Çiçek Bakımı

Ağustos Ayında Bahçe Bakımı (Yazın Bahçe Bakımı)

Yaz ayları arasında en sıcağı, en zorlayıcı olanıdır ağustos! Hepimiz bir yerlere tatil yapmaya kaçmayı, dağ evlerinde serinlemeyi ve serin deniz sularına kendimizi bırakmayı arzularız. Peki ağustos ayı sadece bizim için mi zordur?

Elbette hayır. Bütün canlılar için dikkat edilmesi gereken bir zamandır ağustos. Mevsiminde açan çiçekler için hava hoştur elbette, ancak olar da gerekli bakımı isterler bu zaman diliminde. Son yıllarda kışlar fazlaca soğuk yazlar ise oldukça sıcak geçmeye başladı. Mevsimlerin dengesinin şaşması bitkileri ve hayvanları da en az bizler kadar etkiledi.

Sıcak havayı görüp de zamanından önce açan çiçekler birden gelen soğuk havalar ile boyunlarını bükerken; beklenmedik sıcaklar karşısında solup giden çiçekler de var. En azından bizim yarım küremiz için ağustos ayı sıcak havaların en zorlayıcı olduğu zaman dilimi. Bu ayda evcil hayvanlarımızı sokağa çıkarırken patilerinin yanmamasına dikkat etmeli, sokaklarda bulduğumuz her köşeye kuşlar, köpekler ve kediler için su bırakmalı ve bitkilerimize gerekli bakımı yapmalıyız.

yaz bahçesi
Görsel: Tumblr

Peki yazın bahçe bakımı nasıl yapılır? Her şeyden önce Ağustos ayındaki bahçe bakımının en dikkat edilmesi gereken konusu gübreleme‘dir. İşte bitkilerinizin bu sıcak günleri kolay atlatabilmesine yardımcı olabilecek, namı ‘En sıcak ay’ olan Ağustos ayında bahçeniz için öncelikli yapmanız gerekenler:

 • bitki sulama
  Görsel: rodalesorganiclife

  Yaz başında toprağı çapalamaya devam edebilirsiniz. Yazlık fidanlarınızı dikmeye başlayabilir ve bahçenizi yaza hazır hale getirebilirsiniz. Haziran ayı itibari ile çim biçmelerini artırabilirsiniz ancak havalar ısınmaya başladıkça çimleri çok fazla kısaltmamanız gerekir.

 • Bu mevsimde yabancı ortalardan toprağınızı kurtarmanız gerekir. Mevsimin ortasına kadar bu işleme devam edebilirsiniz. Toprağınızın üzerindeki bu davetsiz misafirler verimsizlik yaratacaktır.
 • Yaz ortasında sonbahar çiçeklerinizi dikmeye başlayabilirsiniz. Ancak ekim yapacağınız bitkilerin çimlenme aşamasında olası hava koşullarına hazırlıklı olup olmadıklarından emin olmadan bu adımı gerçekleştirmeyin.
 • Çimlerin sararmış bölümlerini yaz sıcaklarının iyice hissedildiği zamanlarda ellemeyin. Sıcak kavurup filizlenmeyi yok eder. Bunun için Eylül veya Ekim aylarını bekleyin. Ağustos ve eylülde çim ekilecek alanların toprak hazırlığı yapılır. Sulama, biçme, yabani ot ayıklama, ilaçlama vb. işlemlere de devam edilebilir.
 • Toprağın temizlenmesine özen gösterin. Asalak bulunup bulunmadığı, toprak yüzeyinin kireç bağlayıp bağlamadığı sürekli izlenmelidir.
 • Normal şartlarda sulama için sabahın erken saatleri tercih edilir. Ancak çok sıcak yaz günlerinde sulama için akşam saatlerini tercih edebilirsiniz. Bunun sebebi çok sıcak havanın suyu hemen buharlaştıracak olmasıdır. Akşamları biraz daha hava sıcaklığı düştüğünde toprak suyu daha rahat emebilecektir.
 • bahçe bakımı
  Görsel: qwikmow

  Çimlerinizi her gün sulayın ve haftada 1 kere biçin. Aralık ayında 15 gün ara ile yani ay boyunca 2 kez sarı lekelerin oluşmalarına karşı özel maddeler kullanarak çimlerin mikroplardan arındırılmasını sağlayın.

 • Bahçedeki çimlerin kalitesini etkileyen oldukça önemli faktörlerden biri sıcaklıktır. Konya Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nin konu ile ilgili bir makalesinde  bu durumdan hayvanların idrarları, tuz, gübreler, hava kirliliği ve aşırı sıcak havalar çimlere oldukça zarar veriyor olarak bahsedilmektedir.
 • Ağustos ayının en önemli bakımının gübreleme olduğunu söyledik. Hem bahçelerinizdeki hem de saksılı çiçekleriniz için yapmanız gereken, tüm bitkilere ikinci gelişimleri için sıvı gübre vermek. Aslında Ağustos ayında yazlık çiçekler, balkon, teras ve saksılarda bulunan çiçekler dışında gübreleme işlemi sona ermiştir. Son şansınız yani! Ön hazırlığı yapılmış ağaç nakilleri bu ayın ikinci yarısından itibaren gerçekleştirilebilir.
 • Aster, Krizantem ve Yumrulu Begonyalar gibi sonbaharda çiçek açan kökü yerli bitkilere, özellikle sıvı gübrelerin verilmesi çok yararlı olacaktır.
 • Asalaklar bulunup bulunmadığı, toprak yüzeyinin kireç bağlayıp (kefekilenme) bağlamadığı sürekli izlenmelidir. Soğanlı bitkilerin, otsu bitkilerin ve ağaçların dipleri özenle temizlenmeli, diş aralıkları dar küçük bir el tırmığı kullanarak çürük toprağı kaplayan kireç tabakası sık sık alınmalıdır.
 • bitki bakımı
  Görsel: Pinterest

  Ağustos ayının 10-15’ine doğru yeni güllerin ‘dinlenmeye alınması’na, yani yaz budamasının yapılıp, aynı zamanda sulamanın bir süre için kesilmesine başlanır. Böylece, gül fidanlarının normal gelişmeleri durdurulur ve dinlenme boyunca bitkiler, sonraki çiçek verme dönemi için besin ve güç biriktirirler. Sonra, bitkinin hem yaprakları, hem toprağı bolca sulanır, geceleri çiy olan bölgelerde, bitkiler gün battıktan sonra sulanmamalıdır.

 • Ayrıca pergola, bahçe kapısı kemerleri ve benzeri yerlere sardırılan sarmaşıkları, ihtiyaç oranında budamak, gelişme yönlerini ve durumlarını gereğine göre kontrol altına almak mümkündür.
 • Nilüfer vb. bitkilerin bulundukları havuzlar eski yaprakların ve solan çiçeklerin çürüyüp suyu zehirlemelerini önlemek için düzenli bir biçimde temizlenir.
 • Ağustos sonu ile Eylül başı arası durgun göz aşısı zamanıdır. Durgun göz aşıları yapıldığı sene sürmeyen aşılardır. Ertesi seneye etkisini gösterir. Kışa bitkilerinizi hazırlayabilmek için önemlidir.
 • Yazın çiçeklenen bitkilerinize yaz boyunca gübreleme yapabilirsinişz ta ki çiçekler açana kadar. Çiçeklenme biterken gübrelemeye de bir son vermeniz gerekir. Bu işlem için organik gübre veya kompoze kullanabilirsiniz. Ev Bitkileriniz İçin Doğal Gübre (Kompost) Nasıl Yapılır? öğrenmek için tıklayın.
 • Yaz biterken gübreleme yapmayı bırakmanız önerilir.

Yaz ayalarında en önemli noktalardan biri bahçenizdeki toprağa bakım yapmaktır. Toprağınızın yazın şartlarını atlatıp kendini kışa hazırlayabilmesi gerekir. Yaz aylarında toprak nemini fazlaca kaybeder. Bu nedenle sulama stili ona göre ayarlanmalı, sulama sıklığı artırılmalıdır. Çimlerin çok kısaltılmaması da toprağın güneşten korunmasına yardımcı olabilecek bir önlemdir.

Yaz sıcaklarında patili dostlarımızı da unutmayalım, onlar için bir kap yemek ve su bırakmayı ihmal etmeyelim.

ÇiçekSepeti

2006 yılında kurulan Ciceksepeti.com, Türkiye dışında 4 farklı ülkede faaliyet gösteren, 145 franchise noktasına sahip, 450+ çalışanı olan, bir Türk firmasıdır. Online çiçek & hediye sektöründeki liderliğini ve tecrübesini, pazaryeri modeliyle birleştiren Ciceksepeti.com, bugün ulaştığı noktada 20 bin kategoride 9 milyondan fazla ürün listelemektedir. Türkiye'nin en büyük çiçek sitesinde şimdi aradığınız tüm ürünler Var Var!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir