi için yavruluğundan yaşlılığına kadar markayı güvenle kullanabilirsiniz.

2-) Purina Pro Plan

En iyi kedi maması önerileri - Pro Plan
Pro Plan; yüksek proteinli, vitamin ve mineral açısından zengin mama çeşitleri üretmektedir.

Kedi maması denildiğinde akla gelen ilk markalar arasında yer alan Purina Pro Plan, en profesyonel mama üreticileri arasında yer almaktadır. Pro Plan, kedinizin günlük besin ihtiyaçlarını tam ve dengeli bir şekilde karşılamak için beslenme uzmanları tarafından özel formüle edilmiş ürünler sunar. Kuru mama çeşitlerinin yanı sıra yaş mama, ödül mamaları ve ek besin takviyeleri de marka tarafından üretilmektedir. Kedinize özel olarak uyguladığınız diyetler için farklı özelliklere sahip mama çeşitlerini ürünler arasında bulabilirsiniz.

3-) Hill’s 

En iyi kedi maması önerileri - Hill's
Biricik dostunuzun tüm besin ihtiyaçlarını Hill’s mama çeşitleri ile karşılayabilirsiniz.

Evcil hayvanlar için özel formüle edilmiş mamalar sunan Hill’s Pet Nutrition, oldukça güvenilir markalar arasında yer almaktadır. Hill’s, tüm yaş grupları için özel mama çeşitleri sunar. Kedinizin sağlık problemleri, yaşı ve özel ihtiyaçlarına göre birçok farklı mama çeşidini markanın ürün yelpazesinde bulmanız mümkündür.  Ayrıca yüksek besin değeri ve lezzeti ile kedilerin mamayı seveceğine emin olabilirsiniz. Markanın ürünleri içerinde yer alan besinler doğaldır ve kedinizin mamasını keyifle tüketmesine yardımcı olur.

4-) N&D

En iyi kedi maması önerileri - N&D
N&D kedi mamaları, dünya çapında kullanıcılar tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

%100 doğal içeriği ile bilinen N&D kedi mamaları, İtalya merkezli bir firma olan Farmina tarafından üretilmektedir. Oldukça besleyici ve sağlıklı olan mamalar, kedilerin damak zevki içinde idealdir. Marka tarafından üretilen mamalar; kedilerin sağlık durumuna, yaşam evrelerine, vücut ölçülerine, cinsine ve diğer benzer faktörlere göre çeşitlilik göstermektedir. Bu sayede kedinizin özel ihtiyaçlarını daha rahat karşılayabilirsiniz. Ek olarak mamalar içerisinde faydalı bileşenlerde yer almaktadır.

5-) LaVital 

En iyi kedi maması önerileri - LaVital
Sağlıklı ve zinde kediler için LaVital mamaları tercih edebilirsiniz.

Kedilerin ihtiyaçlarına cevap vermek için özel olarak hazırlanan LaVital mamalar, kaliteli ve sağlıklı kediler için ideal mamalar arasında yer almaktadır. Sağlık faktörünü göz önünde bulundurarak üretilen mamalar, kedilerin yaşına ve diğer durumlarına göre farklı seçeneklerde sunulmaktadır. %100 doğal malzemelerden üretilen mamalar, vitamin ve mineral bakımından da oldukça zengindir. Ek olarak yemek olarak seçici olan kediler için farklı tatlar bulabilirsiniz.

6-) Acana

Acana mama
Zengin içerikli Acana kuru mamalar sayesinde kediniz mutlu bir gün geçirecektir.

Günlük ve taze malzemelerden üretilen Acana mamalar, %100 doğal ve katkısız olmasıyla ön plana çıkıyor. Kolay sindirilebilir olması nedeniyle oldukça sağlıklı olan mamalar, kedilerin enerjik ve güçlü olmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca sindirim rahatlığı sayesinde idrar yollarına dair birçok sorunun da önüne geçilmesini sağlar. Kanada merkezli olan markanın çiftliklerde serbest gezen hayvanlardan mama üretimi yaptığını bilinmektedir. 

7-) Advance

Advance mama

Alternatif mama arayanlar için oldukça faydalı sunan bir marka var sırada; Advance! Özellikle protein yönünden zengin olan mamalar, kedilerin kas ve deri gelişimine yardımcı olmaktadır. Ek olarak kan dolaşımını hızlandırarak sindirimi de kolaylaştırmaktadır. Fakat bazı mama çeşitleri içerisinde buğday glüteni, buğday ve mısır gibi içerikler bulunmaktadır. Bu içeriklere alerjisi olan bir kediniz varsa besinleri temizleyerek mamayı vermeniz veya farklı marka mama kullanmanız önerilmektedir.

8 -) Pro Line

Pro Line mama
Pro Line ile kedinizi mutlu edebilirsiniz.

Yüksek fiyat skalasındaki ürünlere alternatif olarak tercih edebileceğiniz Pro Line, ekonomik ama gayet besleyici ürünler sunmaktadır. Markanın kedi maması dışında kedi kumu, çiğneme ürünleri ve yaş mamaları da bulunmaktadır. Tam bir fiyat/performans ürünü olan Pro Line kuru mamaların bazı çeşitlerinde tuz ve tahıl bulunmaktadır. Bu nedenle hassas yapılı kedilerin bu içeriklerden kaçınması gerekmektedir.

Kedi Maması Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

kedi maması seçiminde dikkat edilmesi gerekenler
Mama seçerken kedinizin hem sağlığını hem de damak zevkine dikkat etmeniz gerekir.

Kedi maması seçerken dikkat etmeniz gereken diğer önemli noktalar ise şunlardır:

  • Kedinizi veteriner kontrolüne düzenli olarak götürün ve veteriner tavsiyesine göre mama seçiminde bulunun. Kedinizin kilosu ve sağlık sorunları olmadığına göre uygun mama seçimin yapmanız önemlidir.
  • 1 yaşından küçük kediler için yavru kedi maması, 1-7 yaş arasındaki kediler için yetişkin kedi maması, 7 yaşından büyük kediler için ise yaşlı kedi maması çeşitlerini kullanmanız tavsiye edilmektedir.
  • Aldığınız mamanın içerdiği besin değerlerine dikkat etmeniz gerekir. Özellikle çok hareketli kediler, daha fazla enerjiye ihtiyaç duyar. Bu nedenle besin değeri düşük mamalar, gelişimlerine engel olabilir.
  • Mama seçiminde bir diğer dikkat edilmesi gereken konu kısırlıktır. Kısırlaştırma işlemi uygulanan kediler, bu işlem sonrasında kısır kedi maması çeşitlerini kullanmalıdır. Ayrıca kedinizin cinsiyetini de mama seçiminde göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.
  • Veterinerde gerekli testleri yaptırarak kedinizin besin alerjisi veya gıda hassasiyeti olup olmadığını öğreniniz. Bu sayede olası sağlık sorunlarının yaşanmasının önüne geçebilirsiniz.

En iyi kedi maması önerilerinde bulunduğumuz yazımız burada sona erdi. Listemizde yer almayan birçok marka ve ürünü Çiçeksepeti Extra Petshop sayfalarında bulabilirsiniz. Okumayı seveceğiniz diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir