Bakımı En Kolay Ev Çiçekleri (8 Farklı Salon Bitkisi)


6
1 share, 6 points

Renkleriyle, enerjileriyle bulundukları her mekanı daha yaşanır hale getiren, hayat katan çiçekler, evlerimizin de vazgeçilmez birer parçası.

Adeta bir çocuk gibi ilgimizle yaşayan sevdikçe, konuştukça büyüyen canlılardır. Üstelik her daim mutlu edebilme ve her kişide ayrı eti bırakma özellikleri vardır. Doğum günü çiçeği ayrı güzeldir, yıldönümü çiçeği ayrı. Anneye alınan çiçeğin manası bambaşkadır mesela… 

Çiçek varsa hayat vardır. İşte evlerinize hayatı getirecek bakımı kolay 8 salon bitkisi;

mutlu-yarinlar-orkide-aranjmani-at2756-1-1

1- Orkide

Güzelliğin, asilliğin çiçeğidir orkide. Pembe, beyaz çiçekleri her daim sonsuz huzur verir. Şıklığı nedeni ile evlerde de popüler olan saksı çiçeklerindendir. Orkide bakımında en önemli etken ışık ve sulamadır. Direk güneş ışığı almayan, cama yakın yerlere konulması ve haftada 2 defa bir su bardağı ölçüsünde su verilmesi gerekir.

Orkide bakımı, çoğaltılması ve sıkça sorulan sorular için ORKİDE BAKIMI NASIL OLMALIDIR? yazımıza gözatabilirsiniz.

guzmania-at2317-1-6

2- Guzmania

Pembe, kırmızı, turuncu tonlu güzel çiçeği ile evinize güneşi getirecek benzersiz bir saksı çiçeği. Bakımı ise oldukça kolaydır. Yarı gölge veya hafif güneşli ortamları sever. 

İlkbahardan yaz sonuna kadar oda sıcaklığında bekletilmiş su ile 2 günde bir sulanmalıdır. Kışın ise haftada 2 güne düşürülmelidir. Torf toprak ile doldurulan saksıda mutlaka sulama payı bırakılmalıdır. 

dracena-massengena-ikili-bt109-1-53- Dracena Massengena

Dracena Massengena ev ve iş ortamlarının ideal bitkisidir. Yarı gölge bir ortamda haftada bir saksı açısı değiştirilerek muhafaza edilmelidir. Yapraklarının yeşil ve sağlıklı kalabilmesi için rüzgar akımına karşı koyulmamalıdır. 

Kış aylarında haftada 1 kere, yaz aylarında ise haftada 2 kere aynı ölçü ile sulanmalıdır. Toprağın nemini kontrol ederek sulama günlerinizi belirleyebilirsiniz.

ev-ve-ofis-ortaminda-bakmak-icin-ideal-bitki-dieffenbachia-at130-1-3

4- Dieffenbachia

İri uzun yapraklı Dieffenbachia da kolay bakımlı ev arkadaşlarımızdan. Güneş ışığını seven ve ışık gören yapraklarını ona doğru uzatan bitkimizi haftada bir çevirmeyi ihmal etmemeliyiz.

Rüzgar akımında bırakılmamalı, yaprakları başka nesnelerle çarpışmamalıdır.  Yazın hafta 2 kışın ise haftada 1 gün sulanması gerekmektedir.

yucca-tropik-guzel-bt113-1-5

5- Yucca

Yucca her ortama uyum sağlayabilen tropikal salon bitkisidir. Diğer salon bitkileri gibi rüzgarsız, ışık alabilen ancak güneşe direkt maruz kalmayacağı bölgeleri sever.

Çürüyen yaprakları makas yardımı ile koparılmalı ve haftada bir bitkinin yönü değiştirilmelidir.

kraton-bitkisi-at963-1-46- Kraton

Kraton bitkisi, alternatif ışık kaynaklarından da beslenebilir, bu nedenle direkt olarak güneş ışığı istemez. Evinizin karanlık bölgeleri için en ideal salon çiçeği olabilir.

Kış aylarında haftada 1 kere, yaz aylarında ise haftada 2 kere aynı ölçü ile sulanmalıdır. Toprağın nemini kontrol ederek sulama günlerinizi belirleyebilirsiniz.

schefflera-at965-1-47- Schefflera

Alacalı yeşil yapraklı, yaprakları el parmakları biçiminde, evde bakıma müsait bir süs bitkisidir.

Evlerinizin direkt güneş ışığı almayan hatta karanlık olan bölgelerinde dahi yetiştirebileceğiniz, yılda bir defa yapılacak vitamin ve mineral desteği ile uzun yıllar size arkadaşlık edecek bir bitki yetişriebilirsiniz.

Schefflera Bitkisi bakımı ve çoğaltılması hakkında daha detaylı bilgi için Schefflera Bitkisi Bakımı sayfamıza gözatabilirsiniz.

orta-boy-spathiphyllum-baris-cicegi-bt119-1-18- Spathiphyllum (Barış Çiçeği)

Uzun yeşil yapraklı, beyaz çiçekli bir zambak türü olan Spathiphyllyum, bakımı kolay fakat biraz da hassas bir bitkidir. Bahar aylarında çiçek açan, yüksek sıcaklığı da soğuğu da pek sevmeyen bir bitkidir. Toprak tam kurumadan sulama yapılmalıdır çünkü Barış Çiçeği suyu sever. 

Çiçeklenmesini istediğiniz zaman bitkinizi yılda 2 defa hem güneşsiz hem de susuz bırakmanız gerekmektedir. toprak tamamen kurudukça sulamalı toprağı dinlendirmelisiniz.

Barış çiçeğinin bakımı ile ilgili daha detaylı bilgiye BARIŞ ÇİÇEĞİ SPATHİPHYLLUM BAKIMI yazımızdan gözatabilirsiniz.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir