Çiçek Bakımı

Gözlerimizden Kalpler Çıkartan Çiçek: Lisyantus

Yaz aylarının başlaması ile birlikte her türlü çiçek aranjmanını şenlendiren lisyantus çiçeği, gül zarifliğindeki görüntüsü ve gelincik doğallığında yapısıyla neredeyse bir çiçekte aradığımız tüm güzel özellikleri kendinde barındırıyor. Bu yazımızda bu güzel çiçekle ilgili bilgileri sizin için anlatıyoruz. Hadi hemen başlayalım!

Mor, pembe, beyaz tonlarındaki lisyantuslar, ülkemizde olduğu kadar tüm dünyada da en çok sevilen çiçek türlerindendir. Uzun ömürlü ve narin görünümünün aksine oldukça dayanıklı olan lisyantuslar, hediye ettiğiniz sevdiklerinize de 7 ila 10 gün arasındaki vazo ömrüyle eşlik eder.

Gelin, lisyantusu biraz daha yakından tanıyalım!

Lisyantus Bakımı

Eğer lisyantusları kendiniz yetiştirmek istiyorsanız, öncelikle tohum ekimi aşamasında, torf toprak (havalı) kullanmanız gerektiğini öğrenerek başlayabilirsiniz.

Bir hafta içerisinde fidana dönüşmeye başlayacak olan çiçeğinizi bu süreçte çok dikkatli sulamalı, özellikle geceleri fidelerin ıslak şekilde kalmamasına özen göstermelisiniz.

Gündüz 30-35 derece, akşamları ise 20-25 derece sıcaklıktaki ortamlarda daha hızlı büyüyecektir. Büyüme süreci boyunca lisyantuslarınızı hastalıklardan ve böceklerden korumak için haftalık olarak ilaçlamanız gerekmektedir.

Hangi Durumlarda, Kime Lisyantus Gönderilmeli?

Aslında özel gün ve durum gözetmeksizin hem kendinizi hem de sevdiklerinizi her an bir lisyantus buketi ile mutlu edebilirsiniz. Yine de en doğrusu nasıldır derseniz, gelin birlikte önce renk renk anlamı nedir öğrenelim, sonra da hangi durumlarda gönderimi uygundur konularına birlikte göz atalım.

Pembe lisyantus: Zarafetin ve mutluluğun sembolüdür.
Mor lisyantus: Asilliğin ve güçlü bağların sembolüdür.
Beyaz lisyantus: Masumiyetin ve saf sevginin sembolüdür.

Beyaz lisyantustan başlamak gerekirse, beyaz gelin çiçeği olarak kullanıldığında olması gereken en doğru yerdedir diyebiliriz. Elbette bunun yanında renkli lisyantus aranjmanlarının tamamlayıcısı ve özellikle “özür dilerim” demenin en masum halini ya da “geçmiş olsun” demenin en içten duygularını yansıtan bir çiçektir. Üstelik, eğer geçmiş olsun demek istediğiniz bir sevdiğiniz içinse lisyantus kokulu mu derdinden sizi kurtarır.

Ürüne gitmek için tıklayın!

Mor lisyantus, özellikle arkadaşlarınıza ve ailenize gönderebileceğiniz, yıl dönümlerinde ve hatta durduk yere içinizden geldiğinde onları mutlu edebileceğiniz son derece asil ve pozitif enerjinizi yansıtan bir hediye olacaktır.

Ürüne gitmek için tıklayın!

Pembe lisyantus ise sevdiklerinizin mutluluğuna ortak olabileceğiniz yeni iş başlangıçları,  doğum günleri gibi durumlarda en iyi çiçek alternatifinizdir. Sevdiklerinize mutluluğunu paylaşıyorum demenin en güzel yoludur. 

Ürüne gitmek için tıklayın!

Eğer siz de sevdiklerinizi lisyantuslarla mutlu etmek ya da gülümsemeye ihtiyacınız olduğu bir anda karşınızda bu çiçekleri görmek istiyorsanız, aynı gün içerisinde teslim edilecek en güzel aranjmanlara hemen göz atın.

Aradığınız tüm çiçek seçenekleri ve çok daha fazlası Çiçeksepeti‘nde sizi bekliyor. Çiçekler hakkında daha çok bilgi almak isterseniz buradan diğer yazılarımıza ulaşabilirsiniz. Saçlarındaki Çiçeklerle Bitmeyen Bir Akımın Öncüsü; Frida Kahlo yazımızı da okumadan geçmeyin deriz!

Aybüke

1998 yılında dünyaya gelen Aybüke, ilköğretim ve lise eğitimini Kocaeli'de tamamladı. Ardından üniversite eğitimini Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde başarıyla gerçekleştirdi. Çeşitli ajanslarda ve dergilerde sosyal medya uzmanlığı, içerik üretimi, editörlük gibi işlerde çalıştı. 2020 itibarıyla ÇiçekSepeti'nde Copywriter olarak çalışmaya başladı. Şu an hala ÇiçekSepeti bünyesinde Ev&Yaşam, Yapı&Market, Süpermarket, Hediye, Hobi ve benzeri alanlarda içerik üretimi yapmaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir