Sağlıklı YaşamSpor

Stepper Nedir, Ne işe Yarar ve Faydaları Nelerdir?

Sağlıklı bir yaşam için düzenli egzersiz yapmak şart. Fakat bunu çok az kişi düzenli bir şekilde yapabiliyor. İşte bu zamansızlığı ekarte etmek için daha etkili ve kısa sürede yapabileceğiniz egzersizlere yönelebilirsiniz. Stepper egzersizi, hem keyifli hem de oldukça etkili olması nedeniyle son yıllarda iyice popüler hale geldi. Bu yazımızda stepper egzersizine dair her şeyi bulabilirsiniz.

Vücudunuzun alt ve üst bölgesini çalıştırarak kas gelişimine yardımcı olan stepper, farklı modellerde sunulan bir egzersiz aletidir. Bacak ve kalça şekillendirilmesi konusunda oldukça etkilidir. Ayrıca kardiyo yaparak kısa sürede yüksek kalori yakmanızı sağlar. Kısa sürede etkili sonuçlar için kesinlikle stepper egzersizlerine şans vermelisiniz.

Step Nedir?

stepper nedir?
Genelde müzik eşliğinde stepper denilen alet üzerinde yapılan kardiyo egzersizine step denir.

Hızlı kalori yakımı sağlaması nedeniyle popüler olan bu egzersiz, spor salonlarının yanı sıra evde de rahatlıkla yapılabilmektedir. Fazla kilolardan kurtulmak isteyenler için eğlenceli bir seçenek olan step egzersizi, bir grupla birlikte yapıldığında daha eğlenceli bir hal alır. Fakat spor salonuna gidecek vaktiniz yoksa video kanallarından size yön gösterecek bir video seçerek evde de egzersiz yapabilirsiniz.

Step egzersizi yapmaya başlamadan önce 5-10 dakika kadar ısınma egzersizi yapmanız oldukça faydalı olacaktır. Peki, step egzersizi için kullanılan stepper aletinin çeşitleri nelerdir?

 • Sadece ayakların adımlaması için tasarlanan stepper aleti, ayak hareketleri için kullanılmaktadır. Çekme ipleri bulunan bu aletle basen ve kalça şekillendirme hareketlerini rahatlıkla yapabilirsiniz.
 • Twister tipi çekme ipli stepper aleti ise egzersize vücudun üst kısmını da dahil etmenizi sağlar. Tüm vücudun güçlenmesini sağlayan ve alet sayesinde bel çevresinde incelme de mümkündür. Çekme ipleri ile kol çalışmaları da yapabilirsiniz.
 • Denge konsolunu bulunan stepper aleti ise tutunmaya imkan verir ve kondisyon sorunu olanlar için başlangıç için idealdir. Güvenle spor yapmanıza olanak tanıyan bu alet sayesinde zamanla güç ve denge kazanabilirsiniz. Özellikle yaşı büyük olanlar ve fizik tedavi sürecin stepper çalışmaları yapanlar için denge konsolu olan modeller uygundur.
 • Son olarak step egzersizlerinin temelinde olan step tahtasından bahsetmek gerekir. Step tahtası, step egzersizlerinin temelini oluşturan ve adım egzersizleri yapmanızı sağlayan alettir. Basit olarak plastik, tahta veya farklı malzemelerden üretilen bu alet ile temel step egzersizlerini yapabilirsiniz.
Crosstep egzersiz aleti ile kalça ve basen egzersizlerini rahatlıkla yapabilirsiniz.

Stepper Hangi Kasları Çalıştırır ve Faydaları Nelerdir?

Stepper hangi kasları çalıştırır?
Step antrenmanın hangi kas gruplarına daha iyi geldiğini aşağıda bulabilirsiniz.
 • Kardiyo antrenmanı yapmanızı sağlayan stepper, kısa sürede ısınmanızı sağlar ve kasları hızla çalıştırır. Stepper üzerindeki hareketleriniz sayesinde hem bacaklar hem de etkili biçimde çalışır.
 • Step egzersizinin en çok çalıştırdığı kaslar, bacak ve kalça kaslarıdır. Bu nedenle bu bölgelerde fazla yağlanma varsa, oldukça yardımcı bir egzersiz olacaktır.
 • Stepper seviyesini artırarak bacakları daha fazla çalıştırarak kasları güçlendirebilirsiniz. Kademe ayarı olan modeller bu nedenle daha avantajlıdır.
 • Yüksek kalori yakmak istiyorsanız, stepper oldukça faydalı bir egzersiz rutini oluşturmanızı sağlar. Ek olarak duruş bozukluklarının önüne geçmek, bedeninizi esnetmek ve daha rahat hareket etmek için stepper egzersizlerini uygulayabilirsiniz.
 • Kondisyonun artmasına yardımcı olan step antrenmanlarını, vücut kaslarının güçlenmesine katkı sağlar. Nefes kontrolünü öğreterek düzenli ve yüksek kapasiteli nefes almanıza yardımcı olur.
 • Psikolojik olarak daha zinde ve iyi hissetmenize olanak tanır. Motivasyonunuz artırır. Ayrıca toplu olarak yapılan step egzersizleri stres atmanıza da yardımcı olacaktır.
 • Formda bir görüntü, daha iyi görünen kalça ve bacaklar sayesinde kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz. Bu da özgüveninize olumlu olarak yansuyacaktır.
 • Gün boyu masa başında kalmanız gereken bir işte çalışıyorsanız, vücudunuzun ihtiyacı olan hareketliliği evinizde bile rahatlıkla elde etmenizi sağlar. Bu sayede fit ve sağlıklı kalmaya devam edebilirsiniz.
Egzersiz aleti
Leyaton Air Stepper ile tüm vücut kaslarınızı çalıştıracak antrenmanlar yapabilirsiniz.

Step Egzersizinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Egzersiz yapmanın faydaları
Egzersiz yaparken aşağıda yer alan adımlara dikkat etmeniz oldukça faydalı olacaktır.
 • İlk olarak egzersiz için uygun bir ayakkabı kullanmalısınız. Antrenman ayakkabınız bileğinizi iyice saran, ayağınıza tam oturan ve esnek bir ayakkabı olmalıdır.
 • Stepper seviye yüksekliğini performansınıza göre ayarlamanız gerekir. Bedeninizin kaldırabileceği zorlu bir seviyeye çıkmak için adım adım ilerleyin. Bir anda yüksek zorlama yapmanız, kas sakatlıklarına neden olabilir.
 • Zaman içerisinde kondisyonunuz arttıkça zorluk seviyesini artırarak kaslarınızı daha fazla çalıştırabilirsiniz.
 • Yüksek kalori yakımı için çekme ipini kullanmanız oldukça faydalıdır. Kaslarınızı bu sayede daha fazla çalıştırma fırsatı yakalamış olursunuz.
 • Antrenman esnasında mola verdiğinizde ve sonrasında bolca sıvı tüketmeye dikkat edin. Sıvı tüketimi, terleme ve kalori yakımı açısından oldukça önemlidir.

Tüm spor branşları için ihtiyacınız olan ekipmanları uygun fiyatlarla Çiçeksepeti’nde bulabilirsiniz. Okumayı seveceğiniz diğer bazı yazılarımız:

Görsel kaynaklar: shape.com, st.depositphotos.com

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir