Bakımı En Kolay Ev Çiçekleri (8 Farklı Salon Bitkisi)


4
4 points

Renkleri ile, enerjileri ile bulundukları her mekanı daha yaşanır hale getiren, yaşama hayat katan çiçekler, evlerimizin de vazgeçilmez birer parçasıdır. Evde kolayca büyütebileceğiniz, bakımı en kolay ev çiçekleri hakkında detaylı bilgiyi yazımızda bulabilirsiniz!

Adeta bir çocuk gibi ilgimizle yaşayan; sevdikçe, konuştukça büyüyen canlılardır çiçekler. Üstelik her daim sizi mutlu edebilme ve her kişide ayrı etki bırakma özellikleri de vardır. Doğum günü çiçeği ayrı güzeldir, yıl dönümü çiçeği ayrı… Anneye alınan çiçeğin manası bambaşkadır mesela. Çiçek varsa hayat vardır adeta o evde. Biz de sizlerin evine daha çok hayat gelsin diye, bakımı kolay 8 salon bitkisini yazımızda bir araya getirdik! Salon bitkileri çeşitlerini de inceleyebilirsiniz.

Bakımı Kolay Salon Bitkileri

1- Orkide

Orkide

Güzelliğin, asilliğin çiçeğidir orkide. Pembe, beyaz çiçekleri her daim sonsuz huzur verir. Şıklığı nedeni ile evlerde de popüler olan saksı çiçeklerindendir. Orkide bakımında en önemli etken ışık ve sulamadır. Direk güneş ışığı almayan, cama yakın yerlere konulması ve haftada 2 defa bir su bardağı ölçüsünde su verilmesi gerekir. Orkide bakımı, çoğaltılması ve sıkça sorulan sorular için Orkide Bakımı Nasıl Olmalıdır? yazımıza göz atabilirsiniz.

 2- Guzmania

Guzmania

Guzmania; pembe, kırmızı, turuncu tonlu güzel çiçeği ile evinize güneşi getirecek benzersiz bir saksı çiçeği. Bakımı ise oldukça kolaydır. Yarı gölge veya hafif güneşli ortamları sever. İlkbahardan yaz sonuna kadar oda sıcaklığında bekletilmiş su ile 2 günde bir sulanmalıdır. Kışın ise haftada 2 güne düşürülmelidir. Guzmania bakımı için Torf toprak ile doldurulan saksıda mutlaka sulama payı bırakılmalıdır. 

3- Dracena Massengena

Dracena Massengena

Dracena Massengena ev ve iş ortamlarının ideal bitkisidir. Yarı gölge bir ortamda haftada bir saksı açısı değiştirilerek muhafaza edilmelidir. Yapraklarının yeşil ve sağlıklı kalabilmesi için rüzgar akımına karşı koyulmamalıdır. Kış aylarında haftada 1 kere, yaz aylarında ise haftada 2 kere aynı ölçü ile sulanmalıdır. Toprağın nemini kontrol ederek sulama günlerinizi belirleyebilirsiniz.

4- Dieffenbachia

Dieffenbachia

İri uzun yapraklı Dieffenbachia da kolay bakımlı ev arkadaşlarımızdan. Güneş ışığını seven ve ışık gören yapraklarını ona doğru uzatan bitkimizi haftada bir çevirmeyi ihmal etmemeliyiz. Rüzgar akımında bırakılmamalı, yaprakları başka nesnelerle çarpışmamalıdır.  Yazın hafta 2 kışın ise haftada 1 gün sulanması gerekmektedir.

5- Yucca

Yucca

Yucca her ortama uyum sağlayabilen tropikal salon bitkisidir. Diğer salon bitkileri gibi rüzgarsız, ışık alabilen ancak güneşe direkt maruz kalmayacağı bölgeleri sever. Çürüyen yaprakları makas yardımı ile koparılmalı ve haftada bir bitkinin yönü değiştirilmelidir. Ayrıca farklı bahçe çiçekleri için yazımıza göz atabilirsiniz.

6- Kraton

Kraton

Kraton bitkisi, alternatif ışık kaynaklarından da beslenebilir, bu nedenle direkt olarak güneş ışığı istemez. Evde beslenen çiçekler arasında evinizin karanlık bölgeleri için en ideal salon çiçeği olabilir. Kış aylarında haftada 1 kere, yaz aylarında ise haftada 2 kere aynı ölçü ile sulanmalıdır. Toprağın nemini kontrol ederek sulama günlerinizi belirleyebilirsiniz.

7- Schefflera

Schefflera

Alacalı yeşil yapraklı, yaprakları el parmakları biçiminde, evde beslenen çiçekler arasında yer alan bir süs bitkisidir.

Evlerinizin direkt güneş ışığı almayan hatta karanlık olan bölgelerinde dahi yetiştirebileceğiniz, yılda bir defa yapılacak vitamin ve mineral desteği ile uzun yıllar size arkadaşlık edecek bir bitki yetişriebilirsiniz.

Schefflera Bitkisi bakımı ve çoğaltılması hakkında daha detaylı bilgi için Schefflera Bitkisi Bakımı sayfamıza göz atabilirsiniz.

8- Spathiphyllum (Barış Çiçeği)

Barış çiçeği

Uzun yeşil yapraklı, beyaz çiçekli bir zambak türü olan Spathiphyllyum, bakımı kolay fakat biraz da hassas bir bitkidir. Bahar aylarında çiçek açan, yüksek sıcaklığı da soğuğu da pek sevmeyen bir bitkidir. Toprak tam kurumadan sulama yapılmalıdır çünkü Barış Çiçeği suyu sever. Çiçeklenmesini istediğiniz zaman bitkinizi yılda 2 defa hem güneşsiz hem de susuz bırakmanız gerekmektedir. toprak tamamen kurudukça sulamalı toprağı dinlendirmelisiniz. Barış çiçeğinin bakımı ile ilgili daha detaylı bilgiye Barış Çiçeği Bakımı yazımızdan göz atabilirsiniz. Ayrıca Bahçe Bitkileri ve Bahçe Çiçekleri yazımızdan, bitkiler ile ilgili ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek bazı yazılarımız:


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÇiçekSepeti

2006 yılında kurulan Ciceksepeti.com, Türkiye dışında 4 farklı ülkede faaliyet gösteren, 145 franchise noktasına sahip, 450+ çalışanı olan, bir Türk firmasıdır. Online çiçek & hediye sektöründeki liderliğini ve tecrübesini, pazaryeri modeliyle birleştiren Ciceksepeti.com, bugün ulaştığı noktada 20 bin kategoride 9 milyondan fazla ürün listelemektedir. Türkiye'nin en büyük çiçek sitesinde şimdi aradığınız tüm ürünler Var Var!