Kültür & Sanat

Papatya Falı Nasıl Ortaya Çıktı?

Papatya görüp de yapraklarını büyük bir iştahla “Seviyooor, sevmiyooor” diye teker teker koparmayanımız yoktur herhalde. Neredeyse her platonik aşkın başlangıcında söz sahibi papatyadır. Sevip sevmediğine papatya karar verir. Cevap “seviyor” çıkarsa inanılır, “sevmiyor” çıkarsa “papatya mı bilecekmiş doğruyu!” diyerek elde kalan sap çöpe atılır. Ama her halükarda falların en bilineni, en çok uygulamaya konulanıdır. Peki bu papatya falı nereden çıkmış, öyküsü efsanesi neymiş hiç merak ettiniz mi? Bu yazımızda papatya falı nasıl ortaya çıktı bunu anlatacağız.

Kırlarda gördüğünüzde gününüzü güzelleştiren, buket olarak hediye edildiğinde yüzünüzde gülümsemelere neden olan papatyalar, en popüler çiçekler arasında yer alır. Farklı özellikleri ve birçok faydası bulunan bu güzel çiçeğin sarı ve beyaz renkleri en çok bilinenleridir. Farklı kültürlerde, farklı çeşitleri ve anlamları olan papatyalar ülkemizde ise en çok “Seviyor sevmiyor papatya falı” ile bilinmektedir. Saf duygular, sevgi ve değer anlamı taşıyan bu güzel çiçeğin hafızalarda papatya falı olarak yer edinmesi hakkında bilgileri anlatmaya başlıyoruz.

Papatya Falı Hikayesi

Papatya
Papatya çiçeği büyüleyici bir güzelliğe sahiptir.

Güzeller güzeli papatyaların nasıl papatya falı ile ünlendiğini anlatmaya başlıyoruz:

Bir gün güzeller güzeli bir kelebek, kozasından çıkıp 3 günlük ömrünü geçirmek üzere dağ bayır uçmaya başlamış. Kanadındaki büyüleyici desenler doğaya karışmış, canlı renkleri doğaya ışık saçmış. Böylesine salınırken güzelleri güzeli bir papatyanın dikkatini çekmiş, papatya da onun… Fakat kelebek bu büyüleyici güzelliğin etrafından ayrılamaz hale gelmiş. Bu nedenle durmadan ona şarkılar söylemiş, birlikte güneşin doğuşunu, batışını izlemişler.

3 gün bu, çabucak geçmiş. Eğlence dolu günler bitmiş, veda vakti gelmiş. Bu süre içerisinde birbirlerine bir türlü açılamayan kelebek ve papatya, duygularını söylemek için son anı beklemiş. Fakat artık kelebek gerçekten çok kötü durumda olduğundan papatyaya veda sözcükleri sıralamaya başlamış. Papatya olanlara anlam verememiş, kelebek ise ona 3 günlük ömrü olduğunu, fakat bir kelebeğin geçirebileceği en güzel ömrü onun yanında geçirdiğini söylemiş. Son nefesini verirken de “Seni … Seni Seviyorum…” demiş. Papatya o kadar şaşırmış ve üzülmüş ki, yalnızca “Ben de…” diyebilmiş.

Papatya falı
Sevdiklerinizi papatyalar vererek mutlu edebilirsiniz. Fakat papatya falı bakmayı unutmamasını not olarak düşmeyi unutmayın! “Seviyor” çıkması onu ekstra mutlu edecektir.

Sonuç olarak o günden sonra üzüntüden tek tek yapraklarını dökmüş papatya ve her dökülen yaprakta “seviyormuş…” demiş. İşte bu öykü sonra papatya falı olarak insanlar arasında yayılmaya başlamış. Herkes sevilip sevilmediğini papatyalara sorar olmuş. Yapraklar koparıldıkça seviyor çıkması mutlu etmiş herkesi. Tıpkı geç kalmış bir itiraf yüzünden acı çeken papatyanın tek tesellisi gibi… Sevip sevildiğiniz ve geç kalmadan söyleyebildiğiniz bir ömür geçirmeniz dileğiyle.

Sevdiklerinizi mutlu edecek papatyalar ve tüm çiçekler ÇiçekSepeti‘nde sizi bekliyor. Hemen sipariş oluşturarak uygun fiyatlar ve hızlı gönderim avantajından yararlanabilirsiniz. İlginizi çekebilecek diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir