Yaşam TarzıAksesuar & Takı Önerileri

Sitrin Taşı (Para Taşı) Faydaları Nelerdir?

Kuvars grubu içerisinde yer alan ve sarının farklı tonlarında olan sitrin taşı, doğal bir taş türüdür. İçerisindeki yüksek demir nedeniyle sarıdan açık kahverengiye uzanan geçişli renkler sunar. Para taşı olarak da bilinen sitrin taşı hakkında merak edilenlere gelin birlikte bakalım.

Doğada ender bulunan ve sertlik derecesi yüksek olan sitrin taşı, oldukça özel bir türdür. Taş kırıldığı zaman içerisindeki donmuş su çözünmeye başlar ve eski çağlardan beri insan sağlığını koruması için şifalı olarak kabul edilmektedir. İsimi Fransızcada “limon” anlamına gelen citron kelimesinden almıştır. Para taşı, tüccar taşı veya başarı taşı olarak farklı anlamları bulunmaktadır. Bal sarısı rengi ile enerji saçan taş, pozitif enerjisi sayesinde şans, bereket ve mutluluk getirir. Halk arasında ”limonlu kuvars” olarak da bilinmektedir.

Sitrin Taşının Özellikleri Nelerdir?

Sitrin taşı
Geçmişten günümüze birçok kültürde yeri bulunan sitrin taşı, Yunan ve Roma kültüründe mücevher olarak kullanılmıştır. Günümüzde ise takı yapımında tercih edilmektedir.
 • Eski çağlarda para taşı olarak bilinen bu doğal taşın bolluk ve bereket getirdiğine inanılırdı. Bu nedenle dükkanlarda kasalarda saklanır ve sahibine zenginlik getireceği düşünülürdü.
 • Dünyada en çok Brezilya’da çıkarılan sitrin taşı bu ülke dışında Amerika, İspanya, Madagaskar ve Rusya’da da çokça bulunmaktadır.  
 • Görüntüsü nedeniyle topaz ile karıştırılsa da ikisinin ayırt edici özellikleri vardır ve birbirilerinden farklı türlerdir.
 • Temizlemeye ihtiyaç duyulmayan taşlar arasında yer alan bir türdür. Ancak bazı yöntemlerle taşın enerjisinin yenilenmesi sağlanmaktadır.
 • Sertlik derecesi 7 olan sitrin taşı, küpe ya da bileklik yapımında kullanılmaktadır. Bunun dışında kolye, yüzük gibi aksesuarlarda da sıkça görülmektedir.
 • Sitrin taşının sahtesini çıplak gözle anlamak pek mümkün değildir. Bazı araçlar yardımıyla taşın orijinal olup olmadığını anlayabilirsiniz. Örneğin; bir elinize çakmak ya da kibrit alıp taşı ısıtmaya başladığınızda içerisindeki donmuş su erimeye başlar ve taştaki değişimi fark edebilirsiniz. Eğer taşta herhangi bir renk değişimi olmuyorsa bilin ki taş gerçektir. Sahte taşların kaplaması yüksek sıcaklığa maruz kaldığında erir ve renk değiştirmeye başlar.

Sitrin Taşının Faydaları

Doğal taş
Sağlık üzerindeki etkilerinin dışında yaşam kalitesine de katkısı olan sitrin taşının bilinen faydalarını aşağıda bulabilirsiniz:
 • Sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıkları veya bağımlılıkları olan kişilerin bu durumlardan kurtulmasına yardımcı olabilir.
 • Beyin fonksiyonlarını destekler ve zihinsel gelişime katkı sağlar. Daha zinde ve berrak düşünmeniz için yardımcı olur.
 • Stres, üzüntü ve endişe gibi olumsuz duyguların uzaklaşmasına yardım eder. Bu sayede stres kaynaklı ortaya çıkan iç organ rahatsızlıkların azalmasına katkı sağlar.
 • Elektronik cihazların yaydığı radyasyonun vücut üzerindeki etkisini azaltır.
 • Yaşam kalitesinin artmasına ve daha iyi hissederek pozitif bir hayat yaşamanıza yardımcı olur.
 • Kan dolaşımın dengede tutarak vücut sistemlerinin düzenli bir şekilde çalışmasını sağlar. Ayrıca kas ağrıları ve sindirim sistemi rahatsızlıklarının giderilmesinde yardımcıdır.
 • Uyku problemi yaşayan kişiler için iyi bir yardımcıdır. Pozitif enerjisi sayesinde rahat bir şekilde uykuya dalmanızı sağlar. Özellikle kabus gören çocukların bu sorunu atlatması için yastık altına sitrin taşı koymanız faydalı olacaktır.
 • Cesaret ve güç duygusunu artırarak ruhsal sağlığı destekler. Ek olarak gün içinde zinde hissetmenize yardımcı olur.

Sitrin Taşı Nasıl Temizlenir?

Sitrin taşı temizlemesi ve bakımında bazı konulara dikkat etmek gerekir. Öncelikle taşı ısıya maruz bırakmamalısınız. Yüksek sıcaklıktaki su vb. ısı kaynaklarıyla temizleme işlemi yapmamalısınız. Ayrıca doğal bir taş olduğundan kimyasal ürünlerden de uzak tutmanız gerekir. Temizleme ihtiyacı pek olmayan bu taşın enerjisini düzenlemek isterseniz toprağa gömerek bir süre beklettikten sonra alabilirsiniz. Ek ılık su ve doğal sabunla narin bir şekilde temizleme yapabilirsiniz.

Doğal taş aksesuarlarını ve dekoratif obje çeşitlerini uygun fiyatlarla Çiçeksepeti’nde bulabilirsiniz. Okumayı seveceğiniz diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir