Kültür & Sanat

Çocuklar İçin Geliştirici Oyun Önerileri

Oyun oynamak çocuklar için sadece eğlenceli vakit geçirmeyi ifade etmez. Çocuklar oyun oynarken problem çözme konusunda kendilerini geliştirirken hayal güçlerini ortaya çıkarabilirler. Hem eğlenceli hem de birbirinden güzel geliştirici oyun önerileri bu yazımızda sizlerle!

Çocukların bir aradayken ya da evde tek başlarına kaldıkları zaman oynayabileceği bir çok oyun, onların zeka gelişimlerine çok büyük faydalar sağlar. Bu oyunlardan bazıları çocukların yaşlarına göre ebeveyn denetiminde oynatılmalıdır. Günümüzde çocuklar teknolojik bir dünyanın içerisine doğdukları için geleneksel oyunlardan kopup teknolojik oyuncaklara yönelme eğilimindedirler. Elbette gelişime katkı sağlayan yeni nesil oyunlar da vardır ancak gelişimlerine katkı sağlayacak ve tüm ailenin bir arada oynayabileceği başka oyunları da unutmamak gerekir.

Sizler için çocuklarınızın gelişimine katkı sağlayabilecek oyunları araştırdık. İşte her yaştan çocukların eğlenirken öğrenebileceği en çok tavsiye edilen oyunlar:

Perspecto

perspecto

Görsel bir dikkat oyunu olan Perspecto, 2 boyutlu yapı modellerini inceleyerek onları 3 boyutlu olarak inşa etmenizi isteyen bir oyun. Odaklanma ve konsantrasyon sorunu yaşayan çocukların bu yönde kendilerini geliştirmeleri için son derece faydalı olmasının yanı sıra oynayanların yaratıcılıklarına da katkıda bulunuyor. Çocuklarınızın yeni dünyalar keşfetmesi ve zihinsel açıdan farklı boyutları anlaması için oldukça faydalı olacaktır.

Anlat Bakalım Oyunu

anlat bakalım

Bir grup oyunu olan Anlat Bakalım, çocukların sosyal yönlerini besliyor. Sosyal ilişkileri ve paylaşmayı ön plana çıkaran oyun aynı zamanda oyuncuların kendilerini ifade edebilmeleri için oldukça önemli bir rol üstelenmelerini sağlıyor. Kelimeni seç ve yasaklı kelimeleri kullanmadan süre içesinde anlat, oyunu kazan.

Hikaye Küpü

hikaye küpü

İçinde bulunan 9 ayrı küp ile hikayeler oluşturulan hikaye küpü, hem bireysel hem de grup oyunu olarak oynanabiliyor. Bu oyun, seçilen küplerin üzerinde bulunan şekillerden yola çıkılarak hikayeler oluşturmak üzerine ilerliyor. Ya da rastgele masaya atılan küplerin üzerinde ortaya çıkan şekiller üzerinden yeni hikayeler yazılıyor. Grup oyunlarında küpler kişilere dağıtılabiliyor ya da kişiler birbirleri ile entegre olarak hikayeler oluşturabiliyorlar.

 Mangala

Çok eski bir oyun olan Mangala, her oyuncuya 6 oyuğun düştüğü 12 oyuklu bir platform ile oynanır. Hafızayı güçlendiren, hızlı plan yaparak bu planları harekete geçirme yetilerini kuvvetlendiren bir oyundur.

Redka Piramit

zeka oyunu

El ve göz koordinasyonu sağlayan Redka Piramit, özetle minimum hamle ile bir piramit oluşturmayı amaçlıyor. Dinamiği asla bitmeyen oyun farklı şekiller oluşturarak da oynanabiliyor.

Yasak Kelimeler Eğitici Kutu Oyunu 

tabu

Kelime dağarcığının gelişmesine katkıda bulunan yasak kelimeler oyunu temelde kişilerin anlatmaları gereken kelimeleri bir takım yasak kelimeleri kullanmadan anlatmaya çalışmalarına dayanır. Anlatılmak isteneni ifade edebileceğiniz hemen hemen tüm kelimelerin yasaklı olduğu bu oyunda sınırlanırınızı zorlayabilirsiniz.

Altıgen Zeka, Mantık ve Strateji Oyunu

Keyifli ve dikkat gerektiren bir oyun olan Altıgen, temelde üçgen, şerit ve halka şekillerinin kendinize ait renklerdeki pullar ile hazırlamanızı baz alır. Bir çeşit strateji oyunu olan Altıgen takım çalışmasını ve analitik düşünmeyi geliştirir Bu sayede çocuklarınız eğlenirken aynı zamanda pratik zekalarını geliştirme fırsatı bulur.

Puzzle

puzzle

Her yaştan insanın gelişimine katkıda bulunan puzzle, bilişsel yeteneği ve konsantrasyonu geliştirir. Problem çözme yetisi kazandırır. Aynı zamanda sabır ve emek ile parçalardan bir bütün ortaya çıkarmayı simgeler. Öncelikle küçük sayıda parçalarla başlamanızı tavsiye ederiz. Sonrasında eğlencenin dozunu arttırmak ve oyunu zorlaştırmak adına daha çok parçalı puzzle yapmaya geçebilirsiniz.

Siz de bu geliştirici oyun kutularını çocuklarınız için alabilir ve onlarla birlikte oynayabilirsiniz. Hem birlikte güzel vakit geçirip hem de çocuklarınızın gelişimine katkıda bulunacak aktiviteleri gerçekleştirebilirsiniz. Çocuklarını mutlu edecek her türlü geliştirici oyun ve oyuncak ÇiçekSepeti‘nde sizleri bekliyor.

İlginizi çekebilecek diğer bazı yazılarımız:

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir