TERRARIUM YAPIMI VE BAKIMI


İçinde kendi minyatür bahçenizi hatta ormanınızı gördüğünüz, dahası bunu masanızda sergilediğiniz bir mini akvaryumunuz olsun istemez miydiniz?

Anlatılanlara göre 1830‘larda botanik tutkunu  Dr. Nathaniel Ward, Londra’nın kirli havasından hiç hoşlanmıyordu. Birgün tesadüfen içlerinde torak kalıntısı kalmış kavanozların içerisinde bitkilerin daha rahat yetiştiğini gözlemledi. 

tumblr_mpoh2sPNeQ1qib6buo1_1280

Zamanla geliştirilen bu yöntem ile iç mekanlarda bakmanın güç olduğu bitkiler koruma altına alınıp yaşatılırken, eşsiz minyatür bir doğal alan oluşturulmaya başlandı.

Özellikle son 1 senedir ülkemizde de çok yaygın olan bir botanik akım görüyoruz. Bir takım bitkiler hatta bazı böcekler çeşitli şekillerde bulunan akvaryumlarda veya fanuslarda yetiştirilmeye başlandı. Adına Terrarium (Teraryum) denen ve adeta bir sanat eseri gibi görünen bu çiçek topluluklarına küçük birer bahçe – akvaryum demek mümkün. 

Terrarium Malzemeleri

Oldukça kolay temin edebileceğiniz Terrarium malzemeleri ile kendi küçük ekolojik ortamınızı oluşturabilirsiniz.

  • Cam bir kap, fanus, büyükçe bir ampul vs.
  • Çakıl taşı veya küçük taşlar
  • Aktif kömür, mangal kömürü
  • Torf toprak
  • Terrariuma uygun bitkiler
  • Süsleyebilecek malzemeler


Terrarium Yapımı*

How-To-Terrarium (1)

 

Terrariumlarınızı satın alabileceğiniz gibi kendi zevkinize göre evinizde de yapabilirsiniz. Öncelikle ihtiyacınız olan bir fanus, kavanoz veya Terrariumunuzu oluşturacağınız herhangi bir kap. Büyük boy kavanozlar, cam demlikler de teraryum için yeterince uygun.

Esas önemli olan seçtiğiniz kabın yeterince derin ve çalışmanıza uygun genişlikte olması.  Güzelce yıkanmış ve kurulanmış kabımız artık mini botanik bahçemiz olmaya hazır! 

How-To-Terrarium (3)

 

Kabın altına çakıl taşlarını veya küçük taşları bir miktar yerleştirin. Bu sadece görsellik açısından değil, ekolojimizin temelini oluşturmak için de çok önemli bir detay.

Altta olan taşları kabın tabanında birikecek suları neme çevirme görevini üstleniyor böylelikle bitkimizin köklerinin çürümesini engelliyor.

How-To-Terrarium (4)

 


Çakıl taşlarından daha küçük hale getirdiğiniz aktif kömürleri, taşların üzerine serpiştirin. Böylelikle toprağın daha taze kalmasına yardımcı olmuş olabilirsiniz.

Kömür, kabınızın içerisinde ve toprakta oluşabilecek bakterilerin önüne geçecek, küf oluşumunu engelleyecektir.

 

How-To-Terrarium (5)

 

Kömürlerin üzerine torf döküp elinizle bastırın. Torf yüzde yüz organik olan bir çeşit toprak ürünüdür. Toprak düzenleyici olarak da bilinir. Her çeşit bitkinin yetiştirilmesinde kullanılabilen ve bitki için en ideal büyüme ortamını oluşturacak topraktır. 

Daha sonra minik çukurlar açarak bitkilerinizi kabın içerisinde yerleştirebilirsiniz. Buradan sonrası tamamen sizin zavkinize ve de hayal gücünüze bağlı olarak şekilleniyor.

 

How-To-Terrarium (2)DIY-Terrarium


 

 

 

 

 

 *Kaynak: Görseller lingeringdaydreams’den alıntıdır.

 

Terrarium Bitkileri

Terrarium nasıl yapılır öğrendik, peki her bitki uygun mudur?

Kendi Terrariumumu yapacağım ama Terrariumda hangi bitkileri kullanabilirim sorusunu kendinize sormaya başladıysanız öncelikle bilmeniz gereken, seçtiğiniz bitkilerin yoğun nemli ortamları sevmesi, rüzgardan ve direkt güneşten hoşlanmaması gerektiğidir.

 

Caladium bicolor, Japon Şemsiyesi adı ile bilinen Cyperus alternifolius, Dracaena sanderiana, Acanthaceae , Arapsaçı, Ficus pumila, küçük eğrelti otları, etebur bitkilerin bazı türleri, Peperomia, Selaginella ve Pilea gibi sulak alanları seven ancak suyun içinde yaşayamayan bitkiler Terrarium için çok uygundur.

 

Terrarium Bakımı

Terrariumda esas önemli nokta bitkinizi iyi tanımaktır. Nemi seven ancak çok su aldığı zaman çürüyebilecek bitkileriniz için sulama çok önemlidir. Doğrudan sulamak yerine ucu fısfıslı bir sulama aleti kullanmak daha doğru olacaktır.

Sulama zamanının doğru olup olmadığını anlamak için çakıl taşlarınızı gözlemleyebilirsiniz.

Bir diğer önemli unsur ise Terrariumunuzun doğrudan güneş almamasıdır. Ancak bu durum bitkiyi karanlıkta tutmak gerektiği anlamına kesinlikle gelmemeli. Aydınlık ve ısıtıcılara uzakta bir ortam sağlanmalıdır.

Bitkinizin toprağının besin değerini yüksek tutmak istiyorsanız 2-3 ayda bir torfunuzun üstte kalan kısımlarını tazeleyebilirsiniz, ancak kesinlikle gübreleme yapmamalısınız.

 

Terrarium Fiyatları

Buraya kadar her şey çok güzel, evimde minyatür bir doğa ana istiyorum ancak kendim yapamam diyorsanız, satın alabileceğiniz Terrariumlar fiyat bakımından çeşitlilik göstermektedir.

Genel hatları ile bahsetmek gerekirse fiyatlar 200 liradan başlayıp, işçiliğine göre ve bitkisine göre değişerek 2.000 liraya kadar çıkıyor.

terraiumlar-cicek-sepeti

Sıkça Sorulan Sorular;

Terrariumun camı buharlandı bu ne demek?

  • Muhtemelen fazla su vermişsinizdir, terrariumun kapağını birkaç saat açık bırakarak tekrardan nem dengesinin sağlanmasına yardımcı olabilirsiniz.

Terrariumun camı yosun tuttu, ne yapmalıyım?

  • Doğrudan güneşe maruz kalan Teraryumlarda görülebilecek bir durumdur. Bitkinize çok zarar vermeyecek bir şekilde camı temizledikten sonra daha gölge bir bölmeye taşımalısınız.

Exotic Terrarium

egzotik-teraryumFanus içerisinde, bakımı kolay özel tasarım hazır teraryum.

İçeriğindeki bitkiler;

Rhipsalis: 1 adet
Cactus Gement: 1 adet
Haworthia Cymbiformis: 1 adet

Fiyat Bilgisi için TIKLAYINIZ

 

 

 

Amazon Esintisi

amazon-esintisi-teraryumSilindirik cam kap içerisine hazırlanmış özel tasarım mini teraryum.

(Not: Terrarium doğrudan güneş almamalı, ancak aydınlık bir ortamda muhafaza edilmelidir.)

İçeriğindeki bitkiler;

Sedum Burittia:  1 adet
Cactus Gement: 1 adet

Fiyat Bilgisi için TIKLAYINIZ

 

 

 

Sweet Home Terrarium

home-teraryum

Şık saksıda hazırlanmış, bakımı kolay sukulent ve kaktüsler ile hazırlanmış şık teraryum.

İçeriğindeki bitkiler;

Cactus: 1 adet
Rhipsalis: 1 adet
Haworthia Cymbiformis: 1 adet

Fiyat Bilgisi için TIKLAYINIZ


Yorumlar: 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş

Şifreyi Sıfırla

Back to
Giriş