Sevgililer GünüHediye Önerileri

Sevgililer Günü’nde Alınabilecek Çiçekler Hangileridir?

Çiçeklerle duyguları ifade etmek, bazen söylemek istediklerimizi anlatmanın daha kolay ve zarif yolu olabilir. İşte bu sebeple Sevgililer Günü için en çok tercih edilen hediye çiçeklerdir. Peki bu çiçekler hangileridir?

Sevgililer Günü planları hazırlanmaya başlandı. Kimisi romantik yemekler organize ederken kimisi baş başa tatiller planladı. Bazılarımız da evde film ve sıcak kahve keyfinden yanayken bazıları çılgın konserlere bilet aldı bile.  Ancak hepsinde olmazsa olmaz bir detay var… Evet çiçeklerden bahsediyoruz.

Çiçeklerin dili ve anlattıkları ile alakalı daha önce de birkaç yazı yazmıştık. Bunlardan birine şuradan ulaşabilirsiniz. Çiçekler belki de duyguları ifade etmenin en nazik yöntemi. Bu duygular iyi de kötü de olsa… Her çiçeğin bir anlamı var mutlaka. Hatta bazılarının anlamları ülkeden ülkeye, bölgeden bölgeye değişiyor. Ama tıpkı bir kırmızı gülün daima “Seni Seviyorum” demesi gibi, her çiçeğin kendine has bir dili, bir ifadesi bulunuyor. İşte 14 Şubat Sevgililer Günü’nde çiçeklerle duyguları ifade etmek isteyen kişilere kısaca çiçek dili…

Sevgililer Günü için en çok tercih edilen çiçekler zambaklar, orkideler, karanfiller ve güllerdir. O yüzden bu çiçekler hakkında birkaç açıklamada bulunacağız.

lilyum1. Zambak

Zambak için genelde “sitem” çiçeğidir derler. Kötü olaylar yaşadığınızı ancak yanınızda dost bulamadığınızı anlatmanın en güzel yollarından biridir. Tabii ki bununla birlikte bir “yıkılmadım, ayaktayım” imajı çizmeniz de söz konusu. Ancak biz çiçeklerin daha çok güzel manalar taşıdıklarını düşüyoruz. Bunun yanında Zambak erkeklere de sık gönderilen çiçeklerdir. Yani illa ki bir sitem anlamı taşısın istiyorsanız, size Sevgililer Günü’nde çiçek göndermeyen sevgilinize zambak göndererek bu sitemi taşıtabilirsiniz.

Zambak çiçeğinin bir diğer baskın anlamı da tutkuyu yansıtmasıdır. Sevgililer Günü için sık tercih edilmesinin de elbette sebebi budur. Nezaketiyle döven çiçeklerden biri olan zambak, eğer sizin hislerinizi yansıtıyorsa buradan çeşitleri inceleyebilirsiniz.

orkide

2. Orkide

Orkide güzelliğin, zarafetin ve nezaketin yanı sıra bereketin de temsil edildiği bir çiçektir. Bu yüzden orkide hediye ettiğiniz kişiye iyi dileklerinizi sunmuş olursunuz. Doğum, evlilik, yeni iş tebriği gibi durumlarda bereket, iyilik ve güzellik dileklerinizi buradan seçeceğiniz orkidelerle sevdiklerinize iletebilirsiniz.

Sizden yetki olarak büyük veya saygı duyduğunuz kimselere de gönderilebilecek çiçeklerdendir. Bir diğer yandan orkide tanrıçaların çiçeğidir ve sizin kalbinizin tanrıçasına da Sevgililer Günü için gönderilmesi idealdir.

Çiçek Sepeti’nin birbirinden farklı formalarda hazırladığı orkidelere buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz Ayrıca orkide bakımı ile ilgili daha detaylı bir bilgi edinmek isterseniz, Orkide Bakımı yazımızı okuyabilirsiniz.

karanfil

3. Karanfil

Muhtemelen çiçek dünyasının en karamsar, en hüzünlü çiçeğidir karanfil. Vefat eden kişiye saygı ve özlem simgesi olan kırmızı karanfil, aynı zamanda kırık kalbi de yansıtır. Önem verdiğiniz biri sizin kalbinizi kırdıysa bunu ona kırmızı karanfillerle anlatabilirsiniz.Ve elbette cenazelere de üzüntü ve özlem içinde olduğunuzu açıklayan, kaybettiğiniz kişiye bir kez daha veda etme şansını tanıyan çiçeklerdir karanfiller…

Ancak karanfil aslında bilinenden çok daha fazlasıdır. Mesela beyaz karanfiller Anneler Günü‘nün simgesidir. Alacalı olan karanfillerin içerisinde artarak çoğalan sevinçler barınır. Temiz sevgileri ifade ederken kullanılan ve çiçek aranjmanına bütünlük katan çiçeklerdendir.

Bağlılık, şenlik ve mutluluğu simgeler. Sadakatini derinden yansıtmak isteyenler sıklıkla karanfil çiçeğini sevdiklerine göndermek için tercih ederler.

pembe gül

4. Pembe Gül

Pembe güller dünyanın her yerinde sevgiyi, arkadaşlığı ve minneti temsil eder. Açığı ile koyusu ile en tatlı duyguları yansıtmak için kullanılır. Yeni doğan kız bebeklere pembe tonlu kıyafetler giydirmelerinin ve evi pembe renkli eşyalar ile süslemenin temel mantığı da budur aslında.

‘Tospembe’ diye pekiştirme kelimesi olmasından bile belli değil mi :)

Daima yanınızda olan dostlarınıza ve akrabalarınıza bunun gibi pembe güllerle sevginizi ve şükran duygularınızı anlatmak istemez miydiniz?

Sevgililer Günü için de pembe güller en çok tercih edilenlerdendir bu sebeple. Siz de yüzünü gördüğünüz anda yüzünüzde güller açtıran sevgilinize bir buket pembe gül gönderebilir ya da pembe güller ile donatılmış enerjik bir çiçek buketi tercih edebilirsiniz.

Aşkınızı anlatmanın hem tatlı hem de şık yolunu bu şekilde keşfetmeye ne dersiniz?

beyaz gül

5. Beyaz Gül

Dünyanın farklı yerlerinde farklı anlamlarla karşımıza çıkan beyaz güller, Türkiye’de ne yazık ki ayrılık anlamına geldiğini düşünen bir grup da var. Kimisi onu sarı güller için de söylüyor. Bu biraz karışık. Gelin sizi bu konu ile ilgili aydınlatmak için Güllerin Anlamları yazımıza götürelim…

Mesela İtalya’da, tıpkı kırmızı karanfilde olduğu gibi cenazelerde kullanılıyor beyaz güller. Bazı yerlerde ise sevgiliyle ara bozulduğunda, aşk azaldığında ve artık ayrılmak istendiğinde beyaz güller aracılığıyla kırmadan mesaj gönderiliyor. Ancak eğer sevgilinizden beyaz güller aldıysanız, ciddi bir konuşmanın vakti gelmiş demek anlamına geliyor diye düşünmeyin. Bizde çiçekler sevgi içerikli anlamları taşımak için gönderilir. Kimse ayrılacağı sevgilisine çiçek göndermez, değil mi? Eğer siz ilişkinizde sorunlar olduğunu ve artık bitmesi gerektiğini düşünüyorsanız, bunu çiçekler ile çözemezsiniz yani.

Bonus: Kırmızı Güller

Unuttuk sandınız değil mi? Sevgililer Günü’nde kırmızı güller unutulur mu? Seni seviyorum, sana asığım demek istediğiniz anda aklınıza hemen gelen kırmızı güller. Tüm zamanların en popüler sürprizlerindendir… Sevgililer Günü’nde ne yapmalı düşünülürken kırmızı güller çoktan hazırdır çoğu zaman.

kırmızı gül
Görsel: diza 74 deviantart

Elbette bunların hepsi çiçeklere bir zamanlar yüklenmiş anlamlar. Bu anlamları kimlerin ne sebeple yüklediği belli değil. Çiçeklerle duyguları ifade emek bir ifade tarzı. Oysaki anlamları iyi olsun, kötü olsun, çiçekler doğanın sanat eserleri ve onlara kötü gözle bakmak için hiçbir sebep yok. Siz yine de çiçeklerin anlamlarını bilin ancak birinden size kocaman bir demet zambak, karanfil ya da beyaz gül geldiğinde kötü hislere ve korkuya kapılmadan önce kendinizi bu doğa harikası çiçeklerin sihrine teslim edin.

sevgililer günü hediyesi

ÇiçekSepeti

2006 yılında kurulan Ciceksepeti.com, Türkiye dışında 4 farklı ülkede faaliyet gösteren, 145 franchise noktasına sahip, 450+ çalışanı olan, bir Türk firmasıdır. Online çiçek & hediye sektöründeki liderliğini ve tecrübesini, pazaryeri modeliyle birleştiren Ciceksepeti.com, bugün ulaştığı noktada 20 bin kategoride 9 milyondan fazla ürün listelemektedir. Türkiye'nin en büyük çiçek sitesinde şimdi aradığınız tüm ürünler Var Var!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir