Sevgililer Gününde Alınabilecek Çiçekler


Çiçeklerle duyguları ifade etmek, bazen söylemek istediklerimizi anlatmanın daha kolay ve zarif yolu olabilir. İşte çiçeklerin dili ve anlattıkları…
Çiçekler belki de duyguları ifade etmenin en nazik yöntemi. Bu duygular iyi de kötü de olsa… Her çiçeğin bir anlamı var mutlaka. Hatta bazılarının anlamları ülkeden ülkeye, bölgeden bölgeye değişiyor. Ama tıpkı bir kırmızı gülün daima “Seni seviyorum” demesi gibi, her çiçeğin kendine has bir dili, bir ifadesi bulunuyor. İşte 14 Şubat sevgililer gününde çiçeklerle duyguları ifade etmek isteyen kişilere kısaca çiçek dili…

1. Zambak
Zambak genelde “sitem” çiçeğidir. Kötü olaylar yaşadığınızı ancak yanınızda dost bulamadığınızı anlatmanın en güzel yollarından biridir. Tabii ki bununla birlikte bir “yıkılmadım, ayaktayım” imajı çizmeniz de söz konusu. Nezaketiyle döven çiçeklerden biri olan zambak, eğer sizin hislerinizi yansıtıyorsa buradan çeşitleri inceleyebilirsiniz.

2. Orkide
Orkide güzelliğin, zarafetin ve nezaketin yanı sıra bereketi de temsil eder. Bu yüzden orkide hediye ettiğiniz kişiye iyi dileklerinizi sunmuş olursunuz. Doğum, evlilik, yeni iş tebriği gibi durumlarda bereket, iyilik ve güzellik dileklerinizi buradan seçeceğiniz orkidelerle sevdiklerinize iletebilirsiniz.

3. Karanfil
Muhtemelen çiçek dünyasının en karamsar, en hüzünlü çiçeğidir karanfil. Vefat eden kişiye saygı ve özlem simgesi olan kırmızı karanfil, aynı zamanda kırık kalbi de yansıtır. Önem verdiğiniz biri sizin kalbinizi kırdıysa bunu ona kırmızı karanfillerle anlatabilirsiniz. Ve elbette cenazelere de üzüntü ve özlem içinde olduğunuzu açıklayan, kaybettiğiniz kişiye bir kez daha veda etme şansını tanıyan çiçeklerdir karanfiller…

4. Pembe Gül
Pembe güller dünyanın her yerinde sevgiyi, arkadaşlığı ve minneti temsil eder. Daima yanınızda olan dostlarınıza ve akrabalarınıza bunun gibi pembe güllerle sevginizi ve şükran duygularınızı anlatmak istemez miydiniz?

5. Beyaz Gül
Dünyanın farklı yerlerinde farklı anlamlarla karşımıza çıkan beyaz güller, Türkiye’de ne yazık ki ayrılık anlamına geliyor. Örneğin İtalya’da, tıpkı kırmızı karanfilde olduğu gibi cenazelerde kullanılıyor beyaz güller. Bizde ise sevgiliyle ara bozulduğunda, aşk azaldığında ve artık ayrılmak istendiğinde beyaz güller aracılığıyla kırmadan mesaj gönderiliyor. Eğer sevgilinizden beyaz güller aldıysanız, ciddi bir konuşmanın vakti gelmiş demektir. Eğer siz ilişkinizde sorunlar olduğunu ve artık bitmesi gerektiğini düşünüyorsanız, sizi şöyle alalım.

Elbette bunların hepsi çiçeklere bir zamanlar yüklenmiş anlamlar. Bu anlamları kimlerin ne sebeple yüklediği belli değil. Çiçeklerle duyguları ifade emek bir ifade tarzı. Oysaki anlamları iyi olsun, kötü olsun, çiçekler doğanın sanat eserleri ve onlara kötü gözle bakmak için hiçbir sebep yok. Siz yine de çiçeklerin anlamlarını bilin ancak birinden size kocaman bir demet zambak, karanfil ya da beyaz gül geldiğinde kötü hislere ve korkuya kapılmadan önce kendinizi bu doğa harikası çiçeklerin sihrine teslim edin.


Yorumlar: 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş

Şifreyi Sıfırla

Back to
Giriş