Sağlıklı YaşamMalzeme & EkipmanSpor

Kamp Sandalyesi Rehberi ve Tavsiyeleri: Kamp Sandalyesi Nasıl Olmalı?

Yazın gelmesiyle birlikte kamp sezonu açıldı. Kamp ekipmanlarının olmazsa olmazı kamp sandalyeleri de bagajlardaki yerini almaya başladı. Sadece kamp için değil, sahilde oturmak, doğanın tadını çıkarmak veya sevdiklerinizle herhangi bir yerde sohbet etmek için oldukça ideal olan katlanır sandalye modelleri, birçok farklı marka tarafından üretilmektedir. Haliyle hangisinin daha iyi olduğu veya kamp sandalyesi alırken nelere dikkat edilmesi gerektiği kafalarda soru işareti oluşturmakta. Bu yazımızda ideal bir kamp sandalyesinin hangi özelliklere sahip olması gerektiğini bulabilirsiniz.

Tatil planları arasında oldukça önemli bir yer kaplayan kamp tatili, günümüzde birçok kişinin favorisi diyebiliriz. Hem daha ekonomik olması hem de sunduğu pratiklik sayesinde tek bir yere bağlı kalmak yerine bir güzergah oluşturarak gezme imkanı sunması nedeniyle tercih ediliyor. İyi bir kamp deneyimi için ise iyi kamp ekipmanları şart. Çadır, ışık, kamp sandalyesi vb. tüm ekipmanların sağlam ve kullanışlı olması gerekir. Ayrıca kamp sandalyesi, sadece kamp yapanların değil, artık herkesin bagajında bulunun bir ürün.

Kamp Sandalyesi Özellikleri Nasıl Olmalı?

Kamp sandalyesi nasıl olmalı?
Kamp sandalyelerini diğer sandalyelerden ayıran özellikleri katlanabilir ve hafif olmasıdır.

Birçok farklı tasarım, renk ve modelde üretilen kamp sandalyeleri arasından seçim yaparken “Hangi kamp sandalyesi daha iyi?” diye düşünmeden edemezsiniz. Bu nedenle ürünü almadan önce aşağıda olan konulara dikkat etmeniz, daha iyi bir ürüne sahip olmanıza yardımcı olacaktır.

  • Rahatlık: Sandalyenin otururken konforlu olması gerekmektedir. Oturma alanının genişliği ve kullanılan kumaşın kalitesi burada ön plana çıkar. Dar ve kötü kumaşlı bir sandalye, bir süre sonra sizi aşırı derecede rahatsız edecektir.
  • Yer Kaplamaması: Kamp sandalyesinde ergonomi oldukça önemlidir. Bir yerden bir yere taşırken katladığınızda çok az yer kaplamalı ve kolaylıkla çantanıza yerleştirebilmelidir.
  • Taşıma kolaylığı: Sandalye hem sağlam hem de hafif olmalıdır. Bunun için sandalye ağırlığını göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Çok ağır olan modelleri bir yerden bir yere götürmeniz oldukça zorlayıcı olacaktır.
  • Açma-Kapama Kolaylığı: Katlanır sandalyenin katlanma ve açma işlemi oldukça kolay olması gerekir. Karmaşık işlemlerden uzak ve tek hareketle açılan modeller, hayatınızı kolaylaştıracaktır. Kısacası ürün, oldukça portatif olmalı ve açıp kapatırken size zorluk çıkarmamalıdır.
  • Sağlamlık: Kamp sandalyeleri genel olarak belli bir ağırlığa kadar taşımaktadır. Kumaş sağlamlığı ve metal parçalarının sağlamlığı bu konuda önemlidir. Seçtiğiniz modelin boru kalınlığı ve kumaş kalitesine göre taşıma kapasitesi artabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Kamp ürünleri
Kamp sandalyesi modelleri hakkında en çok merak edilen soruları ve cevaplarını aşağıda bulabilirsiniz.
  • Kamp sandalyesi kaç kilo taşır?

Katlanır sandalye alırken kamp sandalyesinde ortalama geçireceğiniz süre ve beden ağırlığınızı göz önünde bulundurmanız gerekir. Çoğu model ortalama 100 kg ağırlığa kadar taşıma kapasitesi sunar. Fakat size daha sağlam bir sandalye gerekiyorsa 150 kg’a kadar taşıyan modeller bulmanız mümkündür.

  • Hangi kamp sandalyesi daha konforludur?

Kamp sandalyesinin taşıdığı ağırlık kadar sunduğu oturma pozisyonları da önemlidir. Uzun saatler üzerinde vakit geçirmeyi planladığınız sandalyenin konforlu olması gerekir. Bu nedenle  farklı sırt pozisyonu ayarı sunan, amortisör seçeneği bulunan ve 360 derece dönme özelliğine sahip bir sandalye edinmeniz, beklentilerinizi tam olarak karşılamanızı sağlar.

  • Kamp sandalyesi ne gibi ekstra özellikler sunmalı?

Kamp sandalyesinin oturma kısmının derinliği oldukça önemlidir. Oturduğunuzda gömülmeyeceğiniz bir alan sunan sandalye, yerden ne çok yüksek ne de çok alçak olmalıdır. Eğer kamp sandalyesinde otururken ayaklarınızı uzatmayı seviyorsanız, ayak desteği sunan veya monte imkanı bulunan modelleri seçebilirsiniz. Ayrıca kol desteği, bardaklık, cep telefonu vb. ürünler için ekstra göz sunan sandalyelere hayatı daha kolaylaştıracaktır.

  • Kamp sandalyesi nasıl temizlenir?

Farklı hava koşulları gözetilerek kolay temizlenebilir kumaştan üretilen kamp sandalyeleri, üzerinde kolay kir tutmaz. Ayrıca hızlı kurur. Bu nedenle temizlik işlemi de oldukça basittir. Ilık su ve sabun karışımlı bir su ile silmeniz temizlik için yeterli olacaktır. Deniz gibi tuzlu su alanlarında temizlemek ise sandalyeye zararlıdır. Tuzlu suya maruz kalan sandalyeyi tatlı su ile durulamanız gerekir.

Kamp sandalyesi başta olmak üzere tüm kamp ürünlerini uygun fiyatlarla ÇiçekSepeti Extra’da bulabilirsiniz. Okumayı seveceğiniz diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir