Trend

Uçağa Alınmayan Eşyalar Hangileridir? (Kabin Valiz Hazırlama İpuçları)

El bagajı ya da kabin bagajı olarak adlandırılan bagaj, uçakta yanınıza alabileceğiniz bagajı ifade ediyor. Yani uçuş boyunca yanınızda olan çanta. Ama bu çantaları, belli güvenli önlemleri dahilinde hazırlamanız, kimi ürünleri yanınıza almamanız da gerekiyor. Peki uçağa alınmayan eşyalar hangileri, kabin valizini nasıl hazırlamalısınız? Bu soruların cevabı için yazımızı okumaya devam edin!

Uçakla seyahat ederken bazı güvenlik kurallarına uymanız gerekiyor. Bu doğrultuda da uçağa her ürünü almanız mümkün olmuyor. Kabinde taşımamanız gereken ürünleri doğru şekilde hazırlayabilirsiniz güvenlik kontrolünden rahat ve hızlı şekilde geçebilirsiniz. Bu da, gideceğiniz yere sorunsuz şekilde ulaşmanızı sağlar.

Uçakla yolculuklar için belirlenen kabin bagajı kurallarında ayrıca kabin bagajı boyutuyla ilgili detaylar da var. Uçakla yolculuklarda kabin bagajınızın 1 adet ve belli boyutlarda olması önemli. THY için bu ölçüler; 1 adet kabin bagajı, 23x40x55 cm ve 8 kg olarak belirlenmiş. Pegasus içinse 1 adet ve boyutları en fazla 55x40x20 cm olan el bagajını kabinde taşımanıza müsaade var. Check-in yapmadan önce hava yollarının kurallarını okuyarak sorunsuz biçimde bavul ve valiz hazırlayabilirsiniz.

Uçağa alınmayan ve uçakta belli koşullar altında taşıyabileceğiniz ürünler için yazımızın detaylarına göz atabilirsiniz!

Kabin Valizinde Taşıyabileceğiniz Ürünler

Uçağa alınmayan eşyalar
Sıvı Ürünleri Uçakta Taşımanız için Kilitli Poşet 8×10 100’lü Hızlı Teslimat Tüm Ebatlar

Uçakta taşıyabileceğiniz ve taşıyamayacağınız ürünleri temelde güvelik ile ilgili. Yolculuklar esnasında can güvenliğini tehdit eden ürünler, kesinlikle kabin bagajında taşımaya elverişli değil. Yanıcı, yakıcı, kesici, patlayıcı, ezici… Herhangi bir şekilde herhangi bir şeye zarar verecek ürünleri uçağa sokamazsınız. Bu tarz ürünleri uçak bagajında taşınan valizinizin içine koyabilirsiniz. Yine burada da belli noktalara dikkat etmeniz tabii ki önemli.

 • Parfüm, deodorant, kontakt lens solüsyonu gibi kabinde taşıması yasak olmayan sıvı maddeleri yanınıza alabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken nokta, ürünlerin 100 ml’den daha küçük boyutlardaki orijinal kutularında olmaları gerektiğidir. Kutu boyutu 100 ml üzerinde olan kutuları, içerisinde daha az sıvı olsa bile kabinde taşımak yasaktır.
 • Ayrıca 100’er ml halindeki tüm sıvı kutularını 1 litrelik kilitli şeffaf poşet içinde muhafaza etmeniz gerekiyor.
 • Tıraş köpüğü ve diş macununuzu kabinde taşıyabilirsiniz.
 • Katı ve sıvı ilaçlarınızı, orijinal paketinde olması ve yanınızda ilaç kullanmanız gerektiğini belirten doktor raporu bulunması şartlarıyla kabin bagajında taşıyabilirsiniz. 
 • Bebeğinizle yolculuk yapıyorsanız uçuş sırasında bebeğinizin ihtiyacını karşılayacak kadar sıvı ya da katı bebek mamasını kabinde taşıyabilirsiniz. 
 • Solunum cihazınızı kabinde taşıyabilirsiniz. 
 • Kabin bagajında olması ve silah biçiminde olmaması koşuluyla sadece bir tane çakmağı kabin içinde taşıyabilirsiniz. 
 • Krem, losyon, maskara, ruj gibi makyaj malzemelerinizi kabinde taşıyabilirsiniz. 
 • Özel çantasında olmak üzere, tenis ya da squash raketinizi kabinde taşıyabilirsiniz. 

Uçağa Alınmayan Eşyalar

 • Ateşli ya da ateşsiz silahlar ile makas, çakı, sivri uçlu şemsiye gibi delici maddeleri kabinde veya kabin bagajında taşıyamazsınız. Ayrıca oyuncak silahların ve silah şeklinde çakmakları da kabinde veya kabin bagajında taşımanız yasaktır.
 • Golf, beyzbol, kriket vb. sopa ve benzeri maddeleri kabinde ve kabin bagajında taşıyamazsınız. 
 • Kamp ocakları gibi yanıcı ve yakıcı maddelerin kabinde ve kabin bagajında taşıyamazsınız. 
 • Dikiş seti gibi kesici ve delici maddeler içeren ürünlerin kabinde ve kabin bagajında taşınması yasaktır. 
 • Saç kurutma makinesi, saç düzleştirici ya da maşayı kabinde taşıyamazsınız.
 • %70’ten fazla alkol içeren sıvıları kabinde taşıyamazsınız.
 • Toksik ve kimyasal maddeleri, biber gazı,asit ve yangın söndürücü gibi maddeleri kabinde ya da kabin bagajında taşıyamazsınız.
 • Alarmlı sisteme sahip çantalar da kabinde taşıması yasak olan ürünlerdendir.
 • Elektroşok cihazını kabinde taşıyamazsınız.

Yani kısacası; yanıcı, kesici, delici, ezici ya da herhangi bir şekilde zarar verici olan eşyaları uçak içine hiçbir şekilde sokamazsınız. Matkap ve benzeri eşyalarınızı, taşımak istediğiniz ve kabinde taşıyamayacağınız ürünleri kayıtlı bagaj yöntemi ile uçak altı bagajda taşıyabilirsiniz. Kozmetik ürünlerinizi ve 100 mililitreyi geçmeyen sıvılarınızı ise kabin bagajında ya da kabinde taşımaya uygun hale getirmeniz gerekiyor. Bunun için de kilitli poşetleri kullanabilirsiniz.

Kabinde taşınmazların listeleri kimi zaman uçak firmasına göre değişiklik gösterebiliyor. Bu yüzden yolculuğa çıkmadan önce uçak bileti firmasının kabin bagajı kurallarını okumanızda da fayda var.

Ayrıca ilginizi çekecek diğer yazılarımız:

Aybüke

1998 yılında dünyaya gelen Aybüke, ilköğretim ve lise eğitimini Kocaeli'de tamamladı. Ardından üniversite eğitimini Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde başarıyla gerçekleştirdi. Çeşitli ajanslarda ve dergilerde sosyal medya uzmanlığı, içerik üretimi, editörlük gibi işlerde çalıştı. 2020 itibarıyla ÇiçekSepeti'nde Copywriter olarak çalışmaya başladı. Şu an hala ÇiçekSepeti bünyesinde Ev&Yaşam, Yapı&Market, Süpermarket, Hediye, Hobi ve benzeri alanlarda içerik üretimi yapmaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir