Teknoloji

Wi-Fi Araması Nedir, Nasıl Kullanılır?

Günümüzde iletişim her işin temelinde yer alan ana konu. Böyle olunca da bağlantınızın sürekli olması ve her zaman ulaşılabilir olmanız oldukça önemli. Fakat bazen operatörlerin çekmediği yerler ve anlarda görüşme yapmanız gerekebilir. Telefonunuz uçak modundayken, asansörde veya şebeke engelleyici durumlarda bile çağrı yapabileceğinizi biliyor musunuz? Birçok kişinin pek bilmediği bir özellik olan Wi-Fi araması hakkında her şeyi bu yazımızda bulabilirsiniz.

Teknolojin günden güne gelişmesi herkesi belli alışkanlıklara mahkum ediyor gibi olsa da bir yandan da hayatı kolaylaştırıyor. Günümüzde ulaşılabilir olmak ve iletişimde kalmak hayatın önemli bir parçası. WhatsApp, Instagram, FaceTime gibi uygulamalarla sürekli insanlarla iletişim halindeyiz. Fakat bazen telefonun çekmediği anlarda veya iletişimin gerekli olduğu anlarda kullanabileceğiniz farklı bir çözüm daha var; Wi-Fi araması.

Wi-Fi Araması Nedir, Ne İşe Yarar?

Wi-Fi araması nedir?
VoWiFi ya da diğer ismiyle Wi-Fi araması, akıllı telefonunuzun Wi-Fi’ye bağlı olduğu sürece şebeke bağlantısına ihtiyaç duymadan telefon görüşmesi yapmanızı sağlar.

VoWiFi sayesinde telefonunun çekmediği herhangi bir ortamda bağlantınız kopmadan telefon görüşmesi yapabilirsiniz. Bu sistemle sadece arama değil, kısa mesaj gönderimi yapmanız da mümkün. VoWiFi özelliği kullanabilmek için 4,5G teknolojisine sahip bir sim kartınız olması gerekli. Bu tarz bir sim kartınız yoksa hizmet aldığınız operatörün hizmet noktalarına başvurarak temin edebilirsiniz.

Peki, Wi-Fi araması tam olarak ne işe yarar? Evde, ofiste, spor salonunda veya bazen kafede şebeke hattınızın çekmediğini görürsünüz. Böyle zamanlarda görüşme yapmanız gerektiğinde şebeke aramaya başlar veya kötü şebekeye rağmen arama yapmaya, bağlanmaya çalışmaya devam edersiniz. Fakat bunlara hiç gerek yok. Örneğin; bir ofistesiniz ve şebeke hattınız hiç sağlıklı çekmiyor. Ancak iyi bir Wi-Fi bağlantınız var. İşte böyle anlarda aslında şebeke çekmesine ihtiyacınız yok. Wi-Fi sayesinde tüm uygulamaları kullanabildiğiniz gibi normal şebekeyi kullanarak arama yapabilirsiniz. VoWiFi , tek bir kişiyle görüşmek ve o sırada rahatsız edilmek istemediğinizde de oldukça etkili bir çözüm. Telefonunuzu uçak moduna alarak Wi-Fi araması ile istediğiniz kişiyi arayabilir, başkalarının size ulaşmamasını sağlayabilirsiniz. Ek olarak şebeke hattının zayıf kaldığı noktalarda VoWiFi özelliğinin aktif olması, şebekenizi destekler ve daha net ses kalitesi almanızı sağlar.

iPhone’da Wi-Fi araması nasıl yapılır?

Wi-Fi araması nasıl yapılı?
iPhone kullanıcıysanız, Wi-Fi ile aramayı iki yöntem ile aktif hale getirebilirsiniz.

Eğer iPhone kullanıyorsanız, ilk yöntemde Ayarlar > Hücresel > Wi-Fi ile arama > Etkinleştir basamaklarını takip etmeniz yeterli. İkinci olarak ise Ayarlar > Telefon > Wi-Fi ile Arama > Etkinleştir. Bazen yeni alının telefonlarda aktif olan bu özelliği kontrol ederek açabilirsiniz. Bu sayede iletişimizi Wi-Fi olan her yerde kesintisiz olarak devam edecektir.

Android’de Wi-Fi araması nasıl yapılır?

Wi-Fi araması android nasıl yapılır?
Android kullanıcıları için Wi-Fi aramasını açıp-kapamak oldukça kolay.

Samsung, Xiaomi gibi Android işlerim sistemi olan telefonlarda VoWiFi için Ayarlar > Bağlantılar > Wi-Fi Araması adımlarını takip etmeniz ve aktif hale getirmeniz yeterli. Bazı telefon modellerinde Wi-Fi aramasını bu adımları takip ederek bulamayabilirsiniz. Bu nedenle ayarlar ekranına “Wi-Fi araması” yazarak doğru ayar sekmesine ulaşabilirsiniz. Genelde Wi-Fi ve Hücresel bağlantı ayar sekmesi içerisinde etkinleştirme butonunu bulabilirsiniz.

Wi-Fi Araması Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Telefon
VoWiFi ile ilgili en çok merak edilen soruların yanıtlarını aşağıda bulabilirsiniz.

Wi-Fi araması nasıl çalışır?

VoIP (İnternet Protokolü Üzerinden Ses) sistemi ile çalışan Wi-Fi araması, telefonunuzun internet üzerinden operatörünüz ile bağlantı kurmasını ve böylece görüşme yapabilmenizi sağlar. Online görüşme yapmak için kullanılan WhatsApp, Skype gibi uygulamalar da VoIP sayesinde bu hizmeti sunmaktadır.

Wi-Fi araması ücretsiz mi?

VoWiFi aslında bir nevi şebeke aramasının benzeri olduğundan mevcut tarifenize göre ücretlendirilirsiniz. Eğer belli hakları olan bir paket kullanıyorsanız, tarifenizdeki dakikalar VoWiFi ile kullanılmaya devam eder.

Wi-Fi arama geçmişi görünür mü?

VoWiFi ile yapılan aramaları telefonunuzun arama geçmişi üzerinden takip edebilirsiniz. Fakat güvenlik ile ilgili bir endişeniz varsa Wi-Fi ağından görüşme kaydetme olasılığı pek söz konusu değil. Ortak ağlar üzerinden girdiğinizde ise sorun yaşama ihtimali ortaya çıkar. Bu nedenle Wi-Fi aramasını güvenli ağlar üzerinden yapmanız en sağlıklı yöntemdir.

VoWiFi nasıl kapatılır?

Yukarıda bahsettiğimiz açma adımlarını takip ederek etkinleştirdiğiniz özelliği kapatabilirsiniz. Bu özelliği açmanız herhangi bir ücrete tabii değildir ve yeniden aktif hale dilediğiniz zaman getirebilirsiniz.

Akıllı telefon, tablet ve diğer tüm elektronik ürün ihtiyaçlarınızı uygun fiyatlarla Çiçeksepeti Extra’da bulabilirsiniz. Okumayı seveceğiniz diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir