Moda & GüzellikKozmetik ÜrünlerTrend

Kusursuz Bir Hazırlık: Gece Makyajı Nedir ve Nasıl Olmalı?

Çok özel bir gece için hazırlanırken baştan ayağa şık olmak istersiniz. Kıyafetler, ayakkabılar, aksesuarlar… Peki ya makyaj? Kusursuz bir gece makyajı, tüm tarzınızı tamamlayacak detaylardan biridir. En iyi gece makyajı için; gece makyajı nasıl olmalı, hangi detaylara dikkat etmelisiniz, gece makyajının püf noktalar nelerdir, sorularınn cevabını yazımızda bulabilirsiniz!

Gece makyajı, detaylı bir makyajdır. Bazı noktalara dikkat etmeniz, bu detaylarla makyajınızı tamamlanız gerekir. Gece makyajı yaparken detaylar, makyajınızı tamamen değiştirdiği için detaylara önem vermelisiniz.

 • İlk olarak yüzünüzü tanımanız önemli. Yüzünüzü tanıyıp ne tür bir makyaj ile daha iyi görüneceğinizi belirleyebilirsiniz.
 • Daha sonra ilk iş cilt bakımı. Ne kadar temiz ve gözeneksiz bir cildiniz varsa makyajınız da o kadar temiz ve eşsiz görünür.
 • Daha sonra porselen gibi görünmenizi sağlayacak bir ten makyajı… Kapatıcı ya da BB Krem kullanarak cildinizi makyaja hazırlayabilirsiniz.
 • Daha sonra göz makyajı ve dudaklar derken işte makyajınız tamam!

Ama tabii detaylar böyle değil, gelin detaylara yakından bakalım! :)

Adım Adım Gece Makyajı Nası Olmalı?

Gece makyajı yaparken ilk adım cildi temizleyip nemlendirmek, sonra göz makyajını yapmak, dudaklar ile son noktayı koymak ve gecenin tadını çıkarmak! O zaman hadi başlayalım!

İlk Adım: Cildi Temizle ve Nemlendir

Makyaj öncesinde cildi makyaja hazırlamak önemlidir. Bu sayede gece boyunca cildiniz tazeliğini, canlılığını korur.

 • Önce cildinizi, her zaman kullandığınız temizleyici ile güzelce yıkayarak başlayabilirsiniz.
 • Daha sonra her zaman kullandığınız nemlendiricinizi ya da serum formüllü kreminizi sürebilirsiniz.
 • Cildinizdeki kuruluklardan, pul pul görünümlerden, yorgun bakışlardan bu aşamada kurtulabilirsiniz. Dilerseniz göz altı bantlarınızı da yine bu aşamada uygulayarak göz altı şişkinliklerini azaltabilirsiniz.

Cildinizi nemlendirerek ilk adım için hazırlandınız. Şimdi, cildinizi makyaj için bir temel haline getirebilirsiniz.

 • Makyaj bazı, BB krem ya da fontöden… Yüzünüzdeki kızarıkları, istemediğiniz noktaları kapatmak; eşitsizlikleri dengelemek için bu tarz ürünlerle baz uygulaması yapabilirsiniz.
 • Cildinize baz uygulaması yaparken kendi cilt tonunuzdan çok koyu tonlar seçmemeye, her zaman taze bir görüntü oluşturmaya dikkat edebilirsiniz. Ayrıca ürünlerin kalıcılığı da önemlidir. Üzerinizi değiştirirken ya da biriyle selamlaşırken makyajınızın etrafa bulaşmaması için iyi malzemeleri seçmelisiniz.
 • Cilt tonunu eşitlemek için kapatıcı ya da fondöten kullandıktan sonra makyaj süngeriyle bu ürünleri iyice yayarak görüntünün yumuşamasını sağlayabilirsiniz.

İkinci Adım: Göz Makyajı

Gece makyajı denince en önemli nokta, gözlerdir. Karanlıkta belki kimse cildinizi görmez ama gözler her zaman konuşur. O yüzden göz makyajınızı en iyi şekilde yapmanız önemlidir. Bu aşamada eğer toz far kullanacaksanız göz altı makyajınızı far sürdükten sonra yapmalısınız. Aksi halde farın tozları göz altlarınıza düşerek makyajınızı bozabilir.

 • Far sürecekseniz istediğiniz far rengini seçip far fırçanız ile göz kapaklarınıza yumuşak hareketlerle far uygulaması yapabilirsiniz. Işıltılı ya da dumanlı göz makyajı seçerseniz gözlerinizi vurgulayabilirsiniz. Far sürerken de önce hafif, açık bir renk ile baz oluşturduktan sonra istediğiniz rengi uygulamaya geçebilirsiniz.
 • Fardan hemen sonra göz kalemi ya da eyeliner uygulaması yapabilirsiniz. İnce bir eyeliner ya da yarım bir göz kalemi ile gözlerinizin daha iyi ortaya çıkmasını sağlayabilirsiniz. Eyeliner sürmeyi kolaylaştırmak için Eyeliner Nasıl Sürülür? Adım Adım Eyeliner Çekme İşlemi yazımızdan yardım alabilirsiniz.
 • Gözlerinizin üst kısmındaki görüntüyü tamamladığınızı düşündüğünüz noktada, daha vurucu bakışlara sahip olmak için maskara uygulaması yapmalısınız. Uzun, hacimli ve kıvrık kirpikler için kirpiklerinizi maskara ile şekillendirebilirsiniz.
 • Daha sonra kaşlarınızı da taş fırçası ile tarayıp kaş sabitleyici ile sabitleyebilirsiniz. Bu sayede bakışlarınızda daha iyi bir netlik yakalayabilirsiniz. Kaş sabitleyici ile ilgili tüm detaylar, Tüm Detaylarıyla: Kaş Sabitleyici Nedir, Nasıl Kullanılır ve Ne İşe Yarar? yazımızda!

Geceye Son Nokta: Ruj

İyi bir makyajı tamamlayan şey, göz alıcı bir rujdur. Stilinize, gecenin anlamına ve ağırlığına, kendi zevkinize göre en iyi ruju seçerek makyajınızı tamamlayabilirsiniz.

 • Ruj sürmek için de öncelikle dudaklarınızı ruja hazırlamanız gerekiyor. Kalıcı ve en iyi şekilde sürülmüş bir ruj için öncelikle dudaklarınızdaki kuruluk için biraz nemlendirici sürebilirsiniz.
 • Daha sonra rujunuz ile aynı renkte bir dudak kalemi kullanarak dudaklarınıza çerçeve çizebilirsiniz. Bu çerçevenin içine de rujunuzu sürerek en iyi sonucu elde edebilirsiniz.
 • Ruju daha kolay sürmek için ruj sürmeye dudaklarınızın ortasından başlamalısınız. Ortadan sağa ve ortadan sola doğru sınırları takip ederek ruj sürme işlemini tamamlayabilirsiniz.
 • Dudaklarınızın daha dolgun ve parlak görünmesi için de dudaklarınızın ortasına parlatıcı sürerek son noktayı koyabilirsiniz. Daha iyi şekilde ruj sürmek için Tüm Püf Noktalarıyla: Kırmızı Ruj Nasıl Sürülür? yazımızdan yardım alabilirsiniz.

Makyajın Son Detayları

Şık bir gece makyajı için ufak birkaç dokunuştan da bahsedince artık gecenin tadını çıkarabilirsiniz!

 • Makyaj için kullanacağınız fondöten ya da kapatıcı seçiminde dikkatli olmalısınız. Kapatıcılık ve matlık seviyesi, makyjınızda önemli bir etkiye sahip. Kuru bir cildiniz varsa ıslak bitişli fondötenleri, yağlı bir cildiniz varsa mat ve pudralı ürünleri tercih edebilirsiniz.
 • Yüzünüzde daha canlı bir görüntü istiyorsanız çok fazla olmayacak şekilde biraz allık ile cildinizi canlandırabilirsiniz.
 • Yüz hatlarınıza keskinlik kazandırmak isterseniz kontür uygulaması yapabilirsiniz. Bu sayede yüzünüzü daha ince, daha şekilli gösterebilirsiniz. Burnunuzu daha küçük göstermek isterseniz burnun yan kısımlarını gölgede bırakıp yüksek noktalarını aydınlatabilirsiniz.
 • Ve son olarak, makyajınızın bütün bir akşam bozulmaması için makyaj sabitleyici kullanabilirsiniz. Makyaj Sabitleyici Nasıl Kullanılır ve Ne İşe Yarar? yazımızda makyaj sabitleyici kullanımıyla ilgili ayrıntıları bulabilirsiniz!

Çiçeksepeti‘nin geniş ürün yelpazesinde gece makyajınız için aradığınız her şeyi bulabilirsiniz. Rujlar, maskaralar, allıklar, eyeliner çeşitleri ve çok daha fazlası, sizi bekliyor!

Aybüke

1998 yılında dünyaya gelen Aybüke, ilköğretim ve lise eğitimini Kocaeli'de tamamladı. Ardından üniversite eğitimini Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde başarıyla gerçekleştirdi. Çeşitli ajanslarda ve dergilerde sosyal medya uzmanlığı, içerik üretimi, editörlük gibi işlerde çalıştı. 2020 itibarıyla ÇiçekSepeti'nde Copywriter olarak çalışmaya başladı. Şu an hala ÇiçekSepeti bünyesinde Ev&Yaşam, Yapı&Market, Süpermarket, Hediye, Hobi ve benzeri alanlarda içerik üretimi yapmaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir