Arkadaş ve Aile Ortamında Oynanabilecek 10 Yılbaşı Oyunu


-2
-2 points

İyisi ile kötüsü ile bir yılın daha sonuna geliyoruz. Yeni yıla nasıl girersek öyle geçecek diye düşünüp yanımızda olmasını istediğimiz sevdiklerimizle aylar öncesinden planlar yapıyoruz. Bu planları renklendirecek, yeni yıla girerken eğlenmenizi sağlayacak, arkadaş ve aile ortamında oynanabilecek 10 yılbaşı oyunu bir arada!

Yılbaşına dair birçok etkinlik gözlerimize çarpıyor. Belki de her sene dışarıda geçirmekten sıkıldık. Bu yılbaşına dair tek isteğimiz yeni yıla sevdiklerimizle beraber mutlu bir şekilde girmemiz. Yılbaşına dair evde hazırlıklara yine haftalar öncesinden yılbaşı ağacı alınarak başlanıyor. Yılbaşı ağacı önemli. Çünkü çok eğlenceli 🙂 Ama eğer gerçekten neden yılbaşı ağacı süslendiğini ve hangi renklerin kullanılması gerektiğini merak ediyorsanız Yılbaşı Ağacı Süslemek Ne Anlama Gelir? yazımıza göz atabilirsiniz.

Yılbaşı gecesine sayılı günler kaldıkça pastalar, börekler yapılıyor ve son güne ise yılbaşı yemeği geliyor. O geceye geldiğimizde ise her şey tamam sevdiklerimiz birer birer kapıyı çalıyor. Hep beraber oturulan sofranın ardından biraz eğlence gerekiyor. Yılbaşına beraber ve mutlu şekilde girmek için toplanan bizler, oyun konusunda da hazırlıklıyız. O gün geldiğinde tereddütte mahal vermemek amacıyla sizlere yılbaşında oynanabilecek oyunları listeledik.

10 Yılbaşı Oyunu

1 – Tombala

tombala
Görsel: Museo Italo Americano

Tabii ki ilk oyunumuz tombala, özümüzü inkar etmemek lazım. Yılbaşı oyunu denildiği zaman ilk aklımıza tombala geliyor. Birinci çinko, ikinci çinko! Genellikle yılbaşında ailece oynanan oyun olarak bilinen tombala, aynı zamanda kalabalıkta çok rahat oynanabilecek bir oyun. Oyun kutusundan çıkan tombala taşları bir torbada kura çekilerek tombala kartları üzerinde yerlerini alır. Kurayı çeken herhangi, biri görevlendirilir, bu kişi aynı zamanda oyuncu olabilir.

2 – Scrabble

scrabble
Görsel: Daily Express

Bir çeşit kelime oyunu olan Scrabble tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de hayli popüler bir oyun. Küçük ıstakalar üzerinde yer alan harflerle özel kartonu üzerine anlamlı kelimeler yazarak oynanan oyun, eğlendirirken öğretici özelliğe sahip olan oyunlardan.

3 – Monopoly

monopoly
Görsel: CloudKid

Monopoly, emlakçılık temalı bir çeşit masa oyunudur. Oyunda zar atılarak kişilerin ilerleyecekleri hane sayısı belirlenir. Kişiler piyonlarının denk geldiği yerlerin tapularını satın alabilirler ve bunlara ev, otel gibi konutlar dikerek daha sonra uğrayacak olan ziyaretçilerden kira talep edebilirler.

Oldukça eğlenceli bir oyun olan Monopoly’ye türev birçok oyun bulunmakta. Siz de yılbaşı gecenizi bu tarz bir oyunla renklendirebilirsiniz.

4 – Uno

uno
Görsel: NBA

Uno! Oynarken aile fertlerinizle kavga etmemeye özen göstermeniz gereken, muhteşem eğlenceli bir kart oyunudur! Bu oyunun en güzel yanı da birçok kişinin aslında biliyor olması. Uno için pis yedili oyununun özel kartlarla oynanan bir halidir diyebiliriz. Bu sebeple yaş ortalamasının büyük olduğu ortamlada da kolaylıkla oynanabilir. Ha baktınız elinizde Uno kartı yok, o zaman iskambil kartları ile pis yedili oynayarak aynı zevki yaşayabilirsiniz.

5 – Tabu

tabu
Görsel: babymall

2’li ya da 3’lü gruplara ayrılarak kalabalık bir ekiple oynayabileceğiniz diğer oyun ise Tabu. Arkadaşlar arasında oynanan oyunlar arasında en popüler olanlardan biri olan Tabu oyunu, birçok kişi tarafından bilinse de biz yine de kısaca anlatalım. Bu oyunun kendi kartları bulunuyor. Kartların üzerinde anlatılacak kelimeler ve bu kelimeler anlatılırken kullanılmaması gereken kelimeler bulunuyor. Yani yasaklı kelimeleri kullanmadan grup arkadaşlarınıza kartta bulunan kelimeleri anlatıyorsunuz. Kurallara uygun şekilde en çok kelime anlatan grup kazanıyor.

6 – Jenga

jenga
Görsel:Living Well Spending Less

Bir çeşit denge oyunu olan Jenga‘da tahta bloklar ile bir kule yapılıyor. Kuleyi yıkmadan, altlardan çektiğiniz blokları kulenin üzerine ekleyerek uzatmayı deniyorsunuz. kuleyi yıkan da oyunu kaybediyor.

7 – Twister

twister
Görsel: Amazon

Twister! Esnekliğine güvenenlerin oyunu olan Twister’da bir adet çark var. Bu çark çeviriliyor ve gelen renge göre elinizi veya ayağınızı nereye koymanız gerektiğini görüyorsunuz. Düşmeden en uzun süre dayanan ise oyunu kazanıyor!

8 – Trivial Pursuit

trivial pursuit
Görsel: Frugal SOS I Frugal Forums

Trivial Pursuit de bir çeşit bilgi yarışması oyunu. Yılbaşı oyunları kategorisinde çok bilinmese de, en fazla 6 kişi ile oynanan bu oyunda bilgiler yarışacak, yılbaşı gecesi ise eğlencenin dibine vuracak.

9 – Sessiz Sinema

sessiz sinema
Görsel: thriftyfun

Ne varsa eski oyunlarda var. Biz yine bildiğimizi oynayalım derseniz ya da evde iskambil kağıdınız bile yoksa yani hazırlıksız yakalanmışsanız o zaman size bir iki tane de geleneksel oyun önerelim. Mesela sessiz sinema. 2 gruba ayrılarak saatlerce sürecek bir eğlenceye başlayabilirsiniz.

10 – İsim Şehir

isim şehir
Görsel: Ludozofi

Bir diğer geleneksel oyunumuz ise isim şehir. İsim şehir denilince bir adım geriye çekilmeyin ama. Çünkü gerçekten çok eğlenceli. Hem yıllardır bu oyunu oynamamışsınızdır, biraz nostalji fena olmaz değil mi?

Yılbaşı gecesinde en önemli olan ailemizle ve dostlarımızla bir arada olmaktır. Hep birlikte kahkahalarla yeni bir yıla adım atmaktır. Böylece yeni yılın yine sevdiklerimizle ve kahkahalar eşliğinde geçeceğine inanırız. bugün herkes mutlu olsun, herkes gülümsesin isteriz. Buna yardımcı olacak, hüsran dolu bir yılbaşı gecesi geçirmemek için altın değerinde önerilerimize yer verdiğimiz yazımızı da buraya tıklayarak okuyabilirsiniz. Yazımıza son verirken size de sevdiklerinizle kahkahalar eşliğinde zaman geçirebileceğiniz oyunlar oynayarak iyi bir yılbaşı gecesi geçirmenizi diliyoruz! En güzel yılınızı karşılamanız dileğiyle!

Yeni yılı karşılarken en renkli yılbaşı sofraları için önerilerimize buradan ulaşabilirsiniz; Yılbaşı Yemeklerinizi Daha Renkli Hale Getirecek Masa Süslemeleri


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir