AĞUSTOS AYINDA BAHÇE BAKIMI


Bugün bütün yazın en sıcak günü! Nem %96, hissedilen sıcaklık 53 derece! Biz havuza, denize girebilir ya da klima önüne atabiliriz kendimizi. Fakat çiçeklerimiz, bahçemiz için de bir şeyler yapmak lazım.

Her şeyden önce Ağustos ayındaki bahçe bakımının en dikkat edilmesi gereken konusu gübreleme!

Namı ‘En sıcak ay’ olan Ağustos ayında göre bahçeniz için öncelikli yapmanız gerekenler:

–  Tüm bitkilere ikinci gelişimleri için sıvı gübre verin: Aslında Ağustos ayında yazlık çiçekler, balkon, teras ve saksılarda bulunan çiçekler dışında gübreleme işlemi sona ermiştir. Son şansınız yani! Ön hazırlığı yapılmış ağaç nakilleri bu ayın ikinci yarısından itibaren gerçekleştirilebilir.

–  Çimlerin sararmış bölümlerini bu ay ellemeyin: Sıcak kavurup filizlenmeyi yok eder. Bunun için Eylül veya Ekim aylarını bekleyin. Bu ay, Eylül’de çim ekilecek alanların toprak hazırlığı yapılır. Sulama, biçme, yabani ot ayıklama, ilaçlama vb. işlemlere de devam edilir.

–  Toprağın temizlenmesine özen gösterin: Asalak bulunup bulunmadığı, toprak yüzeyinin kireç bağlayıp bağlamadığı sürekli izlenmelidir.

Diğer öneriler:

–  Sulama için akşam saatlerini tercih edin.

– Çimler her gün sulanıp haftada 1 kez kesilir: Ay boyunca iki kez “sarı lekelerin” oluşmalarına karşı özel maddeler kullanılarak mikroptan arındırılır.

–  Aster, Krizantem ve Yumrulu Begonyalar gibi sonbaharda çiçek açan kökü yerli bitkilere, özellikle sıvı gübrelerin verilmesi çok yararlı olur.

–  Asalaklar bulunup bulunmadığını, toprak yüzeyinin kireç bağlayıp (kefekilenme) bağlamadığı sürekli izlenmelidir. Soğanlı bitkilerin, otsu bitkilerin ve ağaçların dipleri özenle temizlenmeli, diş aralıkları dar küçük bir el tırmığı kullanarak çürük toprağı kaplayan kireç tabakası sık sık alınmalıdır.

–  Ayın 10-15’ine doğru yeni güllerin ‘dinlenmeye alınması’na, yani yaz budamasının yapılıp, aynı zamanda sulamanın bir süre için kesilmesine başlanır. Böylece, gülfidanlarının normal gelişmeleri durdurulur ve dinlenme boyunca bitkiler, sonraki çiçek verme dönemi için besin ve güç biriktirirler. Sonra, bitkinin hem yaprakları, hem toprağı bolca sulanır, geceleri çiy olan bölgelerde, bitkiler gün battıktan sonra sulanmamalıdır.

–  Ayrıca pergola, bahçe kapısı kemerleri ve benzeri yerlere sardırılan sarmaşıkları, ihtiyaç oranında budamak, gelişme yönlerini ve durumlarını gereğine göre kontrol altına almak mümkündür.

–  Nilüfer vb. bitkilerin bulundukları havuzlar eski yaprakların ve solan çiçeklerin çürüyüp suyu zehirlemelerini önlemek için düzenli bir biçimde temizlenir.

–  Ağustos sonu ile Eylül başı arası durgun gözaşısı zamanıdır.


Yorumlar: 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş

Şifreyi Sıfırla

Back to
Giriş