Kültür & SanatFilm

IMDb Puanına Göre; En İyi Netflix Belgesel Önerileri

Dizi ve filmlere biraz ara verip belgesel dünyasını keşfetmek isteyenler için harika bir liste hazırladık; Netflix belgeseli serisi! Üstelik listemizde yer alan belgeseller IMDB puanlarına göre sıralandı.

Yemekten seyahate, sağlıklı yaşamda spora, doğadan evrene uzanan geniş bir dünyaya açılmaya hazır olun!

1-) Our Planet

Imdb: 9.3

Planet Earth ekibi tarafından hazırlanan Our Planet ya da Türkçe ismiyle “Gezegenimiz”, 8 bölümden oluşan bir doğa belgeseli. Belgesel; 7 kıtada 50 ülkede 4 yıl boyunca devam eden çekimler sonucunda ortaya çıkmıştır. Gezegenimizin nefis görüntülerinin yanı sıra yakın gelecekte yaşananlara ve geleceğe dair bir perspektif sunmaktadır. Ek olarak muhteşem seslendirme seçenekleri sunulan belgesel ile harika bir yolculuk sizi bekliyor.

2-) The Last Dance

Imdb: 9.1

Netflix belgeseli denildiğinde akla ilk gelen yapımlardan olan ve yayınlandığı ilk andan itibaren listeleri kasıp kavuran bir belgesel var sırada; The Last Dance! ESPN Films ve Netflix ortak yapımı olan belgesel, spor tarihinin gelmiş geçmiş en büyük isimlerinden biri olan Michael Jordan’ı ve 1990’lardaki başarısıyla tarihin en güçlü basketbol hanedanlıklarından birini kuran Chicago Bulls’u anlatıyor. Jordan’ın ve NBA’in 1990’lardaki eş zamanlı yükselişine tanık olmaya hazır olun.

Eğer Michael Jordan hayranıysanız Jordan temalı ürünlere göz atmak isteyebilirsiniz.

3-) The Vietnam War

Imdb: 9.1

Tarihin en korkunç savaşlarından birini konu alan The Vietnam War, Ken Burns ve Lynn Novick tarafından yönetilen bir savaş belgeselidir. 10 bölüm ve toplamda 18 saat sürmektedir. Vietnam’da daha önce anlatılmamış hikayeleri gün yüzüne çıkarmaktadır. Her iki taraftan 100’e yakın askerin yazılı veya sözlü ifadeleri bu belgeselde yer alıyor. Ayrıca savaşın insan hayatına etkilerini net bir şekilde gösterme açısından oldukça başarılı bir yapım.

4-) Making a Murderer

Imdb: 8.6

Yaklaşık 10 yıl süren çekimlerle yayınlanan Making a Murderer, , Steven Avery’in hayatı konu ediniyor. Monitowoc’da doğup büyümüş bir adam olan Steven, Monitowoc’ta sahile giden bir kadının tecavüze uğrayıp darp edilmesi ile ilgili suçlanır. DNA analizlerinin çok iyi olmadığı dönemde eski usul halledilen soruşturma sonucunda Steven Avery ne kadar suçsuz olduğunu söylese de içeri atılır. 18 sene hapis yattıktan sonra Steven Avery‘nin katil olmadığı kanıtlanır ve gerçek suçlu içeri girer. Ek olarak suçsuz yere onca yıl hapis yatan Steven hakkını ararken yeni bir davada zanlı olur. Dolayısıyla oldukça karmaşık ve sürükleyici olan bu hikayeyi bir çırpıda izleyebilirsiniz.

5-) Chef’s Table

Imdb: 8.5

Yemek tutkunlarını ve aşçılık hayali kuranları böyle alalım… Chef’s Table, dünyanın dört bir yanındaki yıldız şeflerin yaratıcı dünyalarıyla tanışmanızı sağlayacak bir belgesel. “The World’s 50 Best Restaurants” listesinde yer alan Michelin yıldızlı restoranların şeflerini tanıma ve onların mutfaklarına ziyaretçi olma şansını kaçırmayın. Ayrıca iştah açıcı yemekler ve harika görüntüler de cabası…

6-) Tales By Light

Imdb: 8.3

Tales By Light belgeselinde fotoğrafçılar; insanların, hayvanların, mekânların ve kültürlerin daha önce hiç görülmemiş anlarını yakalamak için dünyayı dolaşıyor ve onların hikayelerini yaratma anlarına siz de tanık oluyorsunuz. National Geographic ve Canon tarafından hazırlanan belgesel eminiz ki oldukça hoşunuza gidecektir. Ayrıca fotoğraf tutkunları için bir hikaye nasıl yaratılır ve doğru kare nasıl yakalanır eğlenceli bir ders olacaktır.

Fotoğrafçılıkla ilgili farklı bilgiler için “Sokak Fotoğrafçılığı Rehberi (Tavsiyeler ve Ürün Önerileri)” yazımıza da göz atabilirsiniz.

7-) The 13th

Imdb: 8.2

Adalet, herkes için ve eşit olmayı gerektirir. Peki, sistem gerçekten öyle mi işliyor? The 13th, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki cezaevi sistemine ve ülkenin ırksal eşitsizliği gözler önüne seriyor. Kitlesel suçluluk ve ABD’de hapishane nüfusunun giderek artmasına konu alan belgeselde; aktivistler, politikacılar, tarihçiler ve daha önce hapishanede bulunan kişileri dinleyerek olan biteni daha net bir şekilde görebiliyorsunuz.

8 -) Wild Wild Country

Imdb: 8.1

20. Yüzyılın en çok konuşulan isimlerinden biri olan Osho ve etrafındaki insanlar hakkında çarpıcı gerçeklere hazır olun. Wild Wild Country, 1981 yılında bir Hint gurusunun Oregon çölünde 64 bin hektarlık bir alana ütopik bir kent kumayı planlaması ve olan bitenleri anlatıyor. Ulusal çapta bir sorun haline gelen bu büyük olayı tüm ayrıntılarıyla izleyeceksiniz. Ayrıca Osho’nun gerçek kimliğini öğrenmek için harika bir yolculuk sizi bekliyor.

9-) Dirty Money

Imbd: 8.1

Dünyada birçok hile ve yozlaşma hikayesi mevcut. Dirty Money işte bu hile ve yozlaşma hikayelerinin izini sürüyor. Maaş günü kredilerinden emisyon testlerine, banka dolandırıcılıklarından kurumsal açgözlülüklere uzanan her türlü küstahça eylem bu belgeselde açığa çıkarılıyor. Ek olarak kara para aklama sistemlerine de yolculuk sizi bekliyor.

10-) Icarus

Imdb: 7.9

Sporda en önemli konu adil rekabettir ve bu rekabeti tek şey bozabilir; doping! Icarus, sporda dopingin etkisini araştırmaya başlayan yönetmek Bryan Fogel tarafından hazırlanan bir belgesel. Amatör bir bisikletçi olan Fogel, dopingi kendi üzerinde uygulayıp performansındaki değişiklikleri izlemek ister. Bunun içinde Rus bilim adamı Dr. Grigory Rodchenkov ile birlikte çalışmaya başlar. Elde edilen sonuçlar ise oldukça şok edicidir. Ayrıca ikili Rusya’nın devlet destekli doping programına ulaşır ve dev bir doping skandalını ortaya çıkarır.

Netflix belgeseli listemiz burada sona eriyor. Keyifli bir seyir deneyimi için ihtiyacınız olan tüm ürünleri Çiçeksepeti’nde bulabilirsiniz. Okumayı seveceğiniz diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir