SÜPER İKİLİ: ÇİÇEK ve ÇOCUK


Çocuğunuzun çiçeklerle olan ilişkisi sadece size anneler gününde getirdiği çiçekle sınırlı kalmasın! İşte size güzel hava keyif önerisi: Çocuğunuzla birlikte yazlığınızın bahçesinde ya da evinizde renkli saksılarla oynamak ve birlikte çiçek yetiştirmek.

ç1

Yetişkinler kadar çocukların da bu fikre balıklama atlamasının sebebi öncelikle toprakta kirlenerek oynaması. Çocuklar nedense kirlenmek söz konusu olduğunda çok eğlenir zaten.

Çocuklar işe ilk bu amaçla başlasa da daha sonra bir şeyler yetiştirmenin ve onların büyüdüğünü görmenin verdiği gururu yaşarlar. Ve bir de o çiçekleri herkese ‘bak ben yaptım’ diye gösterirler. Bu gurur – psikologlar tarafından aynı görüş sunulmuş – çocuk gelişiminde oldukça önemli bir rol alıyor zaten.

ç2

Doğa tahribatının yüksek yaşandığı günümüzde çocuklarımıza doğanın, ağaçların ve çiçeklerin önemini aşılamak da son derece önemli. Onlara doğaya sahip çıkmayı öğretmenin yanı sıra küçük küçük çiçek bakımı tüyoları, onlarla birlikte çiçek yetiştirme gibi aktiviteler ile hem çocuğunuzun gelişimine yardımcı olabilir hem de onların doğayla haşır neşir olmasını sağlayabilirsiniz. Hatta renkli çiçekler ile renkleri bile öğretebilirsiniz.

Bu hem faydalı hem de eğlenceli aktivite için çocukların ilgisini çeken çiçekler sıralanmış internette.

Bunlar;

Ayçiçeği:

Bu kocaman sarı göbekli çiçeği herkes bilir. Tohumları da iri ve kolay ekilebilir cinstendir. Bu çiçeğin boyu çocuğunuzdan bile uzun olabilir. Nedense bu çiçek çocukların çok ilgisini çeker; boyutundan ya da renklerinde olabilir.

Camgüzeli

Camgüzeli (impatients) yaz boyunca çiçek açar. O kadar canlı renklerde çiçek verir ki çocukların ilgisini anında çeker. Kırmızı, turuncu, pembe, mor ve bazen de çizgili bile olabilir.

Aslanpençesi (Lady’s Mantle)

İri yapraklı bu çiçek, güneş ışığında parlamasından dolayı mücevher çiçeği diye adlandırılır. İri yaprakları ve parlaklığı sayesinde çocukların en ilgi gösterdiği çiçekler arasındadır. Çocukların dünyasında ‘büyülü’ bir havası vardır.

Kokulu sardunya:

Kokulu yaprakları çocukları etkileyen özelliklerindendir. Nane, limon, çikolata kokulu olanları bile vardır.

ç3

Hens and Chicks (Sempervivum tectorum):

Dünyadaki en kolay ve en sevimli çiçeklerdendir. Saksıda rahatlıkla yetiştirebileceğiniz bu çiçek güneşli yerleri sever. Türkçede karşılığı yavru kedi anlamında gelen ‘Cats and Kittens’ da denildiği olur bu çiçeğe. Büyüdüğünde biraz garip görünse de yetiştirmesi oldukça eğlenceli bir çiçektir.


Yorumlar: 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş

Şifreyi Sıfırla

Back to
Giriş