Trend

Saç Şekillendirici Difüzör (Vigo Başlık) Kullanımı

Saç, bir insanın dış görünümünü doğrudan etkileyen bir unsudur. Bu nedenle hem erkekler hem de kadınlar saç bakım ve tasarıma ekstra önem verir. Fakat kadınlar için saç tasarımı biraz daha önemlidir desek, yanılmış olmayız. Bu nedenle saç bakımı için kullanılan araç ve gereçlerin birçoğu genelde kadınların isteklerine göre tasarlanmaktadır. İşte bu aksesuarlar arasında yer alan vigo veya diğer ismiyle difüzör, kusursuz bukleler oluşturmak için kullanılan bir ekipmandır. Peki, vigo başlık nasıl kullanılır ve en iyi sonucu almak için nelere dikkat etmek gerekir?

Difüzör nedir?
Kullanım detaylarına geçmeden önce “Difüzör veya vigo nedir?” sorusunu bu ekipmanı hiç bilmeyenler için cevaplamak faydalı olacaktır.
Görsel kaynak: instyle.com

Vigo başlık, saç kurutma makinesinin ağız kısmına takılan ve tarak benzeri çıkıntıları bulunan bir ekipmandır. Kıvırcık ve dalgalı saçlara sahip olan kişilerin sıkça ihtiyaç duyduğu difüzör, temelde hava akımını yavaşlatmaya yarar. Bu sayede bukleler bozulmadan ve elektriklenmeden kurur. Ayrıca çok yüksek ısıda saçlara zarar verme ihtimali olan fön ve kurutma makinelerinin zararlarını en aza indirmektedir. Saç uçlarının kırılması, koparak dökülme gibi saç sorunlarınız varsa yanlış kurutma yöntemi kullanıyorsunuz demektir. Vigo başlık ile bu sorunların azalmasını sağlayabilirsiniz.

Difüzör, yalnızca kıvırcık ve dalgalı saçlar için kullanılmaz. Düz saçların şekillendirilmesi içinde oldukça faydalı bir aparattır. Düz saçlarda daha çok göze batan saç kırıkları ve elektriklenme sorunları vigo ile daha az olur. Böylece gönül rahatlığı ile saçlarınızı şekillendirebilirsiniz.  

Vigo Başlık Nasıl Kullanılır?

Difüzör nasıl kullanılır?
Difözör kullanarak belirgin bukleler elde etmek istiyorsanız, durulanmayan saç kremi, saç köpüğü veya saç bakım ürünleri kullanmanız daha iyi sonuç almanızı sağlayacaktır.
Görsel kaynak: nubobeauty.com
  • İlk adım olarak nemli saçlarınızı difüzör ile kurutmaya başlayın. Kurutma işlemini düşük veya orta ısıda yapmanız gerekir. Aksi takdirde saçlarınıza zarar verebilirsiniz.
  • Kafanızı bir yana doğru eğin ve difüzörü saç diplerine doğru yerleştirin. Saç dipleri kuruyana kadar aynı noktada tutun. Aynı işlemi kafanızı diğer tarafa eğerek gerçekleştirin.
  • Sonrasında difüzörü saç diplerinize dairesel hareketler yaparak gezdirin. Masaj yaparcasına bu işleme devam edin.
  • Son adımda ise saç uçlarına doğru ilerlerin ve saç uçlarını kuruyana kadar dairesel hareketlere devam edin. Dalgalı kısımlara baskı yaparak uygulamanız saçlarınızın doğal şeklini korur ve hacim katar.

Vigo Başlık Kullanımının Püf Noktaları

Difüzör kullanmanın püf noktaları
Difüzor kullanırken ve sonrasında bazı konulara dikkat etmeniz, saçlarınızın istediğiniz gibi görünmesine yardımcı olur.
Görsel kaynak: boucleme.co.uk
  • Saçların yıkanması sonrasında nenim alınarak kurutulmasını sağlayan vigo başlık, saça vermek istediğiniz şekil konusunda yardımcı olur. En iyi sonucu almak için ise durulanmayan saç kremi kullanmanız gerekir. Böylece saça daha rahat şekil verebilirsiniz.
  • Saç şekillendirici köpük veya krem ile işlem yaparken saçı parçalara ayırmanız gerekir. Parçaların her birine kremi sürdükten sonra vigo başlığı ile saç diplerinden uçlarına doğru işlem yapabilirsiniz. Eğer saç uçlarınız çok çabuk elektrikleniyorsa en düşük seviyede ve hafif kurutma işlemi sonrası saçınızı kendi haline bırakmanız daha faydalı olacaktır.
  • Saçlarınız dalgalı veya kıvırcıksa bukleleri vigonun içerisine alarak baskı yapmanız, buklelerin daha belirgin olmasını sağlar.
  • Yüksek ısıdaki kurutma işlemleri saçınıza zarar verir. BU nedenle difüzör ile işlem yaparken yüksek derecede işlem yapmayınız.
  • Saçlarınız kuruduktan sonra saç spreyi veya saç kremi kullanmanız gerekir. Bu sayede saçlarınız yüksek ısının etkisinden hızlıca kurtulur. Ayrıca tüm gün boyunca koruma altında kalır.
  • Saçlarınız kurutma işlemi sonrasında soluk veya sert görünüyorsa yardımcı ürünler kullanabilirsiniz. Saç kremi dışında parlaklık verici saç serumu deneyebilir veya özel saç yağları ile düzenli bakım yapabilirsiniz.

Difüzör Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Vigo kullanımı
Difüzör almadan ve kullanmadan önce en çok sorulan sorulara bakarak aklınızdaki soruların cevaplarınız bulabilirsiniz.
Görsel kaynak: jeanlouisdavid.us

Vigo tüm saç tipleri ile uyumlu mudur?

Difüzör, saç kurutmak ve şekillendirmek için kullanılan bir aparattır. Bu nedenle tüm saç tiplerinde rahatlıkla kullanılabilir. Ana amacı, saçın ısıyla direkt temasını en aza indirmektir.

Vigo düz saçta işe yarar mı?

Düz saçlarının şekillendirilmesi ve kurutulmasında rahatlıkla vigo kullanabilirsiniz. Şekillendirici krem veya sprey yardımıyla saçlarınızı şekillendirirken vigo size yardımcı olacaktır. Aynı zamanda saçlarınızın ısıdan zarar görmesini engellemek için vigo kullanabilirsiniz.

Bir tane difüzör aparatı alıp her makinede kullanabilir miyim?

Kurutma ve fön makineleri farklı markalarca üretildiğinden başlık kalıpları farklılık gösterir. Bu nedenle aldığınız difüzör başlığının makineniz ile uyumlu olup olmadığınız kontrol etmeniz gerekir. Universal olarak üretilen bazı başlıklar her marka ile uyumlu olduğunu iddia etse de kontrol etmeden satın almayınız.

Vigo kullanırsam saç dökülmesi azalır mı?

Fön makineleri genel olarak çok yüksek ısıda çalışır. Bu nedenle de saça zarar verebilir. Vigo aparatı kullanarak ısının direkt olarak saçınızla temas etmesinin önüne geçebilirsiniz. Yıpranması azalan saçlarınızın doğru bakım ürünleri kullanımı ile daha sağlıklı hale gelecek ve dökülmesi azalacaktır.

Saç bakım ürünleri ve diğer tüm kişisel bakım ürünlerini uygun fiyatlarla ÇiçekSepeti Extra’da bulabilirsiniz. Okumayı seveceğiniz diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir