Yılbaşı

Arkadaş ve Aile Ortamında Oynanabilecek 28 Yılbaşı Oyunu

İyisi ile kötüsü ile bir yılın daha sonuna geliyoruz. Yeni yıla nasıl girersek öyle geçecek diye düşünüp yanımızda olmasını istediğimiz sevdiklerimizle aylar öncesinden planlar yapıyoruz. Bu planları renklendirecek, yeni yıla girerken eğlenmenizi sağlayacak, arkadaş ve aile ortamında oynanabilecek 28 yılbaşı oyunu bir arada!

Yılbaşına dair birçok etkinlik gözlerimize çarpıyor. Belki de her sene dışarıda geçirmekten sıkıldık. Bu yılbaşına dair tek isteğimiz yeni yıla sevdiklerimizle beraber mutlu bir şekilde girmemiz. Yılbaşına dair evde hazırlıklara yine haftalar öncesinden yılbaşı ağacı alınarak başlanıyor. Yılbaşı ağacı önemli. Çünkü çok eğlenceli :) Ama eğer gerçekten neden yılbaşı ağacı süslendiğini ve hangi renklerin kullanılması gerektiğini merak ediyorsanız Yılbaşı Ağacı Süslemek Ne Anlama Gelir? yazımıza göz atabilirsiniz.

Yılbaşı gecesine sayılı günler kaldıkça pastalar, börekler yapılıyor ve son güne ise yılbaşı yemeği geliyor. O geceye geldiğimizde ise her şey tamam sevdiklerimiz birer birer kapıyı çalıyor. Hep beraber oturulan sofranın ardından biraz eğlence gerekiyor. Yılbaşına beraber ve mutlu şekilde girmek için toplanan bizler, oyun konusunda da hazırlıklıyız. O gün geldiğinde tereddütte mahal vermemek amacıyla sizlere yılbaşında oynanabilecek oyunları listeledik.

28 Yılbaşı Oyunu

1 – Tombala

Delux Tombala
Yeni Yılın Vazgeçilmez Oyunu: Tombala!

Tabii ki ilk oyunumuz tombala, özümüzü inkar etmemek lazım. Yılbaşı oyunu denildiği zaman ilk aklımıza tombala geliyor. Birinci çinko, ikinci çinko! Genellikle yılbaşında ailece oynanan oyun olarak bilinir tombala. Ayrıca aynı zamanda kalabalıkta çok rahat oynanabilecek bir oyun. Oyun kutusundan çıkan tombala taşları bir torbada kura çekilerek tombala kartları üzerinde yerlerini alır. Kurayı çeken herhangi, biri görevlendirilir, bu kişi aynı zamanda oyuncu olabilir.

2 – Scrabble

Scrabble
Kelime Oyunu: Scrabble

Bir çeşit kelime oyunu olan Scrabble tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de hayli popülerdir. Bu oyun, küçük ıstakalar üzerinde yer alan harflerle özel kartonu üzerine anlamlı kelimeler yazarak oynanır. Eğlendirirken öğretici özelliğe sahip olan oyunlardan.

3 – Monopoly

MONOPOLY CHEATERS EDITION
Stratejik Bir Oyun: Monopoly

Monopoly, emlakçılık temalı bir çeşit masa oyunudur. Oyunda zar atılarak kişilerin ilerleyecekleri hane sayısı belirlenir. Kişiler piyonlarının denk geldiği yerlerin tapularını satın alabilir ve bunlara ev, otel gibi konutlar dikebilir. Ayrıca daha sonra uğrayacak olan ziyaretçilerden kira talep edebilir. Oldukça eğlenceli bir oyun olan Monopoly’e türev birçok oyun bulunmakta. Siz de yılbaşı gecenizi bu tarz bir oyunla renklendirebilirsiniz.

4 – Uno

Uno - Eğlenceli Kart Oyunu
Uno Kart

Uno! Oynarken aile fertlerinizle kavga etmemeye özen göstermeniz gereken, muhteşem eğlenceli bir kart oyunudur! Bu oyunun en güzel yanı da birçok kişinin aslında biliyor olması. Uno için pis yedili oyununun özel kartlarla oynanan bir halidir diyebiliriz. Bu sebeple yaş ortalamasının büyük olduğu ortamlarda da kolaylıkla oynanabilir. Baktınız elinizde Uno kartı yok, o zaman iskambil kartları ile pis yedili oynayabilirsiniz. Böylece aynı zevki yaşayabilirsiniz.

5 – Tabu

Tabu Xl
Tabu

2’li ya da 3’lü gruplara ayrılarak kalabalık bir ekiple oynayabileceğiniz diğer oyun ise Tabu. Arkadaşlar arasında oynanan oyunlar arasında en popüler olanlardan biri olan Tabu oyunu, birçok kişi tarafından bilinse de biz yine de kısaca anlatalım. Bu oyunun kendi kartları bulunuyor. Kartların üzerinde anlatılacak kelimeler ve bu kelimeler anlatılırken kullanılmaması gereken kelimeler bulunuyor. Yani yasaklı kelimeleri kullanmadan grup arkadaşlarınıza kartta bulunan kelimeleri anlatıyorsunuz. Kurallara uygun şekilde en çok kelime anlatan grup kazanıyor.

6 – Jenga

jenga
Görsel:Living Well Spending Less

Bir çeşit denge oyunu olan Jenga‘da tahta bloklar ile bir kule yapılıyor. Kuleyi yıkmadan, altlardan çektiğiniz blokları kulenin üzerine ekleyerek uzatmayı deniyorsunuz. kuleyi yıkan da oyunu kaybediyor.

7 – Twister

Twister
Twister

Twister! Esnekliğine güvenenlerin oyunu olan Twister‘da bir adet çark var. Bu çark çevriliyor ve gelen renge göre elinizi veya ayağınızı nereye koymanız gerektiğini görüyorsunuz. Düşmeden en uzun süre dayanan ise oyunu kazanıyor!

8 – Trivial Pursuit

trivial pursuit
Görsel: Frugal SOS I Frugal Forums

Trivial Pursuit de bir çeşit bilgi yarışması oyunu. Yılbaşı oyunları kategorisinde çok bilinmese de, en fazla 6 kişi ile oynanan bu oyunda bilgiler yarışacak, yılbaşı gecesi ise eğlencenin dibine vuracak.

9 – Sessiz Sinema

sessiz sinema
Görsel: thriftyfun

Ne varsa eski oyunlarda var. Biz yine bildiğimizi oynayalım derseniz ya da evde oyununuz yoksa o zaman size bir iki tane geleneksel oyun önerelim. Mesela sessiz sinema! 2 gruba ayrılarak saatlerce sürecek bir eğlenceye başlayabilirsiniz.

10 – İsim Şehir

isim şehir
Görsel: Ludozofi

Bir diğer geleneksel oyunumuz ise isim şehir. İsim şehir denilince bir adım geriye çekilmeyin ama. Çünkü gerçekten çok eğlenceli. Hem yıllardır bu oyunu oynamamışsınızdır, biraz nostalji fena olmaz değil mi?

11- Satranç

Satranç Rulo Seti - Akıl Zeka Oyunları- Kutulu Satranç Seti
Satranç Seti

Queen’s Gambit ile de tekrardan popülerlik kazanan, bir çeşit zeka oyunu olan Satranç da yeni yılda sevdiklerinizle oynayabileceğiniz arasında yer alıyor. Stratejik bir oyun olan Satranç ile siz de sevdiklerinizle birlikte eğlenceli anlar yaşayabilirsiniz.

12-) Boom Bang Gold

Kutu Oyunu Boom Bang Gold HABA
Boom, Bang, Gold

Sakin bir kasabada altın bulunduğu anda işler değişir. Tecrübeli altın madencilerinden otel sahiplerine kadar herkes madene doğru ilerler: Altına hücum! Boom, Bang, Gold hızın, keskin gözlerin ve stratejinin çok önemli olduğu yılbaşı oyunlarından. Siz de yeni yıl akşamında sevdiklerinizle keyif dolu vakit geçirebilirsiniz!

13-) Mangala

Mangala Türk Zeka Ve Strateji Oyunu Orjinal Lisanslı
Mangala

Yılbaşı oyunu çeşitleri arasında yer alan Mangala, bir Türk zeka strateji oyunudur. Her oyunda olduğu gibi çeşitli kurallar dahilinde oynanarak oldukça basit hale gelen Mangala oyunun başından itibaren doğru bir strateji kurulmasını gerektirir. Mangala’daki 12 oyuk 12 ayı, oyuklarda yer alan her bir 4 taş 4 ayı sembolize eder ve sağ, sol kısımlarda yer alan hazineler Doğu ve Batı’yı ifade etmektedir.

14-) Corridor Plus

Corridor Plus Koridor Zeka Strateji Oyunu
Corridor Plus

Corridor Plus oyununun temelinde stratejik düşünme ve mantık yürütme vardır. Bu oyundaki amaç; rakibin hareket eden piyonunu engellemeye çalışırken kendi piyonunuzu rakipten önce karşı tarafa geçirmekten ibarettir. Uluslararası birçok ödül sahibi bu oyun ile siz de yılbaşı akşamı sevdiklerinizle keyifli anlar geçirebilirsiniz!

15-) 100 Classic Oyun

100 Classic Oyun
Klasik Oyunlar

100 Classic Oyun, ismi ile doğru orantılı olarak 100 oyunu bir arada bulunduran bir yılbaşı oyunudur. 100 adet klasikleşmiş oyunu bir arada set halinde bulabileceğiniz ve yeni yılda sevdiklerinizle sıkılmadan farklı oyunlar oynayabileceğin bu set, yeni yıl akşamınıza eğlence katacak!

16-) Tiny Pong

E3112 TINY PONG /Hasbro Kutu Oyunları
Hasbro Tiny Pong

Tiny Pong tek kişilik masa tenisi oyunu, yeni yılda tek başınıza eğlenmenizi sağlıyor ve müthiş bir heyecan yaşatıyor! Saha üzerinde topu sektirerek puan toplayabileceğiniz, topu saha üzerinde hareket ettirebileceğiniz bu oyun ayrıca ışıklı ve sesli olmasıyla da eğlenceyi ikiye katlıyor!

17-) Langırt

Ahşap Ayaklı Langırt Masası
Ayrıca Langırt gibi Oyunları Tercih Edebilirsiniz

Futbolda kim daha iyi kanıtlamak ister misiniz? Sevdiklerinizle rekabet dolu, heyecanlı ve eğlenceli bir yeni yıl akşamı geçirmek için siz de Langırt oyununu tercih edebilirsiniz. Evin içinde güvenli bir şekilde ve eğlenerek oynayabileceğiniz langırt, yeni yıl akşamınıza mutluluk katacak!

18-) Anlat Bakalım

Anlat Bakalım
Anlat Bakalım

Yasaklı kelimeleri kullanmadan en çok kelimeyi anlatmayı başarabilir misin? Yoksa sen daha çok çizerek anlatanlardan mısın? Ya da sessizce anlatabilenlerden mi? Merak etme, bu oyunda hepsi var! En az 2 en fazla 6 kişi ile oynanabilen grup ve aile oyunu olan Anlat Bakalım ile yeni yıl akşamında eğlenceli, geliştirici ve keyifli bir oyun oynayabilirsiniz!

19-) Oyun Kağıdı 

Plastik 2’li Oyun Kağıdı A/30 1033012
Oyun Kağıtları

Oyun kağıtları ile yeni yıl akşamında çeşitli oyunlar oynayarak eğlenebilirsiniz. En az 2 kişi ile oynanan, eğlenirken kafa dağıtabileceğiniz oyunlardan biri olan kağıtlar, yılbaşında keyifli oyunlar oynamanıza yardımcı olabilir.

20-) Yap-boz

Blue Focus Çığlık Puzzle Yapboz 230 Parça
Yılbaşı Oyunu Puzzle

Puzzle, yeni yıl akşamı canınızın sıkılmasını engelleyecek eğitici ve öğretici kutu oyunlarından biridir. Hem küçükler hem büyükler için tercih edilebilecek yap-boz çeşitleri ile yeni yıl akşamında ailece bir arada bu kutu oyunu ile keyifli vakit geçirebilirsiniz.

21-) LEGO Duplo Town İnşaat Yıkım Aracı

LEGO DUPLO Town İnşaat Yıkım Aracı
LEGO Duplo Town İnşaat Yıkım Aracı

LEGO oyuncakları da hem büyüklerin hem küçüklerin sıklıkla tercih ettiği ürünler arasında yer alıyor. Yeni yıl akşamında olduğu gibi normal zamanlarda da keyifle vakit geçirmenizi sağlayan bu tarz oyuncaklar tercih edebilirsiniz. LEGO DUPLO Town İnşaat Yıkım Aracı size vinç, kamyon ve buldozerli, inşaat hikayeli bir oyun sunarak yeni yıl akşamınıza farklılık katan bir oyun olacaktır!

22-) Okey Takımı

Kahveci Ahşap Okey Takımı
Okey Takımı

Her ne kadar yaz akşamlarının vazgeçilmezi gibi görünse de Okey Takımı çeşitleri aslında yeni yıl akşamını da şenlendiren oyunlar oynanmasını sağlar. Taşlarda yazan numaraların belli koşullara uygun olarak bir araya getirilmesi ile oynanan Okey, yeni yıl akşamı çayınızı içip kuru yemişlerinizi yerken size eşlik edecek ve eğlenmenizi sağlayacak oyunlardan biridir.

23-) Tavla

Cafe Tavla Ceviz Büyük Boy
Tavla

Dünyadaki en eski oyunlardan biri olan Tavla; özel ahşap platformu üzerinde 2 zar, 15 siyah, 15 beyaz taş ile oynanan iki kişilik bir oyundur. Hem yeni yıl akşamında hem de eğlenmek istediğiniz herhangi bir anda tavlayı çıkarıp sevdiklerinizle oynayabilirsiniz.

24-) Dedektif Hamit Kutu Oyunu

Dedektif Hamit Kutu Oyun
Dedektif Hamit Kutu Oyunu

Yeni yıl akşamı vaktinizi sevdiklerinizle eğlenerek ve güzel bir şekilde geçirmenizi sağlayacak bir oyundur Dedektif Hamit Kutu Oyunu. Ailenizle birlikte suçları çözebileceğiniz bu oyun üç soruya odaklanarak soruların cevabını bulmanızı sağlar. Kim? Suçu işleyen şüpheliyi bulur. Nerede? Suçlunun suçu işlediği yeri bulur. Nasıl?? Suçlunun suçu nasıl işlediğini ve suçu işlerken ne kullanıldığını bulur. Siz de merak dolu bu oyun ile yeni yıl akşamında keyif dolu saatler geçirebilirsiniz!

25-) Kızma Birader

Kizma birader
Kızma Birader

Kızma Birader, en az 2 en fazla 4 oyuncu ile oynanabilen bir çeşit masa oyunudur. Eğlenceli aile oyunları arasında olan, yeni yıl akşamında da zevkle oynayabileceğiniz oyunlardandır Kızma Birader. Oyunda amaç; taşları ilk önce yola çıkarmak ve daha sonra diğer taşlara yakalanmadan yolu tamamlayıp kendi renginizdeki güvenli bölgeye taşları ulaştırmak. Tabii oyunu zorlaştıran bazı kurallar da var! Kurallar çerçevesinde keyifle oynayacağınız, stratejik ve eğlenceli Kızma Birader bu yeni yılda ailenizle vakit geçirmenizi sağlayacak!

26-) Altıgen Zeka Mantık Ve Strateji Oyunu

Redka Six Altıgen Zeka Mantık Ve Strateji Oyunu /
Altıgen Zeka ve Strateji Oyunu

Altıgen Zeka Mantık Ve Strateji Oyunu biraz daha küçük yaştaki çocuklara hitap eden bir oyun olsa da strateji ve mantık gerektiren bir oyundur. Bu oyun; kura ile başlayıp iki oyuncunun kenar kenara bir araya gelmesiyle devam eder. Amaç; kırmızı ya da siyah altı pul aile yan yana olacak şekilde altıgen veya üçgen yapmaya çalışmaktır. Siz de sevdiklerinizle yeni yıl akşamı bu keyifli oyunu oynayarak yeni bir yıla mutlu ve eğlenerek girebilirsiniz!

27-) Kum Boyama

Kumtoys Kum Boyama
Kum Boyama Oyunu

Kum Boyama her ne kadar çocuk oyunu gibi görünse de yetişkinler için de eğlenceli bir yılbaşı oyunu olabilir. Farklı renkteki kumlar ile çeşitli resimleri boyayabileceğiniz kum boyama setleri sayesinde sevdiklerinizle birlikte eğlenceli bir yılbaşı akşamı geçirebilirsiniz!

28-) Dama

ÇİN DAMASI , DAMA , ÇAPRAZ DAMA
Dama

Dama da yeni yıl akşamında size eşlik edecek keyifli oyunlardan biridir. Özel yüzeyi üzerinde iki farklı renkteki taş ile oynana dama iki kişinin karşılıklı oynadığı bir oyundur. Satranç gibi görünen ama satrançtan farklı olarak tüm taşların aynı şekilde hareket ettiği dama oyununda iki taraf arasında kimin bütün taşları tahtadan ilk önce uzaklaştırılırsa oyunu o kaybetmiş olur.

Yılbaşı gecesinde en önemli olan ailemizle ve dostlarımızla bir arada olmaktır. Hep birlikte kahkahalarla yeni bir yıla adım atmaktır. Böylece yeni yılın yine sevdiklerimizle ve kahkahalar eşliğinde geçeceğine inanırız. bugün herkes mutlu olsun, herkes gülümsesin isteriz. Buna yardımcı olacak, hüsran dolu bir yılbaşı gecesi geçirmemek için altın değerinde önerilerimize yer verdiğimiz yazımızı da buraya tıklayarak okuyabilirsiniz. Ayrıca birbirinden eğlenceli çok daha farklı oyunlara Kutu Oyunları kategorisinden ulaşabilirsiniz. Yazımıza son verirken size de sevdiklerinizle kahkahalar eşliğinde zaman geçirebileceğiniz oyunlar oynayarak iyi bir yılbaşı gecesi geçirmenizi diliyoruz! En güzel yılınızı karşılamanız dileğiyle!

Ayrıca yeni yılı karşılarken en renkli yılbaşı sofraları için önerilerimize buradan ulaşabilirsiniz; Yılbaşı Yemeklerinizi Daha Renkli Hale Getirecek Masa Süslemeleri

Aybüke

1998 yılında dünyaya gelen Aybüke, ilköğretim ve lise eğitimini Kocaeli'de tamamladı. Ardından üniversite eğitimini Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde başarıyla gerçekleştirdi. Çeşitli ajanslarda ve dergilerde sosyal medya uzmanlığı, içerik üretimi, editörlük gibi işlerde çalıştı. 2020 itibarıyla ÇiçekSepeti'nde Copywriter olarak çalışmaya başladı. Şu an hala ÇiçekSepeti bünyesinde Ev&Yaşam, Yapı&Market, Süpermarket, Hediye, Hobi ve benzeri alanlarda içerik üretimi yapmaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir