Trend

Akülü Araba Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çocuklar için üretilen oyuncaklar artık günümüzde farklı bir boyuta ulaştı ve her alanda farklı alternatifler ortaya çıkmaya başladı. Bu oyuncaklar arasında en çok tercih edilen ise akülü arabalar, hem eğlenceli hem de kullanışlı olmasıyla ön plana çıkmaktadır. Eğer akülü araba almayı düşünüyor ama nelere dikkat etmeniz gerektiğini bilmiyorsanız, yazımız size yardımcı olacaktır.

Birçok farklı marka tarafından üretilen akülü arabalar, her geçen gün farklı özelliklerde sunulmaktadır. Bu kadar çok seçenek arasında doğal olarak seçimde zorlanabilirsiniz.

akülü araba seçimi nasıl yapılmalı?
Peki, tam olarak nelere dikkat etmeniz gerekiyor ve en iyi arabayı nasıl seçebilirsiniz? Şimdi gelin adım adım tüm detaylara birlikte bakalım…

1-) Yaş Aralığı ve Ağırlık

İlk olarak seçeceğiniz akülü arabanın çocuğunuzun yaşına uygun boyut ve ağırlıkta olması gerekir. Yaş aralıkları markadan markaya farklılık gösterse de ürün açıklamalarında veya kılavuzlarında bu bilgileri bulabilirsiniz. 3 yaşından küçük olan çocuklar için uzaktan kumandalı akülü arabaları tercih etmek daha faydalıdır. Daha büyük yaşlarda ise seçilen cihazın oturma alanı ve genişliği daha büyük olmalıdır.

Ağırlık konusu ise hem aracı taşımak hem de kullanım için önemlidir. Çok büyük ve ağır olan akülü araçları bir yere götürmek sizin için zorlayıcı olacaktır. Bu nedenle farklı alanlarda kullanım için daha kompakt ve küçük araçları tercih edebilirsiniz.

Dolu akülü araba
Dolu Nitro Jeep ile eğlence her zaman sizinle.

2-) Güvenlik

Çocuğunuzun güvenliğini her şeyi üzerinde tuttuğunuzu biliyoruz. İşte bu nedenle akülü araba seçerken güvenlik konusuna ekstra özen göstermek gerekiyor. Akülü arabanın oturma alanında emniyet kemeri olması ve çocuğunuzun aracı kullanırken kask takmasına dikkat etmelisiniz. Akünün yer aldığı kısım özel olarak korunmalı ve kesinlikle açılmayacak şekilde olmalıdır. Bir diğer konu ise frenlerin sağlamlığı ve tutuş mesafesine dikkat etmektir. Gaz ve fren pedalının kademli olması oldukça önemlidir. Ayrıca vites kolları olması hız kontrolünün daha rahat yapılmasını sağlar. Son olarak süspansiyonların tümsek ve engeller karşısında koruyucu özellikte olmasına dikkat edin.

Pilsan akülü araba
Pilsan Fortune, özellikleri ile çocuğunuzun yeni favorisi olacak.

Aldığınız akülü araca ilk defa binen çocuğunuz için güvenli bir alan bulmanız ve aracı iyice tanıtmanız önemlidir. Araca hakim olduktan sonra sosyal alanlarda kullanıma izin vermeniz en iyi yöntem olacaktır.

Aldığınız modelin güvenliğinden emin olmak adına CE ve TSE belgelerini kontrol etmenizi tavsiye ederiz. Ayrıca garanti süreci ve bilinen bir marka olması önemlidir. Bu sayede sorun yaşamanız durumunda geniş servis ağı sayesinde hızlı çözüm sağlayabilirsiniz.

3-) Akü Voltajı

Akü voltajı ve batarya kapasitesi akülü arabalar için oldukça önemli detaylardır. Seçtiğiniz modelin sürüş keyfi, akü voltajı ile doğru orantılı olacaktır. Ancak voltaj yükseldikçe fiyatlarda artmaktadır. Bu nedenle bütçenize uygun olan seçenekleri değerlendirmeniz gerekir. 12V – 6V araçlar en çok tercih edilen modeller olarak öne çıkmaktadır.

Akü voltajı dışında aracın batarya kullanım süresi bir diğer önemli konudur. Akülü aracın kullanım süresi ne kadar uzun olursa şarj etmekle o kadar az uğraşırsınız. Ayrıca hızlı şarj olması ve kısa süreli şarjla kullanım sunması da oldukça faydalıdır.

Rollplay oyuncak araba
RollPlay PORSCHE MACAN, 12V çift motor güce sahiptir. Çocukların oldukça eğlenceli vakit geçirmesini sağlar.

4-) Ekstra Özellikler

Günümüzde gelişen teknoloji ile akülü arabalardan sadece gaz ve fren ile hareket beklemek artık az kalır. Bu nedenle bu deneyimi daha eğlenceli hale getirecek özelliklere de odaklanmak gerekir. MP3 çalar, Bleutooth bağlantısı, iyi bir ses deneyimi sunan hoparlörler, gerçek araba sesine yakın ses çıkarma, araç hızını ve diğer özelliklerini gösteren ekran, farklı şekillerde açılan kapılar gibi birçok özellik olması akülü araç deneyimini bir üst seviyeye çıkaracaktır.

Farklı markalar tarafından üretilen akülü araçlar ve diğer tüm oyuncakları uygun fiyatlarla Çiçeksepeti’nde bulabilirsiniz. Okumayı seveceğiniz diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir