En Sevilen Parfümlerde Hangi Çiçekler Kullanılıyor?


Yasemin mi orkide mi yoksa çilek mi? Belirgin kokuları olan parfümlerden mi hoşlanırsınız yoksa hafif ve ferah kokulardan mı? En sevdiğiniz parfüm hangi çiçek kokuları ile yapılıyor veya kokusunu teninizde hissetmek istediğiniz çiçekler ile meyveler hangi parfümün içerisinde bulunuyor öğrenmek için yazımızı okuyabilirsiniz.

Hafızayı tetikleyen en büyük unsurdur koku. Bir parfüm kokusu gelir burnunuza, bir anda aylar, yıllar öncesine götürür sizi. İnanılmaz flashbackler yaşatır. Bu kadar güçlüdür kokunun hafızadaki yeri. O mekanın kokusu, kişinin kokusu, yemeğin kokusu, sabunun kokusu…

Bu gücün en kötü yanı ise hiçbir şekilde hafızadan silinmemesidir. Hafızaya kazınan kokuların neye ve kime ait olduğunu bir anda hatırlayamasak bile, o kokunun bize ne hissettirdiğini mutlaka hatırlarız. (Meraklısına, Wikipedia – Koku )

Bu konuda yapılan araştırmaların ortaya koyduğu sonuçlar da gayet açık: Her türlü koku, özel bir kodlamayla koku belleğinde arşivlenir. (Meraklısına, Gazi Üniversitesi – Koku Hafızası)

Parfümler pek çok bitki kokusunun karışımından elde edilir. Baharat kokulu bir parfüm de olsa herhangi bir noktasında mutlaka çiçek kokusu kullanılır. Çiçek parfümlerin olmazsa olmazıdır.

marilyn monroe parfüm

Parfümler notalardan oluşur ve her parfüm notalarına göre değişik parfüm ailelerine girerler. Bu konuda çok çeşitli aileler sayılsa da genel olarak 9 aileden bahsedebiliriz.

Bunlar, çoğunlukla adaçayı, meşe yosunu, lavanta, paçuli ve sakız notalarını taşıyan, doğa ve yeşil tutkunlarının tercihi ferah kokulara sahip Chypre(Şipre) Ailesi;

Greyfurt, bergamot, portakal ve mandalina notaları kullanılan, rahatlatıcı ve enerji verici Turunçgil Ailesi; 

Notalarını çiçeklerden alan, menekşe, karanfil, gül, zambak, sümbül ve nergis notalarından oluşan, çiçek kokulu bayan parfümleri için ideal Çiçek Ailesi;

parfüm ve çiçekBir benzeri olan ve çekici, yoğun çiçek kokularını barındıran yoğun ve kalıcı çiçek kokulu parfümlerin ailesi Oryantal Çiçek Ailesi;

Keskin ve yoğun notalara sahip olan ve erkek parfümleri için ideal olan Fougere Ailesi;

Elma, kayısı, mandalina, bergamot, erik, ananas, şeftali, böğürtlen gibi enerjisi yüksek notalar bulunan Meyve Ailesi;

Doğadaki büyülü ve canlı yeşillere sahip bitkilerden oluşan, yeşil yaprakların ferahlatıcı kokularını hatırlatan Yeşil Ailesi;

Amber, vanilya, baharatlar, tütsü, ödün ve sakız gibi yoğun ve baskın kokuları bünyesinde taşıyan Oryantal Ailesi;

Karanfil, zencefil, tarçın, kakule, kimyon, karabiber gibi maddeler kullanılan Baharat Ailesidir.

Koku aileleri hakkında daha detaylı bilgi edinmek için Parfüm Notlarındaki Çiçekler yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

Bu kadar önemliyken koku, nasıl kokmak istediğinize kediniz karar verin. En güzel çiçek kokulu parfüm hangisi, buram buram çiçek kokan parfüm nasıl seçilir hepsi için gerekli bilgiyi sizler için derledik. İşte o çok kullanılan parfümlerde bulunan çiçekler;

 • parfümlerden çiçekLancome – Miracle
  Frezya yaprakları, manolya, yasemin ağırlıklı çiçeksi aromanın yanında biber, zencefil ve amberin.
 • Lancome – Tresor
  Gül, iris, güneş ve kayısı çiçekleri ile şeftali, vanilya, kehribar ve sandal ağacının birlikteliğinden yaratılan bir koku.
 • Giorgio Armani – Acqua di Gio
  Çiçek ağırlıklı bu parfümde yasemin, beyaz sümbül, frezya ve misket üzümünün yanı sıra ağaçsı ve miskli özlerle ferahlık sağlanmış.
 • Giorgio Armani – Acqua di Gio Homme
  Yasemin çiçeği, lavanta, sedir ağacı, laden otu ve misk ve Trabzon hurmasının buluşmasından yaratılan bir ‘erkeksi’ koku.
 • Yves Saint Laurent – Y
  Bergamot, süsen ve meşe yosunundan oluşuyor.
 • Jean Paul Gaultier
  Gül, anason, süsen çiçeği, orkide ve vanilyanın yanı sıra, mandalina, portakal, erik, zencefil ve amber kokularının karışımından oluşuyor.
 • Jean Paul Gaultier le Male
  Nane, kakule, bergamot, lavanta, portakal çiçeği, tarçın, kimyon, sandal ağacı, vanilya, misk, amber bileşiminin yarattığı bir koku.
 • Gucci – Envy
  Asma çiçeği, sümbül, manolya, vadi zambağı, yasemin, misk, meşe ağacı ve sedir ağacı.
 • Gucci Envy for mençiçek parfüm
  Amber, misk, sedir ağacı, kakule, anason, kişniş, tarçın, Hindistan cevizi ve yenibahar karışımı.
 • Gucci – Rush
  Gerdanya, yasemin, gül ve frezya.
 • Issey Miyake – Le Feu D’Issey
  Sütlü amber, galak ağacı, Bulgar gülü, kişniş otu ve Altın Japon zambağının karışımından yaratılmış bir koku.
 • Hugo Boss – Dark Blue
  “Kışkırtıcı” olarak sunulan bu parfümde misket limonu, zencefil, selvi, adaçayı ağırlıklı olarak kullanılmış.
 • Lacoste – Lacoste for women
  “Canlı, natürel, enerjik, ışık yayan, kararlı….” Kadınlara hitap eden bu parfümde portakal, armut, yeşil elma, ananas meyvelerinden, beyaz lale, beyaz gül ve ıhlamur çiçeklerinden yararlanılmış.
 • Bvlgari – Bvlgari Pour Femme
  Yasemin çayı ağırlıklı olarak yaratılan kokuda İtalyan bergamot, portakal çiçekleri, gül, menekşe, mimozadan da yararlanılmış.
 • Bvlgari – Bvlgari Pour Hommeparfüm ve çiçek
  Bergamot, portakal çiçekleri, siyah frenk üzümü, Darjeeng çayı, su zambağı, müge çiçeğinin yanı sıra biber, gül ağacı, amber ve miskin büyüsünü barındırıyor.
 • Dolce&Gabbana – D&G Pour Femme
  Çiçek ağırlıklı olarak yaratılan bu kokuda fesleğen, mandalina, sarmaşık, müge çiçeği, yasemin, portakal, kırmızı karanfil, kişnişin yanı sıra vanilya, misk, sandal ağacı da kullanılmış.
 • Dolce&Gabbana – By Dolce&Gabbana Man
  Biber, muskat yaprakları, lavanta, sandal ağacı, süpürge otu, amber karışımından oluşuyor.
 • Christian Dior – Eau de Dolce Vita
  Aydınlık, fresh bir koku. Armut çiçeği ve vanilyanın karışımı.
 • Christian Dior – Tendre Poison
  “Zehrin şefkatli yüzü” olarak lanse edilen parfüm, Galbanum ve Frezya kokularını içeriyor.

Evde kendi parfümünüzü yapmak ister misiniz? Evde parfüm veya vücut spreyi yapımını öğrenmek için yazımızı buradan okuyabilirsiniz.


Yorumlar: 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş

Şifreyi Sıfırla

Back to
Giriş