Çiçek Bakımı

Bakımı En Kolay Ev Çiçekleri (8 Farklı Salon Bitkisi)

Renkleri ile, enerjileri ile bulundukları her mekanı daha yaşanır hale getiren, yaşama hayat katan çiçekler, evlerimizin de vazgeçilmez birer parçasıdır. Evde kolayca büyütebileceğiniz, bakımı en kolay ev çiçekleri hakkında detaylı bilgiyi yazımızda bulabilirsiniz!

Bakımı Kolay Ev Çiçekleri

Adeta bir çocuk gibi ilgimizle yaşayan; sevdikçe, konuştukça büyüyen canlılardır çiçekler. Üstelik her daim sizi mutlu edebilme ve her kişide ayrı etki bırakma özellikleri de vardır. Doğum günü çiçeği ayrı güzeldir, yıl dönümü çiçeği ayrı… Anneye alınan çiçeğin manası bambaşkadır mesela. Çiçek varsa hayat vardır adeta o evde. Biz de sizlerin evine daha çok hayat gelsin diye, bakımı kolay 8 salon bitkisini yazımızda bir araya getirdik! Ayrıca birbirinden güzel salon bitkileri çeşitlerini online olarak da inceleyip satın alabilirsiniz!

Bakımı Kolay Salon Bitkileri (Ev Çiçekleri)

1-) Orkide

Bakımı kolay salon bitkileri
Ev Bitkileri ile Evinizi Güzelleştirin, Seramik Saksıda Tek Dal Dalmaçyalı Midi Orkide Tasarımı

Güzelliğin, asilliğin çiçeğidir orkide. Pembe, beyaz çiçekleri her daim sonsuz huzur verir. Şıklığı nedeni ile evlerde de popüler olan saksı çiçeklerindendir. Orkide bakımında en önemli etken ışık ve sulamadır. Direk güneş ışığı almayan, cama yakın yerlere konulması ve haftada 2 defa bir su bardağı ölçüsünde su verilmesi gerekir. Orkide bakımı, çoğaltılması ve sıkça sorulan sorular için Orkide Bakımı Nasıl Olmalıdır? yazımıza göz atabilirsiniz. Ayrıca Evinizi Güzelleştirecek Çiçeklik Çeşitleri ve Çiçekler ile Dekorasyon Önerileri yazımız ile evinizi daha da güzel bir hale getirebilirsiniz!

 2-) Guzmania

Ev çiçekleri
Ev Çiçekleri ile Evde Bahar Havası! Seramikte Guzmania Tasarımı

Guzmania; pembe, kırmızı, turuncu tonlu güzel çiçeği ile evinize güneşi getirecek benzersiz bir saksı çiçeği. Bakımı ise oldukça kolaydır. Yarı gölge veya hafif güneşli ortamları sever. İlkbahardan yaz sonuna kadar oda sıcaklığında bekletilmiş su ile 2 günde bir sulanmalıdır. Kışın ise haftada 2 güne düşürülmelidir. Guzmania bakımı için Torf toprak ile doldurulan saksıda mutlaka sulama payı bırakılmalıdır. 

3-) Dracena Massengena

Dracena Massengena
Evinizi Güzelleştirecek Bitkiler, Dracena Massengena XL

Dracena Massengena ev ve iş ortamlarının ideal bitkisidir. Yarı gölge bir ortamda haftada bir saksı açısı değiştirilerek muhafaza edilmelidir. Yapraklarının yeşil ve sağlıklı kalabilmesi için rüzgar akımına karşı koyulmamalıdır. Kış aylarında haftada 1 kere, yaz aylarında ise haftada 2 kere aynı ölçü ile sulanmalıdır. Toprağın nemini kontrol ederek sulama günlerinizi belirleyebilirsiniz.

4-) Dieffenbachia

Ev bitkileri
Eve Baharı Getirecek Salon Bitkileri, Dieffenbachia Compacta Saksı Bitkisi

İri uzun yapraklı Dieffenbachia da kolay bakımlı ev arkadaşlarımızdan. Güneş ışığını seven ve ışık gören yapraklarını ona doğru uzatan bitkimizi haftada bir çevirmeyi ihmal etmemeliyiz. Rüzgar akımında bırakılmamalı, yaprakları başka nesnelerle çarpışmamalıdır.  Yazın hafta 2 kışın ise haftada 1 gün sulanması gerekmektedir.

5-) Yucca

İkili Yukka (Yucca) Bitkisi 80-100 cm
Evde Harikalar Yaratmanız için En Güzel Bitkiler, İkili Yukka (Yucca) Bitkisi 80-100 cm

Yucca her ortama uyum sağlayabilen tropikal salon bitkisidir. Diğer salon bitkileri gibi rüzgarsız, ışık alabilen ancak güneşe direkt maruz kalmayacağı bölgeleri sever. Çürüyen yaprakları makas yardımı ile koparılmalı ve haftada bir bitkinin yönü değiştirilmelidir. Ayrıca farklı bahçe çiçekleri için yazımıza göz atabilirsiniz.

6-) Kraton

Kraton
Evde Kolayca Büyüyen Salon Bitkileri, Codiaeum Petra (Kraton, Croton) Saksı Bitkisi

Kraton bitkisi, alternatif ışık kaynaklarından da beslenebilir, bu nedenle direkt olarak güneş ışığı istemez. Evde beslenen çiçekler arasında evinizin karanlık bölgeleri için en ideal salon çiçeği olabilir. Kış aylarında haftada 1 kere, yaz aylarında ise haftada 2 kere aynı ölçü ile sulanmalıdır. Toprağın nemini kontrol ederek sulama günlerinizi belirleyebilirsiniz.

7-) Schefflera

Alacalı yeşil yapraklı, yaprakları el parmakları biçiminde, evde beslenen çiçekler arasında yer alan bir süs bitkisidir. Evlerinizin direkt güneş ışığı almayan hatta karanlık olan bölgelerinde dahi yetiştirebileceğiniz, yılda bir defa yapılacak vitamin ve mineral desteği ile uzun yıllar size arkadaşlık edecek bir bitki yetiştirebilirsiniz. Ayrıca Schefflera Bitkisi bakımı ve çoğaltılması hakkında daha detaylı bilgi için Schefflera Bitkisi Bakımı sayfamıza göz atabilirsiniz.

8- ) Spathiphyllum (Barış Çiçeği)

Ev çiçekleri
Evinizi Güzelleştirmenizi Sağlayan Salon Bitkileri, Su Yolu Barış Çiçeği Tasarım

Uzun yeşil yapraklı, beyaz çiçekli bir zambak türü olan Spathiphyllyum, bakımı kolay fakat biraz da hassas bir bitkidir. Bahar aylarında çiçek açan, yüksek sıcaklığı da soğuğu da pek sevmeyen bir bitkidir. Toprak tam kurumadan sulama yapılmalıdır çünkü Barış Çiçeği suyu sever. Çiçeklenmesini istediğiniz zaman bitkinizi yılda 2 defa hem güneşsiz hem de susuz bırakmanız gerekmektedir. toprak tamamen kurudukça sulamalı toprağı dinlendirmelisiniz. Ayrıca barış çiçeğinin bakımı ile ilgili daha detaylı bilgiye Barış Çiçeği Bakımı yazımızdan göz atabilirsiniz. Ayrıca Bahçe Bitkileri ve Bahçe Çiçekleri yazımızdan, bitkiler ile ilgili ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz.

ÇiçekSepeti’nin geniş ürün yelpazesinde evinizi güzelleştirecek çiçeklere, saksılara, ev&yaşam ürünlerine ve çok daha fazlasına ulaşabilirsiniz. Uygun fiyatlar, kolay ödeme yöntemleri ve çeşitli kampanyalar ile siz de alışverişin tadını çıkarabilirsiniz!

Ayrıca ilginizi çekecek diğer yazılarımız:

Aybüke

1998 yılında dünyaya gelen Aybüke, ilköğretim ve lise eğitimini Kocaeli'de tamamladı. Ardından üniversite eğitimini Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde başarıyla gerçekleştirdi. Çeşitli ajanslarda ve dergilerde sosyal medya uzmanlığı, içerik üretimi, editörlük gibi işlerde çalıştı. 2020 itibarıyla ÇiçekSepeti'nde Copywriter olarak çalışmaya başladı. Şu an hala ÇiçekSepeti bünyesinde Ev&Yaşam, Yapı&Market, Süpermarket, Hediye, Hobi ve benzeri alanlarda içerik üretimi yapmaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir